Jogász karrier


Szőlőtőke # 2012.10.12. 18:34

Pici javítás: fehernerek = fehérnégerek, vagy Európa négerei, az afrikai feka barátaink ezt a közös gyűjtőnevet adták nekünk a gyárban. :)

Delaw # 2012.10.18. 10:13

Szőlőtőke
Mindenképpen tiszteletreméltó a bátorságod, hogy ezt bevállaltad. A történetedből azért látszik, hogy külföldön sincs kolbászból a kerítés. Ha jól tudom a külföldi gyakorlat is beszámít a szakvizsgába, én a helyedben ilyen nyeltudással inkább itthon néznék körül állás ügyben. Nemzetközi tapasztalattal jó esélyed van bekerülni egy nemezetközi ügyvédi irodába, ahol azért nem a "örülj hogy itt lehetsz és tanulhatsz" mentalitás uralkodik és jó esetben emberinek mondható fizetést is adnak. Cégekhez is jó eséllyel pályázhatsz, szóval én körbejárnám ezt a lehetőséget. A "kedves" magyar ügyfelek mentalitása pedig no comment, ezért tart ott ez az ország ahol.

Delaw # 2012.11.08. 10:50

Valaki tudna nekem gyakorlati tanácsokat adni, hogy egy ügyvédi iroda tevékenységét milyen területekkel lehet kiegészíteni? Gondolok pl. pályázatírásra, adótanácsadásra, könyvelésre stb. Ütv. elég szűkszavúan fogalmaz, oktatási, művészeti stb tevékenységen kívül nagyjából mindent kizár.

Rexor # 2012.11.08. 12:05

Kedves Delaw,

Ennek fuss neki mégegyszer. Ügyvédi irodának nincsenek tevékenységi körei, minden olyan tevékenységet elláthat, amit az ügyvédi törvény lehetővé tesz (pl. az adótanácsadás nem kiegészítő tevékenység). Tehát nem nagyon világos a kérdésed.

Delaw # 2012.11.08. 12:20

Rexor
Nem TEÁOR szerinti "tevékenységre" gondoltam. Akkor felteszem úgy a kérdést, hogy ügyvédi iroda keretein belül a klasszikus ügyvédi tevékenységen kívül milyen szolgáltatásokat lehet nyújtani? Pl a pályázatírás beletartozik az "üzletviteli tanácsadás" kategóriájába? Vagy pl. feladhatok egy hirdetést, hogy adótanácsadói tevékenységet végzek, ha mindezt egy ügyvédi iroda keretein belül valósulna meg? Mint írtam a gyakorlati tapasztalatokra vagyok kíváncsi, és megköszönném, ha a praktizáló kollégák felhomályosítanának :)

Rexor # 2012.11.08. 12:41

Kedves Delaw,

Mindkettőt csinálhatja ügyvédi iroda. Persze nem árt, ha a szellemi tőkéje is megvan hozzá :).

Delaw # 2012.11.08. 13:01

Rexor
Köszi a választ. Esetleg valamelyik jogszabályban taxatíve fel van sorolva mely tevékenységek megengedettek?

Rexor # 2012.11.08. 13:43

Igen az ügyvédi törvényben :).

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.08. 13:49

Az ügyvédekről szóló törvényben.

Delaw # 2012.11.08. 13:57

Rexor

Ne haragudj, de hülyének nézel, vagy neked vannak szövegértelmezései problémáid? Nyilván az Ügytv-ben fel van sorolva:

  1. adótanácsadás,
  2. társadalombiztosítási tanácsadás,
  3. pénzügyi és egyéb üzletviteli tanácsadás,
  4. ingatlanközvetítés,
  5. szabadalmi ügyvivői tevékenység,
  6. olyan tevékenység, amelyre - helyi önkormányzati rendelet kivételével - jogszabály felhatalmazza,
  7. külön törvényben szabályozott közvetítői eljárásban, illetve büntető ügyekben folytatott közvetítői tevékenység,
  8. a cég - általa készített - létesítő okiratának és e cég bejegyzési (változásbejegyzési) kérelme további mellékleteinek elektronikus okirati formába alakítása,
  9. külön törvényben szabályozott közbeszerzési békéltetői tevékenység, valamint hivatalos közbeszerzési tanácsadói tevékenység,

Mint már párszor leírtam az érdekelne, hogy a GYAKORLATBAN mi tartozik az "egyéb üzletviteli tevékenység", "amelyre jogszabály felhatalmazza" fordulatok alá. Mi a Kamara álláspontja ezekben a kérdésekben, milyen esetleges szankciót alkalmaz, ha álláspontja szerint az adott tevékenység az Ügytv-be ütközik stb stb. Ennél pontosabban nem tudom megfogalmazni kérdésemet.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.08. 14:14

Kár.

