Öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.24. 13:53

Na, szórakozik a fórummotor, sikerült az évekkel ezelőtti kérdésre válaszolnom. Elnézést kérek.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.24. 13:52

Mindekelőtt nézd meg az ingatlan tulajdoni lapját: kik a bejegyzett tulajdonosok; milyen terhek (pl. haszonélvezet) vannak bejegyezve. Ha ez megvan, kérdezz újra.

amoebius # 2009.08.24. 13:34

Köszönöm a "részletes" tájékoztatást, ennél azért többre számítottam. Mégy egyszer felteszem a kérdést: milyen lehetőségeink vannak bátyám felkutatására, ha elhunyt édesanyjának nincs más rokona, akkor zároltatni lehet-e a hagyatékot, vagy az automatikusan az államra száll?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.23. 20:40

Nem valószínű.

amoebius # 2009.08.23. 20:17

Tisztelt Fórum!

A következő ügyben szeretnék tájékoztatást kérni:
Az USA-állampolgár féltestvérem (édesapánk közös) 3 éve nem ad magáról semmilyen életjelet, utolsó információnk vele kapcsolatban, hogy Hongkongba készült áttelepülni feleségével. Eltűnése után meghalt az édesanyja, akinek ő az egyetlen örököse, ezért a Vöröskereszttel kerestettük (húgommal), eredménytelenül. A kérdésem az, hogy milyen lehetőségek vannak az amerikai bátyám keresésére, ha eltűntté nyilvánítják, akkor mi örököljük-e az ő édesanyja hagyatékát, ill. mi lesz a hagyaték sorsa.

Dr.Attika # 2009.08.21. 13:41

"Az ő vagyona , az ő dolga." Bizony.
Az öreg székelynek mondja a felesége: A szomszédék Julisa terhes. Erre az öreg: Az az ő dolga. Erre a feleség: Azt mondják a népek, hogy magától van a gyerek. Öreg: Az az én dolgom. Feleség: Akkor én a folyónak megyek. Öreg: Az a te dolgod.

Grád András # 2009.08.21. 10:41

Kedves Amigoviki!

A helyében leülnék négyszemközt az édesapjával, és rávenném, hogy készítsen egy házassági vagyonjogi szerződést, amiben rögzítik az ő közreműködésének arányát az ingatlanban, máskülönben itt nem sok keresnivalója lesz Önnek a halála után. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.20. 19:35

Teljesen korrekt választ adtam: ha édesapád el akarja ajándékozni a vagyonát, megteheti. Ha el akarja költeni, azt is megteheti. Az ő vagyona, az ő dolga.

ObudaFant meg félreértetted. Nem azt kell adott esetben bizonyítanod, hogy a váláskor édesapád kapott 10 milliót. Azt kellene bizonyítanod adott esetben, hogy ez a halálakor - ami az emberi élet végsőkorhatárán történjen - még megvolt.

amigoviki # 2009.08.20. 16:22

Szerinted mivel lehetne majd később bizonyítani a jogosságát?Esetleg elég lesz az válásból származó irat?
Vagyonmegosztásról?

ObudaFan # 2009.08.20. 16:19

Örökölni majd öröklöd, csak addigra bizonyítani nem lesz könnyű.

amigoviki # 2009.08.20. 16:13

Nem vagyok senkivel azonos.Azt hittem ez egy korrekt fórum,ahol esetleg segítséget kaphatok a kérdésemre jogi szempontok szerint.Egy 27 éves budapesti lány vagyok,ha már ennyire érdekel.De megkérlek,ha hasznos segítséggel nem tudsz szolgálni,akkor inkább ne is válaszolj.Nem sértegetésekre voltam kíváncsi,amikor ide feliratkoztam.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.20. 16:04

Rosszul gondolod. Ha nem akarod támogatni, ne támogasd. Megjegyzem, akinek hárommilliója van készpénzben, azon nincs is mit támogatni.

Nem vagy te véletlenül azonos a sikkasztó bt-beltaggal? Nagyon gyanús.

amigoviki # 2009.08.20. 15:59

Megbocsáss,de úgy gondolom,hogy mivel havonta támogatom édesapámat anyagilag,amit szintén közösen használnak fel,talán mégis van hozzá közöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.20. 15:51

Megbocsáss, de neked ehhez nem sok közöd van. Ez az édesapád és a felesége jogviszonya.

