Életbiztosítás - kedvezményezett


oligaliga # 2019.04.11. 06:51

Nekem olyan hitelem volt, aminek a tőkeösszegét az életbiztosításban összegyűlt tőkeösszeg fedezte: magyarul a tőkét a biztosítónak fizettem, aki először 10 év, majd 20 év után kellett fizessen a banknak. Így a biztosítási összeg akkor sem lett volna elosztható, csak közös tartozás, ha van házastársam és közösen fizetjük.

wers # 2019.04.11. 06:57

értettem, a lényeg, ezek a biztosítások a hitel futamideje alatt nem felmondhatók (ez volt az első kérdés)

oligaliga # 2019.04.11. 07:07

Igen, ez volt az első kérdés. Innentől még mindig az a kérdés, hogy a kérdező mit ért ez alatt:

A férj nevén van egy biztosítás ami megtakarítással is jár.
A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.

wers # 2019.04.11. 07:13

Igen, igazad van, mert nem mindegy, hogy megtakarítás, vagy ez maga a hitel törlesztése.

öcsike2 # 2019.04.11. 12:41

Igen ez valójában a hitel törlesztő része, ahogy oligaliga is írja.A férj szeretné megváltani a házat.A feleség viszont a hitel kiváltásán felül követeli a biztosítási megtakarítás felét is.Na mindegy sok mindent követel Ő még, de nem tudjuk mi jár neki.Próbálunk peren kívül megegyezni, mielőtt elindít egy vagyoni pert .De ehhez pl. a most leírtakkal is tisztában kellene lennünk.

oligaliga # 2019.04.11. 12:54

öcsike2

Akkor a biztosítást, pontosabban a még fizetendő részét úgy kell kezelni, mintha a hitel törlesztését osztanák el. Ilyenkor szokott az lenni, hogy a hitel még hátralévő felét betudják a megváltandó vagyontárgy értékébe.

Pl. A hitelből még hátravan 8 millió forint. A ház ér 10 milliót, ennek a fele kell a férjnek. Elviekben fizetnie kellene 5 milliót, de a hitel felét betudják, az 4 millió, marad 1 millió forint fizetnivaló.

Persze a biztosítási szerződés lehetővé tesi a visszavásárlást, de - a bankot leszámítva - mindenki rosszul jár, és mindent egybevetve a törlesztőrészletek magasabbak lesznek, mint a biztosítás és a jelenlegi törlesztőrészlet együtt. És ez is közös tartozás, amit el kell osztani, szóval a feleség is rosszul jár.

A helyükben meghagynám a biztosítást úgy, ahogy van, mert a hátralévő időben bármi megtörténhet azzal, aki most a fizetésre kötelezett. Halál esetén jól jön, ha a hitelt a biztosító fizeti ki, nem pedig az örökösök szenvednek vele. Ha van közös gyermek, ezt mindenképpen fontolóra venném.

wers # 2019.04.11. 12:57

Akkor szerintem az a megtakarítás a banké. (Ilyen konstukciót még nem hallottam, rendesen atombiztosra játszik a bank)

oligaliga # 2019.04.11. 13:25

Gyakorlatilag ugyanaz a funkciója, mint a hitel mellett kötelező életbiztosításnak, azzal a különbséggel, hogy az utóbbi lejáratkor a biztosítotté.

drbjozsef # 2019.04.11. 13:29

(hitel mellé rendszerint csak fedezeti biztosítást kötnek, aminek nincs visszajáró megtakarítása)

wers # 2019.04.11. 13:32

Nem egészen, nekem sima biztosításom van kötelezően, semmi nem jár ha megszűnik, csak ha biztosítási esemény történik. Ilyen pl. a munkanélküli ellátás vagy tartós betegség. Meg is hahatok, de ráér. Amiatt ne kelljen fizetni.

wers # 2019.04.11. 13:44

Bocs nem neked ment, drbjozsef, oligaligának

öcsike2 # 2019.04.11. 13:59

Akkor, hogy értsem is.A hitel felvétel 2007-ben történt.Összegszerűen 10800000 Ft.Ezt a mai napig is tőketartozásként jegyzi a bank.A biztosítás jelenlegi összege kb.2500000 Ft.Ha végtörlesztés lenne akkor 8300000 Ft-ot kellene kifizetni a biztosítás beszámolása mellett.Tehát 4150000Ft tartozás fejenként.

