Öröklés


adatok # 2009.11.01. 18:12

Tisztelt Szakértő!

Öröklésnél 3 testvérből 2 el akarja adni az örökölt házat. A harmadik testvér nem akarja eladni, se kifizetni nem akarja őket. Ezért jogi útra terelődik az ügy. Ha a bíróság kényszerértékesítést rendel el:

  1. Árverésen, vagy milyen módon történik?
  2. Hány napon belül indul el, és milyen határidővel?
  3. Melyik hatóság lesz az illetékes az értékesítés levezetésében?
  4. Kijelölnek egy végrehajtót?
  5. Családtag/hozzátartozó is megszerezheti a kényszerértékesítés során?

Ha még a jogi eljárás megindítása előtt szerzünk egy biztos vevőt a házra, aki piaci áron megvenné, akkor van rá mód, hogy a kényszerértékesítés elrendelését követően biztosan az ő kezébe, és piaci áron kerüljön a ház?

Előre is köszönöm a segítségüket!

andi1980 # 2009.11.01. 16:56

Tisztelt Ügyvédek!
Végrendelettel kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.
Nagymamám, nagypapám halála után (2,5 éve) úgy döntött,hogy közjegyző jelenlétében írt végrendeletben Rám az unokájára hagyja az Ő fél házrészét.Mivel a ház másik fele Nagypapám után édesapámra és testvérére öröklődött,mert nem volt végrendelet.A baj csak az és ebből adódik majd kérdésem is,mivel a múlt héten nagymamám kórházban tartózkodása alatt Nagybátyámék átkutatták Nagymamám házát és rátaláltak a végrendeletre.A kérdésem az lenne hogy most hogy tudnak róla mit tehetnek ellene?Hozzáteszem mivel Nagymamám 87 éves igen zavart,és attól tartok hogy valamit aláírattatnak vele.Annyit még szeretnék hozzáfűzni hogy a végrendelet nagypapám kérésére is történt mivel hosszú betegsége alatt Én gondoztam ha kellet és Én voltam mellette.Hogyan tudják megtámadni a végrendeletet?A jelenlegi végrendeletet elvitték Nagybátyámék Magukkal.
Kérem mielőbbi válaszukat hogy miben tudják a végrendeletet megtámadni.
Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelettel:andi1980

hópehely # 2009.11.01. 16:43

Úgy tűnik a leírtak alapján, hogy nincs vesztenivalóm és nyugodtan belemehetek a dologba,aminek köszönhetően talán lesz esélyem végre nyugodt otthont teremteni magunknak.Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.31. 17:39

A végrehajtó csak azt foglalhatja le, ami a férjed tulajdonában van, vagy aminek tulajdonosa. Ha az örökséget visszautasítja, a gyerekek fognak örökölni helyette és a gyerekek lesznek tulajdonosként bejegyezve az ingatlannyilvántartásba. Arra végrehajtást nem lehet foganatosítani.

Ha esetleg te is felelnél a férjed adósságai miatt,(együttélésetek alatt felvett hitel stb.) a gyerekek öröksége még akkor is teljes biztonságban van.

végrehajtó1 # 2009.10.31. 16:01

Ebben az esetben megtörténhet az,hogy hiába utasítja vissza az örökségét,a végrehajtó azt lefoglalja és elvesznek mindent”?

Nem

hópehely # 2009.10.31. 15:55

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.Ez legalább már tiszta,de időközben felmerült még egy kérdésem.A volt férjemnek a tart.díjon kívül van még más adóssága is,ami mostanra szintén végrehajtásra került,a lakására bejegyezték a vh-i jogot is,az ő követelésük sokkal több,mint a lakás értéke.Ebben az esetben megtörténhet az,hogy hiába utasítja vissza az örökségét,a végrehajtó azt lefoglalja és elvesznek mindent?Közel 1 millióval tartozik nekem,ill.a gyerekeinknek,nem szeretném elbukni.Belemehetek így is a dologba?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.31. 14:18

Javítanám magam. Unokák esetében kell örökösödési illetéket fizetni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 17:47

Ptk. 607.
§ (1) Törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke.
(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.
(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.

