Hagyaték


KissEmoke # 2017.12.21. 18:44

Szép estét.Elnézést, hogy egy nem a témába illő kérdést teszek föl, de új tag vagyok, ismerkedem az oldallal.
A kérdésem a következő lenne:
Örököltem egy ingatlant, melyet szeretnék májustól bérbe adni.Ha kiadom az ingatlant, akkor a bérlőt birtokvédelem illeti meg.Ez lassítja le az esetleges kilakoltatást (pl.nem fizetés esetén) ,jól gondolom?
Ha csak egy részét adom ki az ingatlannak, akkor nekem is megmarad a birtokjogom? Illetve ez felgyorsítja a kilakoltatást?
Bocsánat a sok kérdésért, de félek a rossz bérlőktől.

Köszönöm szépen a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.21. 16:06

Szvsz ezt most egy kicsit túltoltad.

nonolet # 2017.12.21. 14:58

.A szép kis családról annyit,hogy a testvérem több 10 millió forintot kapott az évek alatt,mig én 1 Ft-ot sem.

ÉS?!!
Ez a szülő szíve joga volt... amíg élt.
Közöd hozzá a sárga írígységen kívül?
Semmi.

Amiről tudod bizonyítani, hogy

  • ajándék volt a tesónak és
  • még a beszámítási határidőn belül kapta
  • az adott esetben a köteles részed alapjába belekerül

"A testvérem nem ápolta az anyját,míg én igen.A betegség utolsó 10 évében szinte csak nálunk lakott."

Magán ügy... így jártál.

"Amikor meghalt az anyu a testvérem munkanélküli lett,elhagyta a felesége(ő a viselkedése miatt).Magamhoz vettem,nálunk lakott.Egy éven keresztül én etettem,én itattam,én vettem a cigijét,a gyógyszereit.Mivel nem volt munkája 1 Ft-ot sem fizetett semmibe."

Magán ügy... így jártál.

"Aztán hirtelen előkerült a végrendelet,és a saját lakásomban fegyverrel megfenyegetett.Szerinted nem jogos az én követelésem????Akkor ebben a családban ki a szép?..."

Hát az... aki másét nem akarja elvinni.

- -

A vagyonjogi kérdésekhez ezeknek az életviteli dolgoknak, nem igazán van köze.

Életében mindenki azt csinál a saját vagyonával amit csak akar! az anyádnak is minden joga volt ahhoz amit tett.

Az, hogy ez szerinted méltánytalan, nem sok vizet zavar.

Egyedül a szülő tartási költsége, amiből esetleg rész kérhetsz a tesótól is, de ez is inkább csak elvi lehetőség.

- -

Ami neked jár az az amiről tudod igazolni, hogy a tiéd, csak a mamánál tároltad éppen.

Valamint a köteles rész, aminek az alapját
a bizonyítható és még beleszámolható ajándékok növelhetik.

wers # 2017.12.21. 11:22

:)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.21. 08:45

OFF
:) pontott tett a "kérédsem" kezdetű mondat végére.
Helyesen. :) Nem ortográfiai jellegű a baj.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.21. 08:44

Nem jó a kérdés. Ugyanis ilyen esetben nem feltétlenül a tiszta anyagi jog érvényesül, hanem a bizonyítás alapján rögzített tényállásra alkalmazandó jog.

Másképpen: ami a tiéd, az nyilván nem tartozik bele más személy hagyatékába. De amiről valamely érdekelt bizonyítja, hogy az az örökhagyóé volt, te pedig nem tudod bizonyítani, hogy ez megváltozott...

Marco64 # 2017.12.21. 07:47

Tisztelt Ügyvéd úr!A kérdésem csak annyi lenne,hogy a testvérem jogosan fenyeget-e lopással,rendőrségi eljárással,ha nem viszem vissza a korábban nekem ajándékozott berendezéseket.Vagy pedig a berendezések nálam maradhatnak,csak azok értéke levonásra kerül majd a köteles részből?

Marco64 # 2017.12.21. 07:44

nonolet..A szép kis családról annyit,hogy a testvérem több 10 millió forintot kapott az évek alatt,mig én 1 Ft-ot sem.A testvérem nem ápolta az anyját,míg én igen.A betegség utolsó 10 évében szinte csak nálunk lakott.Amikor meghalt az anyu a testvérem munkanélküli lett,elhagyta a felesége(ő a viselkedése miatt).Magamhoz vettem,nálunk lakott.Egy éven keresztül én etettem,én itattam,én vettem a cigijét,a gyógyszereit.Mivel nem volt munkája 1 Ft-ot sem fizetett semmibe.Aztán hirtelen előkerült a végrendelet,és a saját lakásomban fegyverrel megfenyegetett.Szerinted nem jogos az én követelésem????Akkor ebben a családban ki a szép?...

wers # 2017.12.21. 07:01

:) pontott tett a "kérédsem" kezdetű mondat végére.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.21. 06:45

Tulajdonképpen mi a kérdés?

nonolet # 2017.12.20. 23:34

Van sajátod is, de azért elviszed a tesó elől... szép kis család.

Marco64 # 2017.12.20. 22:47

Tisztelt Ügyvéd úr!Hagyatékügyben kérném a segitségét.Édesanyám leukémiás beteg volt.Az utobbi 10 évben sok időt töltöttünk együtt.Ápolásában úgy vettem részt-mivel más városban laktunk-hogy havonta 2-3 hetet nálunk töltött.Az elmúlt években több berendezést(porszívó-lábmasszirozó)nekem ajándékozott szóban.Az ajándékozásról szerződés nem készült.Van egy testvérem is aki vele egy lakásban lakott,de ő nem ápolta,inkább anyám tartotta el a 40 éves férfit.Az ajándékokat az anyukámnál hagytuk,hogy ő is tudja őket használni,mivel mi rendelkeztünk sajáttal.Édesanyám meghalt és a hagyatéki eljárás után derült ki,hogy 10 éve végrendelkezett és minden vagyonát(ingó és ingatlan)a testvérem fiára hagyta.Az első -és eddig az egyetlen jogerős-hagyatéki eljárás során az ingatlan 1/4 részét örököltem.Így a korábban nekünk ajándékozott tárgyakat(mivel azok az én tulajdonomat képezték)elhoztuk a lakásból.Most az új végrendelet előkerülésével új helyzet állt elő,és az elhozott berendezéseket követeli vissza a végrendelet szerinti örökös.Kérdésem,hogy a köteles részem mellett köteles vagyok-e a korábban ajándékba kapott tárgyakat visszaadni.Az ajándékozásról több tanu is van.Köszönöm a segitségét.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.20. 12:53

Erre válaszoltam.

Hapciusz # 2017.12.20. 12:48

perenkívűl megoldható, ha a testvérek elismerik, és számtalan fotó és tanúk (rokonok,ismerősök) tanúsítják az apa és gyerek közti kapcsolatot?

Az már elég hülyén jött volna ki, ha a gyerek kéri az apját az apaság elismerésére, illetve az apának ez meg se fordult a fejében, hogy közjegyző elött elismerje a gyerekét

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.20. 12:17

Per.

Hapciusz # 2017.12.20. 06:54

Nem valószínű mert az apa olyan állapotban van...

Az, hogy a gyermeknek anno jelképes apja lett, ezt az anyja barmolta el, tehát a gyermek nem tehet róla.

Ilyenkor milyen más bizonyítási lehetőség van?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.20. 06:10

Ha az a kérdés, akkor apai elismerő nyilatkozat csak személyesen tehető.

Hapciusz # 2017.12.20. 04:43

Mi van abban az esetben, ha egy gyermeknek papírforma szerint nincs apja, viszont a biológiai apjával tartja a kapcsolatot és annak is van még 2 névrevett, házasságban született gyereke. Nem kérte a gyerek hogy papíron ismerje el az apaságot, és az apa se kérte, hogy vegye fel a nevét.

Az apa halála esetén jogosult e a gyermek (felnőttkorú) kötelesrészre, és milyen módon? Vérvizsgálattal kötelezhető e hogy megállapítsák a testvérek közti vérségi kapcsolatot, vagy elég ha elismerik a féltestvérek egymást?

nonolet # 2017.12.18. 10:52

"de erre vonatkozó iratok már nem elérhetők (mi lett és mikor befizetve)."

Akkor mégis... milyen alapon akarsz kifogást emelni?!

jooba # 2017.12.18. 09:24

Tisztelt fórumozók!

Köszönöm az eddigi visszajelzéseket.

A 2017.12.03.-i kérdéshez kapcsolódóan: a kérdéses tartozás a kéményellenőrzéshez kapcsolódik, a kéményseprők követelik. Erre vonatkozóan nincs mérőóra, ezért lehetséges, hogy olyan követelést akarnak behajtani, amire vonatkozóan szolgáltatást nem is nyújtottak?

Ezt azért kérdem, mert tavaly küldtek közvetlenül nekem is számlát kéményellenőrzésről, pedig ingyenessé tették ezt a szolgáltatást, illetve a számlán volt olyan tétel is, ami nem volt beazonosítható (egyéb szolgáltatás sort kiszámláztak). Így nem vagyok róla meggyőződve, hogy az eljárás kapcsán minden rendben van, de erre vonatkozó iratok már nem elérhetők (mi lett és mikor befizetve).

ObudaFan # 2017.12.10. 18:07

Temetési koltsegbol 200-300000 Ft még nem kirívó és nem érdemes vitatni. Ennél magasabbat már esetleg.
Kérhettek tételes leltárt.

nonolet # 2017.12.10. 08:40

"Mit tudunk tenni, hogy bemehessünk? "

A hagyatékin átadták a tulajdont, azaz örökös és ezzel tulajdonos lettél?

Ha igen, akkor

  • üres (lakatlan és haszonélvező nélküli) esetben bármikor bemehetsz
  • nem üres (lakott és haszonélvezős) esetben pedig előre egyeztetett időpontban

- -

HA még csak örökös jelölt (vélelmezett leendő tulajdonos) vagy akkor a hatásos fellépéseden múlik a bemenetel...

nonolet # 2017.12.10. 08:34

"Lekértük a földhivatalnál a tulajdoni lapot, amiből azt látjuk, hogy tavaly szeptemberben az 1/2 tulajdonból teljes tulajdonosként lett a papa bejegyezve, majd idén a halála után visszakerült minden az előző felállásra, ez miért történhetett? "

Ott van az is a tulajdoni lapon!
A teljes tulajdoni lapon, amin minden lépés látszik.
Csak idő- és történési sorrendben kell olvasni.

Heniiii # 2017.12.09. 17:26

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm eddigi válaszát.
Lekértük a földhivatalnál a tulajdoni lapot, amiből azt látjuk, hogy tavaly szeptemberben az 1/2 tulajdonból teljes tulajdonosként lett a papa bejegyezve, majd idén a halála után visszakerült minden az előző felállásra, ez miért történhetett? A nő fiával találkoztunk és ahogy beszélt arra következtettünk, hogy már nem is éltek együtt...ha ezt tudnánk bizonyítani az mit jelentene a számára/számunkra?
Az ingóságokat azért gondoljuk, hogy van, mert a nő fia mondta, hogy minden a lakásban van ugyanúgy, meg a műhelyben, mert a papa asztalos volt...De azt is mondta, hogy nincs jogunk bemenni az ingatlanba, ez igaz? Mit tudunk tenni, hogy bemehessünk? Szerettük volna megnézni, hogy hol élt a papa... És elméletileg a haszonélvezőnek kötelessége az ingatlan állapotát fenntartani, de honnan tudjuk milyen állapotot kell fenntartania ha nem is láttuk....
Mi kérhetjük a hagyatéki előadót, hogy vegyen fel tételes leltárt az ingóságokról?
Még azt szeretném kérdezni, ha a nő fia betette a temetési költségekről a számlát a hagyatéki eljárásba, és minket kihagytak a temetési ügyintézésből(a megkérdezésünk nélkül döntött), akkor mekkora az az összeghatár amíg elszámoltathatja a közjegyző a költségeket? Ráadásul megtudtam, hogy ezekben a költségekben az is benne van hogy közös sírkő van, nekünk kötelességünk a nő síremlékét is fizetni?(ezen a sírkőn ráadásul nem is úgy szerepel mint a házassági neve, hanem a leánykori nevén...)

Köszönettel: Heni

ObudaFan # 2017.12.06. 14:19

Heniiii

Ha azt állítjátok, hogy voltak ott ingóságok, amik az örökhagyóé voltak, és ezzel kapcsolatban igényt szeretnétek érvényesíteni, akkor nektek kell nyilatkozni, hogy pontosan milyen ingóságok voltak és nektek is kell vita esetén ezt igazolni.
Ha a papa 12M-jából vették 6M-ért az új ingatlant, akkor azért érdemes lenne utánanézni, hogy hogy és miért lett abból 1/2-1/2, és nem lehet-e ez ügyben tenni valamit.
Ami az egyezséget illeti, a saját részeteket annyiért adjátok el és annak, akinek szeretnétek. Nyilván a tulajdonostársnak elővásárlási joga van.
Viszont külső személy vajon mit adna haszonélvezettel terhelt 1/2 hányadért?
A haszonélvező nem köteles használni az ingatlant.
Ha magasabb összegért adjátok el a részeteket, mint a hagyatéki eljárásban arra megállapított összeg, akkor lesz személyi jövedelemadó.