Közjegyző


Majordomus # 2023.07.18. 19:48

Várhatón szeptemberig nem történik semmi.

Szedres Bella # 2023.07.18. 11:40

Osztap-Köszönöm szépen!

osztap # 2023.07.18. 07:16

Szedres Bella,

Ha minden érdekelt ott van a hagyatéki tárgyaláson, és egyből le is mond a fellebbezés jogáról, akkor a közjegyző ott helyben jogerősítheti a végzést. Ha a végzést postázni kell, akkor kb. egy hónap a jogerősítés, ha senki nem fellebbez.

A jogerős végzéssel lehet menni a bankhoz, ami ki fogja fizetni a számla egyenlegét az örökösnek. Hogy pontosan hogyan és mennyi idő alatt, azt a banktól kell megkérdezni, de általában pár nap. Ha értékpapír is van, az lassabb, néhány hétre számítanék.

Szedres Bella # 2023.07.18. 06:47

T. Jogi Fórum!

Az imént regisztráltam, nem vagyok jártas az oldal kezelésében, ezért elnézést.
Egy hagyatéki eljárással kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Végrendeleti örökösként a megtakarítások 2/24-ed részét örököltem. Az örökhagyó 2022. júniusban hunyt el, első tárgyalás 2023. márciusban, a második tárgyalást augusztusban tartják. Vita nincs, mindenki elfogadja a végrendeletet.

A hagyatéki végzés miatt sem fellebbez senki. Innentől mennyi időnek kell eltelnie, hogy kifizetésre kerüljön az örökség? Ki fizeti ki és hogyan? A bank? A közjegyző?

Válaszukat várva: Tisztelettel: Sz. Bella

Majordomus # 2022.08.11. 20:15

Szerintem ügyvéd szükségeltetik .......

drbjozsef # 2022.08.11. 19:04

Viktor,

Persze. Egyértelmű öröklés felmenőről. Esetleg a hagyatéki végzéseket kérhetik, de szerintem nem fogják.

Viktor # 2022.08.11. 15:19

Tisztelt József, nincs kulcsa az özvegynek. Lekértem a tulajdoni lapot. Ott a bejegyzés arról, amikor a szüleink vásárolták és az is hogy apu halála után egyidőben örököltünk. Ez elegendő a bíróságnak az ági vagyon bizonyításához.?

drbjozsef # 2022.08.11. 12:45

Ha lehunyt édesanyád lakott ott, akkor te vagy a testvéred gyorsan vegye birtokba, cserélje le a zárat, ne legyen hozzá kulcsa a testvéred özvegyének.
Egyrészt nehogy az ingóságokkal is történjen valami, másrészt aki birtokon belül van, az elég jó előnyben van a nem birtokossal szemben. Bár esetetekben ezen talán nem lesz vita, nem hangzik esélyesnek, hogy az özvegy be szeretne oda költözni (amit mint tulajdonostárs, természetesen elvileg megtehetne most, hogy a haszonélvezet megszűnt. Ami megszűnt édesanyád halálával, akkor is, ha az még a nyilvántartásból nincs törölve).

drbjozsef # 2022.08.11. 12:42

Viktor,

És ki a ténylegese birtokos? Ki lakik ott?

Jogszerűen nem is lehetett birtokos egyébként, tekintve a haszonélvezetet - kivéve, ha édesanyád átengedte neki.

Viktor # 2022.08.11. 07:39

Tisztelt Osztap! Köszönöm szépen. Már írtam is egy ügyvédnek. És hátha sikerül a bíróságon az első tágyaláson megegyezni.

osztap # 2022.08.11. 06:26

Viktor,

A leírtak alapján az özvegy nincs birtokban (= nem tartja az ingatlant ténylegesen hatalmában, pl. nem ott lakik, nincs hozzáférése, nem zárt ki más tulajdonost vagy a haszonélvezőt), így nem kell tartani attól, hogy elbirtokolja. A birtoklás független attól, hogy mi van a tulajdoni lapon.

Viktor # 2022.08.11. 06:00

Tisztelt Osztap!

Édesanyám hagyatéki végzése még nem jogerős. Jelenleg még nincs levéve a teljes haszonélvezeti joga az ingatlanról. Nem tudom a birtoklás ebben az esetben mit jelent. Nem lakik benne, de 1/6-od rész van a nevére bejegyezve a férje utáni öröklés címén.

