Öröklés


drbjozsef # 2021.02.20. 12:07

Hyundai13,

Sehogy. Ha a párod tulajdonos lesz, és meghal, akkor mindkét gyermeke örökölni fog utána. Ráadásul az állami támogatás lényegében közös szerzésnek minősül, aminek a fele őt illeti, ergo a gyermekeit is, ha meghalna.

A korrekt az, hogy az állami támogatás fele vs. Te pénzed+állami támogatás másik fele arányban osztjátok meg a tulajdonjogot közte és közted, és ha öröklésre kerül a sor, akkor kifizetitek a gyereket. (de ezt is vitathatja a gyerek, ha hivatkozna rá, neked bizonyítani kell tudnod, hogy teljesen a különvagyonodból vettétek)

Esetleg lehet csak 0,1%-ot szereznie a párodnak. A kormányrendelet asszem nem ír elő kötelező arányt, csak annyit, hogy mindkét házastársnak szereznie kell benne tulajdont. És akkor csak ennek a felét kell kifizetnetek a gyereknek.

Ha tulajdont szerez, örökölni is fognak belőle.

Hyundai13 # 2021.02.20. 14:41

drbjozsef

Köszönöm a korrekt választ!
Valóban bármilyen arányban lehetünk tulajok a CSOKra vonatkozó jogszabály szerint.
A képlet korrekt, valószínűleg azt fogjuk követni. Mivel a különvagyon már házasság elött is megvolt így azt bankos hivatalos papírokkal tudom bizonyítani.

BLJudit # 2021.02.20. 19:31

Üdv!
Következő kérdésem lenne!
Örökhagyó egyetlen gyermeke (első házasságából született fiú gyermeke, akinek nem volt leszármazója) előbb elhalálozott, mint az örökhagyó. Ezáltal a gyermek ingatlan tulajdona öröklődött az Örökhagyóra.
Kérdés, hogy az Örökhagyó leszármazottai örökölnek e, vagy az örökhagyó második feleségének (örökhagyó második felesége is meghalt örökhagyó után 5 hónappal) a rokonai (nem gyermekei) örökölnek e?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.20. 19:58

A hagyaték az örökhagyó halálával száll át az örököseire. Nincs tehát jelentősége annak, hogy esetleg valamely örökös a hagyaték megnyílta után meghal.

A kérdezett vagyontárgy egyébként ági vagyon, az ági öröklés szabályai vonatkoznak rá. De ezt hivatalból nem veszik figyelembe, mert nem is észlelik.

BLJudit # 2021.02.21. 15:23

Köszönjük a válaszát!
Héten a fel fogom keresni telefonon.
Köszönöm

Hoorus # 2021.02.26. 06:43

Tisztelt Hozzáértők,

Azt szeretném megtudni, hogy bankszámlán lévő pénzösszeg öröklésekor a hagyatéki eljárás során a közjegyző az elhalálozás napján aktuális számlaegyenleget veszi figyelembe, vagy esetleg az azt megelőző számlakivonaton szereplő összeget?

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2021.02.26. 10:00

Hoorus,

A hagyatékba a halál napján érvényes számlaegyenleg kerül.

Lehet ezt vitatni, ha másnak is volt rendelkezése a számla felett, de az nem egy egyszerű eset, bizonyítani kellene, hogy nem az elhunyt vette fel/utalta a pénzt, és azt is, hogy azt nem az elhunyt érdekében használták fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.26. 10:02

Lehet ezt vitatni, ha másnak is volt rendelkezése a számla felett
Nem. Ezt akkor sem lehet vitatni. Legfeljebb valakivel szemben igényt támaszthat az örökös az örökhagyó megtérítési igénye alapján.

drbjozsef # 2021.02.26. 10:14

Igaz, így helyes.

(egy perce sincs, hogy a pongyolaságot kértem számon másik topikban kérdezőn. Néha a fagyi visszanyal)

Hoorus # 2021.02.26. 10:50

drbjozsef és KBS,

Köszönöm a válaszaikat!

