Öröklés


Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 12:08

Akkor csak óvatosan. TUdd meg, hogy a hagyaték tartalmaz-e adósságot, mert az örökösök tartoznak a hagyaték erejéig a tartozásokért.

hópehely # 2009.10.29. 11:54

Ez teljesen biztos?
Mivel jelentős gy.tartásdíj hátrálékról kellene cserébe lemondanom.Szerinte is a gyerekek kapnák a részét,csakhogy én nem bízom egy olyan emberben,akit az sem érdekelt,hogy nélkülöznek a gyerekei.. ügyvédre meg nincs pénzem..

hópehely # 2009.10.29. 11:53

Ez teljesen biztos?
Mivel jelentős gy.tartásdíj hátrálékról kellene cserébe lemondanom.Szerinte is a gyerekek kapnák a részét,csakhogy én nem bízom egy olyan emberben,akit az sem érdekelt,hogy nélkülöznek a gyerekei.. ügyvédre meg nincs pénzem..

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 11:19

A gy­ermekei kapják az ő részét

hópehely # 2009.10.29. 10:57

Sziasztok
A következőkben lenne szükségem segítségre:
Volt férjem édesapja után örökölt.Van 3 gyermekünk,akiknek a törv.képviselője én vagyok.Mi történik abban az esetben,ha az apjuk visszautasítja az örökségét?A gyermekei kapják az ő részét vagy pedig a többi örökös?
Segítségeteket előre is köszönöm. hópehely

ObudaFan # 2009.10.28. 11:50

Kér­désem, végrendelkezhet-e úgy az Élettársam,hogy halála után én rendelkezzem haszonélvezeti joggal.

Igen. Csak a kötelesrészt ne érintse.

Másik kérdésem, az én nevemen van a személygépkocsink.
Mit kell tennem, hogy ha elöbb halnék meg mint
Élettársam, a személygépkocsit Ő tovább használhassa,
2 gyermekem örökölné a gépkocsit.

Hát végrendeletben hagyj rá haszonélvezeti jogot.

veronika90 # 2009.10.27. 22:03

Élettársammal élek 11 éve.Amikor összekerültünk a ház fele Övé volt,a másik felét felesége halála után a két nevelt gyermeke örökölte. Négy éve Élettársam az Ő fél részének felét rám iratta, másik felét nevelt lányára,haláláig haszonélvezeti joggal rendelkezik Élettársam.Kérdésem, végrendelkezhet-e úgy az Élettársam,hogy halála után én rendelkezzem haszonélvezeti joggal.
Másik kérdésem, az én nevemen van a személygépkocsink.
Mit kell tennem, hogy ha elöbb halnék meg mint
Élettársam, a személygépkocsit Ő tovább használhassa,
2 gyermekem örökölné a gépkocsit.
Várom segítő válaszát, tisztelettel: Dné

veronika90 # 2009.10.27. 22:00

Élettársammal élek 11 éve.Amikor összekerültünk a ház fele Övé volt,a másik felét felesége halála után a két nevelt gyermeke örökölte. Négy éve Élettársam az Ő fél részének felét rám iratta, másik felét nevelt lányára,haláláig haszonélvezeti joggal rendelkezik Élettársam.Kérdésem, végrendelkezhet-e úgy az Élettársam,hogy halála után én rendelkezzem haszonélvezeti joggal.
Másik kérdésem, az én nevemen van a személygépkocsink.
Mit kell tennem, hogy ha elöbb halnék meg mint
Élettársam, a személygépkocsit Ő tovább használhassa,
2 gyermekem örökölné a gépkocsit.
Várom segítő válaszát, tisztelettel: Dné

ObudaFan # 2009.10.27. 09:54

Januártól nem változnak. Az élettárs nem törvényes örökös - más kérdés, hogy végrendeletben lehet rá hagyni hagyatékot. Hogy pedig van-e már most tulajdonrésze a házban, az nem attól függ, hogy oda be van-e jelentve, hanem attól, hogy mikor szerezte édesapád az ingatlant, illetve az együttélés alatt volt-e valamilyen ráfordítás.

angel09 # 2009.10.26. 22:38

Kedves Fórumozók!

