elhelyezés / apaság / tartás


p andrea # 2004.02.17. 20:03

Tények: Tavaly augusztusban megszületett a gyermek. Születése után az anya lánykori nevén lett anyakönyvezve, apa adatai kihúzva. Később mindkét szülő aláírásával az apa aláírta az apasági nyilatkozatot, a gyermek a nevére került, de a gyerek elhelyezése nem lett szabályozva. Mivel nem közös háztartásban élnek, és apa nem járult hozzá a gyerek költségeihez, anya gyermektartási pert indított a bíróságon. A fizetés késleltetése végett az apa az apaság vélelmezésének megdöntése ellen pert indított a bíróságon, amiért a tartási pert felfüggesztették. Közben az anya kérésére ideiglenes határozatot hoztak, melyben az apát fix összegű gyerektartásra kötelezték. A fizetési kötelezettségnek nem tesz eleget, időközben kilépett a családi vállalkozásból, ahol addig bejelentett dolgozó volt, és regisztráltatta magát munkanélküliként. Mellette (illegálisan) továbbra is végzi addigi munkáját.
Anya kérte a tartásdíj behajtását a bíróságtól.
Apa mindezek mellett (apasági per, nem fizetés) igényt tart a gyerek láthatására. Ez eddig a bíróságon nem lett szabályozva. Tudomásom szerint a bírói gyakorlat az, hogy a gyerek 1 éves kora előtt a láthatást az anya lakhelyén kell biztosítani. Eddig minden alkalommal ennek az anya eleget tett, néha hetente többször is. Apa szeretné a gyereket saját lakásába vinni, pl szombat reggeltől vasárnap estig. (Eddig a gyereket soha meg nem etette, tisztába nem tette, nem fürdette sem önállóan, sem az anya jelenlétében.) Anya többszöri fenyegtés miatt (nem bizonyítható, telefonon és SMS-ben történt) nem szeretné a gyereket a lakásból kiadni, mert félő, hogy aza apa nem vinné vissza. Mivel az elhelyezés nincs szabályozva, rendőrséghez nem fordulhat.
Kérdés:

  1. Megtagatdhatja-e az anya a láthatást olyan módon, hogy nem engedi be az apát a lakásába?
  2. Köteles-e kiadni az apának a gyereket hosszabb távra (több nap)?
  3. Megteheti-e az apa, hogy az anya lakásából egyszerűen elviszi a gyereket?

Tudom, hogy elég hosszú, és kicsit zavaros a történet, ha esetleg valami nem tiszta, megpróbálom máshogy elmagyarázni.

the big cat # 2004.02.18. 11:23

Anya tegyen feljelentést a rendőrségen tartás elmulasztásáért. Az ugyanis bűncselekmény, és teljesen irreleváns, hogy az apa a munaknélkülisége miatt nem tud fizetni. Köteles a saját tartása rovására is biztosítani atartást. Ez azt jelenti, hogy akár éheznie is kell, de a tartást fizetnie kell.

  1. A láthatást nem tagadhatja meg, de azt nem köteles a lakásában biztosítani.
  2. Véleményem szerint nem köteles.
  3. Nem teheti meg.
p andrea # 2004.02.18. 13:10

Köszönöm a válaszokat, egyértelműek, de felvetnek továbbiakat is:

