Öröklés


kea4 # 2009.08.27. 12:20

Kedves Fórumtársak!

Adott egy idős nagyapó, jópár gyerekkel (örökösök). Nagyapó az egyik leendő örököst megbízza és meghatalmazza egyebek között bankszámlája kezelésére. Nagyapó meghalt. A hagyatéki eljárás lezajlott. Ezután pár hónappal derül ki, hogy nagyapó bankszámláján nagyságrenddel több pénznek kellett volna lennie, mint amennyire a hagyatéki eljárás során fény derült.

Alapos ok merült föl azt feltételezni, hogy a számla kezelésével megbízott gyerek a hiányt a saját maga számára hasznosította.

Lehet-e ilyen helyzetben a hagyatéki eljárást "felújítani", és ennek során hivatalosan megvizsgáltatni nagyapó számlájának előtörténetét, hogy mikor és hová utalt vagy vett föl kp-t a megbízott gyerek?

Ha igen, mi ennek a módja? Esetleg más lehetőség?

A számlán lévő pénz öröklése egyébként illetékköteles?

Üdvrivalgással:
KEA.

ObudaFan # 2009.08.27. 10:17

Mind átíratjátok a vevőre.

Rerika17 # 2009.08.27. 10:01

És akkor nem is kell átíratni?

Rerika17 # 2009.08.27. 10:01

És akkor nem is kell átíratni?

ObudaFan # 2009.08.27. 09:07

A legegyszerűbb, ha valamelyikőtök kap egy meghatalmazást az eladásra a többiektől.

Rerika17 # 2009.08.27. 08:29

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy a testvéreimmel közösen örökölt autót hogyan lehet a legegyszerűbben eladni? Valamelyikünknek át kell íratni az autót? ÉS a többieknek kell egy beleegyező nyilatkozatot írni, vagy mi ennek a pontos menete?
Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2009.08.26. 09:07

Lehet, közös tulajdon megszüntetése iránti perben.

bubka # 2009.08.26. 08:52

kbs:
megvenni nyilván meg lehetne, kérdés, hogy lehet-e arra kötelezni a másik felet, hogy eladja....?
évek óta hallgatom a "történeteket", nem véletlen, ha a legrosszabb is megfordul az ember fejében...
szóval tényleg csak az a fő szempont, hogy ne tehessen keresztbe az ex.
a barátnőm hozzáállása nyilván az, hogy ha az ember párjával történik valami, kit érdekel a vagyon, a párja meg nyilván (ha csak nem teljesen idióta) olyan megoldásba menne bele, amivel a saját gyerekével nem babrál ki. persze pont ettől nem egyszerű...

Katóka3 # 2009.08.25. 18:40

Kedves dr.Grád András!

Köszönöm a gyors választ. Az eset Buffaloban (New York állam) történt.Esetleg tudna abban segítséget adni, hogy mely ottani költség/díj fedi le a magyar illeték törvényben hivatkozott "öröklési illeték, vagy ennek megfelelő adó" fogalmát?
Üdv:
Katóka3

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.25. 16:44

Ha nem a gyerek kisemmizése a cél, akkor végképp felesleges trükközni. A társtulajdonos élettárs adott esetbne megveheti a gyerek tulajdonészét. Azt sem gondolom, hogy a gyermek érdekeit egy vadidegennek (ez lennél te) kell védenie a saját anyjával szemben, de meg tudlak nyugtatni: ha a ksikorú ingatlantulajdonát eladják, ahhoz kell a gyámhatóság hozzájárulása. A vételár egy külön számlára kerül, amelyről szintén csak a gyámhatóság engedélyével lehet pénzt felvenni. És meglehetősen szigorúak ezen a téren.

Megjegyzem: ha összeházasodnának, az özvegy haszonélvezetet kapna a nem az ő tulajdonában álló 1/2-re. Egyszerűbb, és etikusabb, mint valótlan tartalmú szerződéseket kötni.

Dr.Attika # 2009.08.25. 15:36

Kedves "bubka"!
Tényleg az a baj, hogy "Petrocelin" nóttek fel. Az egy teljesen más jogrendszer, más jogi és gyaorlati alapokkal. Mit gondol miért sugározták a "70-es" években?

bubka # 2009.08.25. 15:18

kbs:

:) semmi mutyizás nincs a dologban, ilyesmi szóba sem került.

mondjuk nem annyira gondoltam a komplett sztorit a beszélgetésünk teljes hanganyagával előadni :) , de a lényeg (pedig nem akartam magam kinevetteni, de akkor tessék), hogy ami még alternatívaként laikusok közt szóba került az a "biztos meg lehet azt csinálni, hogy ír az ember valami megállapodást, hogy persze, kifizeti belőle, de csak amikor nagykorú lesz" témakörben mozgott (de nyilván csak az a baj, hogy Petrocelli-n nőttünk föl).