(2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.

Ptk. 600. § Kiesik az öröklésből

  1. aki az örökhagyó előtt meghal;
  2. aki a hagyatékot az öröklés megnyílásakor törvénynél fogva nem szerezheti meg;
  3. aki az öröklésre érdemtelen;
  4. aki lemondott az öröklésről;
  5. akit az örökhagyó az öröklésből kizárt vagy kitagadott;
  6. aki az örökséget visszautasította.
hópehely # 2009.10.29. 15:14

Megpróbálom röviden összefoglalni:elváltunk,gyerekek hozzám kerültek,"apuci"saját lakást vett,mi meg átmeneti otthonba.Fizetni nem akart,feketén dolgozik,munkanélkülijéből 10 ezer ft körüli összeget kapok.Végrehajtást indítottam,a lakásán bejegyzett vh-i jogom van,árverezés kitűzésére várok,tehát én megtettem mindent,amit kellett és lehetett.Emiatt ajánlotta fel ezt a megoldást.Pontosan nem tudom a hagyaték értékét,de volt apósom jómódú volt,több ingatlan és autó is maradt utána.Az örökség visszautasítását viszont most kéne neki jelezni,de előbb alá kéne írnom hogy rendeztük a dolgot és a végrehajtási eljárást a lakására megszüntetni.Anyagilag nem járnának rosszul a gyerekek,ha valóban ők kapnák meg az örökség rá eső részét.Emiatt szeretném biztosan tudni,hogy törvényesen megkapják-e a gyerekek az apjuk részét,ha ő azt visszautasítja.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 14:28

Öröklési illeték, igen, ha az az ingatlan több mint 60m.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.29. 14:18

Értettem magyarázat nélkül is. Csak semmi értelme egy ilyen egyezség megkötésének az anya részéről, ezzel a gyerekek nemigen járhatnak jól. Még öröklési illetéket is fizethetnek, ha betöltik a tizennyolcat.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 13:34

Khmm. Mert így egyeznének meg. Az örökség fejében mond le a gyerektartásról. Lehet, hogy ingatlan az örökség.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.29. 13:30

Ne mondj le a tartozásról. Majd kifizeti az örökségéből. Esetleg ül is egy kicsit. Miért is nem tettél még büntető feljelentést?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 12:08

Akkor csak óvatosan. TUdd meg, hogy a hagyaték tartalmaz-e adósságot, mert az örökösök tartoznak a hagyaték erejéig a tartozásokért.

hópehely # 2009.10.29. 11:54

Ez teljesen biztos?
Mivel jelentős gy.tartásdíj hátrálékról kellene cserébe lemondanom.Szerinte is a gyerekek kapnák a részét,csakhogy én nem bízom egy olyan emberben,akit az sem érdekelt,hogy nélkülöznek a gyerekei.. ügyvédre meg nincs pénzem..

hópehely # 2009.10.29. 11:53

Ez teljesen biztos?
Mivel jelentős gy.tartásdíj hátrálékról kellene cserébe lemondanom.Szerinte is a gyerekek kapnák a részét,csakhogy én nem bízom egy olyan emberben,akit az sem érdekelt,hogy nélkülöznek a gyerekei.. ügyvédre meg nincs pénzem..

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 11:19

A gy­ermekei kapják az ő részét

hópehely # 2009.10.29. 10:57

Sziasztok
A következőkben lenne szükségem segítségre:
Volt férjem édesapja után örökölt.Van 3 gyermekünk,akiknek a törv.képviselője én vagyok.Mi történik abban az esetben,ha az apjuk visszautasítja az örökségét?A gyermekei kapják az ő részét vagy pedig a többi örökös?
Segítségeteket előre is köszönöm. hópehely

ObudaFan # 2009.10.28. 11:50

Kér­désem, végrendelkezhet-e úgy az Élettársam,hogy halála után én rendelkezzem haszonélvezeti joggal.

Igen. Csak a kötelesrészt ne érintse.

