Apasági nyilatkozat


ObudaFan # 2006.02.22. 17:32
  1. Elképzelhető, hogy az anyuka volt férje jelenleg apaként szerepel. Ebben az esetben - ha ő tényleg nem az apa - vele szemben először apaság megdöntése iránt pert kell indítani, hiszen ez előtt senki más nem tehet elismerő nyilatkozatot.
  2. Ezek után tehetsz az anya hozzájárulásával elismerő nyilatkozatot, legegyszerűbben a gyámhatóság előtt.
Mátyás Király # 2006.02.22. 11:18

Szevasztok. Segítséget szeretnék kérni, estleg a tisztánlátás érdekében, a következőkben:
Előre bocsátom nem az én személyemről van szó, ám mielőtt hozzáfogtam megírni ezt a kérést elgondolkoztam és rájöttem, hogy az a legésszerűbb, ha egyesszám első személyében írom, mert így értehtőbb és Én könnyebben tudom továbbadni a kérdezőnek, aki nem tud itt lenni. Nos a tényállás röviden...Õ egy ..prdon...Én egy 55 éves férfi vagyok, aki elvált. A gyerekei már régen kirepültek, unkák vannak. Õ egyedül él...egyedül élek és teljesen magányos vagyok. Volt egy élettársam, akit messziröl Békés megyéből elhoztam ide a Dunántúlra, ahol élek albérletben évek óta a munkám miatt. (A családi házunk, amit egyedül örököltem az egy másik megyébn van, 2-3 évente megyek le oda megnézni. Eladnám már, de az ottani árak nagyon olcsók, így még megvan.)ez előtt kb hat évvel és vele éltem tavaly nyárig. Szüleim meghaltak testvéreim nincsenek. A családfa lassan már kihalt. A volt nővéremnek, akinek a gyerekét még az én anyám és apám nevelt fel, Õ él még egyedül. Miután egyedüli rokonomnak éreztem többször elhoztam magamhoz az ország egy másik részéről és a fiatal élettérsammal nagyon jól megértették egymást, aminek nagyon örültem. Évek óta így történt. Az utóbbi esetben, amikor elhoztuk az élettársammal, ez az unokaöcsém, nagyon összeveszett a feleségével. Ott van egy kisgyerek is kb 6-7 éves. Elhozták, elhoztuk és nagyon jól elvoltunk , dolgoztam sokat továbbra is és az a helyzet, hogy annyira bíztam bennük, hogy sajnos előbb-utóbb összejöttek. Az unokaöcsém 1966-ban született. Az élettérsam 1971-ben. Miután um. Õk fiatalok így ez nem is volt nehéz. Egy éjszaka észrevettem azt amit nem kellett volna. Majd miután már valamelyewst tudták is, hogy már észrevettem a dolgot, de nem szólt, mert az egyik a vér szerinti unokaöccs, a másik meg az életáérsa így inkább nem szólt semmit és tizenegy éjszakán át fül és szemtanúja voltam a dolognak, amig az utolsó éjszakán azt mondta, hogy na itt a vége. Most pedig azonnal kitakarodtok a házamból. Reggel mindnyájan. Elfelejtettem mondani, hogy az élettársának volt egy mostmár 10 éves kislánya és az anyja is ott voltr a lakásban. Mindenkit eltartottam. Amikor az öccse is itt volt azt is, hisz' csak én kerestem a családban. Nos miután egy szál reklámszatyorral hozta el az élettársat, azóta úgy ment el, hogy egykisbusz tele volt rakva sokmindennel. De én hagytam, csak menjenek pakoljon, nem szólétam csak azért, hogy nehogy meggondolja magát. Nos elmentek. Hova? Hát vissza az ország másik végébe, ahonnan el lett hozva az élettárs anno. Odaköltözött vele az unokaöccs is. Időközben megszületett egy baba. Igenám, de miután az unokaöccs egy abszolut alkoholista és játékgépszenvedélyes, ezért bizony egy szép napon az unokaöccs ki lett tessékelve onnan, mert nem volt mit a tejbeapritani. Nem volt mit hazavinni fizetést, vagy ha vitt is valamennyit....stb...a többi már gondolom ismerős. Azóta az unokaöccs nem volt ott, de az élettárssammal azóta egyszercsak ujra elkezdtünk telefonon beszélgetni és a dűh ugyan nem múlt el, de szóbajött ujra, hogy miután nagyon el van keseredve, mert itt mindene megvolt, azt vett amit akart, most ott semmije nincs. Szeretne erre a környékre költözni, de ha már erre jön, akkor....szóval a többit nem irom le, könnyű kitalálni. Õ nagyon szereti a gyerekeket és sokat hallom a telefonba a pici hangját és ez a dolog is mégjobban feldühít, hogy hogy lehet egy kisbabát így eldobni.
Az anya a gyerek születésekor a saját nevére vette a gyereket. De a saját neve azt jelenti, hogy éppen a volt férjétől volt válófélben ( a hat év alatt nem vált el)amikor a bab sztületett és így törvényszerüen a férje nevére, vagyis az akkori asszonynevére kellett írni a gyereket. Meg se emlitette , hogy ki az apa. A kérdésem a következő volna. Nevemre írathatom-e a gyereket? Az apa a sajátját se képes eltartani és nem fog úgysem gondoskodni róla soha. Én szivesen felneveleném, ha tudnám, hogy csak az enyém és CSAK az én nevemet is viseli? Hogy védhetjük ki az anyjával a babaának, hogy az a gyerek apja miután nem is tett apasági nyilatkozatot, ne is tudja a saját nevére íratni, vagy hogy ezek után az CSAK én nevemre legyen írva a gyerek. A nyáron ugyanis valószínű, hogy ujra együtt leszünk itt ezen a vidéken. Hogy érhetem el, hogy az az eredeti apa ne is látogathassa és ne háborgathasson bennünket soha semmilyen jogcímen?....Bocsi ha nem voltam túl rövid , Õket nem lehetett rövidebben leírni. Ezekre a kérdésekre szeretnék valamennyire kimerítő és értékes választ kapni. Előre is köszönöm...ha kérdés van, szivesen megkérdezem és válaszolok..