Érdekődni szeretnék! A szüleim elváltak. Az édesapámnak van egy élettársa, de a házban ahol laknak oda nincs bejelentve más csak édesapám és én. sajnos most nagyon megromlott a viszonyunk emiatt a nő miatt. kérdésem az lenne, hogy milyen módon tud ő örökölni? ha végrendeletet hagy én mit tudok tenni? egyedüli gyeremeke vagyok...
úgy érzem, hogy azokért a javakért, melyért édesapám megdolgozott nem egy fiatalabb nőnek kellene élveznie...kérlek segítsetek.
úgy hallottam a családjogi törvények is változnak jan.1től.erről mit tudtok?

oldrider # 2009.10.26. 15:51

Csak úgy tud veled kitolni a nagybátyád (vagy az unokatestvéreid), ha rábeszélik a nagyszüleidet arra, hogy készítsenek olyan végrendeletet, amely az ő javukra szól, illetve számukra több vagyont juttat. De amennyiben ők annak a végrendeletnek az elkészítésénél közreműködnek, akkor a javukra szóló juttatás érvénytelen lesz.

oldrider # 2009.10.26. 15:39

Nem érint hátrányosan, mert:

A törvényes öröklés rendje:

Első helyen az örökhagyó gyermeke.

A törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke. Ha az örökhagyónak több gyermeke van(mint pl. esetedben a nagyszüleidnek kettő - vagyis édesapád és nagybátyád), ezek fejenként egyenlő arányban örökölnek).
Ha egy gyermek kiesett (esetedben pl. már sajnos meghalt édesapád), helyén - az ő örökrészére nézve - egymás közt egyenlő részekben az ő gyermekei örökölnek (azaz az örökhagyó unokái, vagyis te és a testvéred).

kpeter # 2009.10.26. 15:03

kedves oldrider!

tehát az hogy édesapám már nem él, nem érint hátrányosan unakotestvéreimmel szemben

És kívánom, hogy a nagyszüleim még sokáig boldogan éljenek!
de nem szeretném, ha a nagybátyám elsunyítana vmit.

köszönöm megtisztelő válaszát!

macskás # 2009.10.26. 14:01

Erzsó55 hozzászólását elolvasva egy csöppet tátva maradt a szám! Semmiképp nem vitatom, hogy ami jár az jár, de hogy így várjon valaki az apja halálára!!!!
Amennyiben csak akkor "kíváncsi" rá, ha meghalt, akkor minden évben érdemes felkeresni az illetékes önkormányzatot, és rákérdezni, él-e még!
Ha már nem, akkor lehet az özvegynél jelentkezni, hogy én is itt vagyok.! Mostmár kérem a jussomat.!
Lehet, hogy nagyon elítélendő a véleményem, de ha életében nem kereste, akkor vajon miért keresi a halála után? Vajon érdekelte-e, hogy hogyan élt, volt-e valami problémája, nem volt-e olyan beteg, hogy teljes ápolásra szorult?
Egy gyerek nem tehet arról, hogy a világra jött, ez biztos.
De vajon azokat nézi-e valaki, akik együtt voltak jóban-rosszban, és most itt maradtak, nem elég a gyász,mert ők tényleg szerették az apát-férjet, és nem csak az örökség érdekli őket.
Cic

oldrider # 2009.10.26. 13:17

Nagybátyádnak és családjának a tőletek való elhidegülése nem bír érdemi jelentőséggel az örökösödés vonatkozásában.

Ha a nagyszülők nem készítenek végrendeletet, akkor a törvényes öröklés általános szabályai szerint, édesapád halála miatt, szülei (tehát a te nagyszüleid) után, az őt megillető örökrészt a leszármazói (vagyis te és a testvéred) öröklitek.

Amennyiben viszont a nagyszüleid (illetve kettejük közül a még életben lévő) érvényes végrendeletet készít, akkor az öröklés rendjét az fogja meghatározni, tehát annak tartalma lesz a mérvadó.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.26. 08:14

Konkrétabban?

kpeter # 2009.10.25. 18:54

Tisztelt Válaszadó!

nagyszüleimnek két fia (2-2) és négy unokája. Egyik én vagyok:), édesapám pár éve meghalt.

Mire számíthatunk mi a testvéremmel egy esetleges jövőbeli öröklési tárgyaláson.

