gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén


littlecsira # 2009.11.28. 15:28

Tisztelt Szakértők!
Én egy nagykorú "gyermek" vagyok és szeretnék azután érdeklődni,hogy szüleim elváltak és az apámnál elhelyeztek,aki viszont mostanában nem igazán foglakozik velem és anyukámtól rokontartást kapok,aki pedig azt mondta,hogy ne is keressem,és elszeretnék költözni az apámtól,akkor jogom van-e mindkét szülőmtől rokontartást kapni,annak ellenére,hogy második szakmát szeretnék tanulni,aminek elég nagy összege van és mellette diákmunkát végzek?
Köszönöm előre is a választ!

kérdező_apa # 2009.10.25. 07:31

Tisztelt Szakértők!
A "gyermektartás felnőttkorú gyermek esetén" rovatában található rendelkezésre álló anyagot átolvastam, remélve, hogy találok választ kérdésemre. Valójában vannak az én kérdésemhez hasonló problémákkal kapcsolatos válaszok, de igazából, 100 %-ban nem értem. Bizonyára ez az én hibám, de kérem, segítsenek.
Válásunkkor a két gyermekünk közül a nagyobbik már nagykorú volt, de a kisebbikre vonatkozóan a T. Bíróság megállapodásunknak megfelelően gyermektartást állapított meg. Mára kislányom azonban betöltötte a 18. évét, ugyanakkor még középiskolai tanulmányait folytatja. Olvastam, hogy tartásdíj jár neki, de nem világos számomra, hogy melyik. A gyermektartás tovább amit megállapítottak, mert még középiskolában tanul, vagy csak a rokontartás, mert már nagykorú. Írják Önök sokszor, hogy a munkaképes nagykorúnak mi jár, ha továbbtanul. Ebből azonban két fogalom nem világos. Mi a munkaképes, és mi a továbbtanulás fogalma.
Munkaképes, mert egészséges, de nem munkaképes, mert nincs végzettsége? Továbbtanul, mert felsőbb iskolába vették fel, vagy mert tovább tanul, mert nem végzett középfokon.
Konkrétan azt szeretném kérdezni, hogy a középiskola befejezéséig továbbra is az eddigi feltételekkel (saját tartásom veszélyeztetésével, az édesanyja kezébe történő juttatással) vagy a nagykorúakra vonatkozó enyhébb feltételekkel kell számolnom? Ha van mód változtatásra, mi az, és kinek hova kell fordulnia ennek érdekében?
Szakértő válaszukat, segítségüket várva köszönettel.

_Wasp_ # 2009.10.12. 14:01

ha nem akkor neki kell menni a biroságra ugye ?
Pontosan.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

tortyakov # 2009.10.12. 13:50

"infláció követő"bocs ha hülyén fogalmaztam,de más nem jutott eszembe.tehát nem az ... feltéve ha exnek elég lesz,ha nem akkor neki kell menni a biroságra ugye ? köszönöm tisztelettel

_Wasp_ # 2009.10.12. 13:38

ez a z összeg infláció követö?
nem.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

tortyakov # 2009.10.12. 13:29

KEDVES SZOCKE!apukárol huzzuk le a legutolso bört is !!nálunk is ez van,kedves ex nek elég lenne havi 500 ft is nehogy már ne legyen igaza,csak mert valahogy muszály bosszut állni a apun!mert neki nem lehet az uj családjával nyugodt boldog élete,csakis anyukának.addig fog "kisérteni"ameddig ö akar.... együtt érzek

tortyakov # 2009.10.12. 09:41

Tisztelt Lisa! havi 1430ft a minimum amit a biroság megálapitott csak azt nem tudjuk ,ez a z összeg infláció követö? most ez 14300 ft lenne? a kislány nem megy el dolgozni mert anyuka nem engedi..párom ex anyósa kijelentette "25 éves koráig fizetni fogsz" bár szereti a szakmáját, de sajnos nem lehet,el van nyomva.páromnak sem ingó sem ingatlan vagyona nincs.anyukájánál lakik,mondjuk ugy "együtt járunk".nekem saját házam van 2 fiammal(én vok a gyámügyes eset is -:) )Sajnos ezen a környéken semmi munkahely,páromnak özvegy édesanyja segit a megélhetésben.nettó 32 ezer a gyt levonása után az álláskeresési járadék.ha ez megszünik RÁT-ra lesz jogosult,akkor 1430 vagy 14300 lesz a tdij? ha ebben tudna valki felvilágositani megköszönném.

