gyerektartás


benko laszlo # 2003.11.28. 11:45

Sziasztok !

Fizetésem egy állandó összegű bérből és egy a cég eredményességétől függő mozgóbérből áll. Egy gyermek után fizetem a fizetésem 20 %-át. A bírósági tárgyaláson én voltam az alperes, volt feleségem a felperes. A volt feleségemnek nem volt fogalma egyáltalán a fizetésem nagyságáról és szerkezeti össztételéről sem. Tehát ő úgy jelent meg a tárgyaláson mint felperes hogy nem tudta azt hogy nekem álló és mozgó bérem van. Kívánsága a régebbi 20000,- fix helyett min. 22000,- Ft volt. Az volt az érdekes hogy az én nettó állóbérem 20 %-a kisebb volt mint az ő általa megjelölt összeg. Ennek ellenére a bírónő olyan itéletet hozott amiben az állt hogy nekem minimum 22000,- ft-ot kell fizetnem és persze a mozgóbér 20 %-át is. Számomra csak az nem világos hogy miért kell nekem minimum 22000, - Ft-ot fizetnem ha a nettó mozgóbérem 20 %-a kb. 18000,- Ft ? Tehát elvileg előfordulhat hogy 0 forgalom esetén többet fizetek mint 20 % !!!!! Persze ez csak elméletben van így, a gyakorlatban még nem volt erra példa. Megkérdeztem hogy miért ez az itélett született, mire azt válaszolták hogy az előző fizetések azt mutatják hogy nem volt rá példa, ezért a felperes által igényelt 22000 Ft-ot jelölik meg minimális sszegként.

Nem lehetséges hogy azért van ez mert én csak egy alperesként jelentem meg egyedül, a volt feleségem mint felperes az ő védőügyvédjével együtt ???
Tehát az a kérdésem hogy jogos -e ez a min 22000 ft követelés ?? Ha mégis bekövetkezne a 0 Ft-os mozgóbér akkor egy negatív diszkrimináció valósulna meg, hiszen az itélet óta az én háztartásomban is született egy gyermek a 2. feleségemtől !!

Benkő Laci


viktor

Sally # 2003.12.07. 13:46

Szia,
Szerinted van remény, hogy valaki hozzáértő jogász válaszol a kérdésre? Amint látom te sem kaptál választ. Vagy tudsz valami másik helyet, ahol van esély a válaszra? Bocs, hogy téged kérdezlek.
Sally

the big cat # 2003.12.07. 17:43

Az ítélet teljesen szokványos. Sokszor születik olyna ítélet, hogy a tartás az a munkabér (és tökmindegy miylen munakbér) X%-a, de minimum X ezer forint.

Ennek oka a kövtekező: a bíróság a tartás megítélésekor a tartsára jogosult érdekeit, és szükségleteit tartaja elsődlegesnek, és meghatározza azt a minimum összeget, ami erre feltétlen kell, de ha jobb körülménykleet is tud a tartásra kötelezett biztosítani, akkor ezt is kötelessége megtenni.

Kérdés ugye még az, hogy mi van akkor, ha annyira keveset keresne valaki, hohy már a saját létfenntartását veszélyeztetné a minimális tartás kifizetése. Nos erre az esetre is egyértelmű a törvény. A tartásra kötelezettnek a saját tartása rovására is biztosítania kell a tartást. ennek elmulasztása bűncselekmény.

estekilenc # 2003.12.09. 11:24

Szia!
Ha azóta gyermeked született keresetet indíthatsz a gyermektartásdíj leszállítása iránt.

vlenke # 2003.12.11. 20:59

Szia!
Én is csak annyit tudok javasolni, hogy mindenképpen kérd a leszállítást.
Ugyanebben a cipőben járunk: nem vállalunk egyenlőre gyereket, mert a páromnak a bíróság 35.000,- Ft gyerektartást ítélt meg (csont nélkül) egy 2 éves gyerek után!!
Ráadásul nincs állandó, rendszeres jövedelme,... de ez hosszú ügy.
Nálunk a bíróság a mi életszínvonalunkból és -körülményünkből indult ki. Eddig kapott a gyerek mindig ruhát, ezentúl nem kap. :(
Sok sikert Neked!

