gyerektartás 18 év után


ata101 # 2019.09.20. 07:02

Üdvözletem!

Az elvált feleségemtől van egy középsúlyos fogyatékos gyermekem,aki 24 éves koráig az ország másik felében lakott egy intézetben az ország másik felében.(kb.300 km)Amíg az intézetben volt látogattam,ő is eljött gyakran hozzám,a rokontartást rendszeresen fizetem.

Miután kikerült az intézetből,ismeretlen helyre költöztek,a volt nejemmel nem tudom felvenni a kapcsolatot.

A Kormányhivatalon keresztül kértem,hogy tájékoztassanak a jelenlegi címéről hogy felvehessem velük a kapcsolatot,annál is inkább,mert a második házasságomból született gyerekeim is "nyaggatnak",hogy hol van a testvérük.

A volt nejem átvette a Kormányhivatal "lakcímkiadási" kérelmemet,viszont semmit se reagált.

Az volna a kérésem,hogy mi legyen a következő lépés.
(Bírósági per?,)
Arra is gondoltam,hogy érdemtelenségre való hivatkozással kérem a rokontartás megszüntetését,persze nem ez az igazi cél,de valahogy ki kellene "csalogatni" a hallgatásból,hogy felvehessük a fiammal a kapcsolatot!

Köszönöm a válaszukat! József

ObudaFan # 2019.09.21. 15:47

Ha a gyermek nem cselekvőképes, akkor érdemtelen sem igen tud lenni.

ata101 # 2019.09.21. 19:11

Tiszta sor,hogy a gyermek nem érdemtelen,de nem is ez a fő "követelésem",hanem hogy tarthassam a kapcsolatot továbbra is a gyerekemmel..

Ezt hogyan érhetem el?

drbjozsef # 2019.09.21. 19:33

ata101,

Ha máshogy nem, bíróságon.
Ha tartást fizetsz a gyerek után, akkor jogod van a láthatásra.

ata101 # 2019.09.22. 17:38

Rendben,köszönöm a választ,akkor marad a bírósg,mert szerintem másképp nem megy..

Ha esetleg nem teljesíti a bírósági ítéletet,akkor bírságoják?

drbjozsef # 2019.09.22. 20:55

Ha esetleg nem teljesíti a bírósági ítéletet,akkor bírságoják?

Nem, ha nem hajtja végre önként a bíróság ítéletét, akkor normál esetben végrehajtást kérhetsz rá. Hogy esetetkben ez pontosan mit fog jelenteni, az az ítélettől is függ.

Lujza1966 # 2019.09.24. 09:20

Üdvözlöm a kérdésem a következő a fiam 24 éves most vették föl államilag támogatott, levelező képzésre az egyetemre. Van munkahelye "019. december 31-ig van szerződése) de a jövedelméből (pályakezdő)nem tudja fedezni az iskolai költségeket, mert 2 hetente 3 napot kell az iskolában töltenie ami 300 km-re van a lakhelyétől (szállás és utazási költség 40 ezer Ft alkalmanként.) Az apja igaz hogy vállalta de nem támogatja. Kérheti Ő -a fiam - vagy nekem kell kérni a Bíróságon a gyermek továbbtartását? Én fizettem eddig is a tanulmányait és a mostani iskolakezdési költségeket is (jegyzetek, rajz felszerelés stb.)Az apját rendszeresen látogatja tehát nem érdemtelen.
Válaszát előre is köszönöm.

Kati64 # 2019.10.03. 09:23

Üdvözletem!
Az érdekelne jár-e tartásdíj a 19. évét betöltött, esti gimnáziumban tanuló gyermeknek, ha nincs bejelentett állása.

drbjozsef # 2019.10.03. 09:26

Kati64,

Ez kevés infó, járhat - valószínűleg jár.
Olvasd el, itt alant 2019.09.10. 12:49-kor kelt hozzászólásban benne van a szabály.

Kati64 # 2019.10.03. 09:48

drbJózsef

Elolvastam, köszönöm. Nem egyértelmű a helyzetünk. A fiú akiről szó van kétszer megbukott a gimnáziumban évismétlésre. Legutóbb most tavasszal a harmadik osztályban. Ő döntött úgy, hogy estin szeretne tovább tanulni,nem akarta nappali tagozaton megismételni 19 évesen a harmadikat. Vállalt alkalmi munkát. Rendszeresen hívja- heti két három alkalommal- egy cég kisegíteni, de feketén dolgozik, nem túl sok pénzért. A férjem( a fiú az ő fia) sajnos tartósan munkanélküli, az én fizetésemből élünk,óriási korábbi tartozásokat kísérlünk meg épp rendezni, melyek egy része már végrehajtóhoz került. A fiúval jó a kapcsolatunk, rendszeresen találkozunk vele, támogatjuk amiben tudjuk a tartásdíjon felül is. Ezután is támogatni fogjuk. Pusztán az érdekelne, mi az erre az esetre vonatkozó jogszabály.

drbjozsef # 2019.10.03. 10:41

Kati64,

Ez a szabály.
A gyerektartás megállapítása eleve egy szubjektív dolog, és minden eset más, mert fontosak a gyerek szükségletei, és a családok egyéb körülményei is.

Esetetekre azt mondanám, határeset. A ti körülményeitek alapján, és ha a gyerek önhibájából bukott meg már kétszer is, akkor lehet kérni a gyerektartás megszüntetését a bíróságtól. Talán megszüntetik, talán nem, a bíró mérlegel minden körülményt. Kiskorú esetén nem is lenne kérdés, hogy marad.

