Hali!
Most csak ide irtam...
(Nem is jött segítség)
Üdv
gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén
Kedves "Monalisa" és persze Mindenki!
Muszály egy perben tárgyalni? Azt nem kérhetem, hogy állapítsa meg, hogy "gyermektartásra" más jogosult nincs és ezért amig az én gyerekem tartását nem rendeztük addig függessze fel a nagyok "gyerek"tartását. Ha a kisfiam tartási ügye lezárult, akkor a maradék x %-ból a nagyokat, majd abban a "rokontartás" perben elégítse ki... Elvégre most már a gyerektartáshoz semmi köze, ahogy nekem sincs ahhoz, hogy a maradék lehetőséget miképp ossza meg a nagyok között!
Ez azért lenne fontos, mert a korábbi perben (2évig tartott) összehordott mindenfélét, és azért, hogy bizonyíthasson dolgokat komoly tettlegességek, lopások, zaklatások történtek ellenünk, illetve a kisgyerek ellen. Belekergette apukát (könnyű a Katát táncba vinni ha ő is akarja) iratok lopásába (5 évvel ezelőtti keresi kimutatásom), APEH feljelentések, leskelődések, hogy kivel találkozok és az milyen autóval jár.... Ma több ügy van folyamatban rendőrségi és bírósági is Apuka ellen, amit pl. a Gyámhatóság, ügyészség indított. Túlvagyunk 4 szakértői vizsgálaton, ahol sok minden kiderült. Pl., hogy apuka, aggresszív, problémamegoldó képessége elégtelen és viselkedése traumatikus volt a gyerekre nézve..., a kisgyerek fél az apjától stb.stb.
A saját gyerekem érdekében járok nyilván csak el. Ez azért is fontos, mert sajnos apuka is csak a nagyokat támogatná... Ezért keletkezett félmillió forintos hátraléka, mert az időhuzással tovább kapták a többet, és utána pedig behajthatatlan lett, Apuka pedig úgy intézi, hogy feketén dolgozik most már... (van tanum akinek elmondta, de elég az???) és mikor lesz ebből ítélet megint???
Ezért lenne nekem (fiamnak) jó, ha külön tárgyalnák és aztán a maradékot úgy marcangolják már apukával és a volt feleséggel ahogy akarják...
Addig amig egyben tárgyalják az elsőszámú kicsinálni valók mi vagyunk. Én és a kisfiam, az idősebb gyerekeim, a férjem. Az apa nemhogy kéri, hogy a nagyoknak kevesebbet ítéljenek, hanem azon van, hogy a 8 éves kisfiu a levegőből is megél... és egyébként pedig tartsa el pl. a férjem (akit mint mondtam megvert, figyel, hogy mivel jár, hol dolgozik stb.)
Hát ez a bajom, bocs, hogy több helyre írtam, de reméltem valamelyiket csak olvassátok...
Hidd el egyszerűbb lenne az élet, ha nem pénzből kéne élni...
Köszönöm a választ, a korábbiakat is és esetleg a jövőbenieket is és mindenkinek sok erőt kívánok, a hasonló szélmalom harcokhoz...
Elkeseredett
marcika
Basszus, az előbb írtam de elszált...
Szóval még egyszer: az apa haladéktalanul forduljon bírósághoz - az anya ennel kell a keresetet beadni, hiszen az előző perben ő volt a felperes.
Kérni kell a bíróságot, hogy a másik két gyermeket kötelezzék a tanulmányok hivatalos igazolására, hiszen a t.díj fizetés csak ennek alapján lehet folyamatosságú. (És a továbbaikban minden tanév szeptember/február be kell hogy mutassák az apának az iskolai igazolást.)
A szülő - gyermek kapcsolatának megszakadása az egy másik téma, azt a keresetlevélben csak érintőlegesen, attól a pénz még járhat...
Az apa kérje a bíróságot, hogy a munkahelyvesztés miatt a továbbaikban csökkentett összegben és/vagy százalékos mértékben a kötelezés, hiszen a körülmények időközbeni változása okán alig-alig a havi jövedelme - ha egyáltalán.