veronika # 2004.01.13. 09:19

Sziasztok! Férjem az első házasságából született lány után 20%-ot fizet ami kb 17-21000ft körüli összeg.A birósági végzés szerint a meghatározott minimum 7000ft.a volt felesége azóta már 2 gyereket is szült és inkább azokat tartja ebből a pénzből.Van-e módunk arra hogy csak a 7000 ft-ot kapja kézbe és a többit gyámügyi letétbe utalnánk a párom lánya nevére?Segitsen ebben valaki.Szegény gyereket egyelöre nem tudjuk magunkhoz venni mert 1 szobás albérletben neveljük az én gyerekemet meg az 1 éves közöst.De bosszantó hogy az anyja a mi zsebünkre szül és pont az a gyerek nem lát a pénzből semmit aki miatt fizetünk.Köszönöm

estekilenc # 2004.01.15. 08:23

Nem vagyok jogász, de személyes érintettségem miatt van némi rálátásom a témára.
Tehát: a gyerektartást havi rendszerességgel kell folyósítani, tehát nincs módotok letétben elhelyezni. A gyerek folyamatos szükségleteinek egy része ugyanis ebből van kielégítve. A letétet ugyebár nem lehet megenni stb.

the big cat # 2004.01.18. 08:21

Kiscit OFF

Én komolyan nem értem azokat, akik szerinte gy gyerek ellátására 17000-35000 Ft elég havonta. Ez a minimum!

Volt itt olyan feletés, hogy a 21000 Ft gyreketartásból valaki a másik két gyerekére is juttat. Egy gyerek biztosan többe kerül, mint 21000 Ft egy hónapban. Szóval nagyon érdekelne, hogy tudja bizonyítani az aki azt állítja, hogy a 21000-et a másik gyerkere költik.

Tehát van 3 gyerek, 3*21000 Ft. Ebből kettőt az anya jövedelméből, egyet meg a gyerektartásból tart el az anya, az rendben van.

Nveteséges azt állítani, hogy a 21000 Ft gyerektartásra szül valaki még két gyereket.

A tartás elmulasztása bűncselekmény, akinek gyermekei vannak, vállaja annak következményét és fizesse a tartást, az élet nem kezdhető újra tiszta lappal még válás esetén sem.

A gyerektartás mérséklését alapos indokkal mindig lehet kérni, ilyen lehet a tartásra kötelezett jövedelmi viszonyaiban beállt egyes objektív változások, vagy új tartási kötelezettség megjelenése (pl. újjabb gyremekek az új házasságban).

Kincs # 2004.01.18. 09:23

Kedves Veronika!
Érdekes az eseted, ha lehet ilyet írni és kérlek, hogy ne sértődj meg!
Ha gyámügyi letétbe akarod helyeztetni a pénzt, akkor ugye, azt azt jelenti, hogy a szülő a tartásdíjat nem a gyermekére költi.Ez nagy gond.Ez megalapozná a te gyermek iránti keresetedet.Miből gondolod, hogy MOST nem lenne esélyed egy gyermekelhelyezés-megváltoztatása iránti perre.Az albérlet nem kizáró ok, mert a bíróság mindkét fél helyezetét megnézi külön és összehasonlítva is, s végül oda helyezi, ahol az eset összes körülményeit figyelembe véve a legjobb a gyermeknek.Még ha két "rossz" megoldás is van, akkor is a kisebbik "rosszat" választja a bíróság.Nekem volt olyan ügyem(gyámügyes vagyok, s felperesként), hogy olyan helyre helyeztettem a gyermeket, ahol egy szoba-konyhás lakásban élt a nagymami meg 3 unoka.És: odahelyezte a bíróság!Mert ott még mindig jobb volt neki, mint a szüleinél.