A férj szeretné átvállalni a 10800000Ft hitelt, de nem akarja felbontani a biztosítást.Tehát a feleségnek ki kellene szállnia a hitelből.Ezt megérdeklődtük, a bank ki is engedné. De a feleség követeli még az 1250000Ft-ot a teljes hitel átvállalása mellett.Na ebben szeretnék segítséget kérni.

Jár-e a feleségnek az 1250000ft ot?

Balu1985 # 2019.05.15. 06:41

Sziasztok!
Édesapám kötött egy életbiztosítást, kedvezményezettként „Biztosított örököse” lett megnevezve
név nélkül. Édesapám tavaly augusztusban végrendelkezés nélkül meghalt. Volt egy testvérem, aki
tavaly novemberben szintén meghalt. Testvérem, akinek családja nem volt, végrendelkezett az
unokatestvérünk javára. A hagyatékátadó végzésben így ketten lettünk örökösök. Ilyen esetben ki
jogosult az életbiztosításra.

oligaliga # 2019.05.15. 06:57

Aki a hagyatékátadó végzésben örökösként van megnevezve. Ha mindketten, akkor mindketten. Természetesen az öröklés arányában.

Montoya77 # 2020.04.03. 15:01

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem adott egy kötvény élettársi viszonyban vannak a kedvezményezett a nő .Mi van akkor ha a nő hamarabb hal meg mindt a tulajdonos. Akkot a Férfi családja örököli a kötvényt vagy a nő családja ?

Köszönnöm :

Szomorú örökös # 2020.04.03. 16:12

Montoya77

Mi van akkor ha a nő hamarabb hal meg mindt a tulajdonos. Akkot a Férfi családja örököli a kötvényt vagy a nő családja ?

A kedvezményezettséget nem lehet örökölni szerintem. És ha a nő meghal, akkor a kötvény tulajdonosa még életben marad, tehát az, hogy ki mit örököl, egyáltalán nem kérdés, mert szó nincs még „öröklésről”. Az „öröklés” csakis akkor lép majd képbe, h a kötvény tulajdonosa elhalálozik.

drbjozsef # 2020.04.04. 06:25

Montoya77,

Olvasd el a biztosítási kötvényedben, vagy az ÁSZF-jében.

A kedvezményezett halála esetén általában megszűnik a státusza, ez a megnevezés nem öröklődik, pláne, hogy a kedvezményezettet a szerződő bármikor egyoldalúan megváltoztathatja.

A Groupamának például ez van az ÁSZF-jében :

2.§ (5) Ha a kijelölt kedvezményezett a biztosítási esemény bekövetkezte elôtt meghal, a kedvezményezett kijelölése hatályát veszti, és ha más kedvezményezettet
nem jelölnek meg, a biztosító szolgáltatását a biztosított
örököse kapja.

Nézd meg a saját biztosítód ÁSZF-jét.

Tehát nem a "férfi családja örökli a kötvényt", hanem helyesen : ha előbb hal meg a kedvezményezett, akkor a biztosított személy halála esetén az ő örököseinek szolgáltat a biztosító. Annak (vagy azoknak), akiket a jogerős hagyatéki végzés megnevez az eljárás végén.

EmmaS # 2021.01.16. 19:38

Szép estét!

