hagyatéki tárgyalás


Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.21. 13:54

Nem. Arról törvény rendelkezik, hogy mindenki azután fizet illetéket, amit a hagyatékátadó végzés szerint örököl.

Egyébként az APEH egy állami szerv, a bank meg egy gazdasági társaság. Ne keverjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.21. 11:56

Kissé tévesen használod a fogalmakat, nanu.
Valószínűleg azt akartad mondani, hogy a végrendeleti örökösök nem törvényes örökösök.

A közjegyző pedig vélhetően azért nem hozott hagyatékátadó végzést, mert külföldön tartózkodó törvényes örökös van, illetve olyan vagyonelem, amelyet a törvényes örökösök örökölnek.

Egyébként az örökös nem a hagyatékátadó végzéssel lesz tulajdonos, hanem az örökhagyó halálával.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.21. 11:51

Namost a bank nem fogadja el,
Mert nem is köteles elfogadni. Ez csak a ti egyezségetek volt, rá nézve nem kötelező.

Vesd össze: tartozok neked egymillió forinttal. Megállapodok egy nincstelen hajléktalannal, hogy ezután már nem én tartozok neked, hanem ő. Tudomásul kell-e neked venned ezt a megállapodást, mégha közokiratba foglaltuk is?

ObudaFan # 2010.04.21. 11:45

1. Ha pert kívánok indítani azért, hogy a végrendelet ezen részét nyilvánítsák érvénytelennek feltétlenül szükséges-e ügyvéd bevonása. Ugyanis úgy gondolom, hogy már eléggé elmélyültem a témában és a keresetlevelet én is meg tudom fogalmazni.

Nem kötelező, de a kérdéseid alapján annyira azért nem mélyültél el. :)

2. Milyen összegű illetéket és milyen módon kell megfizetni?

Pertárgyérték 6%-a, bélyegen.

3. Kérhetem-e a keresetlevélben, hogy felmerült költségeimet – ha megnyerem a pert – az alperes térítse meg?

Ha igazolod, kérheted.

4. Hogyan jutok hozzá ahhoz az igazoláshoz, amelyet a közjegyzőnek kell bemutatnom a per megindításáról, ill. a keresetlevél benyújtásáról.

Az átvetetett keresetlevél bemutatása is jó.

Mariga # 2010.04.21. 09:34

Kedves mindenki!

Azt hiszem az előbb rossz helyre kerültek a kérdéseim.
Kezdem elölről.
Lezajlott hagyatéki eljáráson derült ki, hogy apám a végrendeletében arra hivatkozva tagadott ki az örökségből, mert arra érdemtelen vagyok, az indok, hogy nem tartottam vele a kapcsolatot.
A következő kérdéseim vannak:

  1. Ha pert kívánok indítani azért, hogy a végrendelet ezen részét nyilvánítsák érvénytelennek feltétlenül szükséges-e ügyvéd bevonása. Ugyanis úgy gondolom, hogy már eléggé elmélyültem a témában és a keresetlevelet én is meg tudom fogalmazni.
  2. Milyen összegű illetéket és milyen módon kell megfizetni?
  3. Kérhetem-e a keresetlevélben, hogy felmerült költségeimet - ha megnyerem a pert - az alperes térítse meg?
  4. Hogyan jutok hozzá ahhoz az igazoláshoz, amelyet a közjegyzőnek kell bemutatnom a per megindításáról, ill. a keresetlevél benyújtásáról.

