Örökség visszautasítása


Majordomus # 2022.11.10. 20:50

Ez egy vicc.
Több a munkadíj mint az örökség???

osztap # 2022.11.10. 16:03

isti1968,

Szerintem simán visszautasíthatod, csak küldened kell az eljáró közjegyzőnek egy két tanús nyilatkozatot. Itt egy minta és a részletes tájékoztató:
https://www.fuzesgyarmat.hu/…33221_85.pdf
Fontos, hogy mivel van három gyereked, ha te visszautasítasz, akkor ők örökölnek helyetted. Ha ők sem akarnak örökölni, nekik is vissza kell utasítani, külön-külön. Kiskorúak esetén a gyámhivatal jóváhagyása is kell.

Siess vele, legalább a sajátoddal, mert ha a végzés jogerőre emelkedik, akkor a közjegyző azt be fogja adni a földhivatalba, hogy bejegyezzék a tulajdonjogodat. Közben jelezd neki, hogy a gyámhivatali jóváhagyás folyamatban van a gyerekek esetén.

A hagyatéki tárgyalás tartása ilyen esetben egy lehetőség, de nem kötelezettség, a Hetv. 43/C. § (5) szerint. De ha tartanának is, megjelenni akkor sem kötelező. A munkadíjat pedig csak annak kell kifizetnie, aki ténylegesen örökös lesz, aki visszautasította az örökséget, annak nem.

isti1968 # 2022.11.10. 12:06

A mai napon kaptam hagyatékátadó végzést (tárgyalást mellőzve) miszerint örököltem egy földbirtok 36/7200-ad részét (értéke: 6000 Ft) és csekken mellékelve a közjegyzői munkadíj 7300 Ft értékben.

Az alábbi a problémám :

Ha szeretném az örökséget visszautasítani, akkor kérni kell tárgyalás kitűzését, elutazni az ország truljó végébe ez mind plusz költség.
Ha fellebbezni akarok az illetékköteles +10.000 Ft (bár nem is tudom mi ellen kellene fellebbezni).
Ha elfogadom az örökséget és befizetem a munkadíjat, akkor lesz egy "földdarabom" (kb. egy cserépnyi) amit 3 gyermekem fog örökölni, tehát ott megint 3x munkadíj stb.

Nincs valakinek valami ötlete, hogy lehetne ezt elkerülni ? Nincs szükségem az örökségre és most még ezt a 7300 Ft-ot sem könnyű kifizetnem.