Öröklési szerződés


Csipkebokor # 2010.08.21. 18:42

Az Öröklési szerződés egyik pontja szerint "a szerződéses örökösre csak az örökhagyó halálával, öröklés jogcímén száll át."

Ha öröklés jogcímén száll át, akkor a vőm miért kap belőle?
Vagy ez a szerződés rosszul van megírva?

ObudaFan # 2010.08.21. 07:05
  1. Ügyvéd kell hozzá.
  2. Ez leginkább végeláthatatlan jogvitákat fog generálni.
Csipkebokor # 2010.08.20. 21:42
  1. Ha a lányommal megegyezünk, hogy semmis a szerződés, akkor mit kell tennünk? Kérhetjük közösen a Földhivatalt, hogy törölje, vagy ügyvéd kell hozzá?
  2. Ha nem tudunk megegyezni, akkor ha a végrendeletemben leírom, hogy nem fizetett semmit, és öröklésként hagyom rá (esetleg részben a fiamra), akkor az fog számítani?

Csipkebokor

Csipkebokor # 2010.08.20. 20:55

Nem, van egy örökbefogadott fiam is, akinek vettem egy lakást, és úgy gondolom, ennyi elég neki, a többi legyen a lányomé, de csak az övé, a férjéé ne!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.14. 17:21

1 Igen.
2. Első sorban a teljesítést kérheted. De ha bizonyítani tudja, hogy valójában ajándékozás volt, akkor azt is hiába. (Viszont az ajándék különvagyon, és bizonyos esetekben visszakövetelhető - illetve az ígért dolog átadása megtagadható.)

A lányod az egyedüli leszármazód?

Csipkebokor # 2010.08.13. 16:23

T.Fórumozók!
Öröklési szerződést kötöttem 2 éve a lányommal. Ebben vállalta, hogy havonta 30 ezer forintot fizet nekem a halálomig, az öröklakásomért cserébe.
Közben férjhez ment.
Nem fizet, de nem is akartam.
Kérdéseim:

  1. Ha meghalok, akkor a férjével közös lesz a lakásom tul.joga? (Merthogy -elvileg- a közös pénzükből fizettek.)
  2. Arra hivatkozva, hogy nem fizet, kérhetem (csak egyedül én) a szerződés felbontását?

Ugyanis most jobbnak látom, ha simán majd megörökli, de lehet, hogy a férje máshogy látja, és nem hagyja a felbontást. A vőmről hamar kiderült, hogy mennyire számító, mennyire számon tartja minden vagyonunkat, "érzelmi" alapon már szeretett volna tulajdonjoghoz jutni, stb

Köszönöm a választ.
Csipkebokor

Sherlock # 2010.08.03. 15:36

Igen. Ők csak az aláírást tanúsítják, illetve hogy magatokénak ismeritek el az aláírásokat; a tartalomhoz nincs közük.

soma66 # 2010.08.03. 15:29

Na, voltunk az ügyvédnél.
Azt mondja nem gáz, hogy a házastárs lesz a szerződéses örökös, tartásért cserébe. Megcsinálja a szerződést, de kell hozzá 2 tanú is. Szerinte simán lehetnek a tanúk akár az ő - mármint az ügyvéd - apósa, lánya, vagy felesége (egyik sem alkalmazottja, társa, stb. az ügyvédnek)sőt, nem is kell tudniuk, hogy mi van a szerződésben, bár nekem - akármennyire restellem - ez kicsit furcsa. Tényleg jó lesz ez így?

ObudaFan # 2010.07.30. 08:37

Nincs mit.

soma66 # 2010.07.30. 08:24

Hálás köszönet a segítségért!
soma

ObudaFan # 2010.07.30. 08:12

Azt nem.

soma66 # 2010.07.30. 06:57

Most már értem.
És remélem azt is jól értem, hogy ezek szerint a tartás értékét nem kell forintban kiszámítani?