Csilla111 # 2021.02.28. 15:09

Tisztelt Fórum!
Párom édesanyja 2020. szept. meghalt.Van egy nem bejegyzett élettárs, és sajnos az édesanya megtakarított pénzét elköltötte(800 ezer). Temetést nem engedte hogy párom intézze. A mai napig nem láttunk temetési számlát. Viszont édesanyja temetési biztosítását is felvette, nem volt kedvezményezett. Végrendelete volt, bár mi tudjuk hogy 2020-ban íródott, de az élettárs egy 1998-as végrendeletet adott le a közjegyzőnek. Az a kérdésem, hogy magánvégrendeletben megtehető olyan végintézkedés, hogy a nem bejegyzett élettárs legyen a haszonélvező?Ilyen esetben haszonélvezőnek alá kell írni? Vagy esetleg haszonélvezetet törvény alapján kaphat? Ezt azért kérdezem mert páromat nem engedi a lakásba be, viszont ő az ingatlan örököse, és az édesanya ingóságait is párom örökölte. Itt azért elég zavaros, még az élettárs azt bizonyítja hogy a félretett pénz közös, ahhoz páromnak semmi köze. Viszont az ingóságot csak az övé, mondván hogy mindenről számlát tud mutatni. Mivel egy háztartásban éltek az elhunyttal ezért neki hozzáférése van. Egyébként meg van aki elhiszi hogy 1998 óta nem vett semmit az elhunyt? Akkor akár joggal kérdezhetnénk, mire költötte nyugdíját (kb. havi 150 ezer) Köszönöm a fórumozók figyelmét és segítségét.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.28. 15:44

Viszont édesanyja temetési biztosítását is felvette, nem volt kedvezményezett.
Akkor hogy?

megtehető olyan végintézkedés, hogy a nem bejegyzett élettár
MiIért ne lehetne?

haszonélvezőnek alá kell írni?
A végrendelet egyoldalú jognyilatkozat.

ő az ingatlan örököse,
A másik meg a haszonélvezője.

az édesanya ingóságait is párom örökölte.
Remek. Már csak tételesen bizonyítani kell őket.

van aki elhiszi
Ez nem hit kérdése. Rajtatok a bizonyítás terhe. (Esetleg az állítási- illetve bizonyítási szükséghelyzettel lehetne operálni, de egyrészt nem igen szeretik a bíróságok, másrészt nem amatőrnek való terep.)

Hoorus # 2021.03.02. 14:57

Tisztelt Hozzáértők,

Ismét a segítségüket szeretném kérni. Öröklési szerződést kötöttem másfél éve egy idős hölggyel, amit közjegyző készített. A hölgy néhány napja a kórházban elhunyt. Egy személyben én vagyok az örökös a teljes vagyon tekintetében. Házastárs, leszármazott nincs, kötelesrészre jogosult személy nincs, csupán testvére részéről vannak leszármazók, akik ki lettek zárva az öröklésből, tekintettel arra, hogy évtizedek óta nem tud róluk semmit.

Tehát a helyzet egyértelmű és tiszta. A kérdésem az, hogy a hagyatéki eljárás előtt hozzá lehet-e kezdeni pl. az öröklendő ingatlan felújításához?

Köszönöm válaszaikat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.02. 15:28

Papírforma szerint az nem "öröklendő", hanem "örökölt". Ennek tudatában, saját kockázatra.

Sücy # 2021.03.02. 19:21

Tisztelt hozzáértők!
Édesapám az összel elhunyt, három héttel ezelőtt kézhez is kaptuk a hagyatékátadó végzést (ami akkor ugye még nem volt jogerős). Mivel eltelt a 15 nap, édesanyám bebattyoghat-e a bankba és erre a papírra hivatkozva (mivel közös számlájuk volt) átadják-e neki teljesen a bankszámlát, illetve felszabadítják-e a befagyasztott részt?
Vagy előbb tenni kell egy kört a közjegyzőnél, hogy kapjunk egy olyan példányt, amin már szerepel, hogy jogerős?
Vagy azt automatikusan ki kellene küldenie a közjegyzőnek, csak lassú a posta?
(Tök jó, hogy van egy hete jogerős hagyaték, és még egy hetünk van átiratni mindent, csak éppen levél, az nincs.)

