Melléképület, garázs építési engedélye


schawo # 2020.08.10. 18:43

Acélszerkezetes, egy oldalról megtartott, minden oldalról nyitott, elbontható autóbeállót szeretnék építeni. Alapvetően vonatkozik-e erre a mentesség?

Gráni # 2020.08.28. 05:19

Üdvözlök mindenkit! Szeretnék tanácsot kérni garázs ügyben. Milyen feltételeknek kell megfelelni a garázsnak? Saját kezüleg építenénk meg, a méretei 6m x 6m lenne, ez elegendő lenne a két autónak. A garázs különálló lenne fa vázzal, kivül-belül OSB, természetesen az alja lebetonozva. így a magassága kb 4,3 méter lenne, de maga a garázs kapna egy belső mennyezetet is, hogy egyenletes legyen a teteje. A telek beépítési százaláka igen kedvező, bőven elfér a ház takarásában. Arra törekedünk hogy minden jogszabálynak megfeleljen, ezért akérdésem az lenne hogy ez így szabájos-e? Milyen paramétereken kell változtatni? Esetleges buktatók?

üdvözlettel Ferenc

nanemaaa # 2020.08.28. 06:46

A max 4,5 m gerincmagasságú és 100 lm3 nettó térfogatú garázsra nem kell építési engedélyt kérni. A beépítetlen padlástér térfogata nem számít bele a nettó térfogatba.

Arra kell figyelned, hogy az engedély nélkül építhető épületek esetében is be kell tartani az országos érvényű és a helyi építési szabályokat is.

MajorDomus # 2020.08.28. 15:59

ld.h van településképi bejelentési ejárás- ra vonatkozó kötelezettség.

MajorDomus # 2020.08.28. 16:00

Jav: plédául ha van...

Gráni # 2020.08.29. 11:20

Köszönöm szépen. Lenne mégy egy olyan kérdéses tényező, hogy valahol olvastam a támaszközre utaló szabályról, miszerint 5,4 méternél nem lehet nagyobb. Ez pontosa a falköz lenne? Mert akkor a 6 x 6 méteres garázst házalag nem kivitelezhető. Lehet e a támazközt úgy értelmezni hogy csak a tetőt tartó fal köze, vagy az összes falköz? Nem szeretnénk hibázni, utána meg bontani.

annexus # 2020.08.29. 13:26

Kedves Gráni!

Az építési engedély nélkül építhető épületek megépítéséhez is kelhet kivitelezési terv, ilyen például, ha a tartószerkezet támaszköze (ez tulajdonképpen a falköz) 5,4 méter vagy annál nagyobb.
Ha kivitelezési dokumentáció szükséges, az építmény megépítését vagy szakirányú szakképesítéssel rendelkező személy végezheti, vagy saját részre a szakmai szabályok betartása mellett úgy tudod megépíteni ha, azt a vállalkozó kivitelező jóváhagyja és folyamatában felügyeli.

MajorDomus # 2020.08.29. 17:31

A szabályok sok esetben a magántulajdonu területre is érvényesek.

drbjozsef # 2020.08.29. 17:39

Sokszor.

Volt már itt olyan kérdés, hogy valaki közterületre akar építkezni, szabad-e?

MajorDomus # 2020.08.30. 18:32

Éppen ma láttam,hogy a kertszomszédom kiirtotta a gazt az erdő felől és parkolót alakit ki.

drbjozsef # 2020.08.30. 18:51

Hihetetlen.

MajorDomus # 2020.09.01. 18:18

Több mint 40 m2!

gk89 # 2020.09.09. 00:02

Udvozletem.

Elolvastam jopar kommentet es hozzaszolast rengeteg informaciot sikerult gyujteni viszont erdeklodnek, hogy 6x6os fahaz eseteben mik a pontos szabalyok? Sajnos nem nagyon lehet "eladni" mint nem emberi tartozkodasra szant epulet ezert nagyon valoszinu, hogy engedelyejztetni kell majd. Lenne itt meg egy kerdes a fentebb emlitett fahaz eseteben nagyjabol milyen osszegre(engedelyeztetes) lehet szamitani egyszeru bejelentes eseten. Koszonom a valaszokat.

