Szülői felügyeleti jog


ObudaFan # 2017.04.13. 18:57

Leende

Nincs olyan szabály, hogy a bíróság nem dönthet ideiglenes intézkedéssel a szülői felügyelet gyakorlásáról is akár, de az tény, hogy csak igen ritkán és indokolt esetben tesz ilyet. Más hatóság meg addig, amíg per van folyamatban, aligha fog eljárni.

Kisvaki # 2017.04.22. 17:10

Tisztelt Fórumozók!

Egy kis eligazításra lenne szükségem. Három éve külön vagyok a gyermekem apjától. Szóbeli megegyezés szerint fizeti a gyerektartást. A kisgyerek fél évre rá, a szétköltözésnek, diabéteszes lett. Apukát 1 éve nem láttuk, nem hív, nem jelentkezik. Ha keresem arra hivatkozik, hogy beteg volt, ezért nem jött. Most itt az iskolai beiratkozás,röpke 2 hét alatt, de vissza küldte a kitöltött papírt, így be tudtam íratni a gyereket.Az rendben van, hogy fizet, de felháborít, hogy ennyire nem vesz a gyerekről tudomást. Gondolom nem kell részleteznem, hogy mennyire megváltozott ettől az új helyzettől az életünk, a napi gondokkal én küzdök meg, a munkám megszűnt, mert a gyerek csak délig van oviban. Nem siránkozok,de úgy érzem, hogy nem szeretném apukát mindig keresgélni, ha kell az aláírása, beleegyezése stb..illetve, ha plusz kiadás van a gyereknél, könyörögni kell, hogy szálljon be. Arra gondoltam kérem a bíróságon a gyerekelhelyezés lepapírozását, a szülői felügyeleti jogárok nem szeretne lemondani, mert ez nála elvi kérdés...ugyan nem kíváncsi rá, de mégis. Szeretném, ha a bíróság megnézné a hivatalos jövedelmét, és ha mód van rá, és járna több gyerektartás elfogadnám. Illetve nem tudom, hogy diabéteszes gyermek esetében, kérhetem-e, hogy mivel a gyermek csak 6 éves, nem tudja ellátni önmagát még önállóan (inzulin beadás), és apuka ezekről semmit nem tud, hogy a láthatás csak felügyelet mellett történjen? Nem azt akarom, hogy ne lássa, csak, hogy ne vigye el, hiszen nem tudja mikor mit kell tenni. Elintézhetőek ezek a dolgok így ahogy gondolom, vagy ne így vágjak neki a bíróságon? Köszönöm szépen a válaszokat előre is!

alfateam # 2017.04.22. 17:33

, hogy ne vigye el, hiszen nem tudja mikor mit kell tenni
Vigye csak, add oda neki. Írd le neki mikor mit kell tennie. Had-tudja meg mennyi gond van vele.
Egyébként is éppen úgy szülő ő-is mint Te.

Ha bírósághoz fordulsz és kéred a szülői felügyeleti jogot gond nélkül megkapod, és a tartásdíjról is rendelkezik.

Vyktor # 2017.05.17. 09:13

Jó napot kívánok!

A volt feleségem kizárólagos szülői felügyelettel rendelkezik, de a munkahelyén történt változás miatt megkért, hogy 2 hétig (hétköznapok) nálam legyenek a gyerekek, mert vidéken lesz továbbképzésen, valamint a későbbiekben hetente átlag 2-2 napokat kellene segítenem a gyerekek ellátásában. (Jelenleg 2 hetente van láthatási jogom.)
Milyen papírt írjunk magunk közt, ami bizonyítja, hogy én tartom el a lányokat az adott napokon? (gyermekelhelyezési per esetére, mert egyébként is gondok vannak a gondviseléssel)
Jogilag ezt szükséges lenne újra szabályozni? (4 éve váltunk el)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.17. 09:47

Szerintem örülj az extra kapcsolattartásnak, és ne akarj visszaélni vele.

Karcsipapa # 2017.06.01. 16:57

Tisztelt Fórum! A szülői felügyelettel kapcsolatban az elsőfokú bíróság úgy döntött ,hogy a két kiskorú gyermekeinket megossza . Ezt a volt feleségem meg fellebbezte és a másodfokú bíróság az ő javára ítélte meg a gyermekeink kizárólagos szülői felügyeleti jogát! Az első fokú és a másodfokú tárgyaláson több igazság ügyi szakértő véleményével is bizonyítva lett részünkről ,hogy a 13 éve tudott ön és közveszélyes paranoid skrizófériával beteg.Ennek ellenére még is a feleségemet tartották alkalmasabbnak a gyermekeink szülői felügyeleti jogára mint engem aki mindent megtett és tesz a mai napig a gyermekei egészséges fejlődésük ért ! A bíróságok tárgyalásakor főleg a másodfokú bíróság döntésénél ki hangsúlyozták ,hogy a szakorvosi véleményt felül bírálja a beteg kezelő orvosának a gyógyszerei hosszú ideje nem szedő betegének tünet mentes bemondása ! Az egyetlen vád ellenem az ,hogy az egy lakásban lakó beteggel és az általa gyerekeimet állandóan ellenem uszítva(szülői jogaimat semmibe véve) sorozatosan feljelentett a hatóságok előtt azért mert felmertem emelni "zaklatásáért "a 13 éve elviselt dolgaiért a hangomat. Kérem mindenki segítségét az ügyemmel kapcsolatban.