Dr.Attika # 2009.08.25. 14:03

Üdvözlet!
Nincs rá lehetőség. Édesapja halála pillanatában az Ön tulajdonába került a személygépkocsi. A férje tulajdonába úgy kerülhet, ha Ön a tulajdonjogot rá átruházza ( adásvétel, ajándékozás stb.) illetéket viszont fizetni kell.

kati30 # 2009.08.25. 13:55

Üdvözlet!
A következő ügyben kérném a tanácsát: Édesapám meghalt és örököltem az utóját, ami még nincs a nevemre íratva, mert azt szeretnénk, hogy a férjem nevére kerüljön. Ugyanis az ő kötelező gépjárműbiztosítási bónusza már elég magas. Mi lenne ennek a legegyszerűbb módja, hogy ne kelljen az illetékeket és egyéb díjakt kétszer kifizetni?
Előre is köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.25. 13:13

Hmmm. Megfosztanánk a gyereket a jogos örökségétől arra hivatkozva, hogy "nehogymá odagyüjjön a vó't asszony"? Szerintem csúnya dolog. Nem kellene neked ebbe beleavatkozni.

bubka # 2009.08.25. 12:26

köszönöm!
én, pusztán a kíváncsiságom kielégítése miatt nem rabolnám a drága idejét :) de válasza alapján megpróbálom tovább győzködni a barátnőmet, és rávenni, hogy telefonáljon ő maga - ha ez nem okoz Önnek gondot.
köszönet még egyszer!

üdv:
bubka

Grád András # 2009.08.25. 12:09

Kedves Bubka!

A végrendelet valóban a kötelesrész miatt nem az igazi, de léteznek más, 100%-os módszerek is, amiket itt bizonyos okokból nem részleteznék. Ha felhív, szívesen elmondom, mit lehet csinálni. Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

bubka # 2009.08.25. 11:04

köszönöm!
abban is tudna segíteni, hogy hogy lehetne ezt "lepapírozni"? (ebben ugyanis már végképp nem voltak okos tegnap: a végrendelet jutott csak eszembe, de a köteles rész miatt ez sem jelentene tökéletes megoldást, ugye?)

Grád András # 2009.08.25. 10:59

Kedves Bubka!

Nagyjából úgy van, ahogyan Ön gondolja, a gyerek nagykorúságával viszont az exnek végképp semmi joga nem lenne odamenni. Örökölni a fél ingatlant a gyermek fogja, hacsak nem csinálnak valóban valmiféle papírt, ami ezt meggátolja. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.08.25. 10:55

Kedves Katóka3!

Én sem vagyok profi USA jogban, ráadsul minden tagállamnak saját külön joga van, csak a szövetségi törvények érvényesek minden tagállamra. Viszont van két USA hagyatéki ügyem is folyamatban, és ezekben vannak ott fizetendő költségek és díjak, tehát valamit mindenképpen kell ott is fizetni. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.25. 10:54

Mivel az életükben megszerzett vagyon kettőjük munkája,

Annak e felét - még ha haszonélvezettel terhelten is - te már megkaptad.

ObudaFan # 2009.08.25. 10:40

Ha nem lesz végrendelet, akkor csak az ő gyermeke.

istü # 2009.08.25. 10:33

Üdv!

A következővel kapcsolatos kérdéseim lennének:

Édesapám kétszer nősült, én az első házasságából származom, azonban második házasságából is született gyermeke. Édesapám pár évvel ezelőtt meghalt, az örökösödési eljáráson túl vagyunk.

Az érdekelne, hogy nevelőanyám halála esetén kizárólag a vér szerinti gyermeke örököl-e utána mindent, abban az esetben, ha nem lettem örökbe fogadva? Mivel az életükben megszerzett vagyon kettőjük munkája, szeretném tudni, van-e mód van arra, hogy igényt nyújtsak be az örökség egy részére?

A választ előre is köszönöm.

bubka # 2009.08.25. 09:55

üdvözlet mindenkinek!

puszta kíváncsiságtól vezérelve kérném véleményüket az alábbiakban:
barátnőm élettársával ingatlant vásárolt. éllettársnak korábbi házasságából kiskorú lánygyermeke van.
tegnapi beszélgetésünk során azt találtam neki mondani, hogy, ha ne adja az ég, a párjával történik valami, ne lepődjön meg, ha arra meg haza, hogy exfeleség a konyhájában főzőcskézik, lévén párja tulajdonrészét az ingatlanból a kiskorú örökli, akinek anyja a gyámja (vagymi) nagykorúságáig.

csak én érzem úgy, hogy - a fentiekben nyilván sarkított szituáció elkerülése végett - le kellene ezt a dolgot valahogy papírozni, vagy a barátnőmnek van igaza, és én - mint hozzá nem értő - túlaggódom a dolgot helyette is?

Katóka3 # 2009.08.24. 17:27

Sziasztok!
Tudna-e valaki nekem abban segíteni, hogy Amerikában van-e örökösödési illeték, vagy ennek megfelelő adófizetési közelezettség?
A kérdés számomra azért lényeges, mert az illeték törvény a következőképp rendelkezik:
"Az öröklési illetékkel kapcsolatos rendelkezések ...magyar állalpolgár által örökölt külföldön lévő ingó hagyatékra...csak akkor alkalmazhatók, ha a hagyaték helye szerinti államban öröklési illetéket, vagy ennek megfelelő adót nem kell fizetni."(1990. évi XCIII.tv.2.§)
Előre is köszönöm a válaszotokat!