Kedves Fórumozók!
A barátnőm édesanyja sajnálatos módon nemrégiben elhunyt.
Az Édesanyának van egy saját lakása, amit a barátnőm (egyedüli gyerekként) 100%-ban örököl tőle (jelenleg hagyatéki tárgyalásra várunk).
Az édesanyának az elmúlt 13 évben volt egy élettársa, akivel az édesanya lakásában együtt éltek. Nem voltak bejegyzett élettársi kapcsolatban, viszont az élettárs állandó lakcímmel van bejelentkezve a lakásba. Közös gyermekük nincsen.
A lakásban az élettársnak csak az édesanyával közösen beszerzett ingóságok felére van joga, a lakásra nem, ez már tisztázott.
Az élettárs viszont nem hajlandó elköltözni a lakásból, mert őszerinte; mivel állandó lakcímmel van a lakásba bejelentkezve, ő a hagyatéki tárgyalásig, addig a pontig, amíg hivatalosan is a barátnőm tulajdonába nem kerül a lakás, őt a lakásból nem tehetjük ki.
Most pedig már olyat mondott, hogy "lakhatási jogon" gondolkodik, hogy kérni fog ilyet (ez nem tudom, hogy mit jelent, én csak olyanról tudok, hogy "lakáshasználati jog", ami utóbbit csak akkor igényelhetne az élettársra, ha lett volna a lakásból az élettársnak is része, vagy ha lett volna az édesanyával közös gyerekük, de egyik eset sem áll fenn).
- A kérdésem az lenne
- hogy az élettárs, ha ilyen lakhatási/lakáshasználati jogra adna be igényt, sikerrel járna-e?
- Illetve az, hogy ha erre nincs joga, akkor leghamarabb mikor teheti ki barátnőm az élettársat a lakásból? Csak a hagyatéki tárgyalás után?
Köszönöm szépen azoknak, akik elolvassák, meg akik válaszolnak, hogy időt szakítottak rám.
Tisztelettel:
Fodor Patrik