Osztatlan közös tulajdon


Janika77 # 2013.06.07. 20:46

Tisztelt Fórumozok!

Lehet, hogy nem jó helyre írom a kérdésemet, elnézést ezért. Az alábbi ügyben kérem az állásfoglalásotokat:

27 lakásos társasházunkban mélygarázs található, ahol azonban csak a lakók kb. 60 %-a vásárolt beállóhelyet magának, így kizárólag ezen személyek rendelkeznek a garázskapu nyitásához szükséges távirányítóval. A napokban elromlott a garázs elektromos kapuja, melynek javítási költsége közel 200 ezer forint. A közös képviselő írásban arról tájékoztatta a beállóhely tulajdonosokat, hogy a javítási költség nem fedezhető a közös költségből, mivel a garázskaput nem használja minden lakó, így a beállóhely tulajdonosoknak kell fejenként 10 ezer forintot fizetni a javításra.
Ezt az érvelést több lakótársammal együtt nem tudjuk elfogadni, mivel az alapító okirat értelmében a garázsajtó is osztatlan közös tulajdont képez, és mint ilyen, a közös költségből kell fizetni a javítását, mely a tulajdonosokat tulajdoni hányaduk szerint érinti.
A közös képviselő - szerintünk hibás - érvelését feltételezve, de meg nem engedve akkor a földszinti lakók pedig ne fizessenek lifthasználati díjat, mivel ők nem használják a liftet...

Mi a véleményetek?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.31. 21:11

Bíróság bármelyik tulajdonostárs kérésére létrehozhatja a társasházat, ha másképp nem megy.

eperfagyi # 2013.05.31. 21:08

Köszönöm a gyors választ. Elolvastam a törvényt, tehát amíg közös tulajdon, addig mindenkinek bele kell mindenbe egyeznie.

És társasházzá alakulhatnak 56/55 tulajdonos egyetértésével, vagy oda is kell mindenki? Mi ilyenkor a megoldás?

Köszönettel: eperfagyi

szuperka # 2013.05.31. 10:39

Köszönöm szépen :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.31. 10:18

Ptk. 144. § A tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges

  1. a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz,

És egyébként is határozat kell a birtoklás, a használat, a hasznosítás, valamint a rendes is - csak szótöbbséggel hozott.

szuperka # 2013.05.31. 09:14

Jaj, mg szeretném válaszolni a levelet, de nem találom a törvényi hivatkozást a hozzájáruló nyilatkozatra. Segitenél?

eperfagyi # 2013.05.30. 19:48

Tisztelt Jogi fórum!

Érdeklődni szeretnék, hogy egy ház társasházzá való alakulásakor az összes tulajdonos aláírása szükséges? A házban 56 lakás van és mivel még nem alakultak társasházzá, így egy tulajdonos mindenféle felújítási munkálatokat megakadályoz, főleg ezért szeretnének társasházzá alakulni.

Előre is köszönöm

szuperka # 2013.05.30. 16:14

Igen, ha a Ptk-ra gondolsz én is ebből indultam ki mint laikus, de ha már az előzőeket egy Kormányhivatal irja, az lehet, hogy más :) és kitart amellett, amit leir.Csak azt nem értem, miért kell mindenkit hülyének nézni és aztán nincs hová tovább fordulni a problémával. Köszönöm, hogy irtál.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.30. 15:15

Kormányrendelet nem lehet ellentétes törvénnyel. Ha mégis az, akkor a törvényt kell alkalmazni.

szuperka # 2013.05.30. 12:18

Köszönöm. "nagy helyről" a válasz: 2013.jan.1-től nem kell hozzájárulás a 3l2/2012/XI.8/Korm.rendelet szerint A másik válasz "az ingatlanon történő épitkezések a tulajdonosok használati jogát befolyásolják..Az osztatlan közös tulajdonú ingatlanok esetén- ellentétben a társasházaknál fennálló tulajdonjogi helyzettel - nincs meghatározva a tulajdonosokra eső tulajdoni hányad," - ez a válasz szörnyű, hiszen minden tulajonos tulajdoni hányadot vásárolt.Az elsőfokú ép.hatóság tudomásáraw 2011-ben jutott az engedély nélküli épitkezés. Mi erről mi a véleményed kedves Óbuda Fan?

ObudaFan # 2013.05.30. 11:14

De, kell.
A ráépítéssel változnak a tulajdoni arányok.

szuperka # 2013.05.30. 11:02

Segitséget, ill. választ kérnék: Valóban nem kell hozzájáruló nyilatkozat az osztatlan közös tulajdonon történő épitkezéshez a tulajdonos társaktól? Változhatnak a tulajdoni hányadok az ingatlanon lévő lakás bővitéssel? Köszönöm a válaszotokat.

KovEl # 2013.05.25. 20:27

Köszönöm!

