Válás és vagyon megosztás


Jampec82 # 2018.07.29. 18:33

Köszi! Akkor ez már bukta...ezt a válás előtt kellett volna...
Azért hálám a válaszért!

drbjozsef # 2018.07.29. 19:56

Nem a válás előtt. A házasság előtt. De a végeredmény ugyanaz, igen, bukta.

nonolet # 2018.07.29. 20:07

Jó az válás előtt is, sőt közben is...

KÖZÖS megegyezéssél mindig lehet osztozkodni.

nonolet # 2018.07.29. 20:09

Jampec82

Az alapállás, hogy
házasság esetén (vagyonjogi szerződés nélkül)

Minden közös mégpedig felesben!
A jövedelmektől FÜGGETLENÜL!!!

akár szerzés
akár adósság

Akkor: ha a megszerzés/adósság a házassági vagyonközösség ideje alatt történt.

(HA volt olyan időszak, akkor már a házasságot megelőző együtt élés alattiak is)

-

KIVÉVE!!! azt, ami külön vagyonnak minősül.

-

Külön vagyon az adott fél oldalán...

Ami MÁR az együttlét előtt IS megvolt neki
Ami az ő öröksége
Amit KIFEJEZETTEN CSAK ő kapott ajándékba (nem közösen)
A személyes cuccai, emlékei

Szóval,

Csinálni kell egy teljes vagyon leltárt.

Külön-külön listázva benne...

a férj különvagyonát
a feleség különvagyonát
a házassági közös vagyont

... és máris tiszta a kép.

brucelandia # 2018.07.29. 20:27

Tisztelt fórumozók!

Egy olyan kérésem lenne, ha adva van egy nő, akit, a volt férje zaklat egy olyan lakás tulajdonjógával kapcsolatban, amit közösen vettek hitelre, de közben elválltak. A férfi nem fizetett egy forint törlesztőt sem, van egy közös 4-éven aluli gyerekük. Tartásdíjat nem fizet és a gyerek jogcímén magának követeli a lakás 25 %-át.
Létezik ilyen dolog?
Tud valaki tanácsot adni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.29. 20:55

Létezik ilyen dolog?
Hiszen te mondtad...

brucelandia # 2018.07.30. 07:33

Tisztelt fórumozók!

Egy olyan kérésem lenne, ha adva van egy nő, akit, a volt férje zaklat egy olyan lakás tulajdonjogával kapcsolatban, amit közösen vettek hitelre, de közben elváltak. A férfi nem fizetett egy forint törlesztőt sem, van egy közös 4-éven aluli gyerekük. Tartásdíjat nem fizet és a gyerek jogcímén magának követeli a lakás 25 %-át. A lakás hitelből s futamidő több mint 90% hátravan, ergo egy olyan lakásnak követeli a 25°%-át amin még hitel van, de a volt férj nem hajlandó fizetni a részleteket se, pláne gyerektartást se.

Létezik ilyen dolog?
Tud valaki tanácsot adni?

drbjozsef # 2018.07.30. 08:56

Ha zaklat, feljelentést kell tenni a rendőrségen.
De tartok tőle, hogy Te nem erre gondolsz - viszont akkor ne mi gondolatolvassunk, hanem tegyél fel valami konkrét kérdést, ha már KBS finom, de nem túlságosan leplezett célzására ez nem jutott még eszedbe.

Fecó1974 # 2018.07.30. 16:45

Kedves Fórumozók!

Van egy ingatlanunk feleségemmel 1/2-1/2 arányban,még nem adtuk be a válást,de külön élünk.Ő maradt a közös lakásba,én vissza költöztem a saját tulajdonú ingatlanomba.A közös lakásban járó lapozni kellene,festeni ha ezt ő egyedül megcsináltatja vagyon megosztásnál az ő részébe értéknövekedésként beszámítódik?Vagy köteles vagyok ezekbe a költségekbe mint tulajdonos beszállni?Valaki tudna ebben segíteni?Köszi előre is.

ObudaFan # 2018.07.30. 20:42

Fecó1974

Ha megcsinálja, beleszámítódhat a részébe, ha olyan mértékű a munka.

ObudaFan # 2018.07.30. 20:42

Ha pedig kifejezetten szükséges a munka, akkor arányos költségviselésre vagy köteles.

lajcsó # 2018.07.30. 20:48

"köteles vagyok ezekbe a költségekbe mint tulajdonos beszállni?"
A közös vagyon tekintetében a házassági életközösség megszűnését követően Ptk.nak a közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
Ezért szerintem a be kell szállnod a költségekbe.

nonolet # 2018.07.30. 21:03

brucelandia

"közösen vettek hitelre"

Tehát házassági közös vagyon FELE-FELE alapon!
Mégpedig a jövedelmektől függetlenül.
Akkor is HA CSAK a te nevedre lett íratva valamiért a vételkor.

"a férfi nem fizetett egy forint törlesztőt sem"

Mindegy!
Mivel házasságban éltetek azaz KÖZÖS kasszán...

Azonban a MÉG HÁTRA lévő hitel fele is férfit illeti.

"tartásdíjat nem fizet"

Tessék beperelni érte!
Az elmaradásból 6 hónapot lehet behajtani tőle.
(alapesetben)

"és a gyerek jogcímén magának követeli a lakás 25 %-át. A lakás hitelből s futamidő több mint 90% hátravan, ergo egy olyan lakásnak követeli a 25°%-át amin még hitel van, de a volt férj nem hajlandó fizetni a részleteket se, pláne gyerektartást se."

Jár neki egy fél lakás.
Jár mellé a fele hitel is (a fele törlesztő)
Fizetnie kéne gyerektartást.

Na ezeket kéne kimatekozni!

(így ránézésre elég jó ajánlat hogy, ha

  • nem fizet gyerektartást és
  • nem törleszt hitelt sem
  • akkor mondjon le fél lakás részéről!

de a pontos számokat te is mered...)

Az alku után kötni egy KÖZÖS megegyezéses vagyonjogi megállapodást.
Azt aláírni és aztán betartani.

----
Úgy tűnik, hogy nem igazán zaklatás ez, hanem a jogos anyagi érdekinek a rendezése.

Mert a fél lakás valóban az övé... jogilag.
(de a fél hitel is és a gyerektartás is)

Jobban jártok, ha KÖZÖSEN megegyeztek a vagyoni ügyekről.
Mert a bíróság drága, sokáig tart és az is, hasonlóan ítélne végül!

nonolet # 2018.08.08. 10:46

Logikusan... nem kell túl bonyolítani.

A részletek úgysem tisztázhatók teljesen.

- -

Szóval,

Van egy felújított értéke, reális!!! piaci áron.

Megsaccoljátok a felújítás nélküli értékét is.
Szintén mostani reális piaci áron.

A kettő különbsége: a KÖZÖS hozzáadott érték.

Aminek a fele téged illet az elszámolás során.
(ha a szerződésetek nem mond mást erről)

- -

A két értékről egyezzetek meg!!!! egymással.
(minden mástól függetlenül...)
ÉS
Aztán írjátok le egy "Egyezség" című iratba.
Írjátok alá.

Így elkerülhető a DRÁGA, hosszú, idegőrlő vagyoni per.

Mondjuk ez az közös megegyezéses módszer javasolt
a többi vagyoni kérdésben is, ha van más elosztandó is.
Beleértve a hitel/tartozás témát is...

Nikol007 # 2018.08.08. 16:12

Vagyonjogi per kérdésem lenne:

Mikor évül el a vagyonjogi igény?

Az életközösség megszakadása 2011-es, a bontóper 2012-ben indult és 2014-ben ért véget jogerősen.

Indítható még vagyonjogi per? Ha igen akkor meddig?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.08. 17:38

A kötelmi jogi igény az esedékességtől (illetve az utolsó elévülést megszakító cselekménytől) számított öt év alatt évül el; a tulajdonjogi igények nem évülnek el.

nonolet # 2018.08.08. 18:18

Nikol007

2014+5=2019

Ha 2014. március 15. előtt zárult, akkor elég egy írásos felszólítás is az elévülhető igény életben tartására.

Ha 2014. március 15 után, akkor nem elég csak a felszólítás az elévülhető igény életben tartására.

mokus123 # 2018.08.11. 11:01

Kedves Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni olyan ügyben, Hogy 3 hete eljöttem a férjem lakásából a sorozatos hazugságai, nőügyei és lekezelő viselkedése miatt. Akkor úgy gondoltam, hogy talán észhez tér. Csak minimális dolgomat hoztam el éppen ezért. 16 éve vagyunk házasok,ebből 6 évet gyerektartást is fizettünk az ő gyereke után. Már volt hogy külön voltunk, de akkor elhoztam mindenemet. Aztán mégis visszamentem. A férjem azóta lecserélte a zárat.Amit én csináltattam a lakáson, nem tudom bizonyítani, mert még a számlákat is eltüntette.Az lenne a kérdésem, hogy mit tehetek? Olvastam olyant hogy nem tehet ki, míg nem váltunk el. De csak akkor mehetek be, ha beenged. És persze szivat, várat rendesen.És válásnál nem jár nekem semmi, mert eljöttem onnan? Van ott szekrénysorom tv-m stb ami különvagyonnak minősül. Tehát nem költöztem el, hanem a jobb belátásra szerettem volna bírni.
Mivel közben tájékozódtam, mondtam neki h szeretnék visszamenni. Nem engedi, úgyhogy gondolom nekem kell beadni a válópert. Köszönöm a segítséget.