monalisa1 # 2009.10.11. 19:27

Tortyakov

Arra senki nem kötelezhető, hogy dolgozzon és akkor majd lesz miből fizetni a t.díjat - nagyrészt magánügy ki miből él meg. Ellenben az számonkérhető, hogy a bíróság által meghatározott un. legalább minimális összeget minden körülmények közt fizesse t.díjként - a különbözetet meg majd később megtéríti, vagy levonásba helyezik tőle...

Tehát a "legalább" összegért tessék bírósági végrehajtást kérni., a tulajdonában lévő lakásra/házra jelzálog kerülhet - ez majd "ösztönözni" fogja...

De ehhez az szükséges, hogy a t.díj fizetésre kötelezést előzetesen a bíróságnak ki kellett mondania, az esetleges szóbeli egyezségre hívatkozni nem lehet.

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.10.11. 19:18

Mivel a 20 éves lánynak van szakmája, szakképzettsége (= bolti eladó) amiből meg tud élni, az érettségit megszerezheti a dolgozók esti középiskolája tanítási formációban - ha erre van mód és lehetőség.

Ebben az esetben javasolnám, hogy bírósághoz fordulni és kérni a t.díj kötelezés beszüntetését.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Sly2009 # 2009.10.11. 19:03

Tortyakovnak:

Végrehajtás alól mentes díj, ellátás, járadék, segély

Mentes a végrehajtás alól:

  • a nemzeti gondozási díj és a hadigondozottak pénzbeli ellátása, az életüktől és szabadságuktól politikai okból jogtalanul megfosztottak kárpótlásáról szóló törvény szerint járó életjáradék,
  • az átmeneti segély, ideértve a meghatározott célra kapott segélyt is, a rendszeres szociális segély, az időskorúak járadéka, a munkanélküliek jövedelempótló támogatása, az ápolási díj,
  • az anyasági segély,
  • a rokkantsági járadék és a vakok személyi járadéka,
  • a megváltozott munkaképességű személyt megillető juttatás (keresetkiegészítés, átmeneti keresetkiegészítés, jövedelemkiegészítés, átmeneti jövedelemkiegészítés, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka),
  • a törvényen alapuló tartásdíj, ideértve a bíróság által előlegezett gyermektartásdíjat is, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényen alapuló gyermekvédelmi pénzbeli ellátások,
  • a nevelőszülő részére az államilag gondozott gyermek tartásáért fizetett gondozási díj,
  • az ösztöndíj, a tudományos továbbképzési ösztöndíjas munkabér jellegű ösztöndíjának kivételével,
  • a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés,
  • a meghatározott kiadás fedezésére szolgáló összeg,
  • a fogyatékossági támogatás.
tortyakov # 2009.10.11. 18:41

TISZTELT FÓRUM! párom leánya 20 éves lesz lassan,bolti eladó a szakmája de tovább megy érettségizni,az apját lesz...ja dea pénz az kell.ocsmány irommányok a neten keresztül stb.február óta munkanélküli párom,egyre kevesebbet kap gytartást az ex de ha 500 ft ot kapna az is kellene.de a nagyságos asszony nem megy el havi nettó 80 ezerért dolgozni.igy áll bosszut szerintünk,mert párom elvált töle..és sajnos ez még több apukával is igy van.szeretném kérdezni:ha a párom rendelkezésre állási támogatást kap abbol mennyit kell fizetni ? 28600 azt hiszem annyi mint a szoc segély,eddig 20% vontak mindenböl,de ha jol tudom segélyböl nem vonnak. KÖSZÖNÖM TISZTELETTEL

szocke # 2009.10.11. 16:36

Mindenesetre köszönöm!