Viktor # 2022.08.11. 05:58

Tisztelt József!
Köszönöm válaszát. Ezek szerint jobb, ha ügyvédi segítséggel próbálunk megegyezni.

osztap # 2022.08.11. 03:21

Viktor,

Az özvegy egyébként birtokában tartja az ingatlant? Ha nem, az elbirtoklás 15 éve nem ketyeg.

Ellenben, ha ki akar veletek tolni, eladja valakinek a tulajdoni hányadát. Akár családon belül is. Akkor Nektek kell bizonyítani, hogy a szerző (!) nem volt jóhiszemű, különben védi őt az ingatlan-nyilvántartás közhitelessége.

Szóval lehet, hogy érdemes előbb megindítani a pert az özvegy ellen, perfeljegyzést kérni az ő tulajdoni hányadára, és csak utána próbálni megegyezni.

drbjozsef # 2022.08.10. 20:11

Viktor,

Félreértettél.
A törvényes örökös a házastárs volt, 2013 után, az új Ptk szerint az elő szülő is örökös a házastárs mellett.
Mindez független az ági örökléstől.

Ha ági vagyon az az ingatlan, akkor arra indíthattok pert a házastárssal szemben.
Tájékoztassátok az igényetekről, és próbáljatok megegyezni. A per hosszadalmas, drága, és macera. Minden megegyezés jobb, mint a per. De, elvileg, megnyerhetitek.

Viktor # 2022.08.10. 20:01

Tisztelt József! Most olvastam egy cikket ahol azt írják a régi Ptk. - ban az ági vagyont nem az özvegy örökölte, mert az családi örökség. Akkor most már nem értem.
A cikk:index.hu A sírban is utolér az új törvény dr. Urbán András és Horváth Zsolt Törvényszéki bírák nyilatkozták.

Viktor # 2022.08.10. 19:36

Tisztelt József! Köszönöm szépen a segítséget. Akkor nem perelhetjük. Igazságtalan, hogy nem maradt a családunké, mert mi meg akartuk tartani az ingatlant,de kifizetni a részét az özvegynek nem tudjuk.

drbjozsef # 2022.08.10. 19:25

Viktor,

A tulajdonjogi igény nem évül el.

Nekünk nincs régi tulajdoni lapunk,
Nincs olyan,hogy régi tulajdoni lap. A teljes tulajdoni lapon (vagyis ha nem szemlét kérsz le) minden rajta van, ami történt az ingatlannal kapcsolatban. A 2008-as öröklés is. Ha van ügyfélkapud, vagy ismerősnek, lekérhetsz 2 darabot évente ingyen.

Ha ez 2008-ban volt, akkor valóban a régi Ptk. vonatkozik az akkori öröklésre, és aszerint valóban a házastárs volt az egyedüli örökös.

Viktor # 2022.08.10. 18:49

Tisztelt Majordomus! Köszönöm szépen a megerősítést. Tényleg nem kevés pénzről van szó. Csak kérdés, hogy ennyi idő után megnyerjük-e a pert.

Viktor # 2022.08.10. 18:46

És most nem tudjuk, hogy indíthatunk-e pert, hogy visszakaphassuk azt az 1/6 részt.

Viktor # 2022.08.10. 18:41

Tisztelt József! Igen 2008-ban infarktusban hirtelen hunyt el. Valóban nem írtam az alapkérdésemben időt, mert csak az érdekelt ki a jogos örökös. De Ön írta, hogy az édesapám leszármazói. Én és a bátyám. Nekünk nincs régi tulajdoni lapunk, az elhunyt bátyám özvegye 2008 óta szóba sem állt a családunkkal. Mi azt hittük anyu nevére került. Ezidáig nem foglalkoztunk vele. Anyu hagyatéki tárgyalásán udtuk meg.

drbjozsef # 2022.08.10. 18:26

Nem értem.
Bátyád hirtelen elhunyt, azt írtad. Úgy érted, 2008-ban halt meg hirtelen?

drbjozsef # 2022.08.10. 18:24

Régi Ptk.

A báty most halt meg. Miért vonatkozna az ági öröklésre a régi Ptk?

Majordomus # 2022.08.10. 18:13

Nem kis pénzről van szó,szerintem megérné ügyvédet fogadnod.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.10. 18:13

Ha mindent ő örökölt, akkor az hibás.

Régi Ptk.