Minden városi/kerületi bíróságon van heti egy nap un. ügyfélnap amikor jegyzőkönyvbe lehet mondani egy keresetet., megfogalmazásában segítenek és nem kerül pénzbe. Kell vinni az előző itéletet.
Amíg egy bíróság jogerősen meg nem változtat egy előző itéletet addig sajnos változatlan összegű a fizetnivaló - ezzel együtt tovább gyűlik a dijkülönbözet...
"Mona"
laikus hozzászóló
marcika
Apuka azonnal forduljon bírósághoz - a keresetet a volt feleséggel szemben kell beadni lévén az előző perben ő volt a gyermekek gondviselője.
Az olyan személyes dolgokat mint a megszakadt kapcsolattartás valamint a meg ne történt születésnapi köszöntés stb. most ha lehet mellőzzük... - a perben adott esetben szóvá lehet tenni, de itt most nem ez a lényeg.
Az apa kérje, hogy mindkét gyermekét kötelezzék az iskolalátogatás hivatalos igazolására., még a középiskolásról is kiderülhet hogy inkább "mellé" mint az iskolába jár - vagy az esetleges évismétlés...
A nappali tagozatos tanintézetben történő, és szeptember/február hónapokban bemutatott iskolai igazolás adhat csak alapot a továbbiakban a t.díj fizetés folytonosságára (ha ez elmarad akkor az apa arra a félévre nem fizet).
A felsőfokú tanulmányokat végző esetében már un. felnőttartásról beszélhetünk, vagyis az apa kérheti a bíróságot hogy az eddigi százalékos arányt nála már csökkentség -akár teljesen is-, hiszen egy fiatal felnőtt a tanulmányok mellett már eltarthatja magát - akár.
A probléma ott van, hogy amíg a bíróság egy t.díj dolgában jogerős itélete nem hoz addig azt változatlan összegben kell fizetni.
Minden városi/kerületi bíróságon van heti egy nap un. "panasznap", az apának tessék bemenni az előző itélet fénymásolatával és ott segítenek megfogalmazni az uj keresetet.
Az apa kérheti, hogy az időközbeni munkahelyvesztés stb. okán, vagyis a körülmények időközbeni megváltozása miatt a t.díjat csökkentse a bíróság, hiszen a kevésből nem lehet változatlanul ugyanannyit fizetni.
Eg per sajnos nem egyik napról a másikra való eljárás.
"Mona"
laikus hozzászóló
Monalisa,
Tudnál nekem is mondani valami okosat?
Marcika
Monalisa,
Tudnál nekem is mondani valami okosat?
Marcika
A saját gyermeked érdekében eljárhatsz, azonban mível az apának vannak más gyermekei is, a bíróság egyben fogja nézni az egészet.
Ha a nagykorú gyermekei még tanulnak: nappali tagozatos felsőfokú tanitézet, akkor jogosak lehetnek un. felnőttartásra.
Az apa kérheti a bíróságtól, hogy a nagykorú gyermekeire nézve már csökkentse a százalékos fizetési kötelezést, lévén ők már akár el is tarthatják magukat (diákmunka, össztöndíj stb).
Az apa t.díj lemaradását ne hagyd mert lehet hogy egy kedvező itélet alapot adhat a különbözeti letiltásra.
(Pl. a te kiskorú gyermeked a továbbaikban mondjuk kap 20%-ot, a két nagykorú már csak 10-10%-ot, így a felszabaduló 10%-ra egyből lecsaphatsz - végrehajtón keresztül.)
"Mona"
laikus hozzászóló
Kedves Jogászok!