ObudaFan # 2013.05.21. 21:40

Elvileg csak megkapod a beadványát korábban. De konkrét szabály nincs rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.21. 19:44

Legkésőbb a tárgyaláson értesülsz róla.

gépész1 # 2013.05.21. 19:04

Tisztelt fórumozók ,folyamatban lévő polgári perben kell-e értesíteni az alperest arról ,hogy a felperes tanúkat akar meghallgatni? Amennyiben igen ,hány nappal a tárgyalás előtt ? sos

Kirácska # 2013.05.21. 17:03

Kedves Imma!

Elfogok menni az Építéshatóságra és utána járok a dolgoknak.
Nagypapám biztos nem írta alá,vagy egyezett bele,mert még a fia feleségét is ki nem állhatta nem,hogy még az apját oda vegye és még lakhelyet is biztosítson neki.
Igen,Édesanyámmal már intézkedünk,mert ez így nem mehet tovább.

Nagyon szépen köszönöm a sok tanácsot,és segítséget! :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.21. 16:50

Kirácska, lehet, hogy az építési engedélyt még a nagypapa írta alá. Ha bemész az építéshatóságra, ott kikérheted a terveket és megnézheted, mi a helyzet.

Fogadj egy ügyvédet, évek óta nem haladtatok előre.

Ha kéred a közös tulajdon megszüntetését, akkor a pénzedhez jutsz.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.21. 16:47

Igen, mindenkinek perben kell állnia, azt lehet, hogy a társaság meghatalmaz téged, hogy képviseld őket.

A földhivatali záradék azt jelenti, hogy a földhivatal jóváhagyta a vázrajzot.

karpati1973 # 2013.05.20. 19:18

Kedves Imma!

"Annak idején mondtam, hogy nem ártana az önkormányzattól egy elvi engedély, vagy legalább a földmérő záradékkal látassa el a földhivatalban a vázrajzot."

Mi ez a záradék?? Mit kell ennek tartalmaznia??
Az önkormányzatos remélem menni fog..

"A szerencsés az lenne, ha az ikerház másik tulajdonosa és a cserepartner melletted állna felperesként."

Ez viszont nem biztos hogy összejön.. :( Egyetérteni egyetértenek, ezért is írták alá a vázrajzot, de nem hiszem hogy erre rá tudom venni őket.

Nélkülük sokkal rosszabb a helyzet?

Mennyi idő alatt zongorázódik le egy ilyen ügy?

Kirácska # 2013.05.20. 16:29

Ezért kérdeztem,hogy ennek van valahol valami nyoma,hogy előtte az ott tyúkól volt?Mert mi hiába mondjuk,hogy akkor lett építve mikor már mi is tulajdonosok voltunk,hogy ha ők meg ennek az ellenkezőét fogják állítani.Nincs semmi papírunk erről. :/ Szerintem direkt ezért nem kértek engedélyt,mert akkor tudnánk bizonyítani,hogy mikor lett átépítve...

Kirácska # 2013.05.20. 16:25

Ahogy nagypapám meghalt meg volt a Hagyatéki tárgyalás mindenki megkapta a papírt.És utána pár hónapra rá lett lebontva a tyúkól,majd felépítve az 1szobás,fürdős,konyhás lakrésze.Lakatolták a terményest abban tartották a pasi cuccait,bútorait,majd amint kész lett bejelentették.Ott lakott már vagy 2-3hónapja mire rá jöttünk,hogy valaki ott tartózkodik.
És az ebben a pláne,hogy úgy egyeztünk meg,hogy csak akkor engedjük őt oda költözni meg bejelenteni,ha eladja a panel házát Dunakeszin és abból kifizetnek bennünket.
(Pedig ezt ők hozták fel)...Majd meggondolták magukat megkerültek bennünket,és azon kaptuk magunkat Édesanyámmal,hogy ott lakik számunkra egy idegen,és nem tudjuk őt onnan "kirakni" Bejár/járt a mi házunka amiből örököltünk ott evett,ivott mindent csinált kerülgettük.Ezt tartjuk fel háborítónak.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.20. 15:25

Most már csak az a kérdés, hogy az épület akkor épült, amikor még nem voltatok tulajdonosok, vagy utána.

Kirácska # 2013.05.20. 15:22

Kedves Imma!

Majd elfelejtettem,azt szeretném még meg kérdezni,hogy utólagosan kérhet rá engedélyt?

Nekünk nincs sem régi sem pedig "új" tervrajzunk a házról.
Nincs bevakolva a ház,sem pedig az a rész amit átépített a feleséges apjának.
Ha én bemegyek az Önkormányzathoz ott van valami "nyoma",hogy az régen egy tyúkólként üzemelt?

Kipróbáltuk a Google Föld programot,mert azon vissza lehet menni az időben,de sajnos nem mutatott régi képeket a házról 2011-es a legrégebbi kép.Az az "idegen"meg már 2009óta ott lakik....

Kirácska # 2013.05.20. 15:12

Kedves Imma!

Nagyon szépen köszönöm a segítséged!