Adryyyenn # 2004.01.26. 14:15

SZiasztok!
Nekem olyan problémám lenne,hogy a volt férjem nincs bejelentve dolgozni, de méhészkedig, a birósági méhészszakértő bebizonyitotta, hogy millios jövedelemmel rendelkezik, és igy a biróság megintélt 3 gyerekre fejenként 10-10,000 forintott tartásdijként, és visszamenőleg hátralékként 210,000 Ft-ot. Most a megyei biróságon van az ügy mert a volt férjem fellebbezett ,mivel nem hajlandó fizetni egy forntott sem. Szerintetek a megyei biró dönthet az ő javára? Van két egyetemista lányom és egy 8.-os fiam, de az apjuk szerint menjenek dolgozni, ne tanuljanak. Persze ő 40 éves de közölte a biróságon, hogy ő nem fog dolgozni, ami érthető hisz a méhészetből bőven megél.
Kérlek segitsetek, mert hamarosan itt a tárgyalás!


Adrienn

the big cat # 2004.01.26. 18:21

Mit tudunk itt segíteni? Ki kell várni a bíró döntését, a fejébe nem láthatunk bele. Sem a te sem a férjed érveit nem ismerjük.

vlenke # 2004.02.12. 20:39

The big cat!
"Én komolyan nem értem azokat, akik szerinte gy gyerek ellátására 17000-35000 Ft elég havonta. Ez a minimum!"

Kicsit vitatkoznék Veled!
Szerintem, minden esetben a bíróságnak mérlegelni (kéne), hogy ki milyen körülmények között él. Ehhez persze elengedhetetlen az őszinteség a válófélben lévőnél. Persze e tulajdonság a válópernél általában elmúlik.
A másik, hogy mennyi kell egy gyerekre az megint más kérdés. Járhat talpig márkás cuccokban és igényes, de olcsóbban is... És mindenképpen kell nézni a gyerek korát.
Szerintem ha egy gyerekre (mondjuk 5 éves) kell 40.000,- Ft-45.000,-Ft-ot költeni havonta, akkor annak a fele az anyukát, fele apukát illeti és ott van még a családi pótlék.
Úgy érzem, bőven fedezi ez a bevétel egy ekkora gyerek kiadásait.
Vagy tévedek?

Akro # 2004.03.10. 13:03

Sziasztok!

Nekem olyan problémám lenne, hogy jelenleg még tart a vállásom, a kisfiam ideiglenesen az apánál van elhelyezve. Az apa kér gyerektartás, én nem szeretnék neki fizetni, mert a Kicsit teljesen lelenem neveli már nem is szerete velem lenni, valamint anyagilag sincs rászorulva. a kérdésem az lenne, van-e valami lehetőség arra hogy ne fizessek tartásdíjat, akár úgy is ha le kell mondanom a fiamról.

vlenke # 2004.03.17. 17:14

Akro!

Miért akarnál lemondani arról a picinyke gyerekről, akit annakidején Te is akartál????!!
A gyerek tartása kötelező! Mind az anya, mind az apa részéről.

Akro # 2004.03.19. 12:19

vlenke!

Nagyon különböző módon gondolkodunk a volt férjemmel a gyermeknevelésről, nagyon különböző módon éljük a hétköznapjainkat is. Sajnos úgy alakultak a dolgok, hogy három éve amióta külön élünk hiába van érvényes gyermekelhelyezésem, nem láthatom akkor a fiamat amikor szeretném. jóval többet van az apa környezetébe mint az enyémben, és nagyon ellenem van már hangolva. Már nagy ahhoz hogy megszokja azt ahogy én élek. Nem akarom megkeverni az életét. Viszont így hogy tartásdíjat fizetek, olyan érzésem van mintha egy bűnözőt pénzelnék. Fizetek neki azért, hogy a gyermekemet ellenem nevelje, hogy ne akarjon velem lenni, stb... Tudnék még olyanokat írni amiből jobban kitűnne miért szeretnék így dönteni.