Apukának van egy 8 éves kisfia (ő az enyém) és két 20 év feletti felsőfokú tanulmányokat végző gyereke. Eddig ők is "gyerektartást" kaptak. Most új perben, emelést kértem, mondván már nincs eltartandó gyerek más, csak a 8 éves. Kérhetem-e, hogy a "gyerektartás" perben a nagyok anyukája ne legyen bevonva? Szeretném, ha csak az én gyerekem gyerektartását rendeznénk le. Mondja ki a bíróság, hogy nincs más eltartandó gyermek, esetleg függessze fel nekik a gyerektartás utalását. (hátraléka is van apukának korábbról ami behajthatatlan mivel összességében 50% le volt tiltva és igy esetleg megkaphatnánk a több szászezer forint elmaradást!). A nagyok anyukája (vagy a fiatalok saját maguk) pedig indítson egy külön pert, a gyerektartástól - tehát tőlem függetlenül amikor már az én gyerektartásperem lezárult -, rokontartásra és ott döntsenek ahogy akarnak Apuka fennmaradó letiltható jövedelméről.
Van-e erre lehetőség és jogos-e a kérésem?
Nagyon várom az S.O.S. válaszokat, mert hétvégén lesz tárgyalás!
Még annyi, hogy én nem kértem perbe vonni a nagyok anyukáját, de a Bíróság erre felszólított, tehát jelenleg ő is alperes!
Előre is Köszi
ui: aki tud írjon hivatkozási helyet is légysziiiiii
A ponosításhoz hozzátartozik, hogy azért szerepel "állítólag", mert egyik gyermek beiratkozásáról és tanulmányi eredményéről nem tud.
Tisztelt Szakértők,
A következő felálláshoz szeretném a véleményüket kérni.
Van két nagykorú gyermek egy férfi előző házasságából. Egy 19 éves lány, aki állítólag főiskolás, és egy 21 éves fiú, aki állítólag idén érettségizik. Az apuka nem látta őket nyár óta, nem keresik, és a telefont vagy felveszik, vagy nem. Azóta apukának volt születésnapja, és egyik sem hívta fel telefonon.
Az apuka cégének immár egy éve nincs semmilyen forgalma, így bevétele sincs. Pillanatnyilag a feleség jövedelméből élnek 3-an (van egy közös 16 éves gyerek). Az exneje végrehajtást kér, mert van elmaradása.
Milyen lehetősége van az apukának a gyerektartást megszüntetni, és mire, milyen törvényre hivatkozhat.
A nevében is előre köszönöm a válaszokat.
... a beteg nagyszüleiddel...
littrecsira
A bíróság bizonyára kimondta, hogy melyik szülődtől követelheted azt a bizonyos összeget. Ha a másiktől követeled akit nem köteleztek fizetésre, nos ez nehezen fog menni...
Valóban nem vagy köteles a beteg nagynénéddel egy fedél fölött lakni (...) azonban ezt apád bizonyára nem fogja neked tolerálni...
Nem tudni mit végeztél ill. mit szeretnél tanulni még, de nagyon sok képzési lehetőség van mintegy másodszakmaként, miközben napközben munkaviszony = jövedelemszerzés lehetséges.
A következő tanévig még van idő alaposan átgondolni a dolgokat...
"Mona"
laikus hozzászóló
caravell
Az a baj, hogy amíg a bíróság jogerősen meg nem szünteni és/vagy változtatja a t.díj összegét addig azt Ft/hó változatlan összegben kell tudni fizetni., nagyon kevés esetben van mód utólagos beszámításra ill. elengedésre. (A t.díj a gyermek megélhetésére szolgál, azt ő hónapról hónapra feléli, ergo "a" hasából visszakövetelni nem lehet...)
A körülmények időközbeni megváltozására hivatkozz, bár a t.díj Ft/hó fizetési kötelezettség előbbre van a saját lakáshitel törlesztési terheidnél - lakni albérletben is lehet - akár.
"Mona"
laikus hozzászóló
Köszönöm a választ!
De a bíróság megítélt egy összeget,és azt kérhetem apámtól is ugyan úgy ha elakarja adni a házat ahol most lakunk és viszont én szeretnék albérletbe költözni és az iskolát elvégezni és nem szeretnék a beteg nagyszüleimnél lakni?
Szerintem nem. De azzal, hogy megpróbálod, nagy vesztenivalód nincs.
Kedves ObudaFan! Köszönöm a választ!
A keresetet azonnal benyújtom (lehetőség szerint holnap).
