Apai lemondás a gyermekről


Rexor # 2016.06.08. 09:41

"Szeretnék arról érdeklődni, hogy van e olyan jogi procedura, mellyel teljes mértékben lemondok a gyermekről mindentekintetben, felelősség / apaság / anyagi vonzat."

Nem mondhatsz le a gyermekről, a tartásdíj fizetést sem lehet elkerülni. Fontos, hogy a tartásdíj fizetés elmulasztása bűncselekményi kategória.

draznox # 2016.06.08. 07:28

Kedves mindenki,

Fiatal férfi vagyok. Jelenlegi barátnőm terhes lett (nem működő tabletta), a lány korrekt és nem próbál meg átvágni, de lehetséges, hogy megtartaná a gyeremeket.
Az abortusz még opció, de valószínűleg nem fog emellett dönteni, viszont felajánlotta nekem a lehetőséget, hogy elválljanak az útjaink korrekt módon.

Én nem a "csak" a saját életem végett válnék meg apai jogomtól, de teljes mértékbben alkalmatlan lennék apaként, érzelmileg és érettségileg is.

Szeretnék arról érdeklődni, hogy van e olyan jogi procedura, mellyel teljes mértékben lemondok a gyermekről mindentekintetben, felelősség / apaság / anyagi vonzat.
Illetve, ha az anya úgy véli nincs szüksége a az anyagi támogatásra, kötelességem fizetni, vagy cask ha az anya igényt tart rá?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Böcsiné # 2016.06.03. 14:09

Köszönöm a választ!
Akkor csak egyszerűen keressük meg a gyámhivatalt? Egyáltalán ők legalább megpróbálják megkeresni az édesapát?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.03. 14:06

Ha a szülő ismeretlen helyen tartózkodik, akkor a hozzájárulása nélkül is lehetséges az örökbefogadás. Nyilván ilyenkor fokozott gondossággal, garanciák közbeiktatásával kell eljárnia a hatóságnak.

De ezt pont a gyámhatóságnak kell a legjobban tudnia.

Böcsiné # 2016.06.03. 13:59

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi szituációban szeretnék némi eligazítást kérni:
Van egy most 8 éves kislányom, akit a férjem szeretne örökbefogadni.
"Igazi" apuka 3 éves koráig élt velünk, nem voltunk házasok. 2011 őszen ismerkedtünk meg a férjemmel, azóta közös gyermekünk is született.
Gyermekelhelyezési tárgyalás nem volt, a lányom maradt velem, apukája anno csak elköltözött tőlünk. Tartásdíjat nem fizetett sosem, de ez különösebben nem érdekelt volna, ha látogatja rendesen. Amíg volt egy barátnője, addig havonta 1x elvitte a kislanyt, de a szakításuk után már csak akkor, ha veszekedtem vele. 2012 tavasza óta nem is láttuk. A kislány annyira megszokta, hogy csak ígéri neki a látogatást, hogy egy idő után nem kereste. Azóta eltelt 4 év, nem emlékszik rá, és a férjemet tekinti az apukájának.
Korábban azt mondták egy csaladsegitoben, hogy az apai lemondó nyilatkozat nélkül nem tudja örökbefogadni.
Az édesapa román állampolgár, és fogalmunk nincs hol van. Miután évek óta nem tudunk a hollétéről, nem tudom ilyenkor mi a teendő?
Én úgy gondolom, hogy miután nem érdekli a gyereke, és semmilyen formában nem gondoskodik róla, nem nagyon miről volna beszélni, de tudom, hogy a szabály az szabály. Csak nem tudom milyen lehetőség van? Ha a férjem szeretné magáénak a kislányt, és az igazi apukát nem érjük el, akkor mi a teendő? Előre is köszönöm a válaszokat!

Dr.Attika # 2016.04.18. 17:40

Kedves Lívia!
Senki nem követelheti, hogy Ön ne szülje meg magzatát. Az apa még nem apa (már ha az ilyen emberre lehet az apa jelzőt alkalmazni).

pazs # 2016.04.18. 15:07

Kérni mindent lehet, de kötelezni a világon senki nem tud arra, hogy elvetesd.

Lívia80 # 2016.04.18. 14:30

Üdvözlöm!
Terhes vagyok és megszeretném tartani a babát. De a gyermek apja és családja azt szeretné hogy vetessem el. Van joguk ezt kérni tőlem miközben én megszeretném tartani? Mit tehetek, hogy megtartsam a babát?
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.03. 18:29

Ha az apa hozzájárul, akkor nemigen van akadálya az anya házastársa általi örökbefogadásnak.

Vickybp # 2016.04.03. 18:00

Üdv. Segitséget szeretnék kérni.

Van e arra mod hogy a leendo ferjem örökbe fogadja a kisfiamat? A fiam apjárol annyit hogy születés óta nem fizet gyerektartast, nem latogatja a kicsit, nem is érdekli egyeltalán, semmi apai kötelezettséget nem teljesit. Többször is avval a kifogassal jott telefonban hogy nem tole van a gyerek vita vitát követett. De azt tudni kell hogy még terhességem alatt elismerte az apaságot. Ja, még annyi hogy mi itt magyarországon budapesten elünk, Ö pedig külföldon. Kérem segitsenek, ha az apa ténylegesen nem akarja a kisfiamat még látni sem letud rola mondani a völegényem javára aki apja helyett apjaként szereti a kisfiamat és nevére veheti??

