Hagyatéki kérdés


drbjozsef # 2019.01.02. 05:54

SRKati,

Ha a szüleid nem élnek, és házastársad sincs (élettárs amúgy sem örökölne), akkor a két testvéred fog örökölni utánad.

Mivel a szüleid "helyén" örökölnek, ezért az egyik szülőd felét az édestestvéred, a másik helyén a két testvéred felesben örököl, tehát a vagyonod 1/4-ét a féltestvéred. 3/4-ét az édestestvéred örökli utánad.

Ettől eltérhetsz végrendelkezéssel, ha akarsz, bármelyikük javára, de a köteles rész mindenképpen jár, ami a harmada annak, amit törvény szerint amúgy örökölnének. (Tehát ha mindenedet az édestestvéredre hagynál, akkor 1/12 részt kell kapjon a féltestvéred is, és csak a többit kapja az édestestvéred, ha viszont mindent a féltestvéredre szándékoznál hagyni, akkor 1/4-et mindenképpen kapna az édestestvéred, és a többit a féltestvéred.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.01. 14:20

Élő szülők?

SRKati # 2019.01.01. 14:06

Azt szeretném megtudni, hogy ha egyedülálló vagyok ki örököl utánam? Nincs gyerekem, sem élettársam. Egy vér szerinti bátyám van,és egy apai féltestvérem.

Vadsuhanc # 2018.12.30. 16:13

Romániai törvények vonatkoznak a síhely megváltásával kapcsolatban. Az ott hatályban lévő jogszabályokat kell megtudni és az alapján intézkedni.

anka # 2018.12.30. 15:53

Tisztelt Fórumozók!
Öröklés ügyében lenne kérdésem.
Romániában temetői sírhely van egy elhunyt magyar és román állampolgár nevén. Az egy éve elhunyt hölgynek a harmadik férje magyar állampolgár volt (ekkor már rendelkezett a kérdéses sírhellyel, mert előző férje vette). Nincs gyereke. A harmadik férj gyermekei gondoskodtak róla. Halála után nem volt hagyatéki eljárás, mert nincs magyarországi tulajdona. Kiderült azonban, hogy a romániai sírhely csak az ő nevén van. Ezt szeretnénk megvásárolni, esetleg ajándékozási úton megkapni, mert a néni nevelte egy ideig apósomat, akit hirtelen halála miatt 25 éve ebbe a sírba temettek. A romániai jog miatt csak a tulajdonos rendelkezhet a sírhellyel, így rendezni kellene a tulajdonosi helyzetet. Bonyolult ügy ez? A néniről gondoskodó magyarországi család lemond a sírhelyről a javunkra, csak nem tudjuk, hogyan kell elkezdeni. Ők az örökösök? Kell egy hagyatéki eljárás? Hogyan tudjuk igazolni Magyarországon, hogy odaát az övé a sír (hivatalos fordításokkal?)?
Előre is köszönöm, ha valaki tudna támpontot adni!
Anikó

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.21. 11:31

Az élettársak a jogviszony alatt önálló szerzők, de az életközösség megszűnésekor a vagyonszaporulattal a szerzéshez való hozzájárulás arányában el kell számolni.

Bibi1957 # 2018.12.21. 11:00

Üdvözlöm! Párommal 1995 óta élünk együtt. 1997ben részletfizetésre megvettem édesanyám önkorm.lakását, amiben 1965 óta lakott. Anyu meghalt, a lakást eladom. 1. Ennek árából a párom halála esetén gyerekei követelhetnek-e bármennyit is? A lakásra csak az árát 800 eft költöttem. Piaci értéke most több 10mft. 2. Ha másikat veszek helyette, akkor mi lesz a helyzet?
Köszönöm.

drbjozsef # 2018.12.21. 06:12

Tehát összefoglalva az új adatok alapján : szerintem érdemes lenne megnézni, mi az az örökség, amiért a lánynak az eljárást el kellene indítania, ami nem lesz feltehetőleg se rövid, se olcsó (ha tudja fizetni az ügyvédeket, és pl. érzelmileg neki fontos, hogy megállapítsák ki volt az apja, az persze más).

Ha érdemes belekezdenie, akkor keresnie kellene Magyarországon egy olyan ügyvédet, aki a hagyatéki kérdésekhez is ért ÉS németül is jól beszél. Mert az biztos, hogy néhány levél alapján végigverni a magyar bürokrácián a feltételezett apa szüleinek exhumálását, esetleg pereskedni az ellenérdekelt rokonsággal, nem lesz egyszerű.

Lyonee # 2018.12.20. 16:05

"(Szorri vagyok. :) )"
Nem rád gondoltam!

Sherlock # 2018.12.20. 12:58

Nem Németországban lenne a per, nem is német jog alapján, mindegy hogy ott tilos-e. Az apa szüleit vélhetően nem hamvasztották, akkor még nem volt divat, tehát az ő földi maradványaik akár alkalmasak is lehetnek DNS tesztre.

Remény14 # 2018.12.20. 12:46

Látom érdekes az ügy ???? és nagyon értékelem mindenki véleményét hozzászólását.
Számomra az lenne a fontos hogy kiderüljön hogy a lány az ő lánya, és ha már az apa elhanyagolta és az anya ( ő is meghalt ) sem mondta el az igazságot életében a lanynak.
Nagyon nagy szerelem volt, viharos szállítással.
Találtam leveleket az anyától,amiben ír a lányról.
Hamvasztva volt az elhunyt.
Németországban tilos halott után apasági DNS tesztet elvégezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 12:00

Nem biztos.
Egyrészt az apai státusznak betöltetlennek kell lennie, vagy ki kell üríteni.
A perben pedig például meghallhatják tanúként a felperes anyját, aki elmondja, hogy igen, a vélelmezett fogamzási időben közösült a néhaival, és az már bőven elég lesz.

drbjozsef # 2018.12.20. 11:56

"esetleg".
(hasonló a "például"-hoz)

A kérdéstől függetlenül, általánosságban, ha jelentkezik valaki, hogy DNS tesztet csináltatna, és ehhez legfeljebb exhumálással tudna mintához jutni, akkor ehhez a bíróságnak elég egy bemondás, a kérelem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 11:46

(Szorri vagyok. :) )

Lyonee # 2018.12.20. 11:28

Senki. Addig meg fölösleges elméleteket gyártani.
Egyszerre írtunk az előbb.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 11:13

Az egészen biztos eredményhez egyenesági rokonok kellenének. Oldalági rokonok mintáiból nemigen lehet ítéleti bizonyosságra szert tenni.

De mégegyszer: ki mondta, hogy a néhai apát elhamvasztották, és patológiai minta sem maradt?

Lyonee # 2018.12.20. 11:05

Vannak rokonok, amelyek DNS-éből már megállapítható a rokonság, vagyis az apaság.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 11:05

Hogy elhunyt, az nem akadály. (A bíróság által kirendelt ügygondnok lesz az alperes.) Ha hamvasztással temették, az már probléma - de erről semmit nem tudunk. (De még akkor is ott lehet egy fésű vagy hajkefe néhány hagymás hajszállal, zakó vagy kabát válláról ugyanilyen hajszál, esetleg fogkefe stb.)

drbjozsef # 2018.12.20. 10:36

Elhunyt, esetleg elhamvasztott apa esetén, más leszármazó nélkül?
És erre minden további nélkül alap, hogy valakinél megtalálták az anyakönyvi kivonatát?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 10:28

Ne viccelj már! Hogyan bizonyítaná? Mint rendesen, DNS-vizsgálattal.

drbjozsef # 2018.12.20. 10:22

Ha a párod azt jelenti, hogy élettárs voltál, akkor nem is vagy érintett az öröklésben. Így tényleg nehezebb.

Ilyen esetben lehet, hogy a legcélravezetőbb mégis az lenne, ha keres ott a lány egy olyan német ügyvédet, aki ismeri a magyar jogot, eljárást. Egy tanácsadást megér pár eurót, de lehet, hogy nem fog sokkal előbbre jutni, hiszen ennyi idő után egyáltalán hogyan bizonyítja az apaságot?

Nagyobb eséllyel ez már egy eső után köpönyeg eset lesz, de egy próbát megér, hátha.

Remény14 # 2018.12.20. 09:40

Köszönöm szépen a tanácsokat, már is okosabb lettem.
A kijelölt közjegyző mind mellébeszélt mikor nála érdeklődtem telefonon, párom halála óta én is Németországba elek,csak azt ismételte hogy az ügy folyamatban. Ráadásul én is nagyon járatlan vagyok mindenféle magyarországi ügyintézésben, Erdélyi vagyok csak 5 évet éltem Magyarországon.

drbjozsef # 2018.12.20. 07:23

Remény,

Ha nem beszél magyarul, kérdezd meg Te, a MOKK oldalán meg tudod nézni ki lesz a kijelölt közjegyző, menj el hozzá vagy hívd fel, és kérdezd meg mit kellene csinálni.

ObudaFan # 2018.12.19. 22:22

A hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzőhöz. Vagy ügyvédhez, aki ezt intézi helyette.

Remény14 # 2018.12.19. 20:08

Tisztelettel üdvözlök mindenkit!
Az én történetem amiben tanácsot, segítséget szeretnék kérni.
A párom halála után, találtam egy németországi anyakönyvi kivonatot a régi papírjai között,egy létező gyerekről.Csak az anya neve volt rajta az apa (vagyis a párom )neve nem.
Sikerült a lányt megtalálnom Németországban, ő addig nem tudta ki az édesapja.Az elhunytnak nem volt más gyereke csak távoli kapzsi rokonai vannak akik örökölhetnének utánna.
Kérdésem: örökölhet a lány, és egyáltalán hogyan és hová forduljon?Őcsak németül beszél.
Köszönöm a remélhető válaszokat.
Tisztelettel...