ObudaFan # 2010.07.29. 19:46

A szerződéses örökös is örökös, neki is a közjegyző adja át a hagyatékot. Ha per lesz, akkor a bíróság döntéséig csak ideiglenes hatállyal. Az ingatlan értékét az illeték miatt meg kellene jelölni.

soma66 # 2010.07.29. 17:33

Tehát ha jól értem:
Csak a terhelési és elidegenítési tilalmat kell bejegyezni a szerződéses örökös javára, semmi egyebet nem kell a földhivatali kérelemhez mellékelni;
Amire nem kaptam választ:
KÖTELEZŐ-e feltüntetni a szerződésben az ingatlan értékét, vagy – mivel ingóságok is szerepelnének benne – a visszteher tárgyát képező teljes vagyon becsült értékét? (+ : a tartás értékét kiszámítani forintban?)
Mi történik akkor, ha a törvényes örökösök megtámadják a szerződést? Ez esetben nem jegyezteti be a közjegyző a földhivatalban?
S mi van akkor, ha - mivel a szerződéssel a szerződéses örökösnek juttatom minden ingó- és ingatlanvagyonomat - nem marad utánam semmi hagyaték, melyet a közjegyzőnek át kellene adni? Egyáltalán lesz-e ez esetben hagyatéki tárgyalás?

ObudaFan # 2010.07.29. 16:58

Majd a hagyatékot átadó közjegyző intézi a dolgot. Ez a feladata. Ő fog a földhivatal felé is eljárni.

soma66 # 2010.07.29. 14:50

Üdv Mindenkinek!
Érdekelne, hogy öröklési szerződés esetén hogyan és mi módon fog a szerződéses örökös javára az ingatlanörökség az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerülni? (egyébként ingóságok is szerepelnének a szerződésben..)
Az rendben van, hogy a terhelési és elidegenítési tilalom bejegyzésre kerül, de az örökhagyó halála esetén kell-e valami kérelmet benyújtani, vagy egyáltalán mi az eljárás rendje? (mondjuk, ha az örökhagyónak csak az a vagyona volt melyről az öröklési szerződésben - tartásért - visszteherként adott)
Kell-e a földhivatali (terhelési és elidegenítési tilalom bejegyzési) kérelemhez mellékelni a visszterhes vagyonszerzéssel kapcsolatos apeh adatlapokat? (Hisz illetéket is csak az örökhagyó halála után kell majd fizetni. Ő meg gondolom, már nem adózik a szerződés után..)
Kötelező-e feltüntetni a szerződésben az ingatlan értékét, vagy - mivel ingóságok is szerepelnének benne - a visszteher tárgyát képező teljes vagyon becsült értékét? (Na, erre a kérdésre eddig 2 ügyvéd + 1 jogász háromféle tanácsot adott)

Mielőtt újra ügyvédhez fordulnánk, szeretnénk tisztán/tisztábban látni a földhivatali eljárás rendjét, kérem, ha valaki tud segíteni, válaszoljon kérdéseimre!
soma

ObudaFan # 2010.02.22. 10:36

Nincs mit.

Csipkebokor # 2010.02.22. 10:27

Köszönöm.

ObudaFan # 2010.02.22. 10:21

Javítva: az afölötti részre 4%.

ObudaFan # 2010.02.22. 10:19

Javítva: az afölötti részre 4%.

Csipkebokor # 2010.02.22. 10:19

Bocs': most mennyi?
A complex.hu - a visszterhes (és ide sorolja az öröklési szerződést) illetéke 10%.
ObudaFan azt írja, hogy 4% + 6%
Nagy különbség.
Mindenesetre azt már látom, hogy fizetni kell utána.

ObudaFan # 2010.02.22. 10:18

Javítva: az afölötti részre 4%.

ObudaFan # 2010.02.22. 10:14

Lakásingatlan esetén 4 millióig 2%, az afölötti részre 6%.

monalisa1 # 2010.02.21. 21:16
Csipkebokor # 2010.02.21. 20:42

Jól értettem:
Öröklési szerződés esetén, ha meghal az örökhagyó, akkor illetéket kell fizetnie az örökösnek? Ha simán örökölne, akkor nem fizetne, de szerződés esetén igen?

Mekkora ez az illeték? Hány % ?