Karcsipapa # 2017.06.01. 16:57

Tisztelt Fórum! A szülői felügyelettel kapcsolatban az elsőfokú bíróság úgy döntött ,hogy a két kiskorú gyermekeinket megossza . Ezt a volt feleségem meg fellebbezte és a másodfokú bíróság az ő javára ítélte meg a gyermekeink kizárólagos szülői felügyeleti jogát! Az első fokú és a másodfokú tárgyaláson több igazság ügyi szakértő véleményével is bizonyítva lett részünkről ,hogy a 13 éve tudott ön és közveszélyes paranoid skrizófériával beteg.Ennek ellenére még is a feleségemet tartották alkalmasabbnak a gyermekeink szülői felügyeleti jogára mint engem aki mindent megtett és tesz a mai napig a gyermekei egészséges fejlődésük ért ! A bíróságok tárgyalásakor főleg a másodfokú bíróság döntésénél ki hangsúlyozták ,hogy a szakorvosi véleményt felül bírálja a beteg kezelő orvosának a gyógyszerei hosszú ideje nem szedő betegének tünet mentes bemondása ! Az egyetlen vád ellenem az ,hogy az egy lakásban lakó beteggel és az általa gyerekeimet állandóan ellenem uszítva(szülői jogaimat semmibe véve) sorozatosan feljelentett a hatóságok előtt azért mert felmertem emelni "zaklatásáért "a 13 éve elviselt dolgaiért a hangomat. Kérem mindenki segítségét az ügyemmel kapcsolatban.

ObudaFan # 2017.06.01. 17:20

Ez aligha fog menni a fórumon keresztül, ugyanis az iratok ismerete nélkül itt már aligha lehet segíteni. Megjegyzem, jogerős ítélet után erősen kérdéses, hogy az iratok ismeretében lehetne-e még segíteni.

Karcsipapa # 2017.06.02. 18:18

Tisztelt obuda fan!
"Ez aligha fog menni a fórumon keresztül, ugyanis az iratok ismerete nélkül itt már aligha lehet segíteni. Megjegyzem, jogerős ítélet után erősen kérdéses, hogy az iratok ismeretében lehetne-e még segíteni"
Nos először is köszönöm a válaszát! Én úgy érzem és tudom is bizonyítani ,hogy a T. Bíróságok az általam benyújtott bizonyítékokat figyelembe sem vették illetve el sem olvasták ami szerintem igencsak nagyfokú egyoldalúsághoz -elfogultsághoz vezettet. Természetesen egyetértek abban ,hogy így a fórumon keresztül az ilyen közel 3 éves bírósági ügymenetet -ítéletet nem lehet rendezni.Csak mivel olyan sok hasonló bírói döntések hibáiból adódó tragédiákról hallunk gondoltam a segítség kérésem lehetőségére! Összegzésként elmondanám még ,hogy a 15 éves házasságunkból 13 év gyerekeim és beteg feleségem melletti becsületes kitartásomért kaptam a hónap végéig egy olyan ultimátumot amely szerint nekem csak VOLT : családom,otthonom ,megélhetésem!

SACA02 # 2017.06.04. 18:12

Udv! Erdeklodni szeretnek, hogy a gyermek ket eves koraban valtunk el, ket het van leirva a nyari szunetben hogy az apa lathatja. A gyerek most iskolas mar, az apa kerheti ennek az emeleset? Koszonom

ObudaFan # 2017.06.05. 06:15

Kérni kérheti, és esélye is van, de természetesen a körülményekhez képest minden ügy más.

belobelo # 2017.06.05. 13:34

Üdv!
Segítségüket szeretném kérni!
A Volt páromtól van kettő közös gyermekünk, egy 4 és egy 8hónapos kislány.
Mig egyutt voltunk, az ő szüleinél éltünk, de mivel vele a kapcsolatot megszakítottam így a gyerekekkel
az én szüleimhez költöztünk, azóta új, boldog kapcsolatban vagyok a jelenlegi párommal.
Gyermektartást kértem a volt páromtól a két gyerekemre, amit a bíróság meg is állapított, viszont csak az első hónapban
fizette ki azt a 30.000ft-ot amit megszabtak, utána csak a hallogatás volt részéről, hogy majd ekkor meg akkor..
Egy jobb élet reményében olyan ötlet jutott eszünkbe, hogy külföldön próbálunk munkát keresni maximum 1 évre, hogy normális független
családi körülményeket tudjunk biztosítani a gyerekeimnek. Meg is ragadtunk egy ilyen külföldi munkalehetőséget, nagyon kecsegtető volt
a fizetés amit ajánlottak nekünk. Innentől jönnek a gondok: A két gyermekem gyámságát, és a gyerekek után járó gyest és családi
pótlékot átadtam az gyermekeim apai nagyszüleinek ideiglenesen
míg külföldön dolgozunk. A munka nem jött be, 3 hetet voltunk kint, nem fizettek ki minket a megbeszéltek szerint és hazajötttünk.

  • egyébként is hazajöttünk volna az első hónap után mivelrájöttem hogy a gyermekeim nélkül nem tudok létezni.

Hazajövetelünk után azzal szembesültünk hogy a nagyszülők akiknek ideiglenesen átadtuk a gyámságot nem akarják visszaadni nekem a lányaimat!
Ők próbálnak meg nekem feltételeket szabni hogy márpedig én nem vihetem el őket abból a városból ahol jelenleg laknak, egy másik városba ahol a jelenlegi
párom szüleinél tudjuk a lakhatásunkat megoldani. Azt mondják hogy nem engedik elvinni a gyerekeket, meg hogy én ott helyben vállaljak munkát és
abban a városban alakítsak ki magamnak új élelet! de én ott nem akarok és nem is tudnék már lakni! A páromék háza (300nm, 2 szintes) minden szempontból megfelel
szerintem annak a körülménynek, ami szükséges a gyermekeim tartásához. A párom jelenleg is dolgozik itthon, van jövedelme, a szülei is szintúgy dolgoznak,
és támogatnak minket mindenben! Egyszerűen nem birom a gyerekeim nélkül!!! Nem birom hogy nélkülük kell léteznem!!

Kérem aki jártas az ilyen ügyekben az mondja meg nekem legyen szives hogy mikor kaphatom vissza a gyerekeimet, és van e ennek valami akadálya jogi szempontból
a fent leirt történetem után!!
Köszönöm!
Tünde

Burn Out # 2017.06.05. 15:20

gyámhatósággal felvetted már a kapcsolatot? kérted a családbafogadás megszüntetését?

SACA02 # 2017.06.05. 17:08

Udvozlom! erdeklodni szeretnek hogy az apa nem hozta haza a gyermeket vasarnap hat orara ahogy a birosagi vegzesen szerepe, kedden viszi az iskolaba. Korozest ki lehet ellene adni? a rendorsegen csak felvettek a vallomasomat de nem tettek semmit. Tovabbiakban kihez forduljak ez ugyben? Koszonom

drbjozsef # 2017.06.05. 17:31

Vallomásodat? Feljelentésre gondolsz?

lajcsó # 2017.06.05. 17:50

Azt nem ártana előzetesen tisztázni, hogy mi a késés oka!?

SACA02 # 2017.06.05. 18:06

Feketen-feheren le van irva hogy a punkosd az enyem, mivel paros hetvege, igy mondtam hogy vasarnap este hat nalam az atadas. Semmi oka nincs, a gyerek nem beteg, semmi baja, csak nem adja vissza, holnap viszi be az iskolaba

belobelo # 2017.06.06. 10:15

Kedves Burn Out!

még nem vettem fel a gyámhatósággal a kapcsolatot, holnap vagy holnapután lesz lehetőségem átmenni a gyámhatóságra
a gyerekek nagymamájával beszéltem telefonon,
de ő továbbra is azt hajtja, hogy én nem vihetem őket sehová, nem fogja ideadni nekem őket.
a helyi gyámhatóság vezetője nagy barátja a volt anyósomnak, és félek hogy elfogult vele szemben. és engem akadályozni
fog ahol csak tud. a kérdésem az, hogy ugye anyósom nem szabhat ilyen feltételeket hogy nekem bizonyítanom kell felé
hogy jó anya vagyok, meg hogy én találjak ott helyben magamnak munkahelyet és majd akkor 3 hónap mulva
visszaadja nekem őket de csak ott helyben.. Én nem akarok dolgozni míg a kisebb gyerekem az ovodás kort el nem éri. én velük
akarok lenni, nekik mellettem a helyük. erre ugye nem kötelezhetnek hogy én találjak magamnak munkát?

nyirog # 2017.06.09. 16:49

Kedves Fórumozók!
10 év házasság után kiderült, hogy a feleségem fűvel-fával megcsalt (az elmúlt 2 év alatt legalább 3 különböző kapcsolata volt). Ezt el is ismeri, és most válni szeretne, hogy az éppen aktuális szerelméhez odaköltözhessen és összeházasodhassanak. A házasságunkból egy fiunk született, most 9 éves. A feleségem magának akarja a gyereket. Az igazság az, hogy tulajdonképpen alig törődött vele, gyakorlatilag 90%-ban én neveltem, mert a nejem alig van itthon, a szerelmével tölti legtöbb idejét egy másik városban, hetente talán 2 napot ha hazajön. A háztartást is én vezetem szinte kizárólag, főzök, mosok, takaritok, a gyerekkel csak én tanulok, játszok, gondozom. Most hogy felmerült a válás a feleségem elkezdett kedves lenni a gyerekhez, és direkt olyan programokat szervez, és úgy intézi a napját hogy többet kettesben lehessen a fiunkkal, engem kirekesztve (pedig a gyerek hozzám kötődik jobban, és nem is igazán akarja ezeket a kettesben töltött alkalmakat). Mindezt azért teszi, hogy a gyerek hozzá kerülhessen. Azt tudni kell, hogy feleségem nem tudná eltartani, nincsen állandó jövedelme. Alkalmankénti áruházi hosstesskedésből, és bolti eladói kisegitőként van némi jövedelme, de ez még a havi 30 ezret sem éri el. A gyereket is főleg azért szeretné magának, mert a gyerektartási pénzt szeretné megkaparintani, és mivel informatikusként elég magas a fizetésem, igy ez biztosan jelentékeny összeg lenne. Én semmiképpen nem szeretném, ha ő gyakorolná a szülői jogokat, mert attól tartok, hogy egyáltalán nem törődne a továbbiakban a gyerekkel, és különben sem szeretném ha kiszakadna a megszokott lakásból és környezetből. Kérdésem az lenne, hogy miket mérlegel a biróság konkrétan egy felügyeleti jog megállapitásánál? Mennyire anyapártiak? Mik az esélyeim?
Természetesen szó sincs arról, hogy eltiltanám a fiunkat tőle, de azt semmiképpen nem szeretném ha hozzá költözne és ő gyakorlná a jogokat. A legfontosabb, hogy a fiunk ne szenvedje meg ezt az egészet, de úgy tűnik ez csak nekem fontos, a feleségem csak minél gyorsabban le akarja rendezni a válást, hogy mehessen az új férfihez, más nem számit.
Köszönöm a segitséget!

alfateam # 2017.06.09. 16:59

Jó-lenne ha átvennéd a kezdeményezést.Ne álmélkodva várd, vajon mi fog történni.
Válókeresetet beadni, kérni a gyermek elhelyezését, nálad!

nyirog # 2017.06.09. 17:07

Nem azt mondtam, hogy álmálkodva várom, már jövő héten adom is be a válást, csak a kimenetel a kérdés. Arra vagyok kiváncsi, hogy reális esélyem van e a gyereket nálam megtartani?

alfateam # 2017.06.09. 18:15

Arra vagyok kiváncsi, hogy reális esélyem van e a gyereket nálam megtartani?

Ezt itt senki nem fogja neked megjósolni...

mentaldr. # 2017.06.09. 18:30

A bíróság ki fog rendelni szakértőt, ha nem tudja eldönteni, mert mindkét szülő alkalmas. Majd a szakértő eldönti, több szempont alapján, a másik szülő ellen történő nevelés veszélyeztető magatartás.

Mistvan85 # 2017.07.03. 21:16

Segítséget szeretnék kérni!

4 éve elváltam, van egy 7 éves lányunk és egy 9 éves fiúnk. Anyukánál vannak a gyerekek aki egy kisebbségi pasival állt össze. Sajnos az elmúlt időkben az anyuka párja bántja a gyerekeket,(fizikálisan maradandó nyomok nincsenek) ezt először anyuka nem hitte el, nemrég már rájött és emiatt el is költözött,de pár napig tartott és most visszament, de a gyerekek nem akarnak ott lenni, ezt többször is mondták anyukának. Sokszor sírnak emiatt. Egyébként anyuka soha nem nézte a gyerekek érdekét. Már voltam a gyámhatóságon, de sajnos nincs semmi bizonyíték arra hogy bántja a gyerekeket. Bíróság meghallgatná a gyerekeket? Mit tehetek ilyen esetben?

ObudaFan # 2017.07.04. 14:30

Bíróságon elhelyezés megváltoztatása iránt lehet pert indítani, illetve a gyámhatóságon is lehet eljárást indítani.
NEm közvetlenül a bíóság, hanem pszichológus szakértő hallgatná meg a gyerekeket.