gyerektartás felnőttkorú gyermek esetén


monalisa1 # 2010.03.23. 15:06

Felnőttartás akkor van ha a nagykorú fiatal a felsőfokú tanumányoknál esetlegesen már kap tanulmányi ösztöndíjat vagy van másodállás/mellékfoglalkozás - vagyis kevesebb-több saját önálló jövedelemre tesz már szert. (Bizonyos értelem már elvárható egy fiatal felnőttől hogy részben-egészében gondoskodjon magáról.)

Ezzel szemben egy középiskolás esetleg hiába töltötte már be a 18. életévét - ő még eltartásra szorul, vagyis saját önálló jövedelemmel egy ideig még nem rendelkezik.

Mind a gyermektartás mind a felnőttartás kérdését végső soron a bíróságon kell rendezni, önként nem módosítható a bírósági kötelezés.

"Lisa"
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2010.03.23. 19:48

Nagyon innovatív ez a fórum az új jogi fogalmak kialakítása terén. "Felnőttartás" mint jogi fogalom egyelőre nem létezik. Rokontartás van, amelynek a keretében a kiskorú gyermek vonatkozásában vannak speciális szabályok. A nagykorú gyermek pedig akkor sem kiskorú, ha még nem tanul egyetemen. Ezzel együtt egy nagykorú, de még középiskolai tanulmányokat végző személy nyilván nem tud munkát vállalni a tanulmányai mellett, tehát az esetében az, hogy a tartásra rászorul, nem lehet kérdés. Ettől még azonban a kiskorú gyermekekre vonatkozó szabályokat rá alkalmazni nem lehet.

Aki a tartásra jogosultat a saját háztartásában eltartja, az maga követelheti a tartásdíjat.

Nyanyu (törölt felhasználó) # 2010.03.23. 22:41

Tisztelt Fórumozók!Lehet-e tárgyalásra halasztást kérni abban az esetben, ha a fogadott ügyvéd nem tud résztvenni a tárgyaláson?(de helyette jön másik)Ha igen,attól még felszámolják a perköltséget később?
Másik kérdésem az lenne, ha tanút is hívnak a tárgyalásra, akkor milyen költségtérítést kérhet amiatt,hogy elment,kiesett a munkából?(gyt.a per tárgya)

Nyanyu (törölt felhasználó) # 2010.03.23. 22:47

Még egy kérdés felmerült:gyt perben a gyerek lassan nagykorú (de még a tárgyaláskor nem lesz)A gyt-t szülő kérésére már jó ideje ő kapja, nem a tartó szülő.(mint az előbbiekben olvastam, ez hasonlit a rokontartásra)Lehet-e kérni, hogy a gyt-t rokontartásra módosítsák?(mivel csak fél év múlva lesz nagykorú)Vagy birótól függ és akkor a gyt.összegén 2 évig nem lehet változtatni??KÖszönöm.

monalisa1 # 2010.03.24. 11:54

Ha a fogadott ügyvéd nem tud elmenni a tárgyalásra de maga helyett küld helyettes kollegát akkor nincs akadálya a tárgyalás megtartásának. (Az ügyvéd bizonyára ellátja a kollegáját utasításokkal, javaslatokkal - valamint hogy fussa át az eddigi peranyagot.)

A tanú a napi díját (= egynapi szabadság megváltását) kérheti valamint a közlekedési költségét., helybéli lakos ezen utóbbit nem hiszen vagy bérlete van vagy amúgy is kocsival közlekedik.)

Lehet kérni a t.díj rokontartásra módosítását de öngmagában a 18. életév betöltése ennek feltételként még kevés. A tárgyaláson a bíró majd elmagyarázza.