derill # 2006.01.30. 19:47

Sz_Lilla, lütyőke: külföldi apa lévén anyakönyvi hivatalhoz, mivel ők speciálisan ezzel foglalkoznak, és mivel a külföldi apa esetén ilyen megegyezés van általában hivatalon belül, hogy az anyakönyv veszi fel az apait. Illetékmentes, de ha az apa nem tud magyarul, vigyetek magatokkal tolmácsot, mivel ott nem áll rendelkezésre, és ha nincs, akkor nem tudják azonnal felvenni, hanem majd vissza kell mennetek valamikor. Hivatalos tolmács kell, és kérjétek, hogy a diját az önkormányzat viselje, ez esetben megállapítják a diját, és majd postán kiutalják neki. Jól teszitek, ha előtte odatelefonáltok ahol tenni fogjátok, és mindezt megbeszélitek, továbbá időpontot is egyeztettek.

Sz_lilla: nem. Ha az apa tesz apait, vagy a Te nevedet viseli tovább, vagy az apáét. Ha képzelt személyt jegyeznek be apaként, ez esetben viselheti a nagyi vezetéknevét.
Kell mindenhez az apa hozzájárulása, hacsak nem inditasz gyermekelhelyezési pert, amiben nálad helyezik el, vagy nem köttök egy ilyen tartalmú egyezséget irásban.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

ObudaFan # 2006.01.30. 18:07

Egészen pontosan: az elismerést és a hozzájárulást anyakönyvvezetônél, bíróságnál, gyámhatóságnál, illetôleg magyar külképviseleti hatóságnál jegyzôkönyvbe kell venni vagy közjegyzôi okiratba kell foglalni.

Lilly # 2006.01.30. 17:22

lütyőke: gyámhatósághoz. Nem tudom, hogy van-e díja.

ObudaFan # 2006.01.26. 18:30

Nem minden kérdésben, hanem a kiskorú gyermek nevének meghatározása, illetve nevének megváltoztatása, tartózkodási helyének kijelölése, továbbá iskolájának, valamint életpályájának megválasztása tekintetében kell annak a házastársnak is a hozzájárulása, akinél nincs elhelyezve a gyermek.