amigoviki # 2009.08.20. 15:35

Sziasztok!
Ha valaki tudna segíteni,tanácsot adni,megköszönném...
Szóval.Édesapám elvált édesanyámtól kb 5 évvel ezelőtt.
A vagyon megosztás megtörtént bíróság közbenjárásával.
Édesapám körülbelül 10 millió forintot kapott a válás után.Majd 3 évvel ezelőtt újra nősült.Odaköltözött mostani felesége tulajdonában levő ingatlanba.Édesapám nevére semmi nem került a mai napig,tehát a felesége ingatlanában tulajdonjogot nem szerzett stb.Viszont a 10 millió forintos válásból származó összegből folyamatosan felújították a házat,melyből a mai napra 3 millió forint maradt.Mostani felesége mindent elkövet annak érdekében,hogy az ő első házasságból hozott fia tudjon boldogulni egyszerűbben a jövőben.Engem nem tart fontosnak.Úgy érzem,ezekkel a tényezőkkel lényegében ki lettem semmizve,mert édesapámmal ha bármi történik nem öröklök utána semmit,mivel semmi sincsen a nevén.
Kérdésem:
Ha nem tudom elérni a feleségénél,hogy hivatalosan papíron elismerje ezt az összeget,hogy bele lett rakva az ő ingatlanába,akkor öröklök-e valamit,ha édesapámmal valami történik?

Köszönöm előre is a válaszokat.

ObudaFan # 2009.08.20. 08:21

aabbaabb

Ha visszautasítjátok az öröklést, nem kell közjegyzői díjat fizetni.

monalisa1 # 2009.08.19. 17:27

Zsuzsanna2

Ki tudja hogy egy új kormány miként szabályozza majd az öröklési illetéket, illetve a fiatal házasok első lakáshoz való jutásának hitelfeltételeit. Tehát jobb ha te örökölsz, a gyermekeid/unokáid meg az akkori jogszabályok szerint igazítják a saját életüket.

Ahogy szokták volt mondani: sok víz lefolyik még a Dunán...

Kívánom, hogy kedves szüleid éljenek még sokáig!

monalisa1 # 2009.08.19. 17:20

A nagymama után maradt örökség - ama bizonyos végrendeleti hagyatékozás -, csak éppen nem ti vagytok a kezdeményezettek. Ha a későbbiekben előkerül eddig nem tudott valami hagyaték, ha az nektek nem kell visszautasíthatjátok.

Egy hagyatéki eljáráson a közjegyző nem ingyen dolgozik (...) tehát a munkadíját/költségeit meg kell fizetni., előfordulhat hogy csak egyvalaki fizet, aztán az összeget "széddobva" követel(het)i a többiektől.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Zsuzsanna2 # 2009.08.19. 17:13

Köszönöm a részletes válaszodat monalisa1. Ez a válasz már valóban érthetőbb volt.

aabbaabb # 2009.08.19. 16:52

Tisztelt Fórum!

Ma kaptam egy idézést a Nagymamám hagyatéki tárgyalására. Kérdésem az lenne, hogy az "előrelátható költségek fedezésére" beírt összeg mit foglal magában? Tudomásom szerint a Nagymamának egy fél ingatlana volt, amit egy kézzel írt végrendeletében egyik testvérére hagyott. Tehát örökség utána nem maradt. Ha mégis van valami örökség(amiről mi esetleg nem tudunk), arról lemondhatunk mi örökösök? Ha igen, akkor is kell valamit fizetnünk?

Köszönettel, aabbaabb

monalisa1 # 2009.08.19. 15:36

Nagyszülőtől történő öröklés esetén 18 M Ft-ig 15% az illeték, az azon felüli rész 35 M Ft-ig 21%.
Ellenben ha az unokák/gyermekek közvetlenűl tőled örökölnek majd akkor 20 M Ft-ig 0% az öröklési illeték/fő.

monalisa1 # 2009.08.19. 15:32

Zsuzsanna2

Nem kell azt elsietni... Vagyis az öröklést szépen rendjében és akkor senki sem fizet majdan illetéket. Máskülönben - ahogy kbs válaszolta is "bőszavúan" - az unokáknak fizetési kötelezettségük lesz a nagyszülőtől való direkte öröklés esetén.

Az is előfordulhat, hogy a tulajdonrész csak púp lesz a hátukon a majdani saját lakásvásárlás/hitelfelvételük esetében - szóval nem tudhatod...

"Lisa"
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.19. 14:30

Kell.

Zsuzsanna2 # 2009.08.19. 13:34

Tisztelt Fórum

Egyedüli örökös leszek a szüleim után. Úgy tudom mint egyenesági öröként öröklési illetéket nem kell fizetnem. Azt szeretném az én gyerekeim, tehát az unokái örököljenek egyenes, ne én. Ha az örökséget visszautasitom a hagyatéki eljárás során ezt megtehetem-e? Tudomásom szerint igen. De jól tudom-e? A másik kérdés: Ha a gyerekeim örökölnének számukra kellene öröklési illetéket fizetni, vagy ugyan ugy mentesek az örökési illeték alól. Nem nagy vagyonnal rendelkeznek a szüleim.

ObudaFan # 2009.08.19. 12:28

Ha nincs megegyezés, akkor úgyis a bíróság dönt.