Előre is köszi a választ!
Sücy

drbjozsef # 2021.03.02. 19:53

Sücy,

Igen, a közjegyző küld még egy levelet, azzal, hogy az xy végzés zz napon jogerős lett. Így az átítazásokhoz a két levél együtt fog kelleni.

De hívd fel a közjegyzőt, és kérdezd meg, elküldték-e már a jogerősítő levelet.

(általában ilyenkor szokott az lenni, hogy kb. holnap megkapod)

drbjozsef # 2021.03.03. 05:34

Itt most több exfeleség van?

drbjozsef # 2021.03.03. 06:45

Ha elváltak, és az elhunyt halála előtt nem éltek életközösségben, akkor hogyan lett a volt feleség örökös?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.03. 06:51

Valószínűleg sehogy. Bizonyára azt akarta írni, hogy kette tulajdonosok.

Nikoletta11 # 2021.03.03. 07:06

Tisztelet hozzáértők!

Szeretnék segítséget kérni. Egy örökölt ház eladása lenne. A ház tulajdonosa még 2020.novemberében elhunyt, egy gyermeke van ergo megvan az örökös. Szeretnék az ingatlan eladni, de a jegyzőnél van a hagyatéki papír. Jelen esetben, a vírushelyzet miatt, milyen lehetősége van az örökösnek “felgyorsítani” az eljárást?
Válaszokat előre is Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.03. 11:39

He?

drbjozsef # 2021.03.03. 12:11

Nikoletta11,

Ha ismeritek a közjegyzőt (ha nem, akkor keresd meg a mokk.hu keresőjével), hívd fel, és kérdezd meg, mikorra várható a jogerős végzés.

Az örökös az örökhagyó halálával örökli meg a hagyatékot, akár már most is köthet szerződést az eladásra, ha talál olyan vevőt.

Nem nagyon lehet felgyorsítani az eljárást, de ha udvariasan kéritek, talán nem totojáznak vele annyit (pláne, ha tényleg nincs semmi extra, és egy örökössel lemegy a dolog). A fél-háromnegyed év a szokásos mostanában.

Csilla111 # 2021.03.03. 22:11

Köszönöm a választ. Sajnos már a bankban is kiderült hogy az elhunyt számlájáról vett le pénzt: 248 ezret + 147 ezer szeptember havi nyugdíját. Ezt is tagadja az élettársa az elhunytnak. Holott feketén - fehéren le van írva a folyószámlakivonaton. Lakásba nem enged fel minket. Mondván semmi keresnivalónk. Ebből már most elegünk van. De mit lehet egy 84 éves emberrel tenni. Egyébként nagyon jól felvilágosították, hogy neki mindenhez joga van. Nem hiszem hogy valaki halála után hozzá lehet nyúlni a kártyájához. Az névre szóló. Ezt még zárolás előtt tette.

Szomorú örökös # 2021.03.04. 03:18

Csilla111

De mit lehet egy 84 éves emberrel tenni.

Türelemmel várni! A haszonélvezet nem azt jelenti, hogy mindent ti fizettek a lakás után, ő meg csak használja. A haszonélvezet azt jelenti, hogy ő élvezi a hasznait, de neki kell a terheket is fizetni havonta. És hát te írtad, hogy 84 éves...csak nincs már neki sok hátra, a haszonélvezet pedig meg fog szűnni a halálával.

Esetleg ha előkerülne az a 2020-as végrendelet, akkor lehetne bármit is bizonyítani. Anélkül eléggé nehéz lesz.

drbjozsef # 2021.03.04. 05:36

Csilla111,

De mit lehet egy 84 éves emberrel tenni.

Pert indítani.

Bár érdemesnek csak akkor érdemes, ha az ügyvéd úr által is említett bizonyítással jól álltok.