  1. Anya fél az apától, ezért nem hajlandó a lakásába beengedni. Felajánlhatja-e, hogy szüleinél, vagy a Családi intézetben biztosítja a láthatást? (Ebbe apa nem fog beleegyezni.)
  2. Felajánlhatja-e, hogy apa lakására viszi a gyereket, és a láthatás ideje alatt ott tartózkodik, a végén pedig magával viszi a gyereket? (Apa ebbe sem fog beleegyezni.)
  3. Mindezek ismeretében véleményed szerint apa mondhatja-e a bíróságon, hogy anya megtagadta a láthatást? Megoldás-e ha anya nyilatkozatot tesz fentikről a bíróságon?
  4. Milyen eszközei vannak anyának, ha apa mégis a nő lakásáról kvázi elrabolja a gyereket? (Elhelyezésről rendelet nincs, ideiglenes elhelyezés kérelme folyamatban.)
  5. Mivel a láthatás nincs szabályozva, milyen minimum időközönként köteles anya a gyereket megmutatni az apjának? Segít, ha a bíróságon nyilatkozik arról, hogy pl minden hónap minden második csütörtökén 15.00-18.30-ig biztosítja a láthatást ... apa lakásán/Családi intézetben/akárhol?
the big cat # 2004.02.18. 16:41
  1. Fel. Miért ne tehetné?
  2. Ezt is. Miért ne ajánlhatná?
  3. Nem mondhatja. Javaslom tértivevényes levélben tegyen erre ajánlatot.
  4. Vigyázzon a gyerekre, de nagyon.
  5. Mivel nincs szabályozva, erre nincs szabály ugye...Az ésszerűség határain belül.
p andrea # 2004.02.19. 06:16

Köszi a választ, megerősítetted a sjetésemet. Még 1 kérdést, ha megengeded. Ha apa nem fizet, a bíróságon érdemes behajtást kérni, vagy inkább a rendőrségen tegyen feljelentést?
Ja és még valami. Az elmaradt február havi tartásdíjra már kérte a bírósági behajtást. Ez technikailag mit jelent? Kap egy csekket a behajtótól? Vagy egyből mennek lefoglalni? Ingó vgyona nincs, a lakás, amiben laknak felesben az övé, a másik fele a testvéréé, gondolom apja haszonélvezetével. Van egy lakása, amin állami hitel van, és egy zártkerti ingatlana. Ha nem fizet, ezek közül árvereznek el valamit? Vagy ha sorozatosan nem fizet, szabadságvesztésre ítélhetik? Olyankor az állam megelőlegezi a tartásdíjat?
Bocs a sok kérdésért, de mindig eszünkbe jut még valami. :)

the big cat # 2004.02.20. 12:25

Mindkettő, plusz a gyámhivatal. Minél több helyen van nyoma, annál jobb. és csak fél évre visszamenőleg lehet követelni, tehát már az első elmaradásnál fel kell jelenteni, be kell perelni, stb.

A végrehajtó majd megpróbálja bármiylen vagyonán vagy jövedelmén behajtani. Amit talál. Elvileg igen, szabadságvesztére is ítélhetik, de ez nem túl valószínű, max felfüggesztett.

HFZS # 2004.02.20. 13:18

A férjem exnejével nagyon jó viszonyban voltunk. Õ nekem annak idején, (3 éve) szóban megigérte, hogy nem kér gyerektartást a férjemtől, mivel ők alig félmillióból tengődnek havonta, mi pedig - akkor gyeden voltam - hárman alig havi nyolcvanezerből. Igy is, amit tudtunk a kislánynak mindent megadtunk, vigyáztunk hogy a saját és ő közötte ne legyen különbség. Most lakást akarunk cserélni, és kiderült, hogy 2001 májusában kérte újra a gyerektartást visszamenőleg. Erről sehonnan sem kaptunk értesítést, pedig állítólag a végrehajtó is járt nálunk, hogy elárverezzék a lakást a fejünk fölül. Most csengethetjük a százezreket, ami persze nekünk elérhetelen, nekik pedig fejenként jut ennyi havonta. Nem beszélve arról, hogy gerinctelen módon eltitkolta, sőt éveken keresztül azt mondogatta, nincs szüksége rá, hiszen férjhez ment egy jól menő vállalkozóhoz, nem tart igényt a tartásdíjra.
Hogy orvosolhatja a férjem ezt jogilag, hogy ne kelljen tovább fizetnie, hiszen nekünk is van gyerekünk, és bizony így is elég nehezen élünk, nekünk a 3000 Ft- is pénz, főleg tudván azt, hogy ők annyiból élnek havonta, mint mi egész évben. Felülbírálja e bíróság azt, hogy ki milyen körülmények között él, hogy valóban szükségük van a tartásdíjra, és hogy nekünk tulajdonképpen nem csak ezzel a kifizetni való háromszázezerrel, de az elkövetkezendő fizetni valókkal is veszélyeztetik az én gyermekem ellátását?????!!!!

p andrea # 2004.02.23. 09:58

Apának volt 1 ingatlana, hitellel. Mióta elkezdődött a mizéria a bíróságon, eladta a lakását. Mivel nem fizette a tartást, anya behajtást kért a bíróságon.
Az ingatlan eladásából származó pénzből kifizettethetik az elmaradást?
Technikailag a behajtási igény beérkezésétől mennyi idő telhet el a tényleges behajtásig?
Ha márciusban újra nem fizet, és az anya feljelentést tesz a rendőrségen, sorozatos elmaradás miatt kérheti az önkorményzati (?) megelőlegezést?
Ha a fizetés alóli kibúvó miatt apa nem megy el dolgozni, anyának milyen lehetőségei vannak?
Apa fellebbezett a tartásdíj mérséklése miatt, anya észrevételezte a bíróság felé. Tkp megcáfolta apa minden indokát. Mennyi idő alatt hozzák meg a végleges határozatot? Ez azért lenne érdekes, mert lassan új hónap kezdődik...
Ha behajtják a pénzt, apa hivatkozhat-e arra, hogy nincs pénze, és nem tudja adott havit kifizetni (fentebben leírtak ismeretében)?
Tudom, hogy mindig jó sok kérdést zúdítok rád, de itt legalább korrekt válaszokat kapunk, amiket persze újra köszönünk.

cdsh # 2004.03.22. 10:36

Tanácsot szeretnék kérni gyermekelhelyezési ügyben.

Megromlott az élettársi kapcsolatom, van egy közös gyerekünk (2.5 éves) és van egy nevelt gyermekem (11 éves) akinek az édesapja több mint 6 meghalt. 5 éve vagyunk élettársi kapcsolatban, az én 1/1 lakásomban lakunk. Az én anyagi viszonyaim rendezettek, rendszeres jövedelmem van, élettársam még gyesen, de gyakorlatilag semmilyen rendszeres munkát nem végzett a gyereknevelés előtt sem, semmilyen vagyonnal, illetve lakással nem rendelkezik. Külföldről jött, de már magyar állampolgár, rajtunk kívül más családi kapcsolata nincs, illetve megszakított, csak az anyaországában tart néhány fővel kapcsolatot, az én tágabb családi és baráti viszonyaim rendezettek.

Kérdésem, hogy lehetséges-e, hogy mindkét gyermeket én neveljem, szeretem a nevelt gyermekemet is, és úgy érzem, hogy ha dönthetne inkább velem és testvérével maradna, mint az édesanyjával. Az édesanyja nem foglalkozik vele sokat, többször megverte, zsebpénzét elveszi, a gyerek anyagi helyzetére vonatkozóan többször hibás döntést hozott.

A édesanya a gyermeknevelésre kapott pénzeket és az árvasági ellátást gyakran saját célokra (dohány, alkohol, kávé) költi.

Az édesanya akár napi láthatása mellett lehetőség van-e, hogy megkapjam a gyerekek nevelését?

Üdvözlettel, apuka.

the big cat # 2004.03.22. 11:28

Lehetséges. A nevelt gyermeket örökbe is fogadtad?

A bíróság a gyermek érdekeit nézi, általában az anyának ítélik a gyereket, de ha az általad vázolt körülményeket tudod bizonyítani, akkor jó esélyed van. Keress egy specialista ügyvédet, lehetőleg nőt.

cdsh # 2004.03.22. 12:03

Nem fogadtam örökbe. Nagy gond?

Ok, már keresek is...

the big cat # 2004.03.22. 12:17

Hát ha nem fogadtad örökbe, akkor nem igazán vannak szülői jogaid, és ha azok nincsennek, akkor még láthatást sem igen kérhetsz, nem beszélve a felügyeletről. persze az anya alkalmatlansága esetén elhelyezhetik nálad a gyereket. sajnos ez azonban amásik gyerek elhelyezésére is ki fog hatni, mert a bíróság valószínűleg úgy gondolja majd, hogy jobb, ha együtt maradnak a féltestvérek. Ez persze azért nincs kőbe vésve, csak valami amire alaposan fel kell készülni, hogy meg lehessen egy iylen érvet torpedózni.

Egyébként az anya akarja a gyerekeket? Nem mondana le önként róluk esetleg?

cdsh # 2004.03.22. 12:42

Biztos nem mondana le róluk, sőt a külföldre távozásukat sem tartom kizártnak. Ha a nevelt lányom eléri esetleg a 14 éves kort dönthetne már úgy, hogy velem marad? Vagy ez csak 18-tól lehetséges? Az örökbefogadáshoz kell az édesanya engedélye? Változik ilyenkor kötelezően a gyerek neve?

the big cat # 2004.03.22. 12:58

A 14 éves kor semmits em változtat, a 18 éves korban pedig már nem kell sehogyan sem döntenie, mert onnantól a maga ura, tehát mindkét szülő felügyeleti joga megszűnik.

A névviselés egy külön kérdés, az ügy szempontjából irreleváns. A szülői felügyeleti joggal rendelkező szülő beleegyezése nélkül nem fogadható örökbe a gyermek.

A külföldre távozást megakadályozhatod, mivel a te felügyeleti jogod legalább az egyik gyermek tekintetében ugyanolyan mértékű, mint a anyáé, és a kapcsolattartásra mindenképpen jogod lesz. Plusz, ha van szülői felügyeleti jogod, a te beleegyezésed nélkül útlevelet sem kaphat a gyermek, amely belegyezést személyesen kell az okmányirodában megadnod. Javaslom, hogy, ha van a gyereknek útlevele, azt vedd magadhoz, így nem tudnak vele külföldre távozni. Az EU-ba május 1. után persze még így is elmehet. Javaslom, hogy indíts gyermekelhelyezési pert, és kérd a két gyermek elhelyezést nálad, hivatkozva az anya alkalmatlanságára. Ez kemény lesz, jó ügyvéd, és jó bizonyítékok kellenek.

cdsh # 2004.03.24. 11:31

Mi van akkor, ha az édesanya összepakolja a 2 gyereket és ismeretlen helyre távozik? Feljelentést kell tenni a rendőrségen? Ez nyom bármit is latban egy későbbi gyermekelhelyezési per során?

the big cat # 2004.03.24. 12:34

Igen, feljelentést kell tenni, ismeretlen tettes ellen. És naná, hogy nyom.

cdsh # 2004.03.24. 13:16

és ha ilyenkor indítja a gyermekelhelyezési pert az ember, akkor hova kézbesíti az idézést a bíróság az édesanyának, illetve akadályozza-e ez a per lefolyását, magyarán lesz-e tárgyalás, vagy amíg meg nem találják nem lesz?

Kincs # 2004.03.24. 18:40

Kedves cdsh!
A 14. életév betöltése gyermekelhelyezés szempontjából jelentős!!!
Ugyanis: 14. életévét betöltött gyermek elhelyezése tekintetében a bíróság a gyermek véleményét figyelembe kell vegye, mégpedig olyannyira,hogy valahová csakis az ő (gyermek) beleegyezése szerint helyezheti!!!Mert a 14. életévét betöltött gyermek maga dönthet arról, hogy melyik szülőnél kíván élni!

