Öröklés


kata156 # 2012.03.14. 17:30

Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat! A gondom az, hogy nem tudom kihámozni a végeredményt, hogy akkor végül is mire számíthatunk. Segítene nekem ebbe valaki?

Még két dolgot hozzá fűznék az egészhez, hogy a nénikém nem ment férjhez azóta és annyit tudok hozzá tenni a történethez ami lényeges lehet, hogy ez az ingatlan eredetileg a nénikém és édesanyám szüleié volt, a szülők halála után a édesanyám és a testvérei lemondtak az örökségükről a nénikén javára. Később lebontották a régi házat és egy újat építettek, ekkor került a fél ház a férj nevére.

Még egyszer nagyon köszönöm a segítséget!

pazs # 2012.03.14. 14:47

Pont erre gondoltam, KBS. Itt mondjuk a nagymama él, de nem róla háramlott a vagyontárgy az unokára, hanem ha nagypapáról.

A zárójeles megjegyzéssel mélyen egyetértek. (Én sajnos rosszul építettem ki a reflexemet: csak akkor gondolok ági öröklésre, ha gyerek hiányában a házastárs örököl. De ezt most korrigálom: mindig gondolok rá, ha nem leszármazó örököl.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 14:25

Arra gondolsz, hogy bár ági a vagyon, de van-e ági örökös is? Ott a pont. Az ági öröklés (oldalágon) megáll a nagyszülőnél.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 14:21

Egyébként az már önmagában ági jellegűvé teszi a vagyont, hogy az elhunyt gyermek az apjától örökölte.

(Az ági öröklés sajátosan magyar jogintézmény; általában még jogászokban sem ötlik fel a tényállás értékelésekor elsőre a lehetősége. Én is szabályos dresszúrával építettem ki a reflexet, hogy ha nem a leszármazó örököl, akkor csekkolni, nem ági-e a vagyon.)

pazs # 2012.03.14. 14:19

jó-jó :)
de mit szólsz a mondatom második feléhez? Túlbonyolítom?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 14:17

Lehet?! ;)

pazs # 2012.03.14. 14:15

Oké, megnéztem. KBS-nek igaza lehet, feltéve, hogy tudjátok bizonyítani, hogy a nagymamától származott az örökség (de nem tőle, hanem a nagypapától). Ugyanis a kieső szülő (itt: nagypapa) helyén csak leszármazója örökölhet, de az itt nincs.

pazs # 2012.03.14. 14:09

Ági öröklés nem csak leszármazó hiányában lehetséges, ha a házastárs örököl?
(mindjárt utánanézek a biztonság kedvéért, hogy jól emlékszem-e)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.14. 13:59

Ági öröklés. Persze, az ági jellegre hivatkozni kell.

pazs # 2012.03.14. 13:59

A gyermek részét, amit az édesapjától örökölt, a gyermek édesanyja örökli, a nagymama haszonélvezete fennmarad, ahogy írtam és ahogy etke is írta. Teljesen mindegy, kinek a szerzeménye volt.

etke # 2012.03.14. 13:52

A gyermek után az édesanyja örököl, de mivel a nagynéni a férje halála után megszerezte a ház másik felének haszonélvezetét (tehát ami a férje tulajdona volt, és a fiuk örökölt), ez a haszonélvezet továbbra is fennáll, kivéve, ha időközben újra férjhez ment. Vagyis a végeredmény az, hogy az ingatlan tulajdonosai fele-fele arányban a nagynéni, és a kisgyermek anyukája lesznek, viszont a gyerek anyjának részén a nagynéninek haszonélvezeti joga lesz.

kata156 # 2012.03.14. 13:46

Ezt most nem értem! A gyermek édesapja részét is az anyuka örökli?
Ez a ház a nénikém és férje közös szerzeménye volt.

pazs # 2012.03.14. 10:41

És a nagymama haszonélvezete továbbra is fennmarad azon a részen.

pazs # 2012.03.14. 10:40

Az édesanyja.