ObudaFan # 2009.10.11. 15:44

Érdemtelenséggel esetleg lehet próbálkozni, de nem lesz egyszerű.

szocke # 2009.10.11. 05:46

A tartásdíj 10000 Ft havonta,ezt már nem csökkentik lejjebb a bíróság szerint,mivel ez a minimális.A munkahelyemen már hónapok óta csökkentett munkaidőben tudok dolgozni,a válságra hivatkozva.Így bármilyen kevés a gyt összege,néha bizony nehéz.A betegséget tudjuk bizonyítani.A kisebbik gyerek ugyan 8 éves,de az asztmája miatt főleg a téli időszakban nagyon sokat beteg,így a feleségem még gyesen van a tartós betegség miatt.Lakáshitel szerencsére nincs.A láthatással kapcsolatban mivel ált egyedül mentem a gyerekért,nincs tanú aki igazolná h miért nem hozhattam el.Az azért érdekes,hogy pl a tudtom és beleegyezésem nélkül szó nélkül elköltöztek a faluból,sokáig azt sem tudtam hol találhatom őket.Amikor pedig az útlevél miatt kellett az aláírásom,nagyon kedvesen felhívott a volt nejem,és mézesmázosan megkért,írjam alá a beleegyező nyilatkozatot(14 éven aluli volt akkor).Amint kijöttünk az okmányirodából az aláírás után,onnantól megint visszaváltott a pocskondiázásra.Ebből is látszik,igazán a bosszú miatt zajlik az egész.A láthatásra visszatérve:azt mondták annyit tudok tenni,ha a láthatási időben nem tudom elhozni a gyereket,minden alkalommal jelentsem fel,így pénzbüntetést kaphat.De egy majdnem felnőtt,ellenem
nevelt gyereket hogyan hozzak el??Amíg kisebb volt,a gyámügyön is próbálkoztam, ahol mindig elmondták milyen módon lehet próbálkozni:sajnos mindig a gyereket ráncigálták volna,aminek nem akartam kitenni.

Sly2009 # 2009.10.10. 19:59

Sajnos amíg nappalin tanul fizetned kell. A kérdés, hogy a láthatással kapcsolatban mit tudnál bizonyítani? Igaz, ez nem befolyásolja a gyt fizetését. Miért nem kéred a gyt csökkentését? Van egy másik gyereked aki ráadául kiskorú és tartósan beteg, gondolom ezt igazolni is tudnátok. Mellette még érdemes elgondolkodni, hogy van-e megemelkedett lakáshitel, miegymás, ne adj isten munkanélküliség.
Ezek fényében érdemes lenne egy gyt leszállítás iránti keresetet benyújtani. Mennyit fizetsz? Annak fizetése gond különben?

szocke # 2009.10.10. 19:17

Tisztelt Szakértők!
Mi a teendő olyankor,ha a volt feleségemtől született gyermekem iskolás,de idén októbertől nagykorú?Azt tudom,hogy a tartásdíjat neki kell címeznem de meddig?Ugyanis 11 éve nem láttam,ő sem akar látni,más férfit tart apjának.A volt nejem ezt ki is jelentette a bíróságon.7 éves kora óta ellenem neveli,hogy a gyerek a második férjéhez jobban ragaszkodjon.A bajok akkor kezdődtek igazán,amikor megismerkedtem a mostani feleségemmel.Előtte is sokszor előfordult,hogy hiába mentem láthatási időben,éppen akkor családi program volt,vagy beteg lett a gyerek.De a második házasságkötésem óta durvult el ennyi a helyzet.A bíróságon azt is elmondta,hogy csak a pénzemre van szüksége,akkor is ha jobb anyagi körülmények között él.Viszont a láthatásról szó sem lehet.Ezt személyesen közölte velem.A második házasságomból van egy 8 éves lányom,aki 4 éves kora óta asztmás.Néha bizony sokba kerül az egészsége megtartása.Szeretném végre lezárni ezt az ügyet:kell-e még gyerektartást fizetnem,ha igen milyen módon,vagy érdemtelenségre hivatkozva esetleg meg lehet szüntetni?
Köszönettel szocke