Rozk@ # 2004.04.24. 18:17

Sziasztok!
"Örömmel" olvasom, hogy ilyen jó gyerektartások mennek mostanában... A fiam most 7 éves, 4 éve váltunk el, a T. Bíróság 5 ezer forint gyerektartást ítélt meg úgy, hogy az ex-em nem vitt fizetéskimutatást, mondván, hogy alkalmi munkákból él, és 15 ezer ft a keresete. Ez persze nem igaz, de nem mertem szólni, mert többek között a rettegés és brutalitás miatt váltam el (még én fizettem neki, hogy írja alá a válópert!), és a tárgyalás előtt meg lettem fenyegetve, hogy ha egy rossz szót szólok, elvágja a torkomat. Na nem ez a lényeg, hanem, hogy nagy kegyesen fél éve magától felemelte a gyerektartást 10 ezerre, igaz, 4 hónapja nem láttam pénzt, de feltételeket azt bezzeg szab. Kérdem én: KÖTELES VAGYOK-E ODAADNI A GYEREKET A LÁTHATÁSRA GYEREKTARTÁS HÍJÁN (azóta elvesztettem az állásomat, és negyedannyi a keresetem mint a váláskor) VAGY NEM? A váltóruhákat, amiket a hétvégére adok, nem kapom vissza, és sokszor az az érzésem, hogy csak azért viszi el a gyereket, hogy engem bosszantson. Õ azóta újra megnősült, a nő vitt két gyereket a házasságba, és többször előfordult, hogy amíg az ex dolgozik, Marci a nővel és a két gyerekével van otthon hétvégén. Ezért adjam oda? Értitek? Mellesleg nincs is kedve sokszor menni, pedig nem neveltem soha ellene... SEGÍTSETEK!!! Apás hétvége jön, és nem szeretném, ha anyák napján azzal a nővel lenne, nem velem!

Kincs # 2004.04.26. 20:30

Kedves Rozk@!
Sajnos el kell keserítselek: a gyermektartás és a kapcsolattartás egymástól két különálló dolog, soha nem szabad összekeverni! Ebből kifolyólag: nem mondhatod azt, hogy nem adod oda a gyermeket kapcsolattartás idején, mert nem fizet a másik fél gyermektartást!
Viszont a kapcsolattartás újraszabályozását kérheted a bíróságtól.
/Zárójelben jegyzem csak meg: bár apás hétvége jön, lehetne annyi vér a ...jába az exednek, hogy Anyák napjára tekintettel vasárnap reggel visszahozza! Próbáljátok ezt megbeszélni./

Hed196 # 2004.05.03. 17:49

Sziasztok !

SOS !!! Segítsen valaki!
Az a gondom, hogy nagyobbik gyermekem 2003. szeptembertől egyetemre járt, azonban nem fejezte be az első félévet, nem vizsgázott le januárban. Halasztást kért, amit meg is kapott. Idén szeptembertől folytatja tanulmányait. Az apja 15-15 % gyerektartást fizet (ill.letiltják) a két gyerekre. Most kérte a bíróságtól a nagyobbik gyermek tartásdíjának megszüntetését.
Jogos a dolog? Vagy függ attól, hogy dolgozik-e a gyerekem? És, ha csak néha alkalmi munkából kiegészíti a zsebpénzét? Attól még nem kereső! Ha esetleg mégis vissza kéne fizetnem a részét, az az 1.félév utáni időszaktól (2004.02.hó) lenne? A megszüntetést semmi esetre sem tartanám korrektnek, hisz szept-től folytatja a tanulást!
Előre is köszönöm a választ!

Kati # 2004.05.06. 06:42

Az lenne a kérdésem, hogy gyerektartásként az utolsó egy év jövedelmét veszi-e figyelembe a biróság és a bruttó vagy a nettó kereset %-ban állapitja-e meg a gyerektartás összegét.

Ki kellene számolnom, hogy kb. mennyit tegyen félre havonta egy ügyfelem, a válás befejezéséig, mert úgyis visszamenőleg megitélik a gyermektartást. (1 iskolás gyermekről van szó.)
Köszönöm.

Császár Gábor # 2004.05.06. 07:46

A Bíróság a tartásra köteles személynek a keresetlevél beadását megelőző egy évi összes jövedelmére figyelemmel kell lenni a tartásdíj megállapításánál, azaz a munkáltatóitól beszerzett kereseti kimutatások szerinti főállásban elért jövedelme szerint havi nettó jövedeleme X 12 hó/összes járandóság,bérköltség,rendszeres személyi juttatás/. A Bíróság a tartásdíjat általában a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25%-ában állapítja meg, figyelembe véve a gyermek tényleges szükségleteit, mindkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyait, valamint a szülők háztartásában élő más gyermekeket is.
Ha a kötelezett valós jövedelme az igazolt jövedelmét lényegesen meghaladja /ezt elég jeleznie a másik félnek/ akkor a megállapításához a más munkaviszonyból, illetve nem munkaviszonyból származó rendszeres jövedelmet is alapul kell venni.
Sőt gyakran az igazolt jövedelmen felül a kötelezett lakás- és életkörülményeit, valamint vagyoni viszonyait és életmódját is értékeli a Bíróság


Várom válaszaitokat...

Kati # 2004.05.06. 08:54

Köszönöm a választ!

scenica # 2004.05.13. 18:19

A férjem előző házasságából született gyermeke után a jövedelme 20%-át fizeti. Nekem is van két gyermekem a saját előző házasságomból, és most várjuk a közös babát. A kicsi megszületése után szeretnénk kérni a gyerektartás összegének megváltoztatását, mivel a férjem akkor már három gyermeket tart el. Ráadásul az adóekdvezményt is ő veszi igénybe, ami 3 gyereknél már tetemes összeg. A végzésük szerint neki a nettó bérének kellene a 20 %-át fizetni, de ez a 30 ezer forintos adókedvezmény miatt már eleve 6 ezer forinttal több. Holott ez a pénz az általunk nevelt - ebből két saját - gyermekem után és miatt jár.
Mire számíthatunk a döntést illetően, mennyire szokták ezeket figyelembe venni - az én volt férjem csak 15-15%-ot fizet a két gyerek után. Ennek az összege kevesebb amúgy, mint amit nekünk kell jelenleg a másik gyerek után fizetni. Én a gyermek megszületése után TGYÁSt illetve GYED-et fogok kapni, amelynek az összege szintén nem túl magas.

Köszönöm

Emil # 2004.06.03. 13:51

Első házasságomból született gyermekeim után eddig 10 000,- Ft-ot fizettem (összesen). Jelenlegi feleségemmel lakáshitelt vettünk föl 20 évre, a törlesztés havi 40 000,- Ft. Most jön a lényeg: volt feleségem fel akarja emelni a gyerektartást 25-30 000,- Ft-ra. Mi mindketten tanárok vagyunk, havi nettó 80 000,- Ft-tal (per fő), egy közös gyermekünk van. A kérdésem az lenne, hogy a bíróság figyelembe veszi-e a tartásdíj megállapításánál, hogy már fennáll egy igen jelentős havi fizetési kötelezettség, amit, ha nem teljesítek, az utcára kerülünk. Mi ilyen esetben a jogi gyakorlat ?

Kincs # 2004.06.05. 09:13

Kedves Emil!
Olvasd el Császár Gábor alanti hozzászólását!
A tartásdíj megállapításánál (vagy felemelésénél) a bíróság mindkét fél (jogosult és kötelezett) anyagi viszonyait egyaránt figyelembe veszi! Tehát: igenis vizsgálja és mérlegeli azt, hogy a te jelenlegi családodnak a megélhetését veszélyezteti-e és ha igen, milyen mértékben a gyermektartásdíj felemelése!
Úgyhogy: nyugi!
Üdv: Kincs

Kincs # 2004.06.05. 09:14

Még valami: persze a havi kiadásaidat megfelelően igazolni kell a bíróságnál. Gondolom ez egy lakáshitelnél nem probléma, hiszen kapsz folyószámla kivonatot havonta a banktól, ott rajta van feketén-fehéren!