Tisztelt "hborbély"!
Nem tudom milyen jogszabályra gondol, de önnek semmilyen jogcímen nincs fizetési kötelezettsége a féltestvére részére. A 2007-es ajándékozási szerződés jogcímén ön tulajdonjogot szerzett az ingatlanon. Szerintem a bátyja hülyíti valamivel. Köteles részre jogosult lett volna a bátyó, ha az édesapjuk önre hagyja az ingatlant és ő elhalálozott volna. Szerencsére ez nem következett be. Az ügyvéd kolléga nem hibázott. Hajtsa el a bátyját "melegebb éghajlatra".
Öröklés
T. Szakértők!
Édasapám első házasságából van egy féltestvérem, aki hosszú évekig édesapám felé sem nézett. Ezért édesapám úgy döntött, hogy ő ne örököljön semmit.
Ügyvédhez fordult, aki 2007-ben azt javasolta, hogy a házat, amiben laknak ajándékozzák nekem és tegyék rá a holtig tartó haszonélvezetüket. Mint utóbb megtudtuk, hogy ezzel a köteles rész az ajándékozás létrejöttétől 15 évig még jár a bátyámnak, amennyiben édesapám ez alatt a 15 év alatt elhalálozott volna és köteles lettem volna őt kifizetni a ház a szerződés létrejöttének akkor értékéből.
(Mint utóbb megtudtuk, jobb lett volna eltartási szerződést kötni, de bíztunk az ügyvédben.)
Érdekes, hogy bátyám röpke 25 év eltűnés után 2 évvel ezelőtt jelentkezett nálam és azóta is kisebb nagyobb kihagyásokkal, de próbálja tartani a kapcsolatot velem. Édesapámmal továbbra sem kíván találkozni és édesapám sem vele.
Mivel az ajándékozási szerződés 2007. június 23.án jött létre, ezért elvileg, és ha a jogszabályok nem változtak, akkor idén 2012. június 23.-án lejárt az a bizonyos 15 év, amíg nekem kötelességem lett volna a bátyám köteles részét kifizetni, ha édesapám meghalt volna..., de szerencsére él, jövőre lesz 80 éves, és remélem még nagyon sokáig élni is fog.
Érdeklődni szeretnék, hogy ez a jogszabály érvényben van-e még, és valóban értelmezhetem úgy, hogy lejárt a 15 év, és mostantól 2012. június 23.-tól nem lehet a bátyámnak követelése felém, és nem kell majd kifizetnem a köteles részét a házból ha édesapámmal ne adj Isten, történne valmi?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: B. Hajnalka
Az egyenesági öröklés illetékmentes. A hagyatéki eljárás költsége valamilyen táblázat alapján, az örökölt vagyon értéke szerint. Az eljárás költségéből a közjegyző nemigen fog engedményt adni - egyéni vállalkozó, a részletfizetésről is ő dönt. Hivatalos számlát ad.
Adót nem kell fizetni, de tegyél majd adóbevallást - örökséged, így legalizálod a lakások megszerzését a továbbiakra nézve.
Pár ezer forint a földhivatali illeték, azaz a tulajdoni lap.
monaluis
laikus hozzászóló
Tisztelt Szakértő!
Júniusban édesanyám elhunyt, utána örököltem egy ház felét(kb 8M) és egy lakást (kb 6M). Azt szeretném tudni, hogy ezekkel kapcsolatban milyen költségek terhelnek, mint közjegyzői, mint adózási (földhivatal, illeték, stb)kérdésekben. Mivel gyesen vagyok, kérhetek- e költségmentességet a közjegyzői eljárás alól, ha igen, akkor hol kell ezt jelezni, mi ennek a folyamata?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel Zsuzsa
Ha az okmányiroda kekeckedik az alábbi jogszabályra kell hivatkozni:
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet
a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
19. A törzskönyv
81. § (1) A jármű tulajdonjogát igazoló okirat a törzskönyv. Egy járműhöz egy időben csak egy érvényes törzskönyv tartozhat. A közlekedési igazgatási hatóság a jármű első forgalomba helyezése során annak, aki a jármű tulajdonjogát igazolja, törzskönyvet ad ki (16. melléklet).
(2) A törzskönyv a jármű közúti forgalomban való részvételének nem feltétele.
(3) A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba-vételekor továbbá a jármű vagy a tulajdonos adatainak, valamint a törzskönyvben feltüntetett bármely más adat változásakor új törzskönyvet kell kiállítani, a korábbi törzskönyvet vissza kell vonni és érvénytelenítve a keletkezett iratokkal a Hivatalnak meg kell küldeni.
(4) Az ellenkező bizonyításáig a törzskönyvet birtokló ügyfelet jogszerű tulajdonosnak kell tekinteni.
Át kell adni a törzskönyvet az új tulajdonosnak a szerződés aláírása és a vételár kifizetésekor.
Mivel innentől ő birtokolja a törzskönyvet őt kell tulajdonosnak tekinteni. Ha az okmányirodának kétségei lennének, akkor bizonyítsa ő be, hogy nem az a tulajdonos, aki birtokolja a törzskönyvet.
Kedves akatona!
Mi az aggasztó?
Megírják aláírják az adásvételit. Onnantól a vevő dolga az átírás, az új kötelező. Ön írjon levelet a biztosítónak, jelentse be a tulajdonos változást és az eladás tényét. Ennyi, nem több. Az okmányiroda megnyugtatására írják bele a szerződésbe, hogy ön öröklés jogcímen lett tulajdonos.
Monalisa, ezt nem kellett volna. Jó választ elrontani.
Egyébként meg ha nem akarja eladni, akkor m ne adja el. De akkor minek kérdezősködik?
Apukád halotti bizonyítványa nem "igazolás", hogy te vagy az autó új tulajdonosa, tehát amíg a közjegyző nem adja ki a hagyatékot, az autót eladni nincs módodban., az okmányirodán az átíratási kérelmeddel mint idejekorai, elhajtanak...
A vevővel írhattok egy szándéknyílatkozatot miszerint csakis neki adod el a kocsit, ő meg kijelenti, hogy x forint összegért hajlandó lesz azt megvásárolni, majd...
Az autót kölcsön se adhatod, hiszen hivatalosan nincs mivel bizonyítani, hogy az már a tiéd.
A biztosítást, na azt lehet fizetni., a hagyatéki már nincs olyan messze, erre a kis időre nincs értelme a kocsit a forgalomból ideiglenesen kivonatni.
Kedves Dr.Attika!
Az Ön hozzászólása feletti rész aggaszt leginkább.
Mi van, ha a bármilyen szerződés aláírása és a hagyatéki végzés közötti időben balesetet okoz vagy baleset éri a vásárlót/bérlőt? Ki a felelős? A biztosító elfogadja majd a papírunkat?
A kötelező édesapám nevén van, bár édesanyám folyószámlájáról vonják a díjat. A kötelező biztosítójának még nem jelentettük be a tragédiánkat, vártuk a végzést.
Kedves Fórumozók!
Nem tudom, ért-e valaki az állami bérlakásokhoz, de én egy ilyenben lakom két pici gyerekemmel mintegy 5 éve. Korábbi munkahelyemen utalták ki szolgálati lakásként, mert vidékről költöztünk fel. A munkahelyemről azóta kitettek, de a szerződésem határozatlan idejű, ezért tovább béreltem az ingatlant. Amióta azonban új szelek fújnak, minket is szeretnének kipenderíteni, pedig mind a négyen bejelentve élünk itt és nagyon szeretjük. Még a cégemnek is évek óta itt van a bejelentett székhelye, mert az állami vagyonkezelő cég külön hozzájárult. Ráadásul számos állagmegóvó felújítást végeztem az évek során, saját zsebből.
Eddig jogosulatlan léptékben emelték a bérleti díjat, most pedig előkerítettek egy állítólagos örököst, aki bejelentkezett a lakásért az államnál. Ez már azért is furcsa, mert mielőtt mi beköltöztünk, több mint 10 évig kutattak örökös után, de az idős párnak gyereke sem volt, így örökösök sem maradtak.
Szóval a kérdéseim:
- Milyen lehetőségeim vannak akkor, ha valóban perli az államot egy örökös, akinek peren kívül átadják majd az ingatlant?
- Ki lehet-e tenni pici gyerekeket a bejelentett otthonukból?
- Lehet-e kényszeríteni egy jogi személyt (Bt.), hogy székhelyet váltson saját kontójára, miközben a bérbeadó hozzájárult, hogy ott legyen a székhely?
- Megtámadható-e az örökösi jogalap?
- Ki minősül jogos örökösnek és van-e időkorlát a jelentkezését illetően?
- Tarthatok-e igényt kártérítésre a fentiek ismeretében?
Köszönettel, Novanda
Tisztelt SZakértők!
Azt szeretném kérdezni, hogyha kizárnak az öröklésből végrendeletileg, akkor ha adósság keletkezik idő közben, akkor az adósság kifizetésére sem kötelezhetnek?
Köszönöm előre is a választ.
Ismerősöm édesapja novemberben meghalt, a megörökölt autót az okmányiroda addig nem volt hajlandó átírni, míg a hagyatéki eljárás le nem zajlott., új forgalmi csak ezt követően.
Amiről nincs papírod hogy a tiéd, azt nem adhatod el...
Egy hét alatt megvan az átírás.
Egyébként az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz.
Tehát nincs akadálya az elAdásnak
Dr.Attika, az autó forgalmijában az elhunyt neve szerepel...
Kedves akatona!
Nyugodtan írja alá az adásvételit. Édesapja halálának pillanatában ön tulajdonosa lett a gépkocsinak. A hagyatéki végzés ezt csak deklarálja. Jogszeűen ön a tulajdonos.
Bár az autót már megörökölted - az már a te tulajdonod -, de amíg a hagyatéki eljárás le nem zajlik, az okmányiroda nem írja át a nevedre. Tehát ami hivatalosan nincs a neveden azzal szabadon nem rendelkezhetsz.
Persze ez csak az én laikusi véleményem.
Kedves Ügyvéd Hölgyek és Urak!
Ismét segítségüket szeretném kérni.
Édesapám két hónapja meghalt. Volt a tulajdonában egy gépkocsi. Nekem nincs jogosítványom, és jobb is az emberiségnek, ha nem vezetek :)
A hagyatéki tárgyalás csak szeptemberben lesz valamikor. Nincs semmi eltitkolt gyerek, semmi váratlan egyéb örökösjelölt. Most viszont lenne vevő az autóra. Sőt, ezzel indulnának egy magyarországi nyaralásra.
Én még hivatalosan nem írhatom alá az adásvételi szerződést, hiszen nincs meg a hagyatéki végzés.
Azt meg tudjuk-e oldani, hogy "kölcsönadás" vagy bármilyen formában addig tudja használni más az autót?
Ha igen, akkor kell-e írnunk valamilyen papírt az esetleges felelősségvállalással kapcsolatban, ha netán balesetet okoznának vagy szenvednének?
A gépjárművön természetesen van kötelező biztosítás.
Segítségüket előre is megköszönve:
Üdvözlettel:
Katona Ági
Ha ott lemondtak,akkor azzal pont.
Kedves ObudaFan!
A közjegyző megkérdezett minden résztvevő törvényes örököst,hogy egyetértenek-e a végrendelettel és azt mondták hogy igen aztán aláírtunk egy papírt de megmondom őszintén nem tudom mi volt benne.A közjegyzőtől nem jött még a határozat.
Köszönöm a válaszát!
Elévülési ideje az nincs, de ha lemondtak kifejezetten az esetleges jogukról, akkor azt nem tudják majd érvényesíteni. Tudni kellene, pontosan milyen nyilatkozatok voltak.
Üdvözlöm a Szakértőket!
Végrendeleti örökös vagyok,keresztanyám rám hagyta a házát.Meg volt a hagyatéki tárgyalás ahol senkinek nem volt kifogása a végrendelet ellen.A közjegyzőnő közölte hogy megfogjuk kapni a határozatot/végzést nem tudom melyik a helyes.Nekem kell fizetnem a közjegyzői díjat a postaköltséget és természetesen az örökösödési adót.Kérdésem hogy mi van akkor ha valamelyik törvényes örökös meggondolja magát, és mégis igényt tart az örökségre és megtámadja/érvénytelenítteti a végrendeletet és bírósághoz fordul.Én kifizetek minden költséget és közüzemi számlát a házra és ha mégis megtámadják évekig futhatok a pénzem után?Nincs elévülési ideje? Bocsánat ha hülyén fogalmaztam!