kata156 # 2012.03.14. 10:25

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Segítségüket szeretném kérni! Családunkban sajnálatos halál eset történt, de kezdem a legelejétől.
Nagynénikémnek volt egy férje és egy fia. A férj meghalt, így családi házuk felét a fiuk örökölte. A fiú megismert egy lányt aki terhes lett, ekkor egybe költöztek, de házasságot nem kötöttek. Rövid, 3 hónapi együtt élés után a fiú meghalt, ekkor a lány még állapotos volt a gyermekkel, de születését követően örökölte az édesapa után, ekkor a fele ház a nagynénikémé (nagymama), a másik fele a kisgyerek nevén volt, illetve a ház haszonélvezeti joga a nagynénikémé.
Roppant tragikus módon, 1 héttel ezelőtt a kisfiú 2 és fél évesen meghalt. Szombaton lesz a temetés és az anyuka már szólt a nénikémnek, hogy temetés után szeretne beszélni az örökségről, nem tudjuk pontosan mit szeretne, de szeretnénk addigra tisztábban látni a nénikénk jogait. A kérdésem a következő lenne.

Ki fogja örökölni a kicsi fiú házrészét?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.08. 09:32

Hiába merül fel. Hiába gyanús. Bizonyítanod kellene, hogy a pénz az örökhagyó halálakor még megvolt, és hogy pont annál volt, akire te gyanakszol.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.08. 07:29

Ha megtagadja az elszámolást, az öngól, így van esély eredményesen követelni tőle. (Ha egyszerűen azt mondaná, odaadta az örökhagyónak, nem lehetne mit kezdeni vele.)
Az örökhagyó követelései a hagyatékba tartoznak, azokat az örökös úgy érvényesítheti, ahogyan az örökhagyó maga tehette volna. (Hogy egy kölcsön tényét, összegét, hogyan, milyen sikerrel lehet bizonyítani, nem jogi kérdés.)

(Azzal a 300 ezer forintos határral tévedésben vagy. Ha öt forint van az örökhagyó malacperselyében, az is a hagyatékba tartozik; ha egy sörrel tartozik neki a szomszéd, az is. Más kérdés, hogy mit kötelező felvenni a hagyatéki leltárba, mit nem - de az eljárásjogi szabály, nem anyagi jogi.)

tarjani # 2012.03.05. 13:49

Ezért jó az állatorvosoknak,de ez már csak ilyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.05. 06:14

Mást meg a köteles rész intézménye szokott elszomorítani. Nehéz az emberekkel.

tarjani # 2012.03.05. 06:13

Köszönöm a választ, csak elszomorított egy kicsit de ez van.

lajcsó # 2012.03.04. 20:13

Nem értetted a válaszomat! A kulcszó: "bárkinek".

tarjani # 2012.03.04. 19:15

Itt arról van szó,hogy úgy nyilatkoztak,hogy az egyik gyerekre "ráiratják" a házat, így a többi nem kap semmit sem.Akkor ezt megtehetik ezek szerint,csak a 15 éves korlát a "kapaszkodó".Sajna.

lajcsó # 2012.03.04. 17:21

A szülők az ingatlant bárkinek eladhatják. Esetleg szóba jöhet tartási szerződés is.

tarjani # 2012.03.04. 15:06

Mi a másik lehetősége ezen szülőknek,hogy a két testvérrel kitoljanak?Kérdésem arra irányul,hogy hogyan lehetne ezt kivédeni? Sehogy?

MAMZS # 2012.03.04. 11:47

Tiszteletem mindenkinek!

Édesapám a közelmúltban elhunyt és közeledik a hagyatéki tárgyalás.
Szüleim 40 évet éltek együtt.Hárman vagyunk testvérek a legnagyobb rendben működik a kapcsolatunk.
Lemondással tudunk valamit "spórolni"?
A ház 50-50%-a volt jegyezve.
A telek és az autó édesapám nevén van-volt.Öröklésnél ezt közös tulajdonnak veszik vagy 100%-a bekerül a hagyatéki eljárásba?

Az én autómnál én vagyok a tulajdonos édesapám az üzembentartó.Ezt az autót is be kell jelenteni hagyatékira?

Válaszokat előre is köszönöm.