Delaw # 2012.11.08. 20:08

Kovács_Béla_Sándor

Ha így sem érthető a kérdés én feladom a szakmát :D

bokros # 2012.11.11. 16:38

Minden beletartozik, ami nincs kifejezetten tiltva és a kliens megfizeti. Az a lényeg, hogy meg tudd indokolni, le tudd vezetni, hogy az adott tevékenység miért is tartozik az Ütv. hatálya alá.
Ha nem tudod hihetően megmagyarázni ( bármit) akkor komoly kihívások elé nézel az ügyvédi pályán :-))


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Delaw # 2012.11.12. 09:48

bokros

A kimagyarázó képességemmel semmi gond szerencsére :D Igazából nekem csak az ellentmondásos, hogy az Ügytv. alapján elég sokféle tevékenység végezhető, mégis alig láttam pl. olyan formációt, hogy Dr. X Y Ügyvédi és Ingatlanközvetítő/Adótanácsadó stb iroda. Ezért tettem fel a kérdést, hogyan működik ez a gyakorlatban. De ezek szerint csak az ügyvédek nem fektetnek túl nagy hangsúlyt az ilyen "kiegészítő" tevékenységek hirdetésére.

Rexor # 2012.11.12. 10:16

Kedves Delaw,

Az ügyvédi iroda neve, névhasználati szabálya is szabályozva van az ügyvédi törvényben, olyan ügyvédi iroda név nem létezik, hogy Ügyvédi és Adótanácsadó iroda..., bár ha jogász vagy, ezt azért illene tudni...

Megint mondom, nincsen olyan, hogy "kiegészítő tevékenység". Egy ügyvédi iroda csont nélkül foglakozhat adótanácsadói és ingatlanközvetítői tevékenységgel, hiszen ezt egyértelműen megengedi neki az ügyvédi törvény, de célszerű, ha meg is tudja ezt oldani.

Delaw # 2012.11.12. 10:54

Kedves Rexor

Az Ügytv. úgy fogalmaz a névhasználat vonatkozásában, hogy a családi és utónév, doktori cím valamint az ügyvédi minőségre utalást tartalmazhatja. De ugye az ügyvédi tevékenységbe beletartozik az adó-, üzleti stb. tanácsadás is. Ergo semmi nem zárja ki, hogy ezeket is feltűntesd. Saját szememmel láttam már egy-két ilyen táblát is. Ezért merészeltem rákérdezni. Tiszta szerencse, hogy te a az Ügytv. teljes ismeretének birtokában pottyantál erre a világra... De ha már ennyire kiművelt vagy javaslom az idézőjel jelentését is átismételni. A "kiegészítő tevékenyég" terminust kizárólag a klasszikus ügyvédi tevékenységtől történő elhatárolás érdekében használtam, nem jogi értelemben.

Rexor # 2012.11.12. 12:36

Kedved Delaw,

Sajnos én sem ismerem behatóan az ügyvédi törvényt, de szerintem ez a része a törvénynek nem túl bonyolult. Ha megbántottalak elnézésedet kérem.

Egészen pontosan így szól a törvény:

"73. § (1) Az iroda cégneve a következő lehet:

  1. az egyik tag családi neve és a társai, valamint az ügyvédi iroda kifejezés,
  2. a tagok egy részének családi neve és az ügyvédi iroda kifejezés.

Szerintem ez elég egyértelmű. Én itt nem látok "ügyvédi minőségre", főleg nem tevékenységre utalást. Hogy ügyvédi iroda névtábláján más szerepel az egy dolog, ettől függetlenül a törvény elég "szűkmarkúan" fogalmaz ebben a tekintetben.

Nem akartalak megbántani

Rexor # 2012.11.12. 12:36

Kedved Delaw,

Sajnos én sem ismerem behatóan az ügyvédi törvényt, de szerintem ez a része a törvénynek nem túl bonyolult. Ha megbántottalak elnézésedet kérem.

Egészen pontosan így szól a törvény:

"73. § (1) Az iroda cégneve a következő lehet:

  1. az egyik tag családi neve és a társai, valamint az ügyvédi iroda kifejezés,
  2. a tagok egy részének családi neve és az ügyvédi iroda kifejezés.