Utolsó kérdésem még: lehet-e visszamenőleg az elmaradt 5 hónapra vonatkozóan keresetet benyújtani csökkentésre vagy elengedésre?
Mondjuk arra való hivatkozással, hogy jóhiszeműen nem fizettem, az alperessel történő szóbeli egyezséget követően?
És az anyagi ellehetetlenedésemre, amit nagyrészt a vele közösen felvett kölcsönök okoztak?
caravell
Amíg a bíróság nem szünteti meg a kötelezettséget, vagy nem függeszti fel a végrehajtást, annyit kell fizetni, amennyi az eredeti határozatban szerepelt.
Szerintem van.
Tisztelt Szakértők!
A korábbi hozzászólásokat elolvasva számomra új információ, hogy ha a továbbtanulási idő a gyermeknek felróható okból tartósan elhúzódik, akkor a tartásdíj fizetése alól mentesülhet a szülő.
Számomra az nem világos, hogy a gyakorlatban mi számít tartós elhúzódásnak. Lányom egy 3,5 éves képzésű főiskolára jár már 4,5 éve, de még most sem végez. Ebben a félévben 2 tantárgyat vett fel, a következő félévben 1 tantárgyat vesz fel, így talán 5 év alatt végez. Arra hivatkozik, hogy nem tudta ezeket a tantárgyakat korábban felvenni (kreditrendszerű képzésben). Bár ez annak is köszönhető, hogy elsőre nem tett sikeres vizsgát a kérdéses tantárgyakból. Ha bírósághoz fordulok, akkor van-e esélyem arra, hogy a bíróság megszünteti a gyerektartási kötelezettségemet?
Előre is köszönöm a választ.
Kedves ObudaFan!
Köszönöm a gyors választ!
Azt már látom, hogy hibát követtem el, ahogy így visszaolvastam, úgy értelmeztem, hogy külön kérni kellett vola a gyermektartás megszüntetését a nagykorúság elérésekor?
Jah, így bízzon az ember a szóbeli megállapodásokban... de gondolom, ezt az egyszerű hétköznapi hibát nem én követtem el egyedül...
Ha nem kértem, akkor hiába nagykorú a lányom, a tartásdíjat az anyjának kell fizetnem és mindaddig, amíg nem kérem a megszüntetést?
Lehet visszamenőleg is kérni a megszüntetést (6 hónapra, mint a gyerektartást?)? Vagy ezt az összeget mindenképpen meg kell fizetnem?
Fizethetem az erre az időre kapott keresetem 20%-át vagy fizethetek egyáltalán kevesebbet, mint 50 000?
Úgy érzem, csúnyán csőbe húztak, nem tudtam fizetni az 50 000-et, most egyben fizetnem kell 250 000-et????
Végképp el vagyok keseredve... nincs miből... :((((
Róbert
„A lányom 19 éves múlt, de még iskolás, mert az anyja (aki a válást indította) ide-oda költözik vele és mindig másik iskolába írtaja, ezért 3-szor járta a második osztályt a szakközépben. 50 000 Ft gyermektartásban állapodtunk meg, amit nem levontak, hanem én fizettem (bírósági végzés rögzítette a válóper során).”
Csakhogy amikor ez történt, a gyermek még kiskorú volt, így ez nem róható fel neki.
„Az év elejei válság miatt az amúgy is nehéz anyagi helyzetem ellehetetlenedett, gyakorlatilag az élettársam tart el, a fizetésem olyan tartozások törlesztésére megy el (autó, személyi kölcsön), amit még az exfeleségemmel közösen vettünk fel a válás előtt, azon kívül bankkölcsönt kellett felvenni ingatlanvásárláshoz, mert a válás után nem volt hol laknom. A fizetésem is lényegesen, váláshoz képest 40%-al csökkent. (Egy nagy gyár alkalmazottja vagyok, tehát ez a csökkenés nem papíron, nem sumák, sajnos igazi…)”
Ez viszont hivatkozási alap lehet egy leszállítási perben.
