Eredeti kérdésemre visszatérve: tehát kideríthető-e az elhunyt személyról, hogy valahol kezességet vállalt-e, vagy smmilyen lehetőség nincs rá?
Tehát vagy beállít akármikor egy hitelező, vagy nem, a leszármazóknak életünk végéig bizonytalanságban kell élniük?
Öröklés
Előre is köszönöm, ha valaki tudna segiteni.
10 éves fiamat egyedül nevelem és tavaly 2011-ben jelentkezett nálam a 25 éves lányom. Nem tudta, hogy én vagyok az édesapja, mert az édesanyja titkolta előlle. A Facebook-on keresett meg, én reagáltam is rá, találkoztunk is párszor, de sajnos az élet fintora, hogy nem túl szimpatikus a természete. Nem szeretném ezt kirészletezni, de a szüleim sincsenek elragadtatva. Sajnos jött az érzés mindanyiunknál, hogy igen örökség orientált a viselkedése. Édesapám utána érdeklődött egy régi ismerősénél aki azt az információt adta neki, hogy ha a kapcsolat felvételétől számitva 1 évig nem tesz semmit, hogy hivatalosan is az édesapja vagyok akkor már nem támaszthat jogot az örökségre. Ez valós információ volt?
Köszönettel
jó tudni
Mint más tartozás.
A kezesség is öröklődik?
Mert szavahihetetlenek..
Miért nem kérdezed meg tölük ?
Éppen ez a probléma, ugyanis a néni nevén volt egy ház amiben jelenleg más, vétlen rokonok laknak. Szeretnénk kideríteni, hogy unokáék csináltak-e valami hülyeséget, aláirattak-e a nénivel valamit.
Amíg a hitelező nem jelentkezik, nem feltétlenül derül az ki.
Sziasztok,
Kideríthető-e az elhunytról, hogy bármelyik családtagja hitelénél aláírt-e pl. kezes papírt? Hogyan járhatok utána, ugyanis nyilatkoznom kell a hagytéki eljárásban. Az elhunyt nevén direkt hitel nem volt, ugyanakkor az egyik unokája nevén sokmilliós hitel van, és nem tudjuk, nem irattak-e alá vele valamiféle kezes papírt, vagy nem szerepeltették-e az idős nénit esetleg adóstársként.
KBS, ....ha csak úgy nem.
A legkönnyebb a pálya széléről bekiabálni azt, hogy mindent lehet egy szerződésben, de ha az a megállapodás mégsem tartalmazná az öröklésről lemondást, akkor a papírspórolással nagyot lehet bukni.
A végrendelkezést ilyen formán nem lehet kikényszeríteni, egyébként meg 15 év elteltével a végrendeleti hagyatékot fenyegetni fogja a kötelesrész kiadása.
Az örökösök rendelkezésére gondoltam a várt örökségről, mert az minden hibát kiküszöböl.
Be kellene szerezni a jegyzőtől egy hatósági bizonyítványt a hagyaték értékéről. Amennyiről szól, annyival tartozol elsősorban annak, aki eltemette az örökhagyót, másodsorban a hitelezőknek.
Tisztelt Hozzászólók!
Nagyon köszönök minden választ és segítséget, de azt hiszem, tényleg ügyvédhez kell fordulnom. Remélem nem eső után köpönyeg.
(A szoba ahol lakott, rendőri hatóság által zár alá került az öngyilkosság miatt, és már a tulaj és a rendőrség is túl akart lenni a dolgon. Ehhez pedig én kellettem. A "hagyatékot" ezek szerint átvettem... Ha jól értem, ezzel már nincs mit tennem...)
Mégegyszer köszönöm a hozzászólásokat!!!!!
További szép napot!
Tisztelettel: Nikócza
Goodwitch köszönöm a kimerítő választ, ebben benne volt minden amit tudni szerettem volna tudni!!
..még egy gondolat azonban felmerült bennem, a 8 millió Ft mennyit ér most és mennyit ér majd 2022-ben? mivel addig szab határidőt a testvér a kifizetésre és (ezt más forrásból tudjuk) előbb nem szándékozik csak 2022-ben erre sort keríteni..bele lehet ezt valahogy szakmai nyelven foglalni a szerződésbe?
„ csak kettejük között jöhet létre, abban érvényesen nem vehetnek részt a szülők.”
Az örökségről,lemondást éppenséggel az örökhagyóval kell megkötni még életében.
Anyama,
a köteles rész (nagyjából) a hagyaték rájutó értékének a fele. Esetetekben 38M + 5M = 43M a vagyon, ennek a fele (21,5 M)járna törvényes öröklés esetén a férjednek, ehhez képest 13M Ft-hoz fog hozzájutni, ami meghaladja a kötelesrész mértékét (10,75M).
A megállapodások (ajándékozás, testvér fizetési kötelezettsége, öröklés stb.) egy okiratba foglalásának semmi akadálya sincsen.
Nem kötelező aláírni, ebben az esetben sincs akadálya, hogy
- a szülők bármely vagyontárgyukat még életükben BÁRKINEK elajándékozzák,
- a testér bármilyen fizetést teljesítsen a másik testvérének
- a szülők úgy végrendelkezzenek, hogy haláluk esetén a kisebbik ingatlant kizárólag egyik gyermekük örökölje
Ha nem írja alá a férjed a megállapodást, és az ajándékozástól számított 15 év eltelte után halnak meg a szülők, akkor a köteles rész alapjába az ajándékot már nem kell beszámítani, így a férjed esetleg sokkal rosszabbul is járhat, mint a 13M-val most.