Köszönöm

nanu # 2010.04.20. 20:03

Az elhunyt ismerősöm végrendelkezett, a végrendeletben helyrajzi számok szerepelnek. A hagyatéki tárgyaláson kiderült, hogy egy ingatlan nem szerepel a végrendeletben. A végrendeletben megnevezett örökösök nem ági örökösök, így a közjegyző végül a hagyatéki tárgyaláson megjelent végrendeleti örökösökkel lefolytatta a hagyatéki tárgyalást, de közölte, hogy a hagyatéki végzést nem hozza meg, mert a Kanadában élő ági örökösnek ( aki elhunyt testvérének a gyermeke ) is kellenek az adatai,illetve újból meg kell hogy keresse írásban. A hagyatéki tárgyalásról értesítette az ági örököst aki át is vette az idézést. A közjegyzői díjat a végrendeleti örökösök kifizették.
Kérdésem, hogy feltétlenül meg kell várni az ági örökösnek a válaszát? Miért nem lehet átadni a végrendeleti örökösöknek hivatalosan a hagyatékot?
Van e ügyintézési határidő szabva a közjegyzőnek?
A hagyatékban szántóföld is szerepel, melyre így nem lehet meg kérni a támogatást. Mit lehet ilyen esetben tenni?

válaszát előre is köszönöm

vaszkor # 2010.04.20. 19:01

Értem és köszönöm a választ. Még mindig visszautasíthatjuk az örökséget? Mi ennek a menete? Ha a férjem, most ezt megteszi, akkor az ő részét a testvérei öröklik, vagy a gyerekeink, mert ha a gyerekek, akkor kezdődik előlről a kör.

köszönöm a választ előre is!

ObudaFan # 2010.04.20. 18:40

Az örökséget senki javára nem lehet visszautasítani, hanem az örökös visszautasítja, és akkor a sorban következő örököl, ha pedig mindenki kiesik, végső soron az állam.

vaszkor # 2010.04.20. 16:59

Érdeklődtünk a közjegyzőnél, aki közölte, mivel, akinek a javára (volt sógórnője az apósómnak igényt tartott z örökségre)lemondtak az örökségről nem található, ezért nekik kell örökölni. De kötelező örökölni? Ha ők semmit sem akarnak, akkor rájuk lehet eröltetni azt az autót. Aminek a tartása állítólag az önkormányzat szerint napi 400 Ft volt, ami közel két év alatt több, mint 200 ezer ft. Ezt most ki kell fizetnünk? Én nem értem az egészet. Az autó 2 éve 80 ezret ért (közjegyző szerint), ma már az önkormányzat szerint 120 ezret ér. Kérem, hogy valaki adjon tanácsot, mit csináljunk!

ObudaFan # 2010.04.20. 13:17

Elsősorban a közjegyzőnél érdeklődni.

vaszkor # 2010.04.19. 17:34

Hagyatékról való lemondással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Férjemnek van egy testvére, és két féltestvére apai oldalról. Az apjukkal nem tartották a kapcsolatot. 2006-ban meghalt. Ekkor az önkormányzat először a férjemnek majd az egyik féltestvérének akarta az egyetlen örökséget (egy közel 30 éves autót)papírokkal kulcsokkal átadni. Mind a ketten visszautasították.Hagyatéki tárgyalás 2007. nyarán volt, ott a férjem és édestestvére jelent meg. Közjegyző előtt lemondtak minden örökségről. Akkor elhangzott, hogy őket semmilyen költség nem terheli, mert lemondtak az örökségről. Azt terheli a költség, aki majd örököl. Semmilyen papírt nem kaptunk azóta sem, sem a lemondásról sem a tárgyalásról (jegyzőkönyvet sem). Viszont azóta a hagyatéki költséget mégis ki kellett fizetni. Ma kapott a sógórnőm egy levelet, hogy vegye át az autót, mert ő az örökös, és fizessen több tízezret az önkormányzatnak. Mi alapján ő az egyetlen örökös, mikor még hárman vannak. Miért örökös egyáltalán, mikor a férjemmel együtt a közjegyzőnél nyilatkoztak, hogy nem tartanak igényt semmire.
Mit lehet ebben az esetben tenni? Főleg, hogy semmi papír nincs a kezükben?

A választ előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.19. 08:40

A lakásingatlan és az egyéb vagyontárgyak öröklési illetéke eltér, és egyébként is sávosan változó mértékű. Mindenesetre a testvért terhelő illeték kb. harmadával kisebb a testvér gyermeke által fizetendőnél. Tehát a visszautasítás (lemondani már nem lehet) itt és most drágább lenne. Annál drágább már csak az lenne, ha az anya nem utasítaná vissza az örökséget, viszont utólag odaajándékozná a gyermekeinek; mert akkor mindenki illetékelne, csak az utóbbiak ajándékozás után.