Sz_Lilla # 2006.01.26. 16:31

1.MÉg egy olyan kérdésem lenne, h a gyermekem, csak az én vagy az apa vezetéknevét kaphatje-e, vagy esetleg netán az anyai nagymama vezetéknevét is?
MÉg nem hallottam ilyenről, de az én mamámnak szé régi vezetékneve van és az a kiválsztott keresztnévhez jobban is illene.
2. Ha az apa aláírja az apasági nyilatkozatot, de nem élünk együtt(sőt másik városban), akkor a gyermekkel kapcsolatos ügyintézéshaz majd feltétlenül szükséges minden esetben az ő aláírása?
Mert ez akkor elég problémás lesz. Ha pedig így van, akkor milyen módon lehet azt elintézni, hogy csak én, mint az anya dönthessek minden kérdésben.( mj.: nem követelek tőle majd gyerektartást, csak azt szeretném, h az anyakönyvben legalább nyoma legyen, hogy van apukája(papíron).
És az apuka sem tart fenn semmilyen jogot a gyermek felé.)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.01.26. 10:28

Vagy a gyámhatósághoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.01.26. 10:26

Legjobb, ha az anyakönyvezetőhöz mentek.

lütyőke # 2006.01.26. 09:45

Ja, de mégis egy kérdés: hova is battyogjunk be akkor ezt a bizonyos 'apasági elismerő nyilatkozatt' megtenni?
Egy közjegyzőhöz, mindegy melyikhez? És ennek van valami díja is?

lütyőke # 2006.01.26. 09:38

Köszi szépen az infókat!

ObudaFan # 2006.01.25. 18:33

Bocs a pontatlanságért, éppen fordítva igaz: a gyermek - szüleinek megállapodása szerint - apjának vagy anyjának családi nevét viseli. A házasságban élô szülôk valamennyi, a házasság fennállása alatt született közös gyermekének csak azonos családi neve lehet. Közös házassági nevet viselô házastársak gyermeke csak a szülôk közös házassági nevét viselheti. A saját nevüket viselô szülôk megállapodása alapján a gyermek az apa és az anya családi nevét együtt is viselheti. A gyermek családi neve legfeljebb kéttagú lehet.

ObudaFan # 2006.01.25. 18:17

Ha nem tud magyarul, tolmácsot fognak kirendelni. Az anya nevét mindenképpen viselheti a gyermek, kivéve ha összeházasodnak a szülők, és az anya nem viseli saját nevét. Mindkét nevet akkor viseli a gyermek, ha a házas szülők is összekapcsolt nevet viselnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.01.25. 17:24

Az apasági elismerő nyilatkozat "magyar külképviseleti hatóságnál" is jegyzőkönyvbe mondható; egyébként pedig a gyermek születése után is megtehető.
A gyerek viselheti akár az apja, akár az anyja vagy a kettőjük családi nevét együtt is. De erről a szülőknek közösen meg kell állapodniuk.

lütyőke # 2006.01.25. 16:01

Sziasztok

Kérdésem igen hasonlatos Lilláéhoz, ámbár módosításokkal.
Esetemben még lehetséges, hogy meglesz az apasági nyilatkozat a szülés előtt, csak épp ami a dolgot nehezíti, hogy az apa német állampolgár, és lehet, hogy a szülésig már nem jön Mo-ra. Tehát a kérdéseim:

  • ha jön Mo-ra és bebattyogunk a... tényleg, hova is battyogunk be? Hogy ott elkészítsük a nyilatkozatot? És ott nem lesz baj, hogy ő nem tud magyarul? Ilyenkor hogy oldják meg a hitelesítést?
  • ha nem jön Mo-ra, akkor ő Németo-ból valahogy meg tudja oldani, hogy olyan apasági nyilatkozatot készít, amit elfogadnak? (bár gyanítom nem, hiszen ha akadályoztatás miatt nem is tudott jelen lenni a szülésen, vagy előtte nyilatkozatot készíteni, akkor utána még mindig ott van a három év, hogy megtegye) (ha jól értem)
  • Név ügyben engem is érdekelne, hogy viselheti-e a bébi az én nevemet úgy is, hogy ő az apa? Vagy kettős nevet is viselhet úgy is, hogy nem vagyunk összeházasodva?