monalisa1 # 2009.10.09. 18:37

Próbáld ne mellre szívni a dolgokat - foglalkozni mással. Pár év múlva ugyis "elrepül" még az apjától is. Az idő sok mindenre gyógyír lehet, valamint ha majd lesz saját gyermeke - jól jöhet még a nagymamai segítség...

manocs.ka # 2009.10.09. 18:32

Köszönöm a gyors választ! További szépeket!

monalisa1 # 2009.10.09. 18:28

Az érdemtelenségről ObudaFan kb. egy évvel ezelött ezen topicban részletesen írt - próbáld visszakeresni.

Én csupán annyit, hogy egy nagykorú fiatal már tudja mit csinál (...) és azért adott esetben felelőséggel tartozik.

Tehát míg kiskorú esetében a gyermektartás mindentől függetlenül jár, addig a felnőttartás elbírálásakor a bíróság mérlegelhet.

Vagyis ha lesz*rják az embert akkor ne tartsák feléje a markot...

"Lisa"
laikus hozzászóló

manocs.ka # 2009.10.09. 18:08

jah,jut eszembe... holnap lesz a szalagtűzője, nem hívott meg :(

manocs.ka # 2009.10.09. 18:04

Előző kérdésemre kapott válaszból kiderült, hogy nagykorú, de még gimnázium nappali tagozatán tanuló lányomról a válás és gyermekelhelyezés alkalmával már nem dönt a bíróság. Azt is megtudtam, hogy rá a gyermektartás már nem vonatkozik, viszont saját jogán pert indíthat ellenem, ha apjával marad, rokontartási díjért. Kérdésem, hogy érdemtelenség címszó alatt "tiltakozhatok-e" ez ellen, mivel a lányom szinte semmiféle kapcsolatot nem tart velem. Bár egyelőre egy házban, de külön élünk (lányom az apjával, kiskorú fiam velem), nem fogad el tőlem semmit, se ruhát, se ételt, és jóideje még köszönésre se méltat. Ez beletartozik az érdemtelenség kategóriába?
Köszönöm a választ!
manocs.ka

KKBB # 2009.10.09. 17:06

monalisa1

igen apai ráhatással:
ezalatt azt értem hogy az apa befolyásolása miatt mindkét gyerek elment dolgozni.

köszönöm a válaszokat

üdv

monalisa1 # 2009.10.09. 13:58

KKBB

A levelet ajánlott-tértivevény és elsőbbségi jelzéssel add postára, hogy a tárgyalásig az ügyben eljáró bíró azt még időben megkaphassa.

monalisa1 # 2009.10.09. 13:55

Azt írtad: apai ráhatásra mindkét gyermek a tanulmányait befejezte. Ha ez valóban így van, akkor a gyermektartási kötelezés megszünt, és ezt neked kell a bíróságon elmondani, elvégre a keresettel téged hívott perbe az apa.

Ha számodra a személyes megjelenés bármely okból "kellemetlen", megteheted, hogy - figyelemmel a közeli okt. 20-i tárgyalási dátumra -, most azonnal írsz egy pár soros levelet a bíróságnak és tudatod, hogy mi okból okafogyott a további t.díj fizetés kötelezése. A pontos ügyiratszámot ne feledd ráírni a borítékra és a levél felső részére is.

A fentiek alapján a rokontartás mint téma nem értelmezhető...

"Lisa"
laikus hozzászóló

_Wasp_ # 2009.10.09. 13:52

ha jelzed a bíróságnak hogy alperesként a felperes követelését nem ellenzed, és egyúttal, hogy a tartás okafogyottá vált, így kéred annak törlését, akkor semmiképpen nem kell tartanod az esetleges pervesztesség jogkövetkezményeitől.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása