Adózás ingatlan értékesítésből


ObudaFan # 2006.11.20. 19:59

Kell fizetni az eladási ár és a valamikori vételár különbözete után 25%-ot. Ha örökléssel szerezte, akkor a valamikori vételár helyett az öröklési illeték alapjául megállapított értéket kell levonni a vételárból. Ha a szerzés 5 évnél régebben történt, az így kiszámított adóból 6 év esetén 10%-ot, 7 év esetén 20%-ot, stb. le kell vonni, így ha a szerzés és az eladás között 15 év eltelt, nincs adókötelezettség.

Ha a kárpótlásról szóló törvények alapján eredeti jogosult (a kárpótlási jegyet kárpótoltként megszerzô) magánszemély a vételi jogának gyakorlása során szerzett termôföldjének, erdô mûvelési ágú földjének - ideértve, ha azt mezôgazdasági vállalkozási támogatás címén kapott utalvány felhasználásával (is) vásárolta - átruházásából származó, az e cím alatti rendelkezések szerint megállapított jövedelme egészét az átruházás napjától számított egy éven belül belföldön - a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történô csatlakozásáról szóló nemzetközi szerzôdést kihirdetô törvény hatálybalépésének napjától az Európai Unió tagállamában - fekvô mezôgazdasági mûvelésû külterületi termôföld tulajdonának megszerzésére fordítja, akkor az ezen jövedelemre jutó adó visszajár (vagy nem kell azt megfizetni). Ezt a kedvezményt a magánszemély az igazolt tulajdonjogszerzés adóhatóságnak történô bejelentésével egyidejûleg adóvisszaigényléssel, vagy ha a tulajdonjogszerzés az adó megfizetése elôtt történt, akkor annak elôzetes igazolása alapján az adóbevallásában érvényesíti.

Lacca # 2006.11.20. 12:37

Tisztelt Jogifórum!

Olyan kérdéssel fordulok önökhöz, hogy van nekem a tulajdonomban, 1 Hold szántóföld, amely 28 Aranykorona értékű, és azt elszeretném adni! A kérdésem az, hogy kell-e adózni az állam felé, ha sikerült eladnom a földet, és ha igen mennyit, hogyan?! Valamint tudják-e, hogy most mennyit ér 1 Aranykorona, illetve, azt hol tudom követni, az aktuális árfolyamát! Köszönettel, várom válasszukat!

_Lala_ # 2006.11.19. 20:10

Ha lakásra költöm a maradék 5 millió forintot,
akkor is kell adóznom?

Természetesen, ha felesben voltatok tulajdonosok, akkor a nyereség is felesben keletkezik, és úgy is kell lakásra költeni (mindenki a maga fele után adózik)!

ObudaFan # 2006.11.17. 16:45

Ha azonnal vásárlod le ezt az 5 milliót (és nem banki kölcsönből megy az új lakás) akkor nem.

Kandi # 2006.11.17. 13:12

Szia ObudaFan!
Köszönöm a választ!!!!
Ha lakásra költöm a maradék 5 millió forintot, akkor is kell adóznom?

ObudaFan # 2006.11.16. 20:04

Számít, ha számlákkal igazolható. Ebben az esetben az adó alapja 5 millió Ft, az adó mértéke 25%, tehát az adó 1.250.000 Ft.

Kandi # 2006.11.16. 19:09

Bocsánat! Elfelejtettem írni, hogy számlával tudjuk igazolni, hogy 2 milliió forintot a lakás felújítására költöttünk. Nem tudom, hogy ez számít-e.

Kandi # 2006.11.16. 19:05

Sziasztok!
4 évvel ezelőtt banki hitelből vettünk egy lakást. (az egészet) Most szeretnénk elválni. A lakást eladjuk, már van vevő. Anno 12 millióért vettük a lakást, most 19 millió forintot fogunk kapni. Szeretnénk visszafizetni a hitelt (kb. 11,5 mio), hogy mindent tisztázhassunk és tényleg elválhassunk. Mennyi adót kell fizetnünk. Ezt hogyan lehet kiszámolni?
Igazából fogalmam sincs.

Köszönöm a segítséget!

Vicus70 # 2006.10.27. 09:29

Sziasztok!

Szeretném azt megkérdezni, hogy én vettem egy házat tavaly, de ebben a házban kaptam 1/2 részt ajándokozásban. Most eladom a felét. Nem tudom hogy mit kell az adózás alapjául.
Azt amit a szerződésbe beleírt általunk meghatározott összeget vagy az illeték hivatal által megállapított és utánna kifizetett összeget.
Mert ezek között 2 millió a különbség negyed részenként.

ObudaFan # 2006.10.24. 22:22

Tekintettel arra, hogy az eladás a megszerzés évét követő 15. évben történt, így adót már nem kell fizetni.
Ugyanakkor ha a vevők elállnak a szerződéstől, vagy az bármiért meghiúsul, nem 8 milliót, hanem 12-t tudnak visszakérni, így aztán nem volt ez olyan jó ötlet.

spiler # 2006.10.24. 20:54

Még egy kérdés:

Fel szeretném újítani a mostani házunkat tetőtér beépítéssel/szoba szám növelő beruházás lenne/. Ez esetben is be kell fizetni az adót?

Ha nem ezt hogyan kell az APEH tudomására hoznom hogy ne legyen belőle probléma?

Be megyek az egyik irodájukba és ott ki kell tőlteni valami nyilatkozatot, hogy erre fogom kőlteni a pénz x részét, és x éven belűl elkészűl a felujítás....

spiler # 2006.10.24. 20:46

Tisztelt Jogi tudorok!