Mondjuk annak a jó viszonynak nem biztos, hogy nem ártana, szóval mindenképpen érdemes előre megbeszélni.

Kati64 # 2019.10.03. 11:38

drbjozsef

Köszönöm. A gyerek önhibájából bukott ugyan meg, de bíróságra semmiképp nem szeretnénk menni. Megpróbálunk megegyezni az érintettekkel, és ha nem sikerül egyelőre fizetünk tovább. Szerettem volna tudni mielőtt egyeztetni kezdünk erről, hogyan szól a törvény.Ha jól sejtem a helyzet csak akkor lenne egyértelmű, ha az érintett gyereknek bejelentett állása lenne.
Így van?

drbjozsef # 2019.10.03. 12:14

Kati64,

Ha ítélet adta a tartásdíj fizetési kötelezettséget, az csak a bíróságon változtatható (csökkentés, megszüntetés, akár növelés is). Nem érdemes "sima" megegyezésre hagyatkozni, mert későbbi nézeteltérés esetén behajtják mint a pinty.

Akkor sem lenne egyértelmű ha még tanul, mert az a jövedelmétől is függene. Ha nem tanul, akkor egyértelmű.

Kati64 # 2019.10.03. 12:35

drbJozsef

Köszönöm a gyors és világos válaszokat. Úgy látom az a legjobb, ha fizetünk tovább, amíg a gyerek tanul.

RenéL # 2019.10.14. 14:03

Tisztelt Ügyvéd!

Elnézést kérek, nem találtam meg, hogy volt-e már ez téma. A kérdésem az lenne, hogy

  1. 18 év után a gyermektartás díját fizethetem-e magának a gyermeknek vagy mindenképpen az édesanyát illeti meg a teljes összeg?
  2. 18 éves kor után a láthatás szabályzása teljesen megszűnik és mint nagykorú dönti el, hogy mikor találkozik a külön élő szülővel, ugye?
  3. Ha a gyermek két hetente az apánál van vidéken (szombat-vasárnap), az anya (teljes felügyeleti jog) Budapesten él és a 16 éves gyerek egy buli után haza szeretne menni Budapestre aludni, mert egyszerűbb, mint mondjuk Debrecenbe visszamenni az apához, akkor az anyának kötelező beengednie a lakásba vagy háríthat, hogy ez az apád ideje és feljelentheti-e az apát jogosan, hogy nem gyakorolta a láthatást ha nem jön érte?

Köszönöm szépen a választ, sajnos előjöhetnek ezek a buta helyzetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.14. 16:23
  1. Nem.
  2. Nagyjából.
  3. Jézusom...
Immaculata # 2019.10.14. 17:22

3. Kiskorú veszélyeztetése. Ebből jogos eltiltás is lehet.

Immaculata # 2019.10.14. 17:23

Remélem érthető volt, hogy a veszélyeztetést az apa követi el.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.14. 20:17

Ugyan, mivel?

Immaculata # 2019.10.14. 23:15

Az apa láthatása alatt az apa tudtával a 16 éves gyermek ellenőrizetlenül, az apa számára ismeretlen helyen, 200 km-re bulizik, majd éjszaka egyedül csámborog, mert a pályaudvar is bezár és utazni sem tud.
Az anya, gondolom, minderről nem is tud.

Ha ez egyszer fordulna elő, akkor elvinné a helyszínre kocsival és megvárná, de a kérdésből látható, hogy ez rendszeres.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.15. 06:32

Akkor az én nemzedékem tagjainak a 90% veszélyeztetve volt. Legalább a 90%-a.

RenéL # 2019.10.15. 16:40

Köszönöm szépen a válaszokat! A tévhitet eloszlatva, amit hozzászőnek a kérdéshez: A gyermek edzés után nem az apukával megy el, hanem a barátaival születésnapot ünnepel, aminek olyan 21-22 óra körül van vége. Ilyenkor az apa elmegy a gyerekért és hazaviszi Debrecence. Viszont a gyermek azt szeretné, hogy otthon alszik 2 utcával a buli helyszínétől, de az anya nem engedi be, mert ezen idő nem az Ő ideje és ezért nem tartózkodik otthon. A gyermeknek van kulcsa a lakáshoz és hazamegy aludni. Az edesanya feljelentheti-e ezért a tettéért és jogosan esetleg elmarasztalják-e az apukát, mert így egyszerűbbnek látta, hogy másnap megy érte. Erre irányult a kérdés! :) De köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.10.16. 05:25

RenéL,

Viszont a gyermek azt szeretné

vs.

elmarasztalják-e az apukát, mert így egyszerűbbnek látta, hogy másnap megy érte.

Azért is fel lehetne jelenteni apukát, ha mondjuk én piroson megyek át a zebrán (ugye, a saját döntésemből) ?

mamek77 # 2019.10.26. 08:16

Gyerektartással kapcsolatban kérnék egy kis segítséget...

Úgy tudom, h a gyerektartás 18éves korig, ill az életpályára előkészítő első szakképzettség megszerzéséig jár...számomra nem teljesen tiszta h pontosan mi tartozik ide...
Adott 20éves SNI-s, enyhén értelmi fogyatékos "gyerek" aki eddig közoktatásban nappali tagozaton két rész-szakképesítést szerzett, és most szintén nappalin, közoktatásban csinálja az első teljes szakképesítést adó szakmát.
Jár még rá gyerektartás? A rész-szakképesítés a gyerektartás szempontjából megszerzett szakmának minősül vagy nem?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.26. 08:33

Ki kérdezi?