Szerintem ez elég egyértelmű. Én itt nem látok "ügyvédi minőségre", főleg nem tevékenységre utalást. Hogy ügyvédi iroda névtábláján más szerepel az egy dolog, ettől függetlenül a törvény elég "szűkmarkúan" fogalmaz ebben a tekintetben.

Delaw # 2012.11.12. 13:53

Rexor

Bocsi, ha kicsit nyers voltam, de allergiás vagyok a lekezelő stílusra.
A névhasználattal kapcsolatban igazad van, én a 11. § szabályait idéztem. De az iroda névhasználatára vonatkozóan valóban a 73. § tartalmaz teljesen egyértelmű szabályokat. Mint már mondtam láttam olyan táblát, hogy "XY Ügyvédi és Ingtalanközvetítő Iroda", ezért érdeklődtem a gyakorlatról. Ezek szerint az érintett kamara nem veszi ezt a dolgot véresen komolyan.
De a sok kitérő után még mindig nem tudom mi tartozik az "egyéb üzletviteli tevékenység", "amelyre jogszabály felhatalmazza" fordulatok alá.
Röviden, tömören foglalkoztat az iroda nyitásának gondolata, de nem szeretnék a 150. "peres képviselet, cégalapítás, ingatlan adásvétel ellenjegyzése" típusú szolgáltatásokat nyújtó irodát. Ezért keresem a lehetőségeket, hogy milyen területeken tudok "kiemelkedni a mezőnyből". Persze a törvényes kereteken belül.

wers # 2012.11.12. 14:05

milyen területeken tudok "kiemelkedni a mezőnyből".
Komolyan hiszed, hogy itt bárki is meg tudja neked mondani, miben vagy te jó? Ha még te sem tutod...

Delaw # 2012.11.12. 14:19

wers
Te hol olvastál olyan kérdést, hogy én miben vagyok jó? Nyilvánvalóan ötleteket szeretnék meríteni és a jövőben az adott területre vonatkozó tudásomat fejleszteni. Senki nem kérte, hogy mondja meg miben vagyok jó. Tudom én nagyon jól, köszönöm szépen.

wers # 2012.11.12. 14:20

megnyugodtam

bokros # 2012.11.12. 20:14

Baromi egyszerű a dolog, körül kell nézni, hogy melyek lehetnek a területek, amin nyomulni lehet. Aztán meg kell nézni, hogy azon a területen van -e már valaki, és döntsd el, hogy jobb tudsz -e lenni nála. Itt értsd az igen-igen szűk területet, mert napi szinten ingatlan szerződéseket bármelyik ügyvéd elkészít, ámbár a mezőgazdasági területen vannak csavarok az ügyben. A cégalapítás is rutinügy. Persze azt is fel kell mérni, hogy mely területen lesznek olyan felfutások,amihez szükség lesz ügyvédre.Illetve mely területek adnak tartósan lehetőségeket. Lehet teljesen új, lefedetlen területet is találni.
Ámbár mostanában azt hallom tanult barátaimtól, hogy tárgyalóterembe járni elég snassz dolog és sokan dicsekszenek azzal, hogy régen jártak ilyen helyen.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.12. 21:23

Akkor nekem könnyű a verseny. Mert éppenséggel a tárgyalóteremben érzem magam igazán otthon. Mondjuk, furcsállom is, ha egy ügyvéd másképp vélekedik.

Egyjogász # 2012.11.13. 04:19

"Ámbár mostanában azt hallom tanult barátaimtól, hogy tárgyalóterembe járni elég snassz dolog és sokan dicsekszenek azzal, hogy régen jártak ilyen helyen."

Ez így van, nekem éppen a múlt héten fejtette ki egy ügyvéd kolléga, hogy ő olyan ügyet, ahol bíróságra kell járni, csak végső nyomorában vállalna.....
De volt olyan exügyvéd kollégám is, aki meg volt sértve, hogy peres ügyeket is rászignált a főnök, és olyanokat kellett neki magyarázgatni, hogy felperesként hová kell leülni a tárgyalóteremben.
(És amikor visszament ügyvédnek, győzködött engem is, hogy menjek vele, merthogy én szeretek tárgyalni, és ilyen ügyvéd kevés van /?!/ )

Egyébként ha jól emlékszem itt a Fórumon is van olyan fórumtárs ügyvéd, aki azt írta, hogy még sosem volt rajta talár..:)