nonolet # 2018.08.11. 16:26

Nem tett ki!
ÖNKÉNT mentél el...

A többire olvass el a fórumból vagy 25-30 oldalt és kelően kiokosodsz.

Vicus55 # 2018.08.12. 13:17

Tisztelt Hozzáértők!

Van egy ingatlanunk, amit 2001-ben építettünk át, bővítettünk ki, engedélyekkel és Földhivatali bejegyzéssel. Ezeket a munkálatokat a férjem által örökölt és eladott ingatlanból származott összegből és hitelből végeztettük el. Az átépítés után maradt a tulajdonlapon az 50-50%-os tulajdonjog. Kérdésem, hogy válás és az ingatlan eladása esetén a vagyonmegosztás milyen arányban alakul?
Köszönettel és kíváncsian várom a választ!

nonolet # 2018.08.12. 21:40

"a férjem által örökölt "

Ez maradt az ő külön vagyona.
Azaz ez a rész nem közös felesben.

nonolet # 2018.08.12. 21:42

Mármint akkor, ha hivatkozik rá, hogy: az a "külön vagyonom"-ból van.

Vicus55 # 2018.08.13. 13:51

Nonolet, köszönöm szépen a választ! Nem nyugtatott meg, de ez van.

alim # 2018.10.25. 13:31

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni! Elváltam, a vagyoni perem folyik. A közös panellakásunk van terítéken, melyben benne lakom. A bíró az ingatlan értékének megállapításakor annak forgalmi értékét akarja figyelembe venni, én a lakott értéket szeretném. A lakás megosztásakor az ingatlan lakott értékéhez nem azért ragaszkodnék, mert benne lakom! Hanem azért, mert volt feleségem a válási jegyzőkönyvben lemondott a lakáshasználati jogának az ellenértékéről.
Én matematikai alapon néztem a dolgot, az "egyenletem" így néz ki:
lakáshasználati jog = forgalmi érték - lakott érték.
Ebből számomra az következik, hogy a lakáshasználati jogról való lemondás miatt csak a lakott értéket szabadna figyelembe venni a lakás értékének a meghatározásánál! Hiszen a többiről lemondott! Nem akarom elhinni, hogy a törvény a volt feleségem lemondása ellenére az ingatlan értékének a meghatározásakor mégis kifizetteti velem azt neki, amiről már lemondott (ezek szerint, ahol megtörtént a lakáshasználati jog kifizetése, ott pedig kétszer fizetteti meg azt a törvény, ha a forgalmi értéket veszik az ingatlan árának alapjául)?! Lehet ugyanazon valamiért kétszer "bünhődni", illetve fizetni?
Egyszerűbben: ha az ingatlan értéke 1 alma és 1 körte, a körtéről lemondott az elköltöző fél, akkor az ingatlannak miért nem 1 alma az értéke, miért vennénk figyelembe a már lemondott körtét is?
A vagyoni perem régóta zajlik, ránk a régi Ptk-t alkalmazza a bíró. A lakás 2/3-a az enyém, 1/3-a a volt feleségemé. Volt feleségem többek közt túlhasználati díj megállapítását is kérte, meg sok egyebet, mivel megfogadta, hogy "leperli rólam a gatyámat is"! Pedig miatta váltunk el?!
A következő tárgyaláson elsőfokú ítélet fog születni (a bíró mondta).
A segítséget előre is nagyon köszönöm!
alim

ObudaFan # 2018.10.25. 14:23

Hát, ehhez ismerni kellene azért az ügy iratait, de ha a lakáshasználati jog ellenértékéről mondott le, de nem mondott le kifejezetten arról, hogy a beköltözhető érték legyen figyelembe véve, akkor a beköltözhető érték lesz figyelembe véve nagy valószínűséggel. Kivéve persze, ha közös kiskorú gyerekek maradnának bent az ingatlanban.