(unokatestvéreim és nagybátyám rendkívül elhidegült tőlünk apám halála után)

Köszönöm!

ObudaFan # 2009.10.25. 13:49

Az örökös az örökségével azt kezd, amit akar. Végrendelettel persze megoldható, hogy mondjuk csak haszonélvezetet - és persze kötelesrészt - örököljön. A haszonélvezet meg nem ruházható át.

vaszkor # 2009.10.25. 08:49

Jaj, természetesen a megnyugtató megoldás arra kellene, hogy NE juttathassa az élettárs kezére...

vaszkor # 2009.10.25. 08:47

Örökléssel, ajándékozással kapcsolaban kérdeznék. Nagymamámnak két gyermeke van, anyukám az egyik, akivel nem tartják a kapcsolatot. A másik pedig anyu nővére, aki több, mint 20 évig külföldön élt (nem hivatalosan). Anyu nővére évtizedek óta tartó masszív alkoholizmusa és ebből eredő betegségei miatt hazaköltözött a nagymamámhoz. A külföldön élő ugyancsak alkoholista élettárs viszont mindenáron szeretné megszerezni a nagymamám kizárólagos tulajdonában lévő családi házat. Ennek többször hangot is adott, hogy az a ház mamám halála után az övé lesz. Nagymamám az idősebbik lányát nem szeretné kizárni az öröklésből, hisz elvileg nem is teheti. De azt semmi esetre sem szeretné, ha esetleg vele bármi történne, akkor a lánya a házat eltékozolja, azaz bármilyen formában hozzá juthatna a külföldi élettárs. Nagynénémnek nincsenek gyerekei, tehát ezáltal örököse sem? Egyenes az út az élettárnak a házhoz? Anyukám anno ki lett fizetve, tehát ő öröklés szempontjából elvileg nem kerül képbe. Milyen megnyugtató megoldás lenne, ami lehetővé teszi, hogy nagynéném akár haszonélvezőként, akár tulajdonosként az élettárs kezére juttassa a házat, ha az élet úgy hozza?

Köszönöm előre is a válaszokat!

monalisa1 # 2009.10.24. 19:33

Irni kell egy levelet az apa lakhely szerinti önkormányzat jegyzőjének és kérdezni: xy él-e még?

Ha esetleg már elhunyt, akkor meg arról kérni a tájékoztatást, hogy a halálozás hónapjában "náluk" ki volt az un. ügyeletes közjegyző - mert az esetleges hagyaték dolgában ő volt illetékes eljárni.

Ha xy már elhunyt, és az örökségből valaki kimaradt (...) utólag lehet kérni a közjegyzőtől póthagyatéki eljárást.

Ahogy itt nemrég egy jogász leírta: a közjegyző "hozott" anyagból dolgozik, ergo nem tudhatja "a" családfát...

"Lisa"
laikus hozzászóló

erzsó55 # 2009.10.24. 19:14

Tisztelt Fórumozok!
Nekem is lenne egy kérdésem az örökléssel .
A / macskás /-nak adott válaszokat ha jól értelmezem :
Ha a második feleség nem adja be a férj halála után ,hogy az elsö házasságból is van örökös akkor azt addig nem kapja meg amig nem tudja meg ,hogy örökölt.
Hogy tudja meg, hogy meghallt az apja ha nem tartották a kapcsolatot az apa hibájából /nem kérte még a láthatást sem válás után/.
Hivatalból nem keresik ki hogy hány gyereke van?

Erzso

monalisa1 # 2009.10.23. 14:46

Annabella

Azonban amennyiben az unoka még kiskorú, az ő örökrészét 18. éves koráig a gyámhatóság "vigyázza", vagyis az özvegyen maradt szülő tetszése szerint nem rendelkezhet a gyermek által megörökölt 1/3-ad ingatlanrésszel.

"Lisa"
laikus hozzászóló

oldrider # 2009.10.22. 18:57

Igen, az elhunyt testvér helyén az ő leszármazója örököl. Tehát háromfelé osztódik az örökség, az örökhagyó két gyermeke és unokája a törvényes örökösök.

Annabell # 2009.10.22. 16:51

Nagyon köszönöm a gyors választ. Örülök hogy így az unoka nem marad ki az elhalálozott szülője utáni örökségből.
Üdv.: Annabell