gondnokság alá helyezés


rita0210 # 2012.08.28. 14:55

ja és nem ő jelentkezett hanem beidézte a gyámhatóság

rita0210 # 2012.08.28. 14:46

De nem kikoruról van szó hanem egy 22 éves fogyatékosról akinek az apa volt a gondnoka!És mi volt az ezer ok?1994 óta nem dolgozik az anyja nyugdíjjából élnek,és telefon sem létezik?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.28. 14:41

Ezer oka lehet. Most jelentkezett.

rita0210 # 2012.08.28. 14:04

csakhogy a kedves anyuka nem gyakorolta a szülői jogait semenyire!meg miért nem verte az asztalt rögtön a gyerekért!8 éven át egy telefonja nem volt hogy él-e a gyermeke?Ugyan már a Bíróságon lehet érvelni az anya ellen aki 2szer akart öngyilkos lenni férfi miatt pl.ilyennek odaadni egy autistát?me a volt férje halála után miért nem jelentkezett a gyerekért?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.28. 13:29

Ha van szülő, övé a felügyeleti jog.

rita0210 # 2012.08.28. 13:25

kérdésem a következő lenne!élettársam sajnos elhunyt ..fiát aki szellemi fogyatékos 8 éven keresztűl 2 en neveltűk.természetesen párom halála után én rögtön bementem a gyámhatóságra hogy továbbra is nálam maradhasson a gyermek..Édesanyját beidézték,és ő is igényt tart rá!ilyenkor azt nem nézik ,hogy 8 éven keresztűl nem foglakozott a gyermekével a kedves anyuka?az ő jegyzőkönyvét nem ismerem a gyámhatóság felé.de be vagyunk idézve szeptember 7re!

ObudaFan # 2012.08.06. 09:45

Azt neki kellene, de meg lehet próbálni a biztosítótól a megtérítését kérni.

vassagi # 2012.08.03. 19:17

Köszönöm.
Sajnos nyaktól lefelé jelenleg béna, úgyhogy nem tud aláírni. Szellemileg nincs gond vele.
A közjegyzőt kifizeti?

Dr.Attika # 2012.08.03. 11:39

Ha csak aláírni nem tud az orvosolható. Közjegyzőt kell hívni a kórházi ágyhoz.Megteszi a nyilatkozatot, amit kér a biztosító, a közjegyző meg írásba foglalja.

ObudaFan # 2012.08.03. 11:29

Gondnok akkor lehetsz, ha az ügyei önálló vitelére a szellemi állapota miatt nem képes. Ha ilyen ok nincs, akkor meghatalmazást tud adni neked, csak legfeljebb érdemes ezt közjegyzői okiratba foglalni. Ha van ilyen ok, a legcélszerűbb a gyámhatóságon kezdeményezni az eljárást.

vassagi # 2012.08.02. 20:48

Jó estét kívánok!

Az alábbi problémában kérnék segítséget.

Férjem egy baleset miatt jelenleg mozgásképtelen, sem a kezeit, sem lábait nem tudja használni, illetve jelenleg is lélegeztető gépen van.
A biztosító sürgeti az ügyintézést, de mivel ő nem tud aláírni, ezért kérték, hogy én, mint felesége, legyek a gondnoka. A biztosításánál nem lettem korábban kedvezményezettként megjelölve.

A felépülése, az orvosok szerint, hosszadalmas lesz. Ezért nem tudom, hogy eseti vagy állandó gondoknak kell-e lennem?
Illetve hol kell ezt a procedúrát kezdeményeznem?
Mert, bár Bp-en élünk, sem az állandó, sem az ideiglenes lakcímünk nem ide szól.
Szeretném majd intézni a lakcímkártyáját is. Azt nem tudom, hogy a gondnokság miatt megtehetem-e majd?