„A gyermektartást július óta nem fizettem. A helyzetet próbáltam megmagyarázni a gyermek anyjának, aki most mégis feljelentett: egy rendőrségi idézést kaptam.
Kérdésem: hogy kerül a képbe a rendőrség? Mire számíthatok?”
Úgy, hogy a tartás elmulasztása bűncselekmény. Ha a vádirat benyújtásáig kifizeted a hátralékot, megszüntetik az eljárást. Ezzel párhuzamosan a jövőre nézve már indíthatsz megszüntetés/leszállítás iránt pert. Ennek ugyanis ez a módja, nem az, hogy eldöntöd te, hogy nem fizetsz. A perindítással egyidejűleg kérheted a végrehajtás felfüggesztését is.
„Tudomásom szerint,a nagykorú gyermek esetén a szülő saját szükséges tartásának a rovására nem kötelezhető tartásdíj fizetésre, csak, ha a kötelezett azt saját szükséges tartásán felül megfizetni képes.
Hogy számolható ki ez az összeg? Van ennek konkrét értéke?”
Az összes körülményt értékelve a bíróság majd meghatározza.
A gyermektartási kérdésekhez írtam, de most látom, hogy erre van külön téma.
tehát segítséget szeretnék kérni az alábbiakban:
A lányom 19 éves múlt, de még iskolás, mert az anyja (aki a válást indította) ide-oda költözik vele és mindig másik iskolába írtaja, ezért 3-szor járta a második osztályt a szakközépben. 50 000 Ft gyermektartásban állapodtunk meg, amit nem levontak, hanem én fizettem (bírósági végzés rögzítette a válóper során).
Az év elejei válság miatt az amúgy is nehéz anyagi helyzetem ellehetetlenedett, gyakorlatilag az élettársam tart el, a fizetésem olyan tartozások törlesztésére megy el (autó, személyi kölcsön), amit még az exfeleségemmel közösen vettünk fel a válás előtt, azon kívül bankkölcsönt kellett felvenni ingatlanvásárláshoz, mert a válás után nem volt hol laknom. A fizetésem is lényegesen, váláshoz képest 40%-al csökkent. (Egy nagy gyár alkalmazottja vagyok, tehát ez a csökkenés nem papíron, nem sumák, sajnos igazi…)
A gyermektartást július óta nem fizettem. A helyzetet próbáltam megmagyarázni a gyermek anyjának, aki most mégis feljelentett: egy rendőrségi idézést kaptam.
Kérdésem: hogy kerül a képbe a rendőrség? Mire számíthatok?
Tudomásom szerint,a nagykorú gyermek esetén a szülő saját szükséges tartásának a rovására nem kötelezhető tartásdíj fizetésre, csak, ha a kötelezett azt saját szükséges tartásán felül megfizetni képes.
Hogy számolható ki ez az összeg? Van ennek konkrét értéke?
A gyermek megélhetése nincs veszélyben, a nyáron külföldön nyaraltak, tavasszal autót vettek…
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Róbert
Üdv mindenkinek!
Pénteken volt a tárgyalásunk, megszüntette a bíróság a gyerektartási kötelezettségemet a rosszul tanuló, ujból azonos végzettséget (középfokú, OKJ-s technikusi) megszerezni akaró gyermekemmel szemben.
Van igazság talán mégis.....
Próbálj ösztöndíjat szerezni a tanulmányokhoz.
Akkor és oda költözöl ahová neked tetszik - elvégre nagykorú vagy, ebbe senki nem szólhat bele.
Felsőfokú tanintézet nappali tagozatán folytatott tanulmányok esetén az első diplomáig kérhető az un. felnőttartás., ha valaki ezen túl/felül is végzettséget akar szerezni azt önerős finanszírozással.
A felnőttartás jogosultságát/összegét amúgy is vizsgálhatják a szülő kérésére, mert pl. diákmunka stb. már bizonyos saját jövedelmet biztosít, ergo a fiatal felnőtt már tartsa el magát.
Mindkét szülődnek jogában áll "a" kiskezedet elengedni már...
"Mona"
laikus hozzászóló
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02