Gyermektartásdíj végrehajtása


Gabby # 2007.03.19. 14:24

Gyermektartás fizetésének szándékos megtagadása

Szeretnék segítséget kérni a következő témában:
Két gyermekem van, férjemtől 1995-ben váltam el. Németországban házasodtunk, ott váltunk el, két gyermekem ott született. Érvényes gyermektartási és asszonytartási végrehajtási itélettel rendelkezem. Férjem soha nem fizetett, tartózkodási helye sokáig ismeretlen volt.

Most a véletlen folytán egy hírre bukkantam az interneten, melynek alapján (és családtól kiszivárgott információ alapján is) feltételezhető, hogy volt férjem Romániában vállalkozó. Feltehetőleg valamennyi tevékenysége a második feleség neve alatt fut.

Gyermekeimet egyedül neveltem, sok-sok nehézséggel. Amit hallottam volt férjemről, hogy állandóan magas értékű uj autoval jar, utazik, sportboltjai és étterme van. A fellelt internetes hír is arról szól, hogy 2002-ben Ir Sörözöt nyitott Marosvásárhelyen.

A gyerekek az idén érettségiznek, utána tovább fognak tanulni. Románia EU tag lett, és ugy gondolom, itt lenne az ideje, hogy "megtaláljuk" jogos, hosszú ideig megtagadott fizetési kötelezettsége pedig pedig behajtásra kerüljön.

Tud valaki tanácsot adni?

Köszönettel
Handler Gabriella

ObudaFan # 2007.03.18. 10:42

Adóbevallást? Szerintem valószínűleg APEH-igazolást kért a jövedelmedről. Szerintem kérj egy ilyet az APEH-tól, és vidd a tárgyalásra a munkáltatói igazolást is.

juju # 2007.03.18. 06:39

Kedves Óbuda Fan!
Gyermektartásdij felemelése iránt inditottam pert. ehhez kér a biróság adóbevallást fénymásolatban (az eredeti felmutatása mellett) !
Én közalkalmazott vagyok és az adóbevallásom a 2006-os évre még nem lesz készen a tárgyalás kitűzött idejére, esetleg elég lenne az utolsó 12 havi jövedelmem-ről a munkahelyi igazolás, vagy mit kellene tennem....???? Egyáltalán mi ez az adóbevallás??? bocsi, hogy nem tudom.......az Apeh-nak benyújtott nyomtatványok, amelyeket most kell kitölteni?
vagy esetleg egy APEH igazolás is megfelel???
Köszönöm válaszát
üdvözlettel judit

4

ObudaFan # 2007.03.14. 17:54

Székely F!

Az, hogy milyen támogatásra lehettek jogosultak, függ a vagyoni-jövedelmi helyzetedtől, amit nem ismerünk. És függhet a helyi önkormányzat rendeletében írt szabályoktól is. Éppen ezért a polgármesteri hivatalban érdeklődj.

ObudaFan # 2007.03.14. 17:52

Amíg nincs jogerős ítélet, azt követelheted, ami az elsőfokú ítéletben van. Ha nem fizet a másik fél, végrehajtási kérelmet kell benyújtani az elsőfokú bírósághoz.

Encara # 2007.03.14. 06:43

Kedves Obuda!

Hát ebből is látszik, hogy már szinte paranoiás vagyok, ha a tartásdíj témáról esik szó.
Ez az alternatíva eszembe sem jutott, hogy az előzetes végrehajthatóság a jogosítottnak kedvez.
Vagyis akkor addig, amíg jogerőssé nem válik az ítélet, a százalékos marasztalás szerinti tartásdíjat kapom meg?
Hiszen addig a bíróság nem is küldheti meg a nyugdíjfolyósítónak az ítéletet, amíg az jogerőre nem emelkedik, illetve másodfokon megszületik a döntés!
Ez számomra nagyon megnyugtató lenne főleg azért, mert most nagyon sok a fiammal kapcsolatos kiadás, az érettségire való felkészülés miatt járnak hozzá tanárok és az óradíj nem kevés pénz.
Gondolom más szülő is hasonlóan segíti a gyerekét annak érdekében, hogy minél kisebb zökkenővel juthasson diplomához. Én úgy gondolom, hogy ezek nem felesleges kiadások, mivel a nagyobbik fiamnak is ugyanígy megadtam minden segítséget és ma már végzett MSc fokozatú diplomás. Sajnos az apjuk nem úgy gondolja, hogy ez egy hosszútávú olyan befektetés (ha lehet így minősíteni), ami majd a gyerekek számára hozza meg a gyümölcseit. Én csak örülni tudok, ha sikeres emberkéket nevelhetek belőlük, de ehhez sokszor nem elég a saját erő.