Előre is köszönöm a választ

pazs # 2012.07.03. 15:48

Szellemileg nem alkalmas: nem érti, hogy a tetteinek mi a következménye, körülbelül.
Lakóhely: a bejelentett lakóhely (nem a tartózkodási hely). Nem ijesztésképpen, de nem bejelenteni 3 munkanapon belül, hogy valakinek megváltozott a lakóhelye, szabálysértés...

A többi orvosszakértői kérdés, önmagában nem elég, hogy valakit kezeltek a pszichiátrián depresszióval és kissé demens, mert ez utóbbi miatt sok-sok idős embert lehetne gondnokság alá helyezni, akik kiválóan intézik a dolgaikat.

ObudaFan # 2012.07.03. 10:48

Erre nem a gondnokság alá helyezés a megoldás, hanem egy meghatalmazás.

pazs # 2012.07.03. 08:54

Az pedig nagy valószínűséggel nem lesz elég ahhoz, hogy megállapítsák, hogy édesapád az ügyeinek vitelére képtelen, hogy van egy élettársa, akinek a céljaival te nem értesz egyet.

ObudaFan # 2012.07.03. 08:52

A saját ügyek vitelére nem elsősorban fizikailag, hanem szellemileg kell alkalmasnak lenni. Ha szellemileg sem alkalmas, akkor ezt bejelentheted a gyámhatóságnak, vagy édesapád lakóhelye szerinti helyi bíróságon magad is indíthatsz gondnokság alá helyezése iránt pert.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.02. 21:56

Így nem fog menni. Kérdezz konkrétan. Kit akarsz gondnokság alá helyeztetni, miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.24. 09:39

Hogy az alperes ügyeinek viteléhez szükséges belátási képessége tartósan vagy visszatérően hiányzik-e. De ez nem jogi, hanem orvosszakértői kérdés.

Alkotmányjogi kérdés talán úgy lett ebből nálatok, hogy a hatályos rendelkezések szerint a gondnokság alá helyezési perekben külön, kiemelt ügycsoportot jelent az aktív választójog (tkp. a szavazás) gyakorlása. Ezzel kapcsolatban a szakártőnek arra kell válaszolnia, hogy "vizsgált személy képes-e felismerni a választással érintett közösségi érdekeket, azokat össze tudja-e vetni a saját egyéni illetve csoportérdekeivel, fel tudja-e oldani az ezek közötti kifejezett vagy látens ellentéteket, tud-e különbséget tenni különböző politikai formációk és programok között, képes-e racionális, adekvát döntésre és alternatívák közötti választásra."

ON cinizmus - gyerekek ne olvassanak tovább!
A szakértők nincsenek felkészülve ezekre a kérdésekre, még az általában vett belátási képességek tekintetében is nagyon felületes véleményt szoktak adni. Másrészt, ha mindezek szükségesek a választójog gyakorlásához, akkor a felnőtt népesség cca. 80%-ától meg kellene vonni azt.
OFF

n.d. # 2012.04.24. 08:29

Jó napot!
Egy alkotmányjogi versenyre készülünk, és az lenne a kérdésünk, hogy mik azok a körülmények, amiket a szakértők vizsgálnak a gondnokság alá helyezés esetén?
Köszönettel: N.D.

k.vikoo # 2012.01.21. 17:29

Jó napot!

A következő kérdéssel fordulnék a fórumozókhoz: anyukám és apám 4 évvel ez előtt közösen vettek föl hitelt, azonban apám 3 éve eltűnt, ismeretlen helyen tartózkodik, rendőrségi papírok vannak róla, hogy a nyomozást lezárták. Halottá nyilvánítani csak 5 év elteltével lehet. A banki hitel szempontjából azonban ez vajmi keveset számít. Szerződés módosítást ugyanis csak mindkét fél aláírásával lehet csinálni. Ha gondnokság alá helyeznénk, például lehet-e anyukám a gondnok, és aláírhat-e ilyen szerződésmódosítást, illetve hogyan rendelkezhet az apám nevén lévő vagyontárgyakkal? Ez a gondnokság alá helyezés, hogyan befolyásolja a halottá nyilvánítás után az öröklést? És ha a bank fölmondja a hitelszerződést és bíróságra kerül az ügy, számít-e valamit, hogy ő ismeretlen helyen van, vagy gondnokság alá lett vonva?