"Lisa"
laikus hozzászóló

joco44 # 2010.05.16. 11:25

Tisztelt jogi fórum.Magam 42-éves múltam,jelenleg házasságban élek,van egy kettö éves kis lányom és egy szintén kiskorú fiú aki tartósan beteg.Az előző házaságomból született kettő leány gyermek akik már nagy korúak.Ha igaz tanulnak ezt én nem tudom,hiszen ovis koruk óta szinte semmit sem tudok róluk !Ők már felnőtek.Az volna a kérdésem,hogy köteles vagyok-e gyermek tartás díjat fizetni?A lányok 19 és 20 évesek

MajorDomus # 2010.05.16. 11:48

Mert ? Eddig nem hiányoztál nekik mint eltartó ?

A kiskoru gyermekről vagy köteles gondoskodni, a törvény szerint,még saját tartásod rovására is. A jövedelmed max. 50 %-a tiltható le, de mint mondtam a kiskoruak tartása prioritást élvez.

Ha a felnött lányaid még tanulnak akkor igényelhetnek tartást,de csak olyan mértékben( az 50 % -ig) ami a kiskoruak ellátását nem veszélyezteti. Az összeget a biróság állapitja meg.

Ki keresett meg ez ügyben ?

monalisa1 # 2010.05.16. 15:54

A felsőoktatási intézmény nappali tagozatára történt beíratkozást minden tanév szeptember/február hónapban igazolniuk kell, különben nincs t.díj.

Spinea # 2010.05.17. 07:18

Üdv!

Ha az eltartott nagykorú gyermek nem fejezi be egyetemi tanulmányait a meghatározott képzési idő végére, sikertelen vizsga miatt több szemesztert is hosszabbít, köteles vagyok-e továbbra is fizetni a tartásdíjat, s ha igen, meddig tarthat ez az állapot?
Előre is kösz a választ.

monalisa1 # 2010.05.17. 10:34

Egészséges gyermek esetén csak a tanulmányok folyamatos előhaladása esetén jár a t.díj, tehát a bukdácsolás/évismétlés esetén nemigen. (Monthatni alkalmatlan a tanulmányokra és ezt az apa nem köteles finanszírozni.)

A szeptemberi "hová" (= melyik évfolyamra) történő beíratkozásról köteles bemutatni az iskola igazolását, valamint februárban majd ismét. (Szemeszterenként jár a t.díj.)

Fordulj bírósághoz, egyben már a keresetlevélben kérd hogy az itéletig a havi pénzt hadd utalhassad bírósági letétbe. (A "megevett" t.díjat nem lehet a gyermektől visszakövetelni, ellenben ha a bíróság döntése szerint a továbbiakban nem jár neki a pénz, az összeget a fenti letétből mégis visszakapod.)

A bíróság heti egy nap panasznapján segítenek a keresetlevél megfogalamazásában.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Big Joe # 2010.05.17. 17:08

Mi van akkor a konkrét helyzetben, ha nem mutat be sem a nagykorú gyermek, sem a gondozója, sem az iskola a kötelezettnek ilyen iskolalátogatási igazolást?

És akkor mi van,ha a bíróság nem hajlandó azt a pénzt letétbe helyezni? Ha végzést hoz az elsőfok,hogy nem teszi letétbe,akkor lehet fellebbezni a végzés ellen, gondolom. De ha az elsőfok végzést sem hajlandó hozni,akkor mi a teendő?

(én előtte állok ennek,de már érdekel,hogy okosabb legyek)

monalisa1 # 2010.05.18. 08:58

Ha nem mutatja be az aktuális szemeszterre történt beíratkozást akkor arra a félévre nincs t.díj fizetés - ilyen egyszerű. (Nagykorú fiatal felnőttről van szó aki már felel a saját cselekedeteiért: rendes- szorgalmas tanulás és annak dokumentálása.)

Azt már nem tudom, hogy a bírósági letétbe helyezés korlátozásának mi oka lehetne., akkor meg nyítni a nevére bankszámlát és a havonkénti befizetés oda, de csakis közösen lehet hozzáférni.