nanemaaa # 2020.09.09. 06:58

Az, hogy építési engedély, vagy egyszerű bejelentés, nem az épület nagyságától, hanem a rendeltetésétől függ. 300 m2 alatti lakóház egyszerű bejelentés, bizonyos megkötésekkel a nagyobb egylakásos lakóépület is. A többi építési engedély.
A legnagyobb költség egyebekben a terveztetés lesz. Mindkét esetben. A tervezés egyébként szabadáras. A Kamara ajánlása szerint a tervezési díj a kivitelezési költség 1-1,5 %-a. De nyilván vannak extrém esetek mindkét irányba is.

gk89 # 2020.09.09. 14:55

Remek koszonom a valaszt. Ez a fahaz egy lakoepulet lenne maganszemely reszere (jomagam). Tehat ha jol ertelmezem a lentebb irtakat akkor ha a kivitelezes 5 millio forint(most csak mondtam hasrautesszeruen egy osszeget) akkor annak 50-75e ft a tervezesi dija +- extrem esetek? Ez eleg alacsonynak tunik nagyon remelem hogy tenyleg igy lesz es nem kell nagyon a zsebembe nyulni. Lenne itt meg egy kerdes. 1db epiteszmernok eltudja Nekem ezt intezni vagy esetleg tobb helyrol kell a dokumentaciot beszereznem az egyszeru bejelenteshez. Koszonom a valaszt.

MajorDomus # 2020.09.09. 18:16

Nem árt felhivni a helyi épitéshatóságot.

nanemaaa # 2020.09.10. 06:45

gk89
5 millió forintból nem lesz lakóházad, legfeljebb egy sátrad, vagy jurtád.
Általában elegendő megbízni egy építész tervezőt, és ő majd elintézi a többit, ha kell bevon más tervezőket is, bár családi házhoz nemigen kell szakági terv. Kivéve, ha a tervezői szerződésben magasabb igényeket támasztasz a terv tartalmának tekintetében.

Szomorú örökös # 2020.09.10. 16:26

nanemaaa

5 millió forintból nem lesz lakóházad, legfeljebb egy sátrad, vagy jurtád.

A kérdező egészen pontosan ezt is utána írta:

gk89 2020.09.09. 16:55
(most csak mondtam hasrautesszeruen egy osszeget)

MajorDomus # 2020.09.10. 18:59

Egy épitész tervezőt kell megbízni.

drbjozsef # 2020.09.11. 06:46

A megbízás hasznos is.

nanemaaa # 2020.09.11. 11:29

Szomorú örökös
Így van. csak szerettem volna, hogy ne ringassa magát abba a tévhitbe, hogy félmillió alatt megússza a tervezést. Mert a végösszeg az 50-75 ezer helyett valahol ott lesz.

MajorDomus # 2020.09.11. 18:25

Ez biztos!
Egy födémerősítési munka tervezésére kaptam 980 ezres ajánlatot,igaz ebben a statikai szakvélemény is benne van.

gk89 # 2020.09.12. 17:12

Koszonom szepen az informaciokat es hozzaszolasokat. Lenne meg egy kerdesem. Esetleg valaki megtudna nekem mondani, hogy pontosan hany mernok (ertem ezalatt: epitesz,villamosenergia,gepesz stbstb) szugsegeltetik ahhoz, hogy ez a bizonyos 36m2es fahaz atmenjen az egyszeru bejelentesen?! Koszonom a valaszokat megegyszer.

MajorDomus # 2020.09.13. 17:14

1

szabo68gy # 2020.09.24. 14:12

Üdv mindenkinek!
Négy lakásos társasházunk közös részén szeretnénk a gépkocsibeálló fedését megoldni.
A társasház lakhatásra szánt része elérte a beépíthetőség határát. Ennek megfelelően épített garázsban nem is merünk gondolkodni.
A társasház lakógyűlése támogatná az ötletet, ez a része a dolognak adott. A jelenlegi gépkocsibeállók hivatalosan is létezik, az építkezésnél ezek is megkapták az engedélyt ez a rész is adott.
Ugyanakkor arra nem találok megfelelő kategóriát, hogy egy oldalról nyitott és fedett építmény minek minősülne. Véleményem szerint nem kerti építmény (nem kerti részen hanem leburkolt felületen lenne) és nem is melléképület.
Kíváncsi lennék a véleményekre, hogy így ez kivitelezhető-e. Előre is köszönöm a válaszokat.