ObudaFan # 2011.12.03. 11:05

Ezt milyen papírokkal kell dokumentálni a feleségének?

Ezt igazolni leginkább szakvéleménnyel lehet.

Ezt pedig úgy érthetem,hogyha eladja a lakást és vesz egy másikat akkor támadhatatlan az adásvétel?

Nem feltétlenül.

mistro # 2011.12.03. 10:53

Tisztelt ObudaFan!
Ptk. 17. § (1) Gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen az, aki olyan állapotban van, hogy ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - tartósan vagy a jognyilatkozata megtételekor átmenetileg - teljesen hiányzik.
Ezt milyen papírokkal kell dokumentálni a feleségének?

  1. A gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen nagykorú személy jognyilatkozatát - a végintézkedése kivételével - cselekvőképtelenség miatt nem lehet semmisnek tekinteni, ha tartalmából és körülményeiből arra lehet következtetni, hogy a jognyilatkozat a fél cselekvőképessége esetében is indokolt lett volna.

Ezt pedig úgy érthetem,hogyha eladja a lakást és vesz egy másikat akkor támadhatatlan az adásvétel?
Akkor mi történik ha mi kifizetjük a lakás árát és Ő nem vesz belőle másik lakást?
Segítségét ismételten megköszönöm:Mistro

ObudaFan # 2011.12.03. 10:25

A törvény nem ismeri a gondnokság alá helyezés nélkül is korlátozott cselekvőképességet, csak a gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen állapotot.

Ptk. 17. § (1) Gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen az, aki olyan állapotban van, hogy ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - tartósan vagy a jognyilatkozata megtételekor átmenetileg - teljesen hiányzik.

(2) A gondnokság alá helyezés nélkül cselekvőképtelen személy jognyilatkozata - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - semmis.

(3) A gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen nagykorú személy jognyilatkozatát - a végintézkedése kivételével - cselekvőképtelenség miatt nem lehet semmisnek tekinteni, ha tartalmából és körülményeiből arra lehet következtetni, hogy a jognyilatkozat a fél cselekvőképessége esetében is indokolt lett volna.

mistro # 2011.12.03. 10:21

Tisztelt Fórumozók!
Segítségeteket szeretném kérni.
A sógoromnak van egy fél lakása, ami a saját tulajdona, ezt szeretnénk megvenni tőle, hogy új életet kezdhessen.
A sógorom erősen iszik és megromlott a kapcsolata a sógornőmmel, a feleségével.
Félünk, hogy a sógornőm, akivel nekünk sem felhőtlen a kapcsolatunk, titokban elindította a gondnokság alá helyezés folyamatát (zárlat elrendelése az ingóságra).
Hogyan bizonyosodhatunk meg arról, hogyha megkötjük az adásvételi szerződést, az későbbiekben nem lesz támadható cselekvőképességet korlátozó vagy pszichés állapot miatt?
A választ előre is köszönöm, üdvözlettel: Mistro

anyamaci # 2008.07.27. 11:09

Kriszti!
Az hogy valaki 100% -os munkaképesseg-csökkent nem jelenti azt hogy ügyei vitelére képtelen, már pedig a gondokság alá helyezési eljárás során ezt vizsgálják.
Ahogyan Monalisa írta csak bíróság állapíthatja meg valakiről hogy cselekvéképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alá kell helyezni.

A gondok személyét pedig gyámhatóság állapítja meg.

monalisa1 # 2008.07.27. 09:37

A TB szakvélemény alapján dönt a bíróság a gondnokság alá helyezésről. (Egyik sem egyik napról a másikra való.)