Kincs # 2004.03.24. 18:44

Ja, és folytatva!Nem csak szülőnél kérheti a gyermek (14 éves) az elhelyezését, hanem 3. személynél is, aki történetesen most te vagy.Legalábbis ennek minősülsz.

Baksainé Balogh Katalin # 2004.03.30. 09:47

Én is segítséget kérnék.A barátomról lenne szó..Kb. 1 hete jelentkezett a volt barátnője,hogy van egy kisfia aki már azóta 1 éves is elmúlt.A gyermek létezését eddig nem tudta,de az anya most apasági pert akar indítani és gyermektartási díj fizetésére akarja kényszeríteni a barátom.Szeretném megkérdezni,hogy ilyenkor milyen jogai vannak a barátomnak és mit tehet ez ügyben!?Megtagadhatja az apasági pert?(az elmúlt 1 évben miért nem kellett apa annak a gyereknek...)

the big cat # 2004.03.30. 18:18

Kedves Kincs, köszi, mindig tanul az ember.

Kedves B.B.K.!

Nem "tagadhatja meg az apasági pert", mert ugye akit bepereltek az alperes lesz akár akarja akár nem, de a perben az anyának kell bizonyítania, hogy ő az apa. Egyrészt valószínűsítenie kell, hogy fizikailag ő lehet az apa, azaz hogy a fogamzás időpontjában nemi életet éltek vagy élhettek. ha ezt sikerül az anyának bizonyítani az apaság véleme beáll. Az apaság vélelme megdönthető vércsoportvizsgálat, vagy ha ez alapján még fennálna a vélelem, akkor genetikai vizsgálattal. Ez utóbbi alapján kétséget kizáróan eldönthető, hogy az alaperes ténylegesen az apa-e.

Fogadjon ügyvédet, és támadják meg az apaság vélelmét.

Amennyiben viszont az apaságot a bíróság ítéletében megállapítja, úgy a tartási kötelezetség beáll, további vitának helye nincs, a tartás elmulasztása bűncselekmény.

Baksainé Balogh Katalin # 2004.03.31. 04:57

Kedves the big cat!
Köszönöm válaszod :-)
csak az érdekelne még,hogy az nem számít semmit,hogy kb 2 évvel ezelőtt történt..és a gyermek már 1 éves is elmúlt.Ha eddig is tudta(sejtette) miért nem jelentkezett?
Mi változott az elmúlt 1 évben?
(ha ő az apa,úgyis elismeri,nem arról van szó..inkább arról,hogy becsapva érzi magát)Telefonon zaklatja a barátom,hogy úgyis tönkreteszi :-(

Baksainé Balogh Katalin # 2004.03.31. 05:00

Kedves the big cat!
Köszönöm válaszod :-)
csak az érdekelne még,hogy az nem számít semmit,hogy kb 2 évvel ezelőtt történt..és a gyermek már 1 éves is elmúlt.Ha eddig is tudta(sejtette) miért nem jelentkezett?
Mi változott az elmúlt 1 évben?
(ha ő az apa,úgyis elismeri,nem arról van szó..inkább arról,hogy becsapva érzi magát)Telefonon zaklatja a barátom,hogy úgyis tönkreteszi :-(

the big cat # 2004.03.31. 05:06

Nem számít. A tartás abszolút kötelezettség, és nem az anya felé, hanem a gyermek felé tartozik vele. Hogy az anya miért nem kérte addig ennek megállapítását, az tényleg furcsa, de a családi jogállűs éa tartás szempontjából nem releváns.

A telefonos zaklatásokat vegyétek szalagra, hogy a bíróságon bizonyítható legyen, visszaélésszerűen akar jogot gyakorolni.

Baksainé Balogh Katalin # 2004.03.31. 09:08

Értem..köszönöm.Még egy kérdés..vannak szülők akik lemondanak a gyermekükről,esetleg örökbe adja neki erre van lehetősége.lemondani róla??