gondnokság alá helyezés


monalisa1 # 2008.07.27. 09:35

Szervusz.

Kéretlenül: szerintem a beszámíthatóság kérdéséről előzőekben kellett már hogy készüljün elmeorvosi szakvélemény, a TB orvosszakértő annak alapján dolgozik, véleményez - százalékol le.

Kriszti26 # 2008.07.27. 07:41

Szép Jó Napot!

Szeretnék kérdeztni egy ehhez a témával kapcsolatos dolgot:
Ha valaki 100%-osan az Országos Orvosszakértői Intézet által rokkanttá nyilvánított ember, akkor ezzel jogilag (büntető és polgárjogilag is) automatikusan beszámíthatatlanná tekintendő vagy ez csak akkor van, ha erről külön bírósági végzés szól? Köszönöm előre is. Kriszti

ObudaFan # 2008.07.25. 10:26

Készíteni készíthet, de ehhez a gyámhatóság által kirendelt eseti gondnok aljárására lesz szükség. Ajándékozáshoz ugyanígy.

gelsystem # 2008.07.25. 09:51

Üdvözlet!
néminemű segítséget kérnék.....

A nagymamám mentális hanyatlás -dementia- miatt gondnokság alá került két éve, melyet május végéig a gyámügy látott el.
Nagymamám kérésére én lettem -mint unoka- a kinevezett gondnoka, mivel jelenleg is élő két gyermeke közül egyik sem vállalta el, és semmi nemű kapcsolatot -pláne segítség- nem kívánnak fenntartani vele.
Nagymamám özvegy, és kérésére nyugdíjas otthonban történő elhelyezését intézem.
Kérdéseim a következők lennének:
1.: Készíttethet-e Ö számomra kedvező végrendeletet, gondolva itt ingóságra, tehermentes ingatlanra, készpénzre?
2.: Ajándékozhat-e nekem bármit még elhelyezése előtt, ingóság, készpénz?

köszönettel!

ObudaFan # 2008.07.24. 14:20

Szakvélemény a perben fog készülni. A keresetlevélhez csatolni csak akkor kell, ha a gyámhatóság indítja a pert. Ha pedig a kérdező meg van győzősve arról, hogy a szakvélemény meg fogja állapítani a beszámíthatóság hiányát, akkor elindíthatja az eljárást.

tomas64 # 2008.07.24. 14:18

Megfelelő pszichiátriai szakvélemény hiányában a pert elindítani azonban eleve reménytelen.

ObudaFan # 2008.07.24. 14:14

Annyiból lehet arra hivatkozni, hogy esetleg zárlat elrendelésének lehet helye.

Csigáné # 2008.07.24. 11:33

Más lehetőségünk egyelőre úgy sincs. Ebben van értelme arra hivatkozni, hogy éppen az intézmény az, akinek ki van szolgáltatva?
És fellebezni az elutasító végzés ellen? Számomra elfogadhatatlan, hogy azért utasították el, mert nem érkezett még válasz a pszichiátriai orvosszakértőtől.

ObudaFan # 2008.07.23. 19:12

Most már lehet, hogy több értelme van annak, ha ti indítjátok a pert.

Csigáné # 2008.07.23. 13:24

Nos, nem volt érző szívű ügyintéző, ugyanis a mai napon kaptunk a Városi Gyámhivataltól egy Végzést, miszerint a gondnokság alá helyezésre vonatkozó kérelmünket elutasították. Mindezt azután, hogy néhány napja írásbeli tájékoztatást kértünk, mert telefonon többszöri próbálkozásra sem sikerült információt szereznünk. Indok a következő: szakorvosi javaslat megtételére a gyámhivatal a Pszichiátriai gondozót kérte fel, a megkeresésre a mai napig nem érkezett válasz. A szociális intézet pszichiáter szakorvosától telefonon(!)kért javaslat szerint a
gondnokság alá helyezés jelenlegi állapotában nem indokolt. Így gondnokrendelés okául szolgáló bizonyíték, illetve pszichiátriai szakvélemény hiánya miatt a (149/1997. (XI. 10.) korm. rend. 133.§(1) bekezdés b.)pontja alapján) a kérelmünket elutasítja. Mindezt a kérelem beadása után 3 hónappal!
Időközben a szociális intézettől is kértünk tájékoztatást az intézetről, a Megállapodásról, amivel édesapánk bekerült az intézetbe,a házirendről stb, ugyanis szerettük volna tudni, mi az, ami után fizetnünk kellenne. Erre az intézet aláíratott édesapánkkal egy nyilatkozatot, hogy nem járul hozzá, hogy a róla vezetett dokumentációt az intézmény családtagjai, ill. más személy részére kiadja. Így személyiségi jogai védelmében, és akaratát tiszteletben tartva ezt megtagadták tőlünk. Magyarul nekünk csak fizetni van jogunk, hogy miért, arra ne legyünk kíváncsiak.
Véleményem szerint egyértelmű az összejátszás (kisváros lévén) a gyámhivatal és a szociális intézet között, csakhát ezt bizonyítani nagyon nehéz. A szociális intézet közben megindítatott édesapámmal egy 15 évvel ezelőtti vagyonmegosztási pert, így amíg az le nem fut, neki egyáltalán nem érdeke, hogy gondnokság alá kerüljön, pedig problémái vannak édesapám viselkedésével.
Kérdéseim a következők:
1.) Van értelme fellebezést beadni az elutasító végzésre? Vagy inkább indítsuk meg mi a gondnokság alá helyezést? Ebben az esetben is szükséges orvosi szakvéleményt mellékelnünk?
2.) Megtámadható valahol a szociális intézmény (mert kihasználja és manipulálja a bentlakókat)? Van egyáltalán érteme? Mert én úgy vettem észre, hogy minden őt és a bent élőket védi.
3.) Mi , mint a gyerekei, illetve a mi gyerekeink, fordulhatunk valamilyen szervhez segítségért, mert most ki vagyunk szolgáltatva édesapánknak és az őt bástyaként védő intézetnek?

kisrita # 2008.07.14. 09:28

Tapasztalatból mondom: ha van egy érző szívű ügyintéző............aki előveszi a kérelmeteket és esetleg intézkedik ( ha tud).
Ilyen esetben mi a "folyamatban van" választ kapjuk.

Csigáné # 2008.07.14. 08:49

Ezt értem, és tudomásul is veszem. De hogyan lehetne elérni, hogy ez idő alatt zárolva legyen a vagyona, hiszen egyszer már írásban kértük?

kisrita # 2008.07.14. 08:34

Igen mert a gyámhivatalban is nyári szabi van...............
Nem akarok csúnya lenni de ott sem intéznek semmit a nyári hónapokban szabadságolások miatti ügyintézőhiányra hivatkozva. A te problémád meg nem érdekli őket - a szociális szférában ( akár egyhivatal, akár egy intézet stb) a legkevesebb a szocilási érzékenység, az empátia és a tolerancia. :(

Csigáné # 2008.07.10. 11:40

Igen, ezt szeretnénk, és kértük is, nyomos indokokat felsorolva, de a gyámhivatalban úgy néztek ránk, mint akik nem is tudják miről beszélünk.

uj_balek # 2008.07.10. 11:22

A gyámhivatal zárolhatja az érintett vagyonát.
Ezt kérni kell tőlük, ajánlatos bizonyítékokkal alátámasztani ennek szükségességét, mert különben nem fognak lépni.

Csigáné # 2008.07.10. 10:25

monalisa1

Az intézet azt állította, hogy csak mi, mint hozzátartozók indíthatjuk meg a gondnokság alá vételt, ő, mint intézet ezügyben tehetetlen. Ma már tudom, mert utánanéztem, hogy ő is fordulhatott volna gyámhivatalhoz, úgy ahogy mi tettük.
Egyébként az intézet teljesen elzárkózik a velük való kommunikációtól, többször előfordult, hogy az előre megbeszélt időpontban sem fogadtak minket, mindenféle okokra hivatkozva. Csak a jövedelmünk és édesapám pénze érdekli őket. Gyanítom, hogy inkább tűr, és közben perre "buzdítja". És biztos nem ő az egyetlen akivel ezt teszi.

kisrita

Ezt a választ már mi is megkaptuk, hogy a nyári szabadságolások miatt hosszabb lesz. Várnánk is türelemmel, ha nem állna fenn annak a veszélye, hogy valami olyan történik közben, amit nem szeretnénk. Ahogy már korábban sötét bőrszínű egyénekkel, részegen megjelent nálunk, lehet, hogy legközelebb valamelyik kocsmában aláírt ajándékozási szerződéssel állít/állítanak be valakik beköltözési szándékkal.
És mi van a véggondnok kijelölésével, amit a vizsgálat lefolytatásának idejére kértünk?
Hogyan szabadulhatnánk meg az intézettől?

kisrita # 2008.07.09. 15:36

Csak annyit fűznék hozzá, hogy nálunk a gondokság alá helyzés/ illetve felülvizsgálat sokszor majdnem egy évbe telik mig lezajlik. Van hogy gyorsabban megy, attól is függ mennyi eset van. De az is hozzátartozik a dologhoz, hogy áprilisban már azt mondják a hivatalban hogy ne kérjünk már vizsgálatot, mert nyári szünet lesz hamarosan................:(

Türelem, mást nem nagyon tehetnek. Ha el van indítva a gondokság alá helyezés, akkor meg is lesz csak idő kérdése.

monalisa1 # 2008.07.09. 13:57

Vélhetően a szociális intézetben tevékenykedő orvos nem igazságügyi pszichiáter orvosszakértő, másvalaki pedig nem jogosult a vizsgált személyről hiteles véleményt mondani.

Azt hogy az intézményvezető miért nem járt el ebben az ügyben már előzőekben, azt tőle/tőlük tessék megkérezni.

Csigáné # 2008.07.09. 12:18

Már csak azt nem értem, hogy nem egy utcán kóborló emberről van szó, akit nem lehet orvos elé cipelni, hanem egy szociális intézetben lakóról, ahol elvileg folyamatos orvosi felügyelet alatt áll, legalábbis biztosan van az intézetnek orvosa. Akkor miért nem lehetett már innen bekérni egy szakvéleményt, holott az intézet is panaszkodik rá folyamatosan, mert problémái vannak vele?

Csigáné # 2008.07.09. 12:00

Köszönöm, akkor várunk még egy kicsit.

ObudaFan # 2008.07.09. 10:59

Nem lesz gyorsabb szerintem, mert a gyámhatóság már most elkészítteti a szakvéleményt, ami az egyetlen időigényes része a pernek.

Csigáné # 2008.07.09. 09:13

Bocs, ObudaFAn,valószínűleg én fogalmaztam rosszul, lényeg, hogy 15 évvel ezelőtt a vagyonmegosztás nem történt meg, és édesapám azóta sem kezdeményezte, csak most, az intézet befolyására.
A baj, hogy még el sem kezdődött a gyámhatósági eljárás. Ha mi kezdeményezzük a pert, és nem várunk a gyámhivatalra, az gyorsabb lefolyású lehet? Milyen plusz költségbe kerül az nekünk?
Addig is legjobb lenne, ha nem ebben az intézetben lenne. Hogyan tudnánk elérni, hogy elkerüljön innen?

ObudaFan # 2008.07.08. 15:05

Itt valami nem stimmel. Az hagyján, hogy félbeszakadás itt csak valamelyik fél halálával következett volna be a perben, de ha maga a bontás megvolt, és utána a külön vagyonjogi perben nem jelent meg az egyik fél, annak aztán semmilyen hatással nem kellett lennie a perre.

Lehetséges, hogy 3 hónapnál hosszabb időt vesz igénybe a gyámhatóság eljárása, de a pert te is megindíthatod.

Csigáné # 2008.07.08. 07:44

Sziasztok!
Szüleink 15 éve elváltak édesapánk alkoholizmusa és agresszív magatartása miatt. Azóta édesapánkkal nem tartjuk a kapcsolatot, édesanyjánál és különböző intézetekben élt. Tavaly decemberben átkerült egy hozzánk nagyon közeli intézetbe, azóta mi is, és édesanyánk is zaklatásoknak vagyunk kitéve általa. A probléma az, hogy a váláskor, 15 évvel ezelőtt, kezdeményezte ugyan a vagyonmegosztást, de a tárgyaláson nem jelent meg, így az félbeszakadt, és azóta sem történt meg. Ez az új intézet, mely egy személyes gondoskodást nyújtó, bentlakásos szociális intézet szenvedélybetegek részére, már kutakodott a jövedelmünk, mint a legközelebbi hozzátartozók jövedelme után, ugyanis édesapánk nyugdíja nem fedezi az ottani ellátását. Ugyanakkor édesapánk 15 év után egy bírósági keresetet is beadott, mely szerint követeli édesanyánktól a a közös házból a részét. Gyanítjuk, hogy a kereset mögött is az intézet áll, ugyanis azt így megfogalmazni édesapánk már nem képes. Időközben, miután édesapánk nem magyar származású egyénekkel jelent meg az édesanyánk lakta háznál (természetesen alkoholos befolyásoltság alatt), mondván, hogy ő azt eladja, és a vevők szeretnék megnézni, édesapánk beszámíthatatlanságára való tekintettel a gyámhivatalnál kezdeményeztük a gondnokság alá vételét sűrgősségi eljárással, véggondnok kijelölésével. Mindez még április elején történt, de vizsgálat még azóta sem indult meg. Most azt fontolgatjuk, mi indítjuk meg a gondnokságot a bíróságon. Már csak azért is fontos lenne számunkra, mert az biztos, hogy valamennyi része még van a házban, még ha nem is annyi amit kér, ki kell fizetnünk neki, de legalább ne az ablakon dobjuk ki, mert így ráteszi a kezét az intézet, valamint elissza. Sajnos ebből az intézetből, mivel cselekvőképes egész nap oda megy ahová akar, és így természetes kocsmába is. Erről saját szemünkkel bizonyosodtunk meg ottjártunkkor. Ahhoz, hogy kifizessük lakáshitelünk mellett újabb hitelbe kellene vernünk magunkat, mindhárman lediplomáztunk a segítsége nélkül is, most pedig még a saját gyerekeinktől is vegyük el miatta?
1.)Senki nem kérte, mi pedig különösen nem, hogy ebbe az intézetbe kerüljön. Nem lehetne kezdeményezni valahol, hogy egy távolabbi, olcsóbb intézetbe kerüljön, amit még fedez a nyugdíja? Hol tudnánk ezt kezdeményezni?
2.) Lehetséges, hogy 3 hónap után a gyámhivatal még mindíg nem indított eljárást orvosi szakvéleményre várva? Hol tudnánk ezt megsürgetni?
Üdv és köszönet
Ágnes

monalisa1 # 2008.06.29. 15:23

bornout

A testvéred felől a városi/megyei egészségügyi-szociálpolitikai osztályon próbálj érdeklődni, aztán a Vöröskereszt, a Karitasz, a Máltai Szeretetszolgálat, netán az egyik-másik egyházi intézmény jöhet még szóba. A vele kapcsolatos további kérdeseidre majd annak alapján kapsz választ, informálást. (Amúgy tényleg érdekes a kérdés, mert ma már egy egyházi intézménynél is kell a hozzátartozóknak fizetni a tartásért, gondozásért.)

Örökség(e) estén hivatalból ügygondokot rendelnek majd ki, tehát "elkótyavetyélni" nem fogja tudni.