Előre is köszönöm, aki tud válaszolni

Sz_Lilla # 2006.01.25. 11:31

1.MÉg egy olyan kérdésem lenne, h a gyermekem, csak az én vagy az apa vezetéknevét kaphatje-e, vagy esetleg netán az anyai nagymama vezetéknevét is?
MÉg nem hallottam ilyenről, de az én mamámnak szé régi vezetékneve van és az a kiválsztott keresztnévhez jobban is illene.
2. Ha az apa aláírja az apasági nyilatkozatot, de nem élünk együtt(sőt másik városban), akkor a gyermekkel kapcsolatos ügyintézéshaz majd feltétlenül szükséges minden esetben az ő aláírása?
Mert ez akkor elég problémás lesz. Ha pedig így van, akkor milyen módon lehet azt elintézni, hogy csak én, mint az anya dönthessek minden kérdésben.( mj.: nem követelek tőle majd gyerektartást, csak azt szeretném, h az anyakönyvben legalább nyoma legyen, hogy van apukája(papíron).
És az apuka sem tart fenn semmilyen jogot a gyermek felé.)

ObudaFan # 2006.01.23. 18:11

Név ügyében ha a szülők nem tudnak megegyezni, nemperes eljárásban a bíróság dönt. Ha a gyermek már nem csak néhány hónapos, fontos lehet, hogy az általa már megszokott nevet viselhesse tovább. E mellett az sem mindegy, hogy a környezetében éri-e hátrány a neve, illetve annak változása miatt.

moamoa # 2006.01.23. 11:05

Hát pedig, ha nem vállalja az apaságot kénytelen vagy a bírósághoz fordulni, a gyerektartást sem tudod anélkül kérni, hogy hivatalosan a gyerek apja ne lenne az illető.
Név ügyben nem tudom pontosan, hogy van. Elvileg az a szokás, hogy az apa nevét viseli a gyerek, de már van új névtörvény, hogy viselheti az apáét, az anyáét, vagy kettős nevet is, tehát ezen az alapon ha az apa nagyon nem akarja, akkor ezt jelezheti és ha ebben nem értetek egyet abíróság dönti el azt is, hogy mi legyen a gyerek vezetékneve.

Sz_Lilla # 2006.01.23. 10:47

Előfordulhat-e olyan, hogy ha apasági pert indítanék, és megnyerném. Viszont az apa kiköthetné-e, hogy ne az ő nevét viselje a gyermek? azt értem, hogy ha a szülésig nem írja alá, akkor az én nevemre kerül, de ha megnyerném a pert akkor már átírnák az ő nevére?

Sz_Lilla # 2006.01.23. 10:44

Köszönöm! A gyermek születése után is megteheti az apasági nyilatkozatot a gyámhivatalban? Mert a bíróságot azért én szeretném elkerüléni.
Gyermektartás ügyben amúgy is a bírósághoz kell majd fordulnom.

moamoa # 2006.01.23. 10:36

Ha szülésig nem tesz apasági nyilatkozatot, akkor a te neveden anyakönyvezik a gyereket, az apa nevéhez nem írnak be semmit. 3 éven belül kell rendezni a gyerek családi jogállását, ha ez alatt az idő alatt sincs apasági nyilatkozat, akkor jegyeznek be ismeretlen apát. Ha az apa magátol nem akar nyilatkozni, de te viszont szeretnéd, akkor apasági pert indíthatsz.

Sz_Lilla # 2006.01.23. 10:29

Mindenkit Üdvözlök!
Egy olyan kérdésben kérném a segítségeteket, hogy mi a teendő akkor, ha a születendő gyermekem apukája nem akarja aláírni az apasági nyilatkozatot.
Nem azért mert kételkedne benne, hogy az ővé a gyermek, hanem egyébb más okból. Mivel neki van másik családja és nem akarja,hogy kiderüljön a "félrelépése". Viszont én mindenképp szeretném, ha az ő nevét viselné majd a kislányom.
Annyit tudok, hogy a gyámhivatalban kell megtenni a nyilatkozatot, de ha nem akarja megtenni nem kényszeríthetem rá, hogy bejöjjön velem. Viszont nem akarom, hogy a gyermekem anyakönyvében ismeretlen apát jegyezzenek be.
Tehát: Mi van akkor, ha a szülésig nem teszi meg a nyilatkozatot? Akkor hogy anyakönyvezik a gyermekem?
Bírosághoz kell majd fordulnom, ahhoz, h elismerje(hivatalosan), és hogy bejegyezzék az apát az anykönyvbe?
Kérem, ha tud valaki segíteni ebben akkor írjon!
Előre is köszönöm!