Hagyaték


economist # 2019.06.05. 20:34

Lakatost hívtak, mert kulcsuk nem volt hozzá, és mindent elvittek ami mozdítható, bútorokat, műszaki cikkeket, könyveket. Természetesen készpénzt, ékszereket, kötvényt, műszaki cikket egy darabot sem "találtak", és nem is kívánnak semmiről elszámolni. Amit nekünk tulajdonítottak rámutattak egy kis szoba sarkában lévő néhány dobozban lévő értéktelen dologra "mi ebből innentől nem akarunk vitát, vagy akár ki is dobhatjuk" -> nesztek! vihetitek. Úgy, hogy egyébként semmiféle közjegyzői tárgyalás nem történt, mégis milyen jogon vihetném én el jogképtelen személy tulajdonát, ráadásul leltár nélkül?!

Azt talán nem kell elhinnem, hogy az volt a lakásban ugye? Valamint jogom lett volna ott lenni, amikor a zártörés megtörtént, ezzel kapcsolatban remélhetek kártérítést?

drbjozsef # 2019.06.05. 19:55

economist,

A jegyzőnek semmiképpen feljelentést.

Ha azt gondolod, hogy illetéktelenek elvittek olyan ingóságot, amit nem ő(k) fog(nak) örökölni, vagyis ellopták, akkor a rendőrségen feljelentést tehetsz.

De ez egy nagyon esélytelen dolog szokott lenni. Tudod tételesen bizonyítani, mit vittek el? Tudod bizonyítani, hogy nem az ő tulajdona volt? Tudod bizonyítani, hogy ő vitte el?

Ha örökös/házastárs/élettárs/rokon/akárki bejárhat az elhunyt ingatlanába (esetleg ott is lakott), akkor az ingóságokra általában keresztet lehet vetni.

Ahogy itt mondani szokta az ügyvéd úr : hagyaték esetén nemcsak az ingóságok tulajdonjogát nehéz bizonyítani, hanem gyakran egyáltalán a létezésüket is.

economist # 2019.06.05. 17:44

Ha kipakolják egy elhunyt lakását akkor kinek kell feljelentést tennie? A jegyzőnek?

wers # 2019.05.03. 09:02

szerintem nem szerencsés egy kérdést két helyen feltenni

egyébként meg kaptál választ már régebben

wers # 2019.05.03. 08:55

ja, most látom, a másik topikban van a kérdés másik fele.

wers # 2019.05.03. 08:48

Ebben az esetben nem tehet már semmit?

? mit szeretnél tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.03. 08:03

Ki se postázta még a közjegyző a végzést, csak kihirdette szóban.

drbjozsef # 2019.05.03. 05:43

Zsanett02,

Bele van írva abba a végzésbe.
Általában 15 nap. Ha addig nem fellebbez senki ellene, akkor jogerőssé válik.
De ennek deklarálása tovább tarthat, 1-2 hónap is lehet, mert ha nem veszi át valamelyik érdekelt a postán a végzést, akkor eleve csúszik, és a tértivevénynek is vissza kell mennie a közjegyzőhöz.
Ha fontos neked egy jogerős határozat, kérdezd a közjegyzőt, lejárt-e minden idő, és ha igen, akkor akár el is mehetsz egy jogerős pecsétért hozzá. Egyébként még 2-3 hét, mire megírja és kiküldi megint postán.

drbjozsef # 2019.04.25. 16:00

idegbaj,

csak annyival egészíteném ki oligaligát, hogy maga az örökség különvagyon, de több jogcímen lehet vele kapcsolatban megtérítési igénye a házastársnak adott körülmények esetén. Például ha jelentősebb beruházás, felújítás történt közösen az ingatlanon, vagy egy örökölt ingatlannal együtt örökölt tartozás közös megfizetése után.

oligaliga # 2019.04.25. 15:03

idegbaj

Az örökölt vagyon különvagyon,az nem része a házastársi közös vagyonnak, a házastársnak semmi köze hozzá. Ezen a tényen nem változtat sem a házasság hossza, sem a közös gyerek. Az örökös halála esetén elsősorban annak leszármazói örökölnek.

idegbaj # 2019.04.25. 14:03

Szeretnék tisztán látni, így a kérdésem:
Egy nagyszülő-szülő után örökölt ingatlan tulajdonlásának sora hogyan alakul egy válás után? A (volt) férj igényt tarthat-e bármire is ebből az örökségből? Számít-e a házasságban együtt töltött idő, a(z eddig) közösen nevelt gyerek/ek? Mi történik az örökölt ingatlannal az örökös esetleges halálakor?
Az ingatlan tehermentes, illetve jelenleg még haszonélvezettel terhelt. Köszönöm a válaszukat.


Tisztelt Fórumozók,Jogászok és Jogászkodók!
Elolvastam a fórumon az utolsó bejegyzéseket a végrehajtók munkájáról, (a kivétel er?síti a szabá

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.25. 11:42

Akkor mondom: a banknak igaza van, az örökösök egyetemlegesen rendelkeznek a számla felett. Legfeljebb azért furcsa az eset, mert általában nem szokták ezt tudni, alapvetően az öröklés jogi lényegét sem igen értik.

wers # 2019.04.25. 11:31

Tegnap kérdezted egy másik topikban, de én sem látok ott sem választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.25. 10:00

Nem kaptál erre választ már tegnap?

drbjozsef # 2019.04.25. 05:16

kovist,

Legfeljebb Te is egy két soros levélben tájékoztasd a bankot, hogy a hagyaték vagyont nem tartalmazott, a Ptk. 7:96§(1) alapján sajnos nem áll módodban az elhunyt tartozását megfizetni.

De semmi egyéb.
Esetleges ajánlott levelet át kell venni, bár elvileg az is az elhunyt nevére fog érkezni - válaszolni kell rá ugyanúgy a fentivel.

Sherlock # 2019.04.24. 13:41

Pont akkor szívjátok meg, ha bementek aláírni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.24. 12:18

Semmi.

kovist # 2019.04.24. 12:11

Sziasztok!

Hagyatéki eljárással megörököltünk öcsémmel közösen egy bankszámlát, csak hiteltartozással. Utólag tudtuk meg , hogy erről le is lehetett volna mondani... Mindegy , volt a hiteleken biztosítás. ("A" hitel + egy személyi kölcsön, 90 illetve kb 300e HuF értékben) A biztosító, a pénzintézetnek írt 2 soros levelében orvosi papírokra hivatkozva megtagadta a biztosítás fizetését. Visszamentünk a közjegyzőhöz aki készítette a hagyatéki végzést, azt mondta, hogy amit hozott határozatot azt már nem tudja visszavonni. Viszont nem vagyunk kötelesek fizetni, mivel passzívák voltak csak a hagyatékban, törvényben benne van , hogy csak adósság nem örökölhető, és a saját vagyonunkkal nem felelünk. A bank munkatársa telefonon értesített, hogy ki fogják adni behajtó cégnek a tartozást, ha nem megyünk be aláírni az új szerződést, amin a nevünkre vesszük a bankszámlát.

Ez ügyben szeretnék Önöktől tanácsot kérni, hogyan tudunk eljárni helyesen, vagyis ilyen esetben mik a teendőink?

drbjozsef # 2019.04.24. 06:00

monaa,

Visszakövetelheted.
Hogyan kapta anyukád a nyugdíját? Postán? Akkor szerintem ott kellene kezdeni. EZt írja a posta honlapja :

A havonta esedékes nyugdíjat (kivétel ÉLETJÁRADÉK) az elhunyttal közös háztartásban élő, az elhunyttal azonos – hatósági igazolvánnyal igazolt – lakcímmel (állandó lakcím, vagy tartózkodási hely) rendelkező közeli hozzátartozó (a házastárs, gyermek, örökbefogadott gyermek, unoka, szülő, örökbefogadó szülő, nagyszülő és testvér) veheti át. A felsorolásban szereplő jogosult esetén a felsorolás sorrendiséget jelent. Az összeg kifizetése Nyilatkozat az elhalálozás hónapjára megillető ellátás kifizetéséhez elnevezésű nyomtatvány kitöltését, valamint a nyilatkozó személyének azonosítását követően történhet meg.

Kérd, hogy mutassák meg a nyomtatványt ki írta alá, ki vette át a pénzt.

monaa # 2019.04.23. 16:15

Tisztelt Fórumozók!
Édesanyám január 1-én halt meg. A közjegyző megkereste a nyugdíjfolyósítót, ők azt az infót adták, hogy nincs édesanyámnak náluk lévő nyugdíja, azaz valaki átvette a január havi nyugdíját. Honnan tudhatom meg, hogy ki vette át és mennyit? Mert jelenleg senki sem vállalja, hogy átvette volna. És hogyan követelhetem vissza, a jogtalanul átvevőtől?

drbjozsef # 2019.04.15. 10:38

Tévedni emberi dolog. Most inkább ezek a Coelhó-s cuccok jönnek be.

Epifeni # 2019.04.15. 10:10

Akkor miért írtad lentebb hogy nem lehet?

Drjozsef én sokat olvaslak a forumon, és értelmes okos embernek gondollak.

Ezért kérdeztem tőled hátha azt rá egy jó terjedelmes választ

drbjozsef # 2019.04.15. 01:30

Isten útjai kifürkészhetetlenek.

Epifeni # 2019.04.14. 20:50

Igen szerintem ezt..

De akkor ha a kötelesrészre szorított kijelenti hogy fizetne , akkor semmiféleképpen nem tud alá tenni a köteles részt kérő hogy őt ez nem érdekli tulajdoni rész kell neki?

Ha kijelenti hogy fizetne- akár részletfizetéssel stb akkor semmiképpen sem teheti hogy tulajdont kérne mert ugy sem fogadják el?

milyen esetekben juthat tulajdoni részhez? ez nagyon ritka?

drbjozsef # 2019.04.14. 09:14

Ezt kérdezted?