Goodwitch
a szerződés tervezetet kaptuk meg amit egy ügyvéd írt, abban minden ömlesztve benne van (az ajándékozás a tetvérnek, a kisebb értékű ház majdani öröklése a férjemnek és a 8 millió Ft 10 éven belüli kifizetése is) ezt szeretnék jövő héten mind a négyükkel aláíratni ügyvéd előtt.
mi baj van a névvel és a stílussal? ezt nem igazán értem..
a házat pontosan 38 millióra értékelték..
a lényeg hogy akkor annyit és azt adnak akinek amit akarnak? ha kell az egyik gyereknek mindent a másiknak semmit?
akkor mi a köteles rész?
Örökhagyó = szülők (bocsánat)
anyama!
Ilyen név láttán az ember nem mer beszólni, de akkor a stílust is igazítani kellene hozzá.
KBS korábban ezt írta:
„Egyébként a vagyonával mindenki úgy rendelkezik, ahogy akar. Élők között és halál esetére egyaránt.”
Ha az örökhagyó halála és az ajándékozás között 15 év eltelt, akkor az ajándék tárgyait nem követelhetitek.
Lehet, az örökhagyó 26m Ft-ra értékelte a házat és így alakult ki az 8 m Ft megfizetése.
A kötelesrészbe az is beletartozik, amit eddig kaptatok a szülőktől.
Az efféle megállapodás szerintem egy okiratba nem foglalható.
Az ajándékozás egyféle megállapodás,de a két testvér rendelkezése (osztozkodása) csak kettejük között jöhet létre, abban érvényesen nem vehetnek részt a szülők.
2010. évi XXXVIII. törvény a hagyatéki eljárásról
olvasd el.
Azokban az esetekben, amikor a tartozások meghaladják a hagyaték értékét, akkor is leltározni kell, de akkor is, ha az öröklésben érdekelt fél ezt kéri.
Kérd a Jegyzőt, hogy állítson ki valamilyen hatósági bizonyítványt arról hogy a hagyaték értéket nem képviselt, ha már tudomása volt arról, hogy nem ért az még 300e-Ft-ot sem.
Lehet, hogy a szolgáltató is olyan felvilágosult lesz, mint az önkormányzati ügyintéző, és tudni fogja, hogy az örökhagyó után nem maradt semmi, de, hogy a bankok nem lesznek ilyen megértőek, az biztos.
:)1. Az nem lehetőség, ha valaki, valamit nem tesz meg.
2. Ha tudtad, hogy nem akarod a hagyatékot átvenni, (márpedig ekkora tartozás mellett nem szabad) akkor nem is rendelkezhettél volna felőle.
3. Ha visszautasítod az örökséget, senki nem követelhet tőled semmilyen jogcímen. Még a bérbeadó sem.
(Egy ügyvéd időben mindig olcsóbb.)
magyarul szerinted ne írja alá? nem mondhatják a szülők, hogy oké, akkor odaadják öcsinek a 40 millás házat és még az 5 millióst is rá hagyják?
Tisztelt Immaculata és egyéb Hozzáértők!
Az első lehetőség az volt, hogy az Önkormányzat szállíttat el mindent, erre nem voltak hajlandóak. Második lehetőségként a ház tulajdonosának ajánlottunk fel mindent, ő ezt nem fogadta el. A harmadik lehetőség az volt, hogy a tulajdonos az én költségemre mindent elszállíttat a szeméttelepre. Ekkor mondtuk azt édesanyámmal, hogy akkor inkább elhozzuk. Ez meg is történt, lomtalanítással egybekötve.
Az Önkormányzathoz bementem, hogy vegyenek fel hagyatéki leltárt, erre sem voltak hajlandóak, mivel 300 e Ft alatti a hagyaték.
Most mit tehetek, tényleg számít az összeghatár? Vagy most nekem kellene valahogyan bizonyítanom, hogy a hajléktalan apám által bérelt házban lévő lomok nem érteke 300 e Ft-t sem, de még 100 e Ft-t sem ért el.
Engem egyrészről a banki hitelek érdekelnének, azokkal mi lesz.
De ott van még kb.40e Ft-nyi televíziós díj; valamint
kb. 200 e Ft-nyi közüzemi díj, de ezt még nem tudom pontosan, mivel nincs hagyatéki, és az ingatlanhoz semmi közöm sincs, azt 3. féltől "bérelte".
Ezekkel mi lesz?
Kihez tudok most fordulni?
A tulajdonosnak van pénze és ideje a pereskedésre, és mindent velem akar kifizettetni. Nekem csak időm van.
Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel: Nikócza
Anyama, ennél még akkor is többet kap, ha köteles részre szorítják.
Nikócza!
Szerintem hibáztál,amikor kiürítetted a házat.
Ptk. 679. § (1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezőknek. Amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.
Meg kellett volna várnod, hogy az önkormányzat leltárt készítsen és kiállítson egy értékbizonyítványt. Mivel átvetted az örökséget, így a hitelezők fordulhatnak feléd.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02