1991-ben elhunytak nagyszüleink és testvéremmel ketten örökőltük egy ingatlant.
2006 januárában el akartuk adni az ingatlant, aminek az ügyintézését el is kezdték/földhivatal.../

Viszont a pénzt most (2006.09.)utalták csak át a sok banki herce hurca miatt /Banki kölcsönből lett fizetve az ingatlan/

Az ingatlant 8 M Ft ért adtuk el, de kérték a vásárlók hogy a papírra 12 M Ft legyen írva.
Azt mondták /papíron rögzítettük/ hogy a különbözet utáni adót ők fizetik ki.

A kérdésem, hogy összesen mennyi adót kell majd kifizetnem.
És mennyi pénzt kell nekem kapnom tőlük pontosan.

/Hozzávetőleges számításaim már vannak, csak szeretném ha ezt valaki megerősítené/

Vicus70 # 2006.09.08. 13:01

Szia KBS!

Köszi szépen!
Akkor majd ha aktuális lesz jelentkezem ha felmerül valami.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.08. 11:37

Minek tovább bonyolítani a tulajdonviszonyokat? Hiszen a nevén lévő ingatlannak a 3/4-e az ő különvagyona. Egyszerűbb abból megvenni annyit, amennyit, mint két önálló ingatlan tulajdonrészeit.

Vicus70 # 2006.09.08. 10:57

Szia KBS!

Tehát csak az ő külön vagyonából 1/8-ad részt. Jó ez oké és ha még van neki külön vagyona egy másik házban és az is 1/8-ad rész amit meg tudnék venni és ő nek megint nem kell adózni belőle mert 1990-be került a nevére.
Akkor mi a helyzet?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.08. 09:34

A kölcsön kifizetés nem csökkenti az adóalapot. Szvsz a felújítás sem - de ebben nem vagyok biztos. Mi lenne, ha a te neveden lévő ingatlanért kapott vételár adóköteles részét teljes egészében az ő különvagyonában lévő tulajdonrészek megvételére fordítanád? Akkor egyáltalán nem kellene adóznotok. (Figyelem: akkor az a pénz az ő különvagyona!)

U.i.: Nem tudod az "örökölt 1/8-át" megvenni, hanem úgy általában a különvagyonát képező tulajdonrészből egynyolcadnyit.

Vicus70 # 2006.09.08. 08:42

Szia KBS!

Remélem ki pihented magad.
Remélem nem válunk el!
Konkrétan megveszem az ő örökölt 1/8-ad részét 2 millióért és kifizetem az 1/4 részet amit vettünk a kölcsön kifizetésével.A kölcsön 1,75millió és a felújitás pedig 2milló. Azaz eddig 5.75millió a kifizetésem. 650000 le tudok írni az előző ház költségével. 6.4millió amit házra fordítottam. Ebből kell adóznom?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.07. 21:18

Tényleg megszédültem, el is toltam. Tévesen mondtam, hogy a férjed megszerzi a közös vagyonotokba tartozó tulajdonrészt, ha kifizeti a kölcsönből fennálló tartozást a különvagyonából. Nem szerzi meg, hanem követelése támad a kifizetett összegre a közös vagyonnal szemben. De ez nem tulajdoni, hanem kötelmi igény.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.07. 16:39

Én köszönöm, ritkán látni ennyire kusza tulajdonviszonyokat. Soha ne váljatok el, mert nem élitek meg a vagyoni per végét. :)

Vicus70 # 2006.09.07. 13:33

Szia!

Köszi szépen és bocs hogy elszédültél.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.07. 13:11

Akkor 3/4-ed a különvagyon és 1/4 a közös. (Feltéve, hogy a csere útján szerzett rész különvagyonnak számít.) Ha a különvagyonod terhére megveszel az ő különvagyonából 2/4-et, akkor 2/4 lesz a te különvagyonodban, 1/4 az övében és 1/4 lesz a közös vagyon. De ha ő a különvagyonáért kapott pénzből kifizeti a közös vagyon szerzésére fordított kölcsönt, akkor megszerzi a közös vagyonból téged illető tulajdonrészt is. Tehát az ő külön tulajdonában lesz 1/2 rész és a tiedben is 1/2 rész. Vagyis, ha nem tévedek, előáll az a helyzet, amely egyszerű házastársi vagyonközösség esetén fennállna. :)

Most már tényleg szóljon hozzá más is, az én fejem egy kicsit már kóvályog.

Vicus70 # 2006.09.07. 11:56

Szia!

Igen én tévedtem 1/8-ad rész az örök rész 1/8 a csere 1/2 ajándék és 1/4 a megvett ami az ő nevére került. Nem akarom megvenni az egészet csa a felét.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.07. 11:28

Csak a pontosság kedvéért: a férjed nevén lévő ingatlan általad megjelölt tulajdonrészei nem adják ki az egy egészet. Valamelyik szám nem stimmel.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.07. 11:26

Ha a vételárból származó bevétel egyébként adóköteles, akkor nincs jelentősége, hogy ő azt a kölcsön törlesztésére fordítja vagy valami másra.

Vicus70 # 2006.09.07. 11:21

Szia!
Igen külön vagyonba tartozott, és most szeretnék egy csavart ebben az ügyben.
Ha én megveszem tőle ezt az 1/4 részt és még megveszek tőle 1/8-ad rész a külön vagyonából, de ő ezt a hitel törlesztésére fordítja akkor mi a helyzet az adóval?