Egyébként az előbb elhunyt házastárs testvérei úgynevezett ági örökség címén követelhetnek ezt azt. De nekik kell bizonyítaniuk, hogy amit követelnek, az ági vagyon.

Utólag már elég nehéz lesz bizonyítani, hogy olyan ingóságok, amelyek nem szerepelnek a hagyatéki leltárban, egyáltalán léteztek, azt meg végképp, hogy ki vitte el őket.
Sürgősen birtokvédelmet kellene kérni.

Tényleg, felétek nincsenek ügyvédek?

fuchsy # 2010.04.18. 22:15

Örökléssel, hagyatékkal kapcs. kérdést szeretnék feltenni. Adott egy gyermektelen házaspár. A feleségnek van két fiútestvére, a férjnek pedig két lánytestvére. 2009. májusában meghalt az asszony, pár hónappal később a férje. Az asszony testvérei mindvégig örökösnek tekintik magukat, már a férj hátralévő életében is. 2009. augusztusában megtörténik az asszony utáni hagyatéki tárgyalás. A végzésben nem szerepel, hogy fiútestvérei örököltek-e bármit.
Tudtommal a férj volt az egyedüli örökös. Miután meghalt a férj, gyermekük nem volt a tv. szerinti örökös a két lánytestvére. Az egyik lánytestvér (a húg) az édesanyám. Szeretném megkérdezni, hány % illetéket kell fizetni, ha 1.) ő örökölne, 2.) ha a hagyatéki tárgyaláson lemondana 3 gyermeke javára az örökségéről, ill. 3.) mekkora az illeték mértéke abban az esetben, ha nem a hagytéki tárgyaláson mondana le a rá eső örökségéről. Milyen egyéb költség merülhet fel az illetéken kívül?
Az, hogy végrendelet van-e vagy nincs, csak a hagyatéki tárgyaláson derül ki, és csak ez alapján látható világosan, ki és mit örökölt. Ezért szeretném még azt is megkérdezni, van-e arra mód, hogy édesanyám, mint tv. szerinti "potenciálic" örökös, kérhet-e godnolkodási időt, hogy adott esetben utána tudjon járni dolgoknak és jól tudjon dönteni.
Az elhunyt házaspár lakóházának kulcsával kizárólag az elhunyt asszony fiútestvérei rendelkeznek és már több mindent elvittek a házból, többek között készpénzt is. Mit lehet tenni visszamenőleg ez ellen abban az esetben, ha az elhunyt férj lánytestvérei lennének az örökösök.

Várom válaszukat, ha lehetséges ápr. 20-ig.

Előre is kösznöm!


fuchsy

monalisa1 # 2010.04.16. 14:47

A közjegyzői munkadíj nem igen halasztható, kivéve, ha valamilyen formában megállapodnak vele pl. részletfizetés. Ő egy magánvállalkozó, akinek a díját az im rendelet állapítja meg, és ezt behajthatja. Ha nem fizetnek, akkor nem is fogja átadni a hagyatékot.

Természetesen valaki rokon kifizetheti helyette, vagy ha nem, akkor a közjegyző mint hagyatéki terhet rájelzálagozza a házra.

"Lisa"
laikus hozzászóló

zozika # 2010.04.16. 07:08

segitséget szeretnék kérni.Kiskorú 17 éves gyermek, aki egyedüli örökös elhunyt apja után, megörökölt 850000.-ft adósságot,és egy kb. jelenleg 2millió ft körüli értéken levő kis házat.Jelenleg havi 24.500.-ft árvaellátást állapitottak meg részére. Mivel apjánál volt elhelyezve, jelenleg anyai ágon testvérét jelölték ki nagykorúságáig gyámul, akinél már az előző 1 évben is lakott apja munkanélkülisége idején. Iskolába jár, tanulmányait 2 év múlva fejezi be. A kitűzött hagyatéki tárgyalásra az értesités szerint 28.165.-ft eljárási költséget kell fizetni. Mivel jövedelme nincsen, kaphat-e valamilyen cimen költségmentességet???A házat az adósság miatt nem szeretné eladni, mert nagykoruságának elérése esetén nem lenne hol laknia.A tartozásra jelzálog van bejegyezve, amit munkába állása után szeretne letörleszteni, ezt vállalta az adódok felé.Megköszönném, ha a közjegyzői eljárási költséggel szemben tudnának javasolni valamit.

