Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.08. 14:42

Egyébként a használati jog nem forgalomképes.

drbjozsef # 2020.02.08. 15:33

Alapító Okiratot akartál mondani, gondolom.

Vagy csak már eleve javítottad a hülyeségét?

MajorDomus # 2020.02.08. 18:03

Nem. Tulajdoni lapot akart mondani,mert az a beállóról nincs.
Gyakorlatilag az osztatlan közös tulajdonu teremgarázsban egy beálló kizárólagos használati jogáról beszélünk.

Targonca # 2020.02.08. 19:21

Valóban, nincs tulajdoni lap, csak az alapító okiratba van foglalva.
Nem hiszem, hogy ezt a kizárólagos használati jogot nem lehet eladni.
Éppen ezért tettem fel a kérdést.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.08. 20:19

Átvertek. Nem most. Már az elején. Ha vigasztal, nem vagy egyedül. Majdnem olyan ismert trükk, mint az itt a piros, hol a piros. És ugyanolyan ócska is.

MajorDomus # 2020.02.09. 17:50

El lehet adni,ha a házban lakástulajdonod is van és együtt értékesited.

Targonca # 2020.02.09. 18:25

Sajnos nincsen a lakásban más tulajdonom. Ebben az esetben nem lehet eladni?
Olyan venné meg, akinek viszont a társasházban van lakása. Ahhoz lehetne esetleg "csatolni"?

MajorDomus # 2020.02.10. 19:14

Lehetetlen nincs,csak nem jó ügyvédet választottunk.
.
Okiratban lemondasz a kizárólagos használati jogodról Gipsz Jakab javára,cserébe x forintért.

drbjozsef # 2020.02.11. 06:15

Targonca,

Hagy értetlenkedjek még : Te láttad azt az alapító okiratot, amibe ahhoz a közös tulajdonú részként megjelölt autóbeállóhoz oda volt írva a használójának neve, és amikor "megvetted" tőle, akkor beleírták a te nevedet az alapító okiratba?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.11. 06:41

Ugyan már. A használati jog a telekkönyvi bejegyzéssel keletkezik. Társasház közös tulajdonú helyiségére nem jegyeznek be ilyen jogot. Közös tulajdonú helyiség természetben megjelölt részére meg pláne nem.

drbjozsef # 2020.02.11. 08:22

Tudom.

De ezt állította. Vagy én értem félre, ezért kérdeztem vissza.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.11. 11:10

De ezt állította
Én meg rögtön megjegyeztem, hogy megnézném én azt a tulajdoni lapot.

MajorDomus # 2020.02.11. 18:05

Na,legközelebb Fehérváron járok,mutatok neked ilyen tulajdoni lapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.11. 22:47

Elég, ha mondod a helyrajzi számot.

drbjozsef # 2020.02.12. 05:30

kbs,

Már egyszer visszakérdeztem, de megteszem megint : miért tulajdoni lapról beszéltek? A kérdező egyáltalán nem beszélt semmilyen tulajdoni lapról. Ő alapító okiratról beszélt kizárólag.

Igen, tudom, arra aztán végképp nem jegyeznek be ilyesmit, de hát "ki vagyok én, hogy felülbíráljam őt?"

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.12. 06:16

A használati jog a telekkönyvi bejegyzéssel keletkezik.
Nincs bejegyezés - nincs használati jog.

drbjozsef # 2020.02.12. 07:05

Értem én, de csak izgalmas lenne látni, hogy a neve is szerepel az alapító okiratban. Mert ezt még ennyire sem tudom elképzelni.
(mondjuk, ha ott is szerepelne, ha jól értelek, még az se számítana igazából)

Targonca # 2020.02.12. 18:52

Az alapító okiratot beszereztük, azon szerepel a bejegyzés az osztatlan közös tulajdonon kizárólagos használtai jog.

Eddig sokfelől érdeklődtünk már, hogy hogyan lehetne ilyen esetben adás-vételt bonyolítani, de eddig senki sem tudta megmondani.