Általában majd' minden bírósági végzés ellen lehet fellebbezéssel élni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Big Joe # 2010.05.18. 09:49

Sorry,

  • Ha nem mutatja be,akkor egyszerűen nem fizetek tartásdíjat, vagy ha nem mutatja be akkor megszüntetésre kell indítani pert? Mi van, ha a per indításakor egyből bemutatja, "bocsánat, nem tudtam hogy be kell", és ennyi - gondolom. Ha nem tudja bemutatni, akkor persze más. De ha nem jár suliba, akkor azt úgyis tudom, azt is ha jár. Akkor más a helyzet, ha levelezőre jár. Na akkor fogalmam sincs hogy mi van, mivel az nem nappali, mint ahogy a törvényben benne van. Akkor gondolom nem jár.
  • Ha valaki nem fizet,akkor a másik fél végrehajtást indít. Hiába a gyerek bankszámlájára megy a pénz.Vannak anyukák,akikkel ezt nem lehet megbeszélni, és a cash-t várják az ő számlájukra, különben küldik a kötelezettre a végrehajtót.(sajnos én ezt látom)
ObudaFan # 2010.05.18. 11:21

Ha megegyezni nem sikerül, a perindítás az egyetlen lehetőséged. Ennek hiányában ha nem fizetsz, végrehajtanak. Ha a per során a másik fél bemutatja az igazolását, és más érved nincs, akkor a pert bukod.

kukonnya # 2010.06.11. 18:52

Üdv.

Olvasgatom a fórumot és nagyon elbizonytalanodtam.
A bíróságon érdeklődtem, hogy 19 éves lányom után, aki esti gimiben tanul (nappali szakközépből ment át ide, mert ott nem tudott beilleszkedni és ez helyben van)a tanulmánya folyamatos, jár-e még gyerektartás? Nem dolgozik, kapok utána családi pótlékot is. Most szeptembertől kezdi majd az utolsó évet.
A volt férjem önként megszüntette a gyerektartás folyósítását. A bíróságon megírták a papírokat, (végrehajtás) és vállaltam, hogy megpróbálom kideríteni, hol lakik az exem. Szerintük jár a gyerektartás, de "per" csak eztán lesz...
Itt meg leginkább azt olvasom, hogy nem jár.
Most már nem tudom mit gondoljak...
Üdvözlettel: kukonnya

ObudaFan # 2010.06.11. 20:49

Egyelőre van egy végrehajtható határozatod. Amíg ő nem indít pert a megszüntetés iránt, addig végre is fogják hajtani. Ha indít, akkor szerintem megnyeri a pert.

kukonnya # 2010.06.15. 17:27

Köszönöm a választ!

Ezek után újra felkerestem a bíróságot. Aki a jogi tanácsokat adja, megkérdezett egy bírónőt is. A bírónő az felelte, hogy igen, jár!
Úgy legyen Most már nagyon kíváncsi vagyok.

monalisa1 # 2010.06.15. 18:27

A lányodnak évek áltak rendelkezésre a nappali tagozatos suliba a beilleszkedésre (...), vagyis ha az apa pert indít a t.díj megszüntetése iránt, a bíróság vizsgálni fogja hogy a leányzó nem-e lógja-e az éveket az apja kontójára...

Vagy egyáltalán alkalmas-e a tanulásra?!

Amúgy a felnőttek dolgozó középiskolájánál már mód van a tanulmányok melletti munkavégzésre...