ObudaFan # 2010.04.14. 20:37

* Az ott lévő örököst kérte meg a közjegyző, hogy adja meg a többi örökös személyes adatait neki 8 napon belül. Ezt lehet? Adatvédelmi trv? Személyiségi jogok nem sérülnek? Adószámot, szig számot is kért. Nem írásban kéne ezt kérnie tőlünk?

Lehet.

* A tárgyaláson jegyzőkönyv készült. Ezt én nem láttam, nem kéne ezt, megkapnom hivatalból autómatikusan?

Nem.

* Felhívtam a közjegyzőt, hogy tájékozódjak, de a titkárnője azt mondta h a hagyatéki eljárásról, az örökség tárgyáról telefonon nem adhatnak felvilágosítást, kérjem írásban, vagy menjek be érte személyesen. Igaz ez?

Igaz.

* Úgy tudom ingatlant nem öröklünk csak pénzt, de a jegyzőkönyvben (ezt én csak a másik örököstől hallottam) hagyatéki hitelező is van, a polgárdi önkormányzat. Ez mit jelent?

Azt, hogy a hagyaték terhére követelése van, amit az örökösök vagy elismernek, vagy sem. Az utóbbi esetben perben dőlhet el a követelés jogossága.

* A hagyatéki hitelező, szal az önkorm., nem volt ott a tárgyaláson, jognyilatkozatot küldött a közjegyzőnek. Nem kéne arról tájékoztatnia a közjegyzőnek, hogy mi van abban a nyilatkozatban?

De, ez a hagyatéki tárgyaláson meg fog történni.

* Ha vannak az örökhagyónak adósságai – felteszem, hogy vannak, mivel van hagyatéki hitelező – akkor ezeket a hagyatéki leltár fel kell hogy sorolja, nem?

Majd a végzés felsorolja, de attól, hogy abból kimarad egy követelés, azt a jogosultja még érvényesítheti később.

* Ha a következő hagyatéki tárgyaláson sem tudok jelen lenni, annak milyen következményei lehetnek?

Jogvesztéssel nem jár, de megnehezítheti a helyzeted, pl. az esetleges vitás kérdéseket a hagyatéki tárgyaláson a jogi végzettséggel rendelkező közjegyző segítségével könnyebb tisztázni, mint esetleg később.

* Igaz az, hogy az adósságot levonják a hagyaték értékéből és így az örökösöknek nem kell kifizetniük? Mi a helyzet, ha az adósság több, mint az örökség?

Az örökös a többletért nem felel.

pm01 # 2010.04.14. 13:51

Tisztelt szakértők!

Szeretném a segítségeteket kérni.
Egy elég távoli rokonom húnyt el, a nagyanyám testvérének a fia aki egy intézetben élt, mert értelmileg sérült volt. Én nem is találkoztam vele soha, Polgárdiban lakott (ezt mostanáig nem, is tudtam, h pontosan hol volt az intézet) én meg Bp.-en.
A hagyatéki tárgyalás Szfváron volt, amin én nem tudtam jelen lenni. Vérgrendelet nem volt, törvényes öröklés alapján fogunk örökölni, mi a nagyanyánk unokái, hárman vagyunk (a felmenőink már nem élnek sajnos), meg az egyetlen még élő testvére meg a többi testvérek gyermekei, ők ketten vannak. A tárgyaláson az egyik örökös jelen volt, ő monda el hogy van még olyan örökös akit nem idéztek meg, vlszeg nem találták. Tehát a tárgyaláson határozatot nem tudott hozni a közjegyző, ki fog írni egy új tárgyalási időpontot.

