Féltestvér is örököl?


Apa_ # 2007.06.12. 17:24

Jogi segítségeteket kérnék!

Adott egy szűk család: a nagypapa, a fia és az unokája (azaz én). Az édesanyám régen meghalt. Előző házasságából van egy gyermeke, az én féltestvérem, akivel nem tartunk a kapcsolatot.
A nagypapának van egy háza. Apámnak pedig egy kis lakása, amelyért saját kezével dolgozott meg (így ági vagyon sem lehet).
A nagypapa eltartási szerződést kötött velem a házért, amelyről apám is tud.

Az volna a kérdés, hogy mi történne a házzal, illetve a kis lakással, ha egyszerre balesetet szenvedek apámmal és egyszerre halunk meg? Másképpen: ki fogja örökölni így az apám lakását? És a házat, amellyel eltartással szereztem meg?

Azért kérdeztem ilyet, mert sokan azt mondták, hogy ilyen esetben a féltestvérem és a nagypapa 50%-50%-ban örökölnék apám lakását. A házzal kapcsolatban pedig a nagypapámnak el kell számolni a féltestvéremmel, ez nekem nem tetszik. Hol tart ez az ország itt?

Várom válaszotokat.

egy érdeklődő

ObudaFan # 2007.06.12. 17:48

Nagyon egyszerű: készíts végrendeletet, és akkor már nem a törvényes öröklés rendje érvényesül , a testvér pedig kötelesrészre sem jogosult. Ezt lehet tenni, mert egyébként 100%-ban a féltestvér örököl utánad, mint édesanyád leszármazóje, hiszen sem leszármazód, sem házastársad nincs ezek szerint. Édesapád után ő nem örökölne semmit, hanem a nagypapa jelen állás szerint (kivéve, ha valamivel előbb halna meg édesapád, hiszen ekkor utána te örökölsz, te utánad meg ez a féltestvér.)

Apa_ # 2007.06.12. 19:37

Obudafan, köszi a gyors választ.
Azt nem tudtam, hogy 100%-ban örököl utánam a féltestvérem. Akkor úgy látszik, nem érvényes az, amit mondtak nekem, hogy a szerzett vagyonom 50%-át az elhunyt apám helyébe lépő nagypapa örökölne az elhunyt édesanyám helyébe lépő féltestvérem mellett.

ObudaFan # 2007.06.13. 18:22

Úgy tűnik, nem.

vzoli # 2007.06.13. 20:59

Biztos? (Mármint az „úgy tűnik, nem”.)

Baleset. A kocsiban ketten ülnek: Apa_ és az édesapja. Előbb az édesapja hal meg, majd rá 1-2 perccel Apa_. (Orvosszakértő megállapítja.) Édesapja után Apa_ örököl. Apa_ után pedig Apa_ szülei örökölnének fejenként egyenlő részben, de mindketten kiestek az öröklésből (hiszen nem élnek). Apa_ édesapjának se élő leszármazója, se házastársa (Apa_ féltestvére nincs vérségi kapcsolatban Apa_ apjával), tehát Apa_ sajátként szerzett és édesapjától örökölt vagyonösszességét mint Apa_ utáni hagyatékot fele részben Apa_ apai nagyapja örökli; Apa_ sajátként szerzett és édesapjától örökölt vagyonösszességének másik felét pedig Apa_ féltestvére, mint Apa_ kiesett édesanyja irányából rá háramlott vagyont. Tehát végeredményben igaz, amit Apa_ írt, hogy „a szerzett vagyonom 50%-át az elhunyt apám helyébe lépő nagypapa örökölne az elhunyt édesanyám helyébe lépő féltestvérem mellett”. Mert Apa_ apai nagyapja és Apa_ féltestvére részesedése vonatkozásában így 50-50% áll fenn mind Apa_ sajátként szerzett, mind édesapjáról rá háramlott vagyontömeg tekintetében. Nem?

ObudaFan # 2007.06.14. 18:22

Olvass vissza, ezt már leírtam.

2007.06.12. 19:48:23
(kivéve, ha valamivel előbb halna meg édesapád, hiszen ekkor utána te örökölsz, te utánad meg ez a féltestvér.)

vzoli # 2007.06.14. 18:33

Igazad van, ezt benéztem. :-) Tényleg említetted. Csak eggyel lejjebb kellett volna olvasnom. Na, megyek is a búboskemencéhez, a fejemrehamuzok, aztán veszek egy szemüveget. :)

ObudaFan # 2007.06.14. 18:38

Nem szükséges. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.14. 18:42

Ráadásul a levezetésed is hibás, vzoli. A törvényes öröklés rendje szerint a nagyapa és a féltestvér nem fog egyszerre örökölni. Vagy-vagy.