Mégegyszer köszönöm a segítségedet, már belátom, hogy kissé kifordítva értelmeztem ezeket a dolgokat.

Székely F # 2007.03.13. 22:16

Köszönöm a kielégítő válaszát KBS.
Ha a másik kérdésemre tudna valaki válaszolni,azt is megköszönném.Igénybe vehetek-e különböző támogatást,hozzájárulást a gyermekem neveléséhez.Nem vagyok ,soha nem voltam segélyért,egyéb támogatásért sorbanálló,de az élet sajnos igy hozta.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.13. 22:06

Természetesen a bíróság. Az egy nagy tévedés, hogy csak az elvált szülőt lehet kötelezni tartásdíj fizetésére. Akkor mi lenne azokkal, akik soha nem is voltak házasok.

Egyébként a helyes válasz: a gyermekétől külön élő szülő köteles a gyermektartási kötelezettségét pénzben teljesíteni. A szülők megállapodása hiányában a tartásdíj mértékét bíróság állapítja meg.

Székely F # 2007.03.13. 22:01

Gyermekelhelyezési per nélkül,válás nélkül,amikor mi ketten állapodtunk meg a gyermek elhelyezésével kapcsolatban,hogy a gyermek nálam marad,ki állapitja meg a tartásdíjat?Mert a kettönk közötti megállapodást,az anyagi hozzájárulást nem tartja be.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.13. 21:49

És?

Székely F # 2007.03.13. 21:48

Köszönöm,de mint irtam hivatalosan nem vagyunk elválva.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.13. 21:34

Úgy hívják a dolgot, hogy "tartásdíj".

Székely F # 2007.03.13. 21:32

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne,hogy külön élő szülők esetén/a feleségem kb 1 éve költözött el/lehet-e valamilyen uton kötelezni a másik felet,jelen esetben a feleségemet,hogy a gyermekünk neveléséhez anyagilag járuljon hozzá.Hivatalosan nem vagyunk elválva,de külön élünk és az eltelt egy év alatt hébe-hoba járul anyagilag hozzá/1 év alatt kb 20000Ft/ az anyagi kiadásokhoz.
A másik kérdésem,hogy jogosultak vagyunk -e valamilyen önkormányzati és egyéb kedvezményekre?/ovodai étkezés,segély/
Köszönöm a válaszukat.

ObudaFan # 2007.03.13. 15:21

Teljesen félreérted az előzetes végrehajthatóság lényegét. Ez azt jelenti, hogy addig is, amíg nem lesz jogerős az ítélet, vagyis nem fejeződik be másodfokon az eljárás, te már legalább annyit végrehajthatsz, ha nem fizet, amennyit elsőfokon megítélt a bíróság. Az előzetes végrehajthatóság viszont a másodfokú bíróságot nem köti, ha az úgy fogja látni, hogy indokolt százalékos marasztalás, akkor százalékosan fog marasztalni.

Encara # 2007.03.13. 14:36

Obuda!
Kevesebbet nem ítélhet a másodfok, mert az elsőfokú tárgyaláson a kötelezett 35 eFt-ot önkéntesen ajánlott fel. Ennél kevesebb másodfokon sem lehet, de most nem is erre megy a dolog, hanem arra, hogyha havi fix összegben lehet csak meghatározni a rokontartás mértékét, akkor az legalább annyi legyen, mint a már eddig is fizetett közel 40 eFt, mivel ez öt év múlva is ugyanannyi marad, mert nem százalékosan állapítják meg. Tehát, ha így nézzük, akkor ez a leszállítás egyik formája, mivel nem emelkedik a jövedelmek függvényében a tartásdíj.
Az én indokolásom a 40 eFt-érdekében többek között az volt, hogy a tandíjat bevezetik a felsőoktatásban, ahová készül a fiam, a családi pótlék természetesen elvonásra kerül, a nettő jövedelmem jelentősen csökken, ezért szükséges, hogy legalább az a tartásdíj megmaradjon, amit eddig is már fizetett a kötelezett.
Tulajdonképpen nem értem és a bíró sem értette, hogy azt az +5 eFt különbséget miért nem fogadta el, akkor megköthettük volna az egyezséget és nem kellene másodfokra menni. Bár ő ragaszkodott az ítélethozatalhoz azzal, hogy nem akar tárgylásokra járni. Hát most majd akarni fog.

ObudaFan # 2007.03.13. 14:17

A kötelezett ráadásul akkor sem követelheti vissza a már kifizetett / végrehajtott többletet, ha a másodfok kevesebbet ítél meg, viszont a később fizetendő tartásdíjat a többletfizetéssel csökkentheti.