  • Az ott lévő örököst kérte meg a közjegyző, hogy adja meg a többi örökös személyes adatait neki 8 napon belül. Ezt lehet? Adatvédelmi trv? Személyiségi jogok nem sérülnek? Adószámot, szig számot is kért. Nem írásban kéne ezt kérnie tőlünk?
  • A tárgyaláson jegyzőkönyv készült. Ezt én nem láttam, nem kéne ezt, megkapnom hivatalból autómatikusan?
  • Felhívtam a közjegyzőt, hogy tájékozódjak, de a titkárnője azt mondta h a hagyatéki eljárásról, az örökség tárgyáról telefonon nem adhatnak felvilágosítást, kérjem írásban, vagy menjek be érte személyesen. Igaz ez?
  • Úgy tudom ingatlant nem öröklünk csak pénzt, de a jegyzőkönyvben (ezt én csak a másik örököstől hallottam) hagyatéki hitelező is van, a polgárdi önkormányzat. Ez mit jelent?
  • A hagyatéki hitelező, szal az önkorm., nem volt ott a tárgyaláson, jognyilatkozatot küldött a közjegyzőnek. Nem kéne arról tájékoztatnia a közjegyzőnek, hogy mi van abban a nyilatkozatban?
  • Ha vannak az örökhagyónak adósságai - felteszem, hogy vannak, mivel van hagyatéki hitelező - akkor ezeket a hagyatéki leltár fel kell hogy sorolja, nem?
  • Ha a következő hagyatéki tárgyaláson sem tudok jelen lenni, annak milyen következményei lehetnek?
  • Igaz az, hogy az adósságot levonják a hagyaték értékéből és így az örökösöknek nem kell kifizetniük? Mi a helyzet, ha az adósság több, mint az örökség?

Előre is köszönöm a válaszokat.

teki12 # 2010.04.14. 11:47

Tisztelt KBS!

Köszönöm a választ, nálunk már tényleg nem tudott semmit csinálni, karját emelni meg pláne, éppen azért jöttek át a szomszédok, hogy vigyázzanak rá, míg anyukám bepakol Neki, mert már felkelni sem tudott, beszélni is nehezen, de a lelkükre kötötte a szomszádoknak, hogy ezt akarja. Aztán hirtelen rosszul lett, s a rendes mentő helyett (amit egyébként vártak) rohammentő lett.
Hát ez van, engem az bosszant, hogy a kjegyző a tanukat egyáltalán nem hívta be, hanem az önkormányzati jkönyvre hagyatkozik (gondolom), akikkel egyébként is kész kálváriát jártunk annak érdekében, hogy kutassák fel a rokonokat, értesítse őket, mert intézni kellene a temetést. Az Önkormányzat a mi bemondásunkra nem intézkedett, várta a kórház értesítését, a kórház várta, hogy keressék az elhunytat stb stb. Szerencsétlen egy urnában kötött ki, holott kriptája van a fia és a férje mellett, s a mai napig nincs eltemetve, mert a fellelt rokonoknak nincs pénzük, azt se kérdezték, hogy hogyan halt meg. Mindenki azt javasolta, hogy ne temettessük el, mert nagyonvszínű, hogy nem kapjuk vissza a pénzünket. Arról még senki nem hallott, hogy vkinek azt a jogos örökös megfizette volna.
Bocs. de forr bennem a düh. (mennem kell mert a főnököm hív)

monalisa1 # 2010.04.14. 11:42

teki12

Nagynénédnek módjában állt volna hónapokkal- évekkel ezelőtt végrendelkezni, vagyis amikor még egészséges volt.

Ha ez egyre csak halogatva van lehet hogy valakivel nagyon kitolunk.

Az én végrendeletem már évek óta letétbe van helyezve a közjegyzőnél, miközben remélve még sokáig fogok élni. (Ha esetleg mégsem, ne "baj" esetén kelljen kapkodni - vagy már eleve elkésett lenne.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.14. 10:05

Megérzés.
Az "életet fenyegető rendkívüli helyzetet" olyan szűken értelmezik meg a bíróságok, hogy békeidőben jószerivel lehetetlen, hogy ilyen helyzet álljon elő. Szinte mindig fennáll az írásbeli végrendelkezés lehetősége; aki diktálni tud, az alá is tud írni.
Ráadásul magad mondod, hogy azelőtt nyilatkozott az örökhagyú, mielőtt rosszul lett.

teki12 # 2010.04.14. 08:34

Kedves KBS!

