Öröklés


Boldizsár22 # 2021.01.29. 18:43

Tisztelt drbjozsef,

Köszönöm a gyors, szakszerű választ.

Üdvözlettel:
Kovács Boldizsár

juice730403 # 2021.01.30. 08:23

Segítséget szeretnék kérni.
Testvéremnek és nekem van 2 ingatlanunk fele- fele arányban. Külföldön él, van két gyermeke, akik másik államban élnek. Nyilatkozatot tett, hogy a két gyermeknek nem tud anyagi támogatást nyújtani. Kérdésem lenne: Ha netán a testvérem elhalálozna, akkor megörökölnék- e az ingatlanok felét a gyermekei? A gyermekei anyját nem vette el feleségül és más állampolgárok.

drbjozsef # 2021.01.30. 11:18

juice730403,

Nem tudom, hogy a "nem tud anyagi támogatást nyújtani" hogy jön az örökséghez, de ha az a kérdés, akkor természetesen igen, mindenkinek a leszármazói (és a házastársa, ha életközösségben él vele) az elsőrendű örökösei.

Esetetekben mindkét ingatlan 1/4-1/4 részét fogják fejenként megörökölni a gyermekei.

Se az állampolgárság nem számít, se hogy hol élnek. Csak az, hogy vér szerinti leszármazói.

Az örökségből kitagadni, kizárni valakit egyébként is nehéz, és nyomós okkal lehet csak.

Balunéni # 2021.02.02. 07:23

Tiszteletem.Kérdésem a következő lenne.Édesapám nyáron elhunyt végrendeletet nem hagyott.Családi házukban édesanyám lakik.A hagyatéki tárgyalás még nem volt.A tudtom nélkül ingatlanos kitette a házra az eladó táblát.Egy bátyám van.A tudtom nélkül értékesítheti e az ingatlant?Köszönöm válaszát előre is.

drbjozsef # 2021.02.02. 07:48

Balunéni,

Tudtod nélkül értékesítheti (=megkötheti az adásvételi szerződést) a SAJÁT RÉSZÉT. Ehhez nem kell a beleegyezésed, vagy engedélyed. Viszont, elővételi jogod lesz a részére, a megkötött szerződést közölniük kell veled.

A saját részére akár most is köthet egyébként szerződést, még akkor is, ha nem volt hagyatéki eljárás, és még nem bejegyzett tulajdonosa az ingatlan(rész)nek.

Te ugyanígy járhatsz el, a saját részedet eladhatod bárkinek.

A TE részedet természetesen nem tudja eladni. Ha az egész ingatlanra kötne szerződést, de csak az 1/2 részét örökli meg, akkor az legyen az ő baja. Nem fogja érinteni az öröklésedet, és a tulajdonbejegyzésedet.

Balunéni # 2021.02.02. 07:54

drbjozsef köszönöm a gyors reagálását.
További szép napot.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.02. 11:05

Nem tudjuk, nyilvánztartás szerint ki az ingatlan tulajdonosa. A bejegyzett tulajdonos akkor is el tudja adni, ha esetleg nyilvántartáson kívüli tulajdos is van.

drbjozsef # 2021.02.02. 11:34

Balunéni,

Jogos az ügyvéd úr észrevétele : bár nem írtad most ki a tulajdonosos, és édesanyádat sem vontad be a kérdésbe, de ha (feltételezve a házasságból) mondjuk 50% az ő tulajdona (és a másik 50%-ot fogjátok felesben örökölni a testvéreddel), azt az alant leírtak szerint természetesen édesanyád is meghirdethette, és eladhatja a SAJÁT részét.

Nem lehet, hogy ő rakatta ki a táblát? Talán beszélni kellene a családtagokkal, és megkérdezni mi miért van...

drbjozsef # 2021.02.02. 11:35

De persze ingatlannyilvántartásban akár 1/1 tulajdonos is lehet édesanyád. Ügyfélkapuval egy perc alatt megnézhető, de amúgy is érdemes lenne kommunikálni talán...

bimbus # 2021.02.02. 12:08

Tisztelt Szakértők!
Hárman vagyunk testvérek. Ketten más településen lakunk, a harmadik testvérünk ugyanazon az ingatlanon lévő házban, mint édesanyánk. Idős korára, betegségeire való tekintettel segítségre szorult. Kb. 3 éve mi testvérek szóban megállapodtunk, hogy az édesanyánkkal egy udvarban élő testvérem a nyugdíja ellenében ellátja. Édesanyánk többször kórházi ápolásra szorult agyér meszesedése, memória zavara miatt. A temetése után a temetési költségeket, a sírkő felállításának költségét három részre osztottuk és átadtuk a testvéremnek. A hagyatéki leltár felvételekor kiderült, hogy a helyben lévő testvérünk a tudtunk és megkérdezésünk nélkül eltartási szerződést kötött az édesanyánkkal. Az édesanyánk házát a saját nevére íratta eltartás jogcímen. Kérhetjük-e, hogy az édesanyánkat ellátó testvérünk egyedül viselje a temetéssel kapcsolatos minden költséget? Kérhetjük-e a köteles részünket a ház értékéből? Egyáltalán érvényes-e az eltartási szerződés?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.02. 12:43

Igen. Nem.
Miért ne lenne érvényes?