Encara # 2007.03.13. 14:14

Tudom mire gondolsz, de a tartásdíjban marasztalás folyamatos, mert eddig is kaptam, de százalékosan.
Most annyi a különbség, hogy 35 eFt fix összeget ítélt meg, de miután fellebbezni fogok (még ítéletet nem kaptam) nem jogerős. Ezért gondolom, hogy annak van jelentősége, hogyha elrendeli a fix összeget, az rám, illetve a gyerekre nézve hátrányosabb,mint a százalékos marasztalás, kb. 6-7 eFt-tal havonta. Én arra gondoltam, hogyha ki is mondja az előzetes végrehajthatóságot, mégsem rendeli el végzésben pontosan az előzőekben vázoltak miatt.
Ugyanis úgy döntött a bíró, hogy nem vizsgálta sem a kötelezett, sem a jogosult anyagi helyzetét teljeskörűen. Vagyis azt sem vette figyelembe, amit én itt az előzőekben leírtam, hogy nekem másodmagammal kevesebb jut a tartásdíjjal együtt, mint neki egymagára. Egyébként van neki élettársa is. A kötelezett egyébként most vett Budán egy nagyobb lakást az egyik legdrágább környéken. Ha olyan sz...r az anyagi helyzete, akkor ugyan miből telt rá???
Nem az irigység beszél belőlem, mert vegyen, ha akar, de akkor ne hivatkozzon arra, hogy neki mennyi tartozása van és érzelmileg nincs kötődése a gyerekei iránt. Erre hivatkozással kérte a leszállítást, mert ő nem szereti a gyerekeit és nem akar olyan horribilis összegű tartásdíjat fizetni. Könyörgöm, ez ma lehet hivatkozás alap, amit a biró méltányol????
Mind1, másodfokon remélem figyelembe veszik azt is, amit én kérek és mondok. Egyébként én 40 eFt-ot elfogadtam volna, mivel már közel ennyit fizetett, de ő nem tartotta ezt teljesíthetőnek.

hagyma # 2007.03.13. 13:33

Ilyenkor nincs a biróságnak választási lehetősége: a Pp.231.§a./alapján előzetesen végrehajthatónak KELL nyilvánitania a tartásdijban marasztaló itéletet.
Amire Te utalsz /aránytalan teher stb/,az erre az esetre nem alkalmazható /lásdPp.232.§/1/.

Encara # 2007.03.13. 10:46

Az odáig rendben is van.
De attól,hogy kimondja, még el is rendeli?
Tudomásom szerint csak akkor, ha az el nem rendelése aránytalanul nagy hátrányt jelentene a kötelezettre. Illetve mellőzheti-e, ha az elrendelése pedig a jogosultra jelentene hátrányt?

Ugyanis a kötelezett jövedelme meghaladja a nettó 200 eFt-ot, tehát a százalékos marasztalás sem jelentene sokkal nagyobb hátrány, tehát nem veszélyezteti a megélhetését.
Viszont a jogosult jövedelme nettó 110 eFt, ez viszont azt jelenti, hogy a jogosult szempontjából igenis van jelentősége az előzetesen végrehajthatóság mellőzésének, ugyanis a határozott 35 eFt tartásdíj a százalékoshoz képest jelentősen kevesebb a jövedelmi viszonyokat tekintve. UGyanis a kötelezettnek a levonás után is több marad egymagára, mint a jogosultnak a tartásdíjjal együtt másodmagára.
Van itt igazság?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.13. 09:57

Az "előzetesen végrehajtható" éppen azt jelenti, hogy a fellebbezésre való tekintet nélkül.

Encara # 2007.03.13. 09:55

Üdvözlöm a Fórumozókat!

Kérdésem a következő: ha a bíróság ítéletében kimondja, hogy előzetesen végrehajtható, akkor ezután mi következik? Milyen esetben és indokkal rendelheti el a bíróság az előzetes végrehajthatóságot?
És lehet-e ellene fellebbezni?

Első fokon 35 eFt határozott összegben állapított meg a bíróság tartásdíjat, amely ellen fellebbezni kívánok, tehát maga az ítélet még nem jogerős, viszont szeretném tudni, hogy a fenti végzés alapján a százalékos helyett a fix összeget utalják-e el vagy a fellebbezésem érintheti ezt a kitételt?

Azéletszép... # 2007.03.12. 18:36

Köszi a gyors válaszokat ésa hasznos infokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.12. 07:51

A bérlapról.

monalisa1 # 2007.03.12. 06:48

OK.
De akkor honnan fogja megtudni, hogy a munkáltató valamilyen jogcímen levonást eszközölt a fizetéséből - azon kívül hogy a levont összeg passzol a tartásdíjjal.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.12. 06:04

Tévedsz, monalisa.