Rexor # 2016.03.03. 14:40

:) Ismét elnézést.

pazs # 2016.03.03. 14:32

(hát de most komolyan, Rexor, újra egy perc :))

pazs # 2016.03.03. 14:32

Ha már be vagy jegyezve az anyakönyvbe apaként, akkor nagyjából sehogy. Az mondjuk igaz, hogy a láthatást kikényszeríteni belőled nem nagyon tudják.

Rexor # 2016.03.03. 14:31

Olvass vissza.

hicsabi # 2016.03.03. 14:11

Jó napot!
Kérdésem a következő lenne:

2014.07.27.-én született egy gyerekünk, az azóta exemmel.
Az ok, ami miatt igy döntöttem nyomós és nem ide tartozik.
A kérdés:
Hogy lehet "apaként" a gyerekről lemondani, megtagadni, mert nem vagyok kiváncsi rá, undorodom tőle és semmilyen formában nem akarok tudni a létezéséről..

Itt nem a gyerektartás fizetésének megúszása a cél.

borsmenta # 2016.01.27. 18:23

Az ügyvédnő beadta érdemtelenségre hivatkozva a papírokat. Behívatták a 22 éves fiút is. Rendőrségi, gyámhivatali, pszichológusi meghallgatások, a gyerek bíró előtti vallomása igazolja, hogy nem akar az apával találkozni, de a bíró szerint ez mind nem elég az érdemtelenség bizonyítására. "Ahhoz nyomósabb indok kell" szerinte.

ObudaFan # 2016.01.26. 17:05

Ha nem szeretne az apjaval talalkozni, akkor erdemtelensegre lehet hivatkozni a tartasdij iranti igennyel szemben a birosagon.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 14:06

Kiskorúról se lehet "lemondani". Más kérdés, hogy jogosult-e a tartásra.

borsmenta # 2016.01.26. 13:27

Érdeklődni szeretnék, hogy lemondhat-e az apa nagykorú (22 éves) fiáról? A gyermek 10 éve nem szeretné tartani az apával a kapcsolatot. Nem is tartja. Nagykorúságáig kapta a gyermektartást, most viszont rokontartást követel attól az apától, akivel nem kíván találkozni.

KittiHavas # 2015.12.14. 11:32

Köszönöm a segítséget!

Tordesillas # 2015.12.14. 08:40

A lakóhely szerinti gyámhivatal:

7. § b) felveszi a szülőnek azon jognyilatkozatát, amelyben hozzájárul gyermeke ismeretlen személy általi örökbefogadásához.

A megyeszékhelyen működő gyámhivatal, a fővárosban a fővárosi kormányhivatal gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörében eljáró XI. Kerületi Hivatala, Pest megyében a Pest Megyei Kormányhivatal gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörében eljáró Szentendrei Járási Hivatala (a továbbiakban együtt: örökbefogadási ügyben kijelölt gyámhivatal) az örökbefogadással kapcsolatban

  1. dönt a gyermek örökbe fogadhatónak nyilvánításáról,
  2. felveszi, elbírálja és jóváhagyja a szülőnek azon jognyilatkozatát, amelyben hozzájárul gyermeke ismeretlen személy általi örökbefogadásához,

c)47 dönt az örökbefogadás engedélyezéséről, az utánkövetésről, és intézkedik a titkolt terhességből született gyermek iratainak az örökbefogadó szülő részére történő kiadásáról,

  1. dönt a felek közös kérelme alapján az örökbefogadás felbontásáról,
  2. pert indíthat, illetve kezdeményezhet a gyermek örökbefogadásának felbontása iránt,
  3. kérelemre felvilágosítást adhat a vér szerinti szülő adatairól.
KittiHavas # 2015.12.12. 14:23

Köszönöm! Csak azért kérdeztem az ügymenetet, hogy tudjam mire készüljünk fel..

ObudaFan # 2015.12.12. 13:08

A gyermek lakóhelye szerinti gyámhivatal intézi, ott az ügymenetről felvilágosítást adnak.

KittiHavas # 2015.12.11. 19:46

Sziasztok!
A férjem lemondana a másik kapcsolatából született gyermekéről, és a gyermek anyukájának jelenlegi párja örökbe fogadná a gyermeket. Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, ki tudja az ügy menetét? Mennyire hosszadalmas procedúra, mik szükségesek hozzá, és melyik gyámhatósághoz kell bemenni?
Köszönöm.

ObudaFan # 2015.09.23. 13:35

kismico

Igazából lemondani nem lehetséges.
Az lehetséges, hogy a két szülő közösen az örökbefogadáshoz hozzájárul, de ha aztán meg örökbefogadják a gyereket, azt bajos lesz visszacsinálni.