Titiána # 2021.02.02. 19:24

bimbus szerintem úgy értette, hogy lehet az, hogy az édesanyjuk lakása nem oszlik meg hármuk között?
Hasonló engem is érdekelne, az eltartási vagy öröklési szerződés felülírja az örökhagyó gyerekének az örökségét? Az öröklési szerződésben az van, hogy a tulajdonjoga a lakásnak az örökösé, miközben van 2 gyereke az örökhagyónak.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.02. 19:27

Hülyéskedsz? Hogy a fenébe "oszlana meg" az a vagyontárgy, ami nem is tartozik a hagyatékba? Most komolyan, mit akartál mondani; mert én nem értem.

bimbus # 2021.02.02. 19:40

Titiána
Sajnos igaza van Kovács Béla Sándornak. A tartási szerződés ellenértéke (jelen esetben a lakás) a szerződés megkötésekor az eltartó tulajdonába kerül. Tehát valóban nem tartozik a hagyatékba. Legfeljebb a szerződést a jó erkölcsbe ütköző volta miatt lehetne semmisé tenni. Ehhez bizonyítani kellene, hogy a tartási szerződés megkötésekor vagy már előtte az eltartónak tudomása volt édesanyánk várható közeli haláláról.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.02. 19:42

Ne költsünk tényállási elemeket...

Titiána # 2021.02.02. 20:46

bimbus, Kovács_Béla_Sándor
én úgy gondoltam eddig, hogy alapesetben a szülő háza a gyereké. Azt, hogy az örökségi, eltartási szerződés ezt felülírja, nem tudtam, nem értettem.
Ezt kérdeztem az előző hozzászólásomban.

Azt még mindig nem értem, hogx bbus testvére a nyugdíjért cserébe gondozta az édesanyát. Akkor mi szükség volt az eltartásira?Puszta szeretetből? És miért nem öröklési szerződést kötöttek?

bimbus # 2021.02.02. 21:04

Titiána!
A tartási szerződésre éppen azért volt szükség, hogy a másik két testvért kizárja az örökségből. A szóbeli egyezség a kóbor apácák megtévesztését szolgálta.

Kogeza # 2021.02.02. 21:32

Titiána

Ha az örökhagyó halálát megelőző két éven belül kötöttek tartási szerződést, akkor kötelesrészre vélhetően igényt tarthatsz.

bimbus # 2021.02.02. 21:36

Kogeza!
Ennek mi a jogi alapja? Van erre törvény?

Kogeza # 2021.02.02. 22:14

Ptk. 7:80. § (4) bekezdéséből kiolvasható.

(4) A szerződés megkötésétől számított két éven belül megnyílt öröklés esetén a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani az öröklési, tartási, életjáradéki vagy gondozási szerződéssel elidegenített vagyon értékének a ténylegesen nyújtott tartás, életjáradék, illetve gondozás értékével nem fedezett részét. Az átruházott vagyon, a nyújtott tartás és a gondozás értékét, valamint az életjáradék összegét az öröklés megnyílásának időpontjában számított értéken kell figyelembe venni.

bimbus # 2021.02.02. 22:38

Kogeza!
Köszönöm szépen, megtaláltam. Két éven belül vagyunk.

Titiána # 2021.02.03. 13:05

Kogeza, bimbus
Köszi a válaszaitokat.

Missdarcy # 2021.02.07. 19:30

Üdvözlök Mindenkit!
Páromèk 3an vannak testvèrek.Apukàja meghalt 2009ben.Pàrom akkor 17èves volt.Lemondott a 2testvère az apjuk utàn jàró fèl hàztulajdonról,mivel azt jelzàlog terhelte.Pàrom azóta füzeti ès lassan kifüzeti.Szegèny pàrom nyakàba vertèk az adóssàgot.Anyjàè a màsik fèlhàz ès hàt elèggè rosszindulatú anyósom van.Plusz azt a hàzrèszt is adóssàg terheli.Azt szeretnèm tudni ,hogy lemondhat -e közjegyző elött a mostani hàzrèszèről ès az őrökölhető hàzrèszèről.persze úgy hogy a testvèreit kivonja a proceduràból.Köszönöm a vàlaszokat.

drbjozsef # 2021.02.07. 21:51

Missdarcy,

Azt szeretnèm tudni ,hogy lemondhat -e közjegyző elött a mostani hàzrèszèről ès az őrökölhető hàzrèszèről.persze úgy hogy a testvèreit kivonja a proceduràból.

  1. Ingatlanról lemondani nem lehet. Eladni, elajándékozni lehet. Ha ennek ("a mostani") a házrésznek a tartozásait lassan kifizeti, akkor miért mondana le róla? Ez hülyeség. Adja el. Akárkinek. (Ehhez nem kell senkinek a beleegyezése, az anyjáé sem).
  2. Az öröklésről le lehet mondani, az örökhagyó életében, vele kötött szerződésben. De ahogy a testvérek tették, az örökhagyó halála után, a hagyatéki eljárásban vissza lehet utasítani a hagyatékot (csak mindenestül).
  3. "kivonja a procedúrából" - ezt nem értem, mire gondolsz.
Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.08. 07:32

Hát...
Miután kifizette a kölcsönt, még odaadná a vagyontárgyat is, aminek megszerzésére a kölcsön szolgált? Nagylelkű...

Tulajdonképpen mi a bajotok? Hátha van rá praktikusabb megoldás.