Én egy-két kérdést szeretnék feltenni, remélem tudnak segíteni. A helyzetről:
Édesanyánk 2016 márciusában elhunyt. Tudtuk, hogy volt életbiztosítása, voltam is bent az irodában és megkérdeztem, hogy a kedvezményezett kicsoda. Mivel jelzáloghitelt is örököltünk, így reméltük, hogy a biztosítási összeget beforgathatjuk a tartozásba.
A hölgy a biztosítónál azt mondta, hogy a bank a kedvezményezett, de nem fizet a biztosító, mivel ilyen típusú halálesetre nem kötött biztosítást édesanyánk. Sajnos, az eredeti szerződést nem találtuk meg, nem tudtuk ellenőrizni, illetve a hölgy sem adott másolatot.
Viszont most találtunk egy levelet, mely 2016-ban íródott, hogy kifizették a biztosítást a testvéreim apjának bankszámlájára másfél hónappal később édesanyám halála után. Kiderült az is, hogy a hölgy akivel beszéltem jó kapcsolatot ápol/ápolt a testvéreim apjával, ezért gondoljuk azt, hogy akkor hazudott nekem.
Tehát a kérdésem a következő. A biztosítást felveheti valaki úgy is, hogy nem kedvezményezett?
Közjegyzőhöz augusztusban kellett megjelennünk, a közjegyző Úr előtt ez szóba sem került, akkor úgy tudtuk, hogy nem fizet a biztosító, belenyugodtunk, tehát közjegyzői papíron sem volt feltüntetve.
Édesanyám ingóságait és ingatlanjait, tesvéreim apja ment és mondta be közjegyzőnek akkor.
Hogyha az életbiztosításról nem szólt a közjegyzőnek, illetve, tegyük fel: ha nem is volt kedvezményezett akkor igényelhette magának a biztosítás összegét?
Közjegyzőnek ezt nem lett volna kötelessége jelezni, hogy volt biztosítása édesanyánknak?
Köszönöm a válaszukat!
Tisztelettel, M

Kogeza # 2021.01.16. 22:04

"A biztosítást felveheti valaki úgy is, hogy nem kedvezményezett?"

Meglátásom szerint jogszerűen nem veheti fel nem kedvezményezettként megjelölt személy.

"...tegyük fel: ha nem is volt kedvezményezett akkor igényelhette magának a biztosítás összegét?"

Mint említettem, hogy ha nem volt kedvezményezett, akkor nem kaphatta meg (kaphatta volna meg) a biztosítási összeget.

"Hogyha az életbiztosításról nem szólt a közjegyzőnek..."; "Közjegyzőnek ezt nem lett volna kötelessége jelezni, hogy volt biztosítása édesanyánknak?"

Az életbiztosítás nem része a hagyatéknak, így a közjegyzőnek semmit nem kell tudnia arról, illetve ha tud is arról, nem kell figyelembe vennie a hagyatéki eljárás során.

Kogeza # 2021.01.16. 22:12

Persze vannak kivételek, amikor nem a kedvezményezettként megjelölt személy kapja a biztosítási összeget, hanem az örökös (mert pl. a biztosítási esemény előtt meghalt a kedvezményezett - lásd drbjozsef 2020.04.04. 08:25-kor írt hozzászólása), de jelen esetben - az előadottak alapján - nincs ilyen speciális körülmény, ami miatt erre kerülhetett volna sor.

EmmaS # 2021.01.16. 22:45

Köszönöm Kogeza, a válaszát!
Most látom, hogy kétszer is feltettem a kérdésem, máshogy megfogalmazva, elnézést.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.17. 08:39

Az a "testvéreim apja" nem özvegy házastárs véletlenül?

EmmaS # 2021.01.17. 13:40

Igen, az. 2014-ben történt a házasságkötés.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.17. 19:25

Nos, az özvegy egy sorban örököl a gyerekekkel. És valószínűleg mégis csak ő lehetett a kedvezményezett.

siagila # 2021.05.13. 19:08

Üdvözlöm! A Unitlink életbiztosítások esetében pontosan mely jogszabály / határozat rendelkezik arról, hogy a szerződő halála esetén a kötvény nem kerül be a hagyatékba, amennyiben a szerződés rendelkezik haláleseti kedvezményezettel? Nagyon köszönöm! László