Mivel inoklod, hogy nem érvényes?

teki112

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.13. 22:06

Nem lesz érvényes az a szóbeli végrendelet. Csak az érintettséged miatt véled úgy, hogy igen, mert a vágyaidnak megfelelően olvasol illetve értelmezel.

teki12 # 2010.04.13. 18:09

Tisztelt fórumozók! Szóbeli végrendelet ügyében, ill. az eljárás lefolytatásával kapcsolatban lenne kérdésem.
Az eset röviden, rokonom rosszulléte előtt két szomszédjának mondta, hogy minden vagyonát rám hagyja.
(Egyébként én, ill. anyukám viselte gondját).
Állapotára egyébként a szóbeli végrendelet tételének feltételei igazak voltak, sőt orvosi igazolást is adtunk le, hogy eszméletlen állapotban, agyi infarktussal került kórházba, s 2 hónap múlva elhunyt.
A hagyaték felvételénél bejelentettem a szóbeli végrendeletet, mellékeltem az orvosi igazolást az Önkormányzatnak. Az ügyintéző behívatta a tanukat, kérdezgetett tőlük, de csak az egyiktől kérdezte részletesen a körülményeket a másik tanut arról nem is kérdezte, hogy végrendelkezett-e a nagynéném. Felvett vmiféle jegyzőkönyvet, s ahogy kell továbbította a közjegyzőnek. Közölte, hogy nem biztat semmivel, majd a közjegyző vagy behívja a tanukat, vagy nem. Hát nem hívta be őket, mivel én már megkaptam az idézést, a tanuk viszont nem. Ahogy a jogszabályokat olvasgattam úgy értelmezem, hogy a közjegyzőnek be kell hívnia a tanukat.
Rákérdeztem, hogy miért nincsenek megidézve a tanuk, mire az volt a válasz, hogy mindenki be van idézve, akinek jönni kell, a többi majd megy a maga útján. (Vannak rokonok -testvér, ill. elhunyt testvér gyermeke, akikről egész életében hallani sem akart)
Helyesen jár el a közjegyző? Neki nem kellet volna meghallgatnia a tanukat?
Én ezek után arra számítok, hogy el fogja utasítani az igényemet.
Érdemes-e megfellebezni a döntését.
Amit én a törvényekből kiolvastam minden körülmény érvényes volt a szóbeli végrendelethez, a kórházban pedig megjárta a neurológiát-intenzívet-pszihiátriát kommunikálni nem tudott, sőt már a gondnokság alá helyezés is el lett indítva a kóház részéről, de már nem került rá sor, mivel elhunyt.
Ha valaki tudna tanácsot adni megköszönném.
Teki12

monalisa1 # 2010.04.13. 13:51

A közjegyző a nagyobb bankokat egy körlevélben megkérdezheti hogy xy elhunytnak volt-e bankszámlája - és annak az elhalálozáskori egyenlege, de pl. a kis takarékpénztárakban jól el lehet "dugni" a pénzt és ott már a kutya sem keresi. (Ha a testvérednek volt hozzáférése akkor veled szemben ő a nyerő...)

monalisa1 # 2010.04.13. 13:46

domotora

A hagyatéki eljárást lefolytatni közjegyző dolga. Az elhunyt lakhelye szerinti jegyzőtől tudakold meg hogy az elhalálozás hónapjában ki volt az "ügyeletes" közjegyző és ővele vedd fel a kapcsolatot. Ha úgy érzed értékes ingóság vagy takarékbetét kimaradhatott a hagyatéki leltárból akkor ezt jelezd feléje, egyben kérj póthagyatéki eljárását. (Az ilyenkor felmerülő költség a tiéd, de nem lesz "akkora" összeg.)

"Lisa"
laikus hozzászóló