"Mona"
laikus hozzászóló

erika35 (törölt felhasználó) # 2010.06.28. 05:20

Üdv!
Tanácsot szeretnék kapni, fiam nappali tagozatos első éves egyetemista, tartásdij fizetését az apukának megszüntették,/1 éve nem fizet/,alkalmatlanságra hivatkozva.
Sajnos 9 vizsgából 2 nem sikerült. Kérdésem, érdemes -e a fellebezéssel gyarapitani a kiadásaimat.Én ugy gondoltam egy elsősre nem tartósan elhúzódó a tanulmánya,az index alapján döntött a birónő.
A perköltség,illetéket is ki kell fizetnem,a volt férjem ügyvédjének költségét is lehet.
A fellebezés menete ujbóli tárgyalásokat eredményez?
Végzés kézhezvételétől kell benyujtani, ujbóli indokokkal,egy uj birónak mindent leirni?
Amugy nem egyszerű eset az apuka,vállalkozó,viszont 10eft-ból kell élnie.erre is hivatkozott.
Köszönöm.

ObudaFan # 2010.06.28. 11:10

3 új bírónak. Másodfokon egy háromtagú bírói tanács dönt. Esélyeket legfeljebb az ítélet ismeretében lenne érdemes latolgatni.

nyusz66 # 2010.06.30. 18:42

Azt szeretném megtudni, hogy súlyosan látássérült gyerek esetén milyen szigorral veszi a bíróság a tartásdíj megítélésénél a folyamatos tanulmányokat?
Lányom hivatalosan vak, valójában aliglátó (egy szemmel egészen közelre azért lát). Nem kis erőfeszítés volt számára a gimnáziumot elvégezni, és most az érettségin egy tantárgy nem sikerült. Így nem mehet tovább sehova. Egyébként kerámikus szeretne lenni, amit tanfolyami formában oktatnak (OKJ-s képzés). Ha az apának eszébe jut a megszüntetést kérni, akkor elképzelhető, hogy megszűntetik? Munkát vállalni - érthetően - még szakmával is elég szűk esélyei lesznek. Számomra egyértelmű, hogy támogatom felnőtt korában is, ha szükséges életem végéig, de vajon hivatalosan egy ilyen esetben például rokontartás címén meddig és milyen mértékű támogatás jár mindenképpen a másik szülőtől?

ObudaFan # 2010.06.30. 20:02

Az én véleményem szerint eleve azt is figyelembe kell vennie a bíróságnak, hogy tudna-e munkát vállalni az eltartott. Mert ha nem, akkor tulajdonképpen a tanulmányok folyamatosságának sincs sok jelentősége. Emellett ha mégis tudna, természetesen akkor is figyelembe kell venni, hogy a bukás miért történt, de ezzel is óvatosan kell bánni, mert ha munkaképes, akkor a tanulmányokra való alkalmatlanság az már olyan ok, amire a bíróság megszünteti a tartásdíjat.

vagica # 2010.08.16. 17:37

Azt szeretném megtudni, hogy megszüntetheti-e a bíróság a rokontartási díj fizetését, ha az apám arra hivatkozik, hogy főiskolai képzés 4 éves ideje letelt. Én még nem fejeztem be a tanulmányaimat, mert sajnos nem tudtam a tanterv szerinti ütemtervet tartani. Most szeptemberben kezdem az utolsó évemet, jövő szeptemberben pedig a féléves szakmai gyakorlatomat. Azért kéri a rokontartási díj megszüntetését mert megváltozott a munkahelye, és a halmozottan sérült gyermekét a felesége otthon ápolja. Amikor a rokontartási díjat (20.000 Ft) megállapították 2006-ban a gyermek már megvolt - 2000-ben született - azóta csak a munkahely változott.

bombázó # 2010.08.17. 08:04

Szerintem nem az apád tehet arról, hogy nem sikerült időben elvégezned a főiskolát, ezért szerintem jogosan mondhatja azt, hogy nem fizet tovább. Gondolom 22-23 éves lehetsz, levelezőn is be lehet fejezni a tanulmányokat ami mellett akár dolgozhatnál is.

Sherlock # 2010.08.17. 08:10

Kedves vagica!

Igen, megszüntetheti. Személyes véleményem szerint egyébként, lehetnél annyira "gáláns", hogy fiatal felnőttként lemondj a pénzről egy halmozottan sérült gyermek javára.