Másik kérdésem, az én nevemen van a személygépkocsink.
Mit kell tennem, hogy ha elöbb halnék meg mint
Élettársam, a személygépkocsit Ő tovább használhassa,
2 gyermekem örökölné a gépkocsit.

Hát végrendeletben hagyj rá haszonélvezeti jogot.

veronika90 # 2009.10.27. 22:03

Élettársammal élek 11 éve.Amikor összekerültünk a ház fele Övé volt,a másik felét felesége halála után a két nevelt gyermeke örökölte. Négy éve Élettársam az Ő fél részének felét rám iratta, másik felét nevelt lányára,haláláig haszonélvezeti joggal rendelkezik Élettársam.Kérdésem, végrendelkezhet-e úgy az Élettársam,hogy halála után én rendelkezzem haszonélvezeti joggal.
Másik kérdésem, az én nevemen van a személygépkocsink.
Mit kell tennem, hogy ha elöbb halnék meg mint
Élettársam, a személygépkocsit Ő tovább használhassa,
2 gyermekem örökölné a gépkocsit.
Várom segítő válaszát, tisztelettel: Dné

veronika90 # 2009.10.27. 22:00

Élettársammal élek 11 éve.Amikor összekerültünk a ház fele Övé volt,a másik felét felesége halála után a két nevelt gyermeke örökölte. Négy éve Élettársam az Ő fél részének felét rám iratta, másik felét nevelt lányára,haláláig haszonélvezeti joggal rendelkezik Élettársam.Kérdésem, végrendelkezhet-e úgy az Élettársam,hogy halála után én rendelkezzem haszonélvezeti joggal.
Másik kérdésem, az én nevemen van a személygépkocsink.
Mit kell tennem, hogy ha elöbb halnék meg mint
Élettársam, a személygépkocsit Ő tovább használhassa,
2 gyermekem örökölné a gépkocsit.
Várom segítő válaszát, tisztelettel: Dné

ObudaFan # 2009.10.27. 09:54

Januártól nem változnak. Az élettárs nem törvényes örökös - más kérdés, hogy végrendeletben lehet rá hagyni hagyatékot. Hogy pedig van-e már most tulajdonrésze a házban, az nem attól függ, hogy oda be van-e jelentve, hanem attól, hogy mikor szerezte édesapád az ingatlant, illetve az együttélés alatt volt-e valamilyen ráfordítás.

angel09 # 2009.10.26. 22:38

Kedves Fórumozók!

Érdekődni szeretnék! A szüleim elváltak. Az édesapámnak van egy élettársa, de a házban ahol laknak oda nincs bejelentve más csak édesapám és én. sajnos most nagyon megromlott a viszonyunk emiatt a nő miatt. kérdésem az lenne, hogy milyen módon tud ő örökölni? ha végrendeletet hagy én mit tudok tenni? egyedüli gyeremeke vagyok...
úgy érzem, hogy azokért a javakért, melyért édesapám megdolgozott nem egy fiatalabb nőnek kellene élveznie...kérlek segítsetek.
úgy hallottam a családjogi törvények is változnak jan.1től.erről mit tudtok?

oldrider # 2009.10.26. 15:51

Csak úgy tud veled kitolni a nagybátyád (vagy az unokatestvéreid), ha rábeszélik a nagyszüleidet arra, hogy készítsenek olyan végrendeletet, amely az ő javukra szól, illetve számukra több vagyont juttat. De amennyiben ők annak a végrendeletnek az elkészítésénél közreműködnek, akkor a javukra szóló juttatás érvénytelen lesz.

oldrider # 2009.10.26. 15:39

Nem érint hátrányosan, mert:

A törvényes öröklés rendje:

Első helyen az örökhagyó gyermeke.

A törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke. Ha az örökhagyónak több gyermeke van(mint pl. esetedben a nagyszüleidnek kettő - vagyis édesapád és nagybátyád), ezek fejenként egyenlő arányban örökölnek).
Ha egy gyermek kiesett (esetedben pl. már sajnos meghalt édesapád), helyén - az ő örökrészére nézve - egymás közt egyenlő részekben az ő gyermekei örökölnek (azaz az örökhagyó unokái, vagyis te és a testvéred).