Nem.
Öröklés lemondás
Üdv.!
Elképzelhető, hogy rossz topicba írom a kérdésemet. Előre elnézést kérek!
Az alábbi probléma merült fel: szüleim közel 24 éve elváltak, és édesapám nem kereste velem a kapcsolatot, és most sem keresi. Lehetséges-e, hogy lemondok róla, vagy megtagadom? Elég drasztikusnak hangzik, de mivel az elmúlt, közel 25 évem alatt, egy percet sem vett részt az életemben, és nem szeretném a temetési költségeit én kifizeti, illetve egy részét, mert van még rajtam kívül másik 2 nagykorú gyermeke. Szóval lehetséges-e, ez a lépés az én részemről, vagy bármifel procedúra, amivel kiléphetek ebből?
Köszönöm a válaszát! Mivel a fórumot ritkán olvasom, kérem válaszát az alábbi emailre küldje: mate.borsos@gmail.com
Így bben a formában nem. HA szülőtartást kér, elképzelhető, hogy hivatkozhatsz érdemtelenségre, az öröklést utána pedig visszautasíthatod.
Jó estét!
Elméleti kérdésem lenne: ha hitellel terhelt ingatlant örököl valaki, visszautasíthatja az örökséget, ha tudja,hogy nem fogja tudni törleszteni a hitelt?
Köszönöm
Az örökség visszautasítása nemigen van feltételhez kötve.
Üdv. A követekező lenne a kérdésem: Póthagyatéki eljárásban le lehet-e mondani az (újonnan feltárt)örökségről? Belterületi ingatlanról van szó, édesapám után. Ketten vagyunk örökösök édeanyám és én. Mindketten le szeretnénk mondani, van-e ilyenkor bármilyen költségünk?
A választ előre is köszönöm!
Nem. De miért is tennétek?
(Lemondani egyébként is csak az örökhagyó életében lehetett volna, a hagyaték megnyílta után legfeljebb a hagyaték visszautasításának van helye.)
Feltételezem, művelésből kivett telekről beszélünk.
sziasztok
Édesanyám mult év oktoberében halt meg,és lassan itt az ideje a hagyatéki tárgyalásnak.Egy lakásról lenne szó amit Apám és én öröklünk.Sajnos van egy nagyon nagy problémám.Annak idején én is mint sok más ember beleestem a személyi kölcsönök csapdájába,szóval tele vagyok tartozással.Kérdésem az lenne hogy lemondhatok e az örökségemröl keresztanyám részére/ő anyukám édes testvére/ mert apámba nem bizok,nem valami jó a kapcsolatunk.Gyerekem nincsen.Nem szeretném ha a bank rátenné a kezét.
Válaszukat elöre is köszönöm!
ui:nagyon sürgös lenne márc 4 lesz a tárgyalás.Elnézést kérek a sürgetésért.Nagyon szépen köszönöm!
tisztelettel:K László
Nem. Ha visszautasítod az öröklést, édesapád örökli a te részedet is.
Sziasztok.
Akkor semmilyen mód nincs rá hogy keresztanyám részére lemondjak az örökségemről?Akkor ezt szépen bebuktam!Tehát meg kell biznom apámba,más lehetöség nincs?
Vagy elfogadod és neki ajándékozod. De persze ebben a felállásban ez fedezetelvonó ügylet.
Tisztelt Ügyvéd úr!
2013-ban nagymamám meghalt. Végrendelettel vagyonát a testvérére hagyta, egy családi házról van szó. Mivel én lettem volna az egyetlen törvényes örökös (édesapám elhunyt), így köteles részként a ház felét kaptam, természetben. A házat a hagyatéki eljárás során (mely 2014.januárban volt) 14 millió forintra értékelték, tehát rám 7 millió forint esett. Még 2014-ben sikerült eladni, de csak 11,5 millió forintért, tehát az én részem ebből 5.750.000 Ft. Illetéket, mint egyenesági örökösnek nem kellett fizetnem. Kérdésem, hogy SZJA-t kell-e fizetnem, így, hogy kevesebbért sikerült eladni mint a hagyatékban megállapított érték.
Köszönöm válaszát!
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Apósommal együtt 3 fiