Örökölt tartozás végrehajtása


mecmec # 2017.02.20. 19:34

Tisztelt Fórumozó/Szakértő!

Az alábbi esettel kapcsolatban kérnék segítséget, megpróbálom tömörebben leírni, a lényegesebb dolgokra koncentrálva:
2012-ben elhunyt édesapám, aki után a jogerős hagyatékátadó végzés alapján örököltem egy 1/2 tulajdoni hányadú házat (a másik 1/2 th édesanyámé). A jogerős hagyatékátadó végzésben hagyatéki tartozásként a házra felvett jelzálogszerződésből eredő tartozás szerepelt csupán. A jelzáloghitelt a ház építésére vették fel édesanyámmal, aki adóstársként szerepel a szerződésben.
A hagyatékátadó végzés után körülbelül egy évvel két követelésbehajtó cég is jelentkezett, hogy édesapám által felvett 2 személyi hitelt engedményezte a hitelt nyújtó Bank, nemfizetés következtében. A tartozásokért pedig én, mint örökös, felelek. Ebből az egyiket ki is fizettem (800 000 ezer forint), teljes mértékben le lett tisztázva. A másik engedményezett követelésből 400 000 forintot fizettem be, a követelt 1 200 000 forintból. Azonban tavaly olyan helyzetbe kerültem, hogy nem tudtam tovább fizetni az összeget.
A házra felvett jelzáloghitel miatt is késedelembe estünk édesanyámmal, és a :::: Bank most egy lezárási ajánlatot küldött. Eszerint vagy (1)egy összegben, vagy (2) 5 havi részletben fizetjük ki az ajánlatban megjelölt összeget, vagy (3) pedig megállapodunk a Bankkal a ház eladásáról, amelyet a :::: Bankkal megállapodást kötő vállalat azonnal meg is venne tőlünk egy minimumösszegen, és a lezárási ajánlatban szereplő, illetve a vállalat által fizetett minimumösszeg közötti különbséget kellene utána törleszteni. Ez utóbbi lehetőség lenne a legjobb számunkra, azonban nem lehetséges, mert végrehajtási jog van bejegyezve a házra, és ahhoz ellőbb azt a követelést kellene letisztázni (annak tisztázása folyamatban van, édesanyám az adós, és az ő munkabéréből vonják folyamatosan).
Én azóta a házból elköltöztem, és nem is szándékozom visszaköltözni oda, így gyakorlatilag édesanyám lakik benne csupán. Mint örökös, tudom, hogy csak a hagyaték erejéig tartozom felelősséggel, és azzal is tisztában vagyok, hogy annak a hagyatéki hitelezőnek, akinek jelzálogjoga van bejegyezve a hagyaték tárgyára, elsőbbsége van a kielégítés során.

Összegezve a helyzet most úgy áll, hogy van
egy követeléskezelőnél fennálló hagyatéki tartozásom, 1 300 000 forint értékben (a késedelmi kamatok miatt természetesen)
egy lezárási ajánlat a hagyatéki ingatlan bejegyzett jelzálogjog jogosultjától.

Mivel nem szeretnék a továbbiakban többet fizetni a negatív örökségem miatt (a ház és édesapám 110 000 forint munkabére volt csupán a hagyatékban, amelynek hagyatékátadó végzés szerinti akkori 2 200 000 forint 1/2 tulajdoni hányadra), így felmerült bennem, hogy hagyom a végrehajtásig fajuljon a dolog.
Ezzel kapcsolatban azonban nem világos a számomra, ha a követeléskezelő végrehajtásra viszi az ügyet, a végrehajtó köteles az ingatlanra korlátozni a végrehajtást, vagy az én nem létező munkabéremre (mivel diák vagyok és még nem dolgozom, csupán diákként, hogy fent tudjam tartani magam) fog végrehajtást vezetni? Illetve a Bank, ha végrehajtásra kerül az ügy, köteles az ingatlan árverésére korlátozni a végrehajtást? Vagy a hagyaték értékének erejéig kereshet kielégítést letiltás útján is?
Ha a Bankkal megállapodom, és sikerül azt a tartozást az ingatlan értékesítésével, vagy valamilyen egyéb módon megszüntetni, és a követeléskezelő cég azután indítja meg ellenem a végrehajtást, akkor a saját vagyonomra is vezetheti (lévén ebben az esetben a hagyaték tárgya már nem lenne a tulajdonom)?
Illetve a végrehajtás esetén ki viseli és milyen formában a végrehajtási költségeket?
Tudom, vissza kellett volna utasítanom az örökséget, de akkor még nem voltam vele tisztában, hogy ilyen mértékben negatív az örökségem.
Elnézést, ha nem fogalmaztam egyértelműen. Mindenképpen fogok jogi segítséget kérni, azonban szeretnék előbb itt érdeklődni.
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.20. 20:31

A jelzálogosnak felajánlod, hogy elégítse ki magát az ingatlanból, a másik hitelezővel pedig közlöd, hogy ha marad valami a jelzálogos kielégítése után, az az övé.

mecmec # 2017.02.20. 21:45

Köszönöm!

Annyi kérdésem lenne még, hogy van egy meghatározott forma, ahogy felajánlhatom? Vagy érdemes ehhez már jogi szakértőt is igénybe venni?

ObudaFan # 2017.02.21. 05:38

Írásban, hogy bizonyítható legyen. De egyébként érdemes.

SzeMon # 2017.02.27. 12:59

Tisztelt Fórumozók/Szakértők!
Kérdésem lenne, amire eddig nem találtam választ...
Édesanyám 3 éve meghalt, kb. 1 millió Ft adósságot (banki hitelek) és egy lizingelt autót (melynek hiteléből kb. 300 Ezer Ft tartozás volt vissza) hagyott hátra, se ingatlan, semmi tulajdon a nevén nem volt! Minden érintett bank, önkormányzat, stb. értesítve lett a halotti anyakönyvi kivonat másolatával együtt!
Megtörtént a hagyatéki tárgyalás, testvérem és én,mint örökösök visszautasítottuk az örökséget (ami a hiteleket és az autót jelenti), gyermekeink nevében is a Gyámhatóság jóváhagyásával. A gyámhatóság a határozatot elküldte a közjegyzőnek, de azóta sem történt még semmi az ügyben, nincs végzés, nincs semmi! Időközben a devizahiteles autó tartozása megszűnt, a bank megküldte a hivatalos iratokat, törzskönyvet és a hitel megszűnését igazoló papírt, Édesanyám nevére kiállítva, de nekünk címezve!! Tehát a banki tartozás ott megszűnt!
Mivel mi lemondtunk az örökségről, az autóról is, ez ugye "visszaszáll" az államra? Ha így van, ez milyen módon történik?? Mi a teendő? Van ebbe elévülési idő??

Köszönöm előre is a segítséget!!

Vadsuhanc # 2017.02.27. 15:09

SzeMon

Pontosan hol utasítottátok vissza, Ti mint gyermekek az örökséget ?

ObudaFan # 2017.02.27. 16:53

Ha az oroklest visszautasitottatok, nem lesz semmilyen kötelezettségetek.

Vadsuhanc # 2017.02.27. 17:05

Tisztelt ObudaFan!

A kérdés lényege a gépkocsi sorsa szerintem, bár ezt a kérdező nem írta.

A leírás szerint kifizették a maradék tartozást a nem örökölt gépkocsi után.

szizzs # 2017.03.01. 09:26

Tisztelt ObudaFan!

2013 elhunyt édesapám után örököltem egy ingatlant,a hagyatékátadó végzésben nem szerepelt, hogy végrehajtás lett volna az ingatlanon, ez csak 2016-ban derült ki amikor ajándékozás útján az ingatlan másik felét is megszereztem, szerencsére nem nagy összeg ki is lett rögtön egyenlítve, viszont nem biztos hogy az örökölt végrehajtás miatt kapok hitelt a házra.Kérdésem:utána kellett volna néznie a közjegyzőnek, hogy mi szerepel a tulajdoni lapon? Tudom nem nyomozó hatóság, de a tulajdoni lapot sem kell ellenőriznie? A végrehajtó irodában egyértelműen azt mondták hibázott a közjegyző.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.01. 09:54

Mi változott volna?

gerbera317 # 2017.03.01. 10:03

ki is lett rögtön egyenlítve

Akkor az a végrehajtás befejeződött, a terhelés kekerült a tulajdoni lapról. Mi a hiba? És miért másban keresed a nem létező hibát?

szizzs # 2017.03.01. 10:53

A hiba létezik, mert tudtomon kívül adósságot örököltem és annak ellenére, hogy már törölték a tulajdoni lapról a bank visszanézte és gondot csinál belőle, elúszhat rajta a hitelkérelmem, a kérdésemre esetleg tud vki választ adni? Köszönöm.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 13:07

szizzs

Az édesapád tartozása miatti bejegyzés mikor keletkezett?

Amikor 2013. évben az öröklés kapcsán a tulajdonjogodat bejegyezték az előtt?

Kérdésed nem kerek teljesen. A tulajdoni lapon mindennek rajta kell lenni-e az is, hogy ki mikor, hogyan és miért jegyeztetett be bármilyen jogot.. Egyeztess és írd meg mi szerepel és milyen dátumokkal rajta.

Kizártnak tartom, hogy a közjegyző hibázott.

( Teljesen laikus, jogi képzettséggel nem rendelkező hozzászóló vagyok )

gerbera317 # 2017.03.01. 13:18

a bank visszanézte és gondot csinál belőle

Ugye, csak viccelsz? Szerintem te kevered itt a dolgokat a büntetett előélettel.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 13:33

:-)

ius latratus # 2017.03.01. 13:40

Kérdésem:utána kellett volna néznie a közjegyzőnek, hogy mi szerepel a tulajdoni lapon?

S ez is:

2013 elhunyt édesapám után örököltem egy ingatlant,a hagyatékátadó végzésben nem szerepelt, hogy végrehajtás lett volna az ingatlanon, ez csak 2016-ban derült ki

Teljesen egyértelmű: a hibbant közjegyző hibázott.

SzeMon # 2017.03.01. 13:41

Köszönöm a hozzászólásokat!
A gépkocsi sorsáról szeretném tudni mi lehet, mi várható a továbbiakban, mert addig, hogy "visszaszáll az államra" rendben, de hogyan?? 3 éve csak áll az udvarban, már adósság sincs rá, de a tulajdonosa nem él, örökösként pedig visszautasítottuk az adósággal együtt az autót is (mivel az értéke kevesebb, mint az örökölt hitelek)..
Meddig kell arra várni, hogy igényt tartson rá "az állam"??

Köszönöm!

SzeMon # 2017.03.01. 13:47

Válaszolva a kérdésre,
tisztelt Vadsuhanc és ObudaFan!
A hagyaték tárgyaláson utasítottuk vissza az örökséget, gyerekeink nevében (mivel kiskorúak) pedig a Gyámhatóság jóváhagyásával ez megtörtént. De a közjegyzőtől 2 éve semmi hagyatéki végzést nem kaptunk, az ügy áll! Mindez nem is lenne gond, csak a szóbanforgó autó áll és állásában romlik, sorsát pedig nem tudjuk!!

Vadsuhanc # 2017.03.01. 14:58

Tisztelt SzeMon!

Javaslatom, hogy az általad leírtakat foglald írásba és azt igazolható módon a közjegyzőnek add át. Kérsz időpontot és ott legalább beszélni is tudsz vele majd átadod a levelet vagy megküldöd tértivevényesen.

Közöld vele, hogy a gépkocsit továbbiakban tárolni nem tudod kérd, hogy 15 napon belül intézkedni szíveskedjen.

( nem vagyok jogász, nincs jogi végzettségem laikusként írok )

Vadsuhanc # 2017.03.01. 14:58

Tisztelt SzeMon!

Javaslatom, hogy az általad leírtakat foglald írásba és azt igazolható módon a közjegyzőnek add át. Kérsz időpontot és ott legalább beszélni is tudsz vele majd átadod a levelet vagy megküldöd tértivevényesen.

Közöld vele, hogy a gépkocsit továbbiakban tárolni nem tudod kérd, hogy 15 napon belül intézkedni szíveskedjen.

( nem vagyok jogász, nincs jogi végzettségem laikusként írok )

szizzs # 2017.03.01. 18:23

Vadsuhanc
a végrehajtás eredeti határozat 2012.01.27. , bejegyző határozat 2013. 11.22. (21-én volt a hagyatéki eljárás) ez szerepel a tulajdoni lapon.
Gerbera, a bank belső szabályzata kimondja, hogy a hitelkérelem benyújtását megelőző 5 évben nem lehet a fedezetként bevont ingatlanon végrehajtási jog.

gerbera317 # 2017.03.01. 18:33

Akkor olyan bankot kell választani, amelyik normális piaci szolgáltatónak vallja magát, és nem nézi az ilyen érdemtelen dolgokat.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 18:54

a végrehajtási jog 2012.01.27-én lett bejegyezve édesapád tulajdonára ? A Te nevedre az ingatlan pedig 2013. 11.22. lett " átírva " .

szizzs # 2017.03.01. 19:19

Vadsuhanc így van, 2012 apu részére bejegyezték a végrehajtási jogot, 2013-ban örököltem a házrészét és a végrehajtás is amiről nem tudtam, 2016-ban az ajándékozáskor derült ki, hogy adósságot is örököltem, ez most gondot okoz a hitel felvételnél.
Gerbera az a baj ezt már csak menet közben tudtuk meg.
Még egy kérdés a hagyatéki után kap az ember új tulajdoni lapot? (Közjegyző vagy a földhivatal küld ilyet? mert én nem kaptam, ha lett volna akkor nem kell 4év hogy kiderüljön.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 19:44

Még egy kérdés a hagyatéki után kap az ember új tulajdoni lapot? (Közjegyző vagy a földhivatal küld ilyet? mert én nem kaptam, ha lett volna akkor nem kell 4év hogy kiderüljön.

Kellett, hogy kapjál. És a folyamatban lévő végrehajtásban ( édesapád elleni eljárás ) a jogutódlásról is kellett volna kapnod a bíróságtól.

Valami nem kerek itt a történetben. ( ebben formában )