vzoli # 2007.06.14. 19:04

Neked is igazad van KBS. És közben rá is jöttem, hogy - feltehetően - miért. Gondolom azért, mert ha az öröklésből kiesik a szülő (Apa_ apja), és a kieső szülőnek nincs leszármazója (és nincs, hiszen csak Apa_ volt az, de ő ekkor már halott), akkor egyedül a másik szülő, illetve annak leszármazója örököl. (Vagyis Apa_ féltestvére, a 100%-ot, az elhalt édesanyja "irányából" érkező vagyonként.) Gondolom én. És most már 2 dioptriával erősebb okulárét veszek. ;)

ObudaFan # 2007.06.14. 19:35

Rövidebben: azért, mert ha van valaki az 1. parentélából, akkor a 2. -ból nem örököl senki.

vzoli # 2007.06.14. 20:21

Én is pont ezt a marharépa-dolgot akartam említeni, csak nagyon siettem! ;-)

Apa_ # 2007.06.15. 18:45

Köszönöm a véleményeteket!

Tényleg, ha nincsenek szüleim, (hiába él a nagypapám) akkor is a féltestvérem fog örökölni utánam.

Rohanok nősülni :)

ObudaFan # 2007.06.15. 18:55

Nem kell, elég végrendelkezni. Az olcsóbb is a nősülésnél, és könnyebb meggondolni magad. :)

(Csak a nőm ne olvassa. :))

Zoltán György # 2007.06.15. 19:13

Vzoli!
Ne kapkodj...

"Állj meg Vándor, ne siess!" idézhetném...

biola70 (törölt felhasználó) # 2021.01.27. 11:28

Férjemnek van egy féltestvére(anya közös).
Apósom nevére vette. Ilyen esetben a szülők utáni öröklés hogy alakul?
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.27. 11:34

Ha a "nevére vette", akkor az a jog előtt nem féltestvér, hanem egész.

drbjozsef # 2021.01.27. 11:34

biola70,

Féltestvér csak a saját vér szerinti szülőjétől örököl.

Ha a "nevére vette" azt jelenti, hogy örökbefogadta, akkor öröklés szempontjából édestestvérnek számít, ő is örökölni fog a nem vérszerinti szülő után is.

vop2 # 2021.11.02. 18:10

Tisztelt Fórumozók!

A féltestvér leszármazója örököl az egyedülálló, gyermektelen édestestvér után?
Édesapámnak van egy édestestvére és volt egy féltestvére (nagyapám korábbi házasságából származó gyermeke), aki már meghalt. Az édestestvérnek nincs se házastársa, se gyermeke.
A féltestvérnek van egy gyermeke. A féltestvérrel és magával a rokonságával semmi kapcsolatunk nincs és nem is volt. A nagyapám és a gyermeke(féltestvér) nem tartották a kapcsolatot. Az elmondások alapján nem is tekintette apjának a nagyapámat a gyermeke(féltestvér)

Tehát. Amennyiben az édestestvér meghal, örököl valamit a féltestvér gyermeke?

A választ köszönöm!

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.11.02. 18:33

Igen, még ha kevesebbet is,

Ha leszármazó és házastárs nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.
Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.
Ha a kiesett szülőnek leszármazója nincs vagy nem örökölhet, egyedül a másik szülő vagy annak leszármazói örökölnek.

vop2 # 2021.11.02. 19:09

Ez nem valami jó hír.
Az nem kizáró ok, hogy jóformán egymás létezéséről sem tudnak? Nem is találkoztak még a 70 év alatt. (édestestvér és féltestvér gyermeke)
A hagyatéki eljárás során felkutatnak(hivatalból) minden esetleges örököst, vagy "be kell jelentkezni"?

drbjozsef # 2021.11.03. 06:22

vop2,

Meg fogják kérdezni, ha van tudomásod rokonról, be kell jelenteni.
Egyébként nem számít. Az öröklés a rokoni kötelék alapján megy, nem azon az alapon, hogy tartották-e a kapcsolatot. Még kitagadni sem lett volna egyszerű az örökhagyónak, mert az érdemtelenségre is csak akkor hivatkozhatott volna, ha ő többször is megpróbálta volna felvenni a kapcsolatot, de a másik fél utasítja el.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.03. 06:27

(De simán kizárhatta volna - ami ebben az esetben pont ugyanazzal az eredménnyel jár. :) )

vop2 # 2021.11.03. 16:32

Kizárásnál név szerint kell megnevezni a kizárandó lehetséges örököst? A nevét sem tudjuk, csak annyit, hogy nagyapámnak volt egy első házasságból származó lánya és neki egy gyereke.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.03. 16:56

Ha az örökhagyó a teljes hagyatékát meghatározott örökösökre hagyja, azzal minden más örökös ki van zárva az öröklésből.