Előre is kösz!!
- Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát, bejegyzett élettársát, továbbá szülőjét, ha az öröklés megnyíltakor az örökhagyó törvényes örököse, vagy végintézkedés hiányában az lenne. Kötelesrész címén a leszármazót és a szülőt annak fele illeti, ami neki - a kötelesrész alapja szerint számítva - mint törvényes örökösnek jutna.
- A kérdés nem könnyen értelmezhető, mert a végrendelet szerint eleve minden a tiéd. A kötelesrészi igényről egyszerű nyilatkozattal le lehet mondani. Ha mégis lenne olyan igény, ami a végrendelet ellenére a kötelesrészen túl jár nekik, édesanyád visszautasítása esetén a helyén a leszármazói örökölnek, azt te tudod, hogy egyedül vagy-e. Nagynénéd esetében viszont ebben a helyzetben az elfogadás és a neked ajándékozás a járható, még ha illeték szempontjából ez kedvezőtlen is.
- A 2. válasz végén írtakat leszámítva nem.
- Amiben megállapodtok. Ha nem lesz megállapodás, akkor közös tulajdon megszüntetése iránt lehet pert indítani, és majd a perben szakértő megmondja, hogyan és mennyiért legyen megszüntetve a közös tulajdon.
- Azt legfeljebb az ő részére terhelhették.
Üdvözlöm!
A segítség reményével fordulok Önhöz.Nagypapám idén áprilisban elhunyt. Nagyon közel állt hozzám, így 2006- ban írt egy végrendeletet (Közjegyzői okirat), amiben lefektette, hogy az ő ingatlanrészét (8/16-od rész), meglévő ingóságát, készpénzét kizárólagos örököseként rám hagyja. Mamám már 2002-ben elhunyt, papámnak adóssága nem volt. Azonban Nagypapámnak van 4 gyereke, ők a törvényes örökösök, én gondolom, csak egy "végrendeleti örökös" vagyok, ha lehet így nevezni. A tervem az, hogy hagyatéki eljárás után megszeretném vásárolni a házat.
- kérdésem: Egy jogi személy azt mondta, hogy a végrendelet ellenére a törvényes örökösöknek jár az ingatlanból a Papám részének (8/16) a fele, és a másik felével rendelkezhetek én.Ez így igaz lenne?
- kérdésem: Aug 1-jén lesz a hagyatéki tárgyalás, Anyukám és egyik nagynéném le szeretne mondani a részéről az én javamra. Ez hogy lenn megoldható úgy, hogy az ő részük ténylegesen csak az én javamra menjen?
- kérdésem: Az ingatlan értéke 2 millió forintra lett felbecsülve, más ingatlanja nem volt, az ingósága 25 ezer forintra lett leltározva. Kell- e illetéket fizetnem az örökösödés miatt?
- kérdés: Az ingatlant meg szeretném vásárolni a későbbiekben, a hányad részek kifizetésekor ugyanúgy ezt a 2 millió forintot (hagyatéki előtti értékfelbecsülést) kell figyelembe venni? Mi ennek a menete? Ingatlanvásárlásnál mennyi lesz az illeték?
Az egyik nagynéném nagyon pénzéhes.
5. kérdés: Ez a pénzéhes nagynéném még 2002. decemberben a mamám halálát követő hagyatéki eljárás ráeső közjegyzői díját nem fizette be: 3000 forint. Ez az összeg mekkorára nőhette ki magát mostanra?Mit lehet ezzel a dologgal kezdeni, mert mint kiderült ráterhelték a házra?
Válaszát és fáradozását előre is köszönöm!
Köszönöm a válaszokat!
csucsuska:)
Elég. A különbség az, hogy az előbbi esetben már most biztos lehetsz abban, hogy ez így is lesz.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02