MajorDomus # 2020.02.12. 19:02

Adásvételt sehogyan,mert nem önálló ingatlan. A kizárólagos használati jogot tudod átadni ellenérték fejében.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.12. 20:37

Nemo plus iuris...

drbjozsef # 2020.02.13. 05:49

Targonca,

Valójában sehogy. Az a bejegyzés az alapító okiratban nem számít. Nem oda való. Ahogy már az ügyvéd úr megjegyezte : simán átvertek, és értem, hogy ez nem nyugtat meg, de kb. ezt csinálják sokezer társasházban. Szabálytalanul.

Amíg a közösségben valaki nem piszkálja meg, addig jól van ez így, de ha igen...

dr_Egyed_Zoltán # 2020.02.13. 13:26

Igaza van a hozzászólók többségének, ebből adásvétel nem -egyelőre legalábbis - nem lehetséges. Elvi értelemben azonban lehetséges lenne 3 megoldás, 1 kötelmi jellegű és 2 dologi jogi hatályú, utóbbiak költségesebbek. A kötelmihez a társasházközösség 50+1% ának -, míg a ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhetőknek 100%-os hozzájárulás kell. Akitől a kérdező "vette" a parkolóhelyet (alapító vállalkozó, társasházközösség) jogszavatosságért felel.

MajorDomus # 2020.02.13. 18:56

Mindent meg lehet oldani....

Tomiboj # 2020.02.15. 20:13

Valaki tudja a választ a kérdésemre ? Van egy 3 lakásos társasház ami osztatlan közös tulajdon a telek viszont mindenki lekeritette a sajátját ezzel nincs is gond én megvenném a mellettem lévő telket ami a településrendezési terv szerint ha leválasztják a nekem szükséges részt nem rendelkezhet önálló hrsz el a nagysága miatt itt jön a kérdés. Hogyan lehet csatolni az osztatlan közös tulajdonhoz ha mindhárman aláirjuk és én fizetek akkor kié a telek és mivel bizonyitom hogy az enyém mert akkor mindenkinek én veszem meg a telket papiron hiába az én területemhez kapcsolódik ilyenkor mi az eljárás vagy hogyan oldható meg?

drbjozsef # 2020.02.15. 21:02

Tomiboj,

Jobb lenne a több, rövidebb, érthető mondat, mint egy hosszú mondatfolyam, de azért kihámozható talán a lényeg.

Van egy 3 lakásos társasház ami osztatlan közös tulajdon

Nomost ez vagy társasház, vagy osztatlan közös tulajdon. A kettő együtt nem megy. A 3 lakásból gondolom, hogy inkább az utóbbi lesz az.

Ha jól értelek, a Tied az egyik szélső lakás, és mellette van egy telek, amiből egy részt megvennél, és a saját részedhez csatolnád, de kisebb annál, mint hogy előbb kivegyék, és önálló helyrajzi számot kapjon.

A megoldás az, hogy egy ún. "telekcsoport újraosztási" eljárást kell indítani. Ehhez mindkét telek összes tulajdonosának beleegyezése kell. Ekkor összevonják a két telket, és újraosztják, olyan arányban, ahogy kéritek - természetesen a helyi övezeti szabályoknak az újraosztás után is meg kell felelnie mindkét teleknek (méret, beépítettség, az épületek elhelyezkedése, stb.).

Az újraosztás után az eszmei hányadodat is érdemes megváltoztatni az osztatlan közös tulajdonban, hogy tükrözze a ténylegesen birtokolt terület nagyságát, de ez nem szükségszerű.

Bizonyítanod nem kell, hogy melyik és mi a tiéd, de érdemes egy ügyvédi ellenjegyzett közös használati megosztási szerződést készíteni írásban (vagy, ha van ilyen, akkor az újraosztás után módosítani), amiben leírjátok (rajzoljátok) melyik rész melyik tulajdonostárs kizárólagos használatában áll.

Mindehhez földmérő és ügyvéd biztosan kelleni fog, meg persze sok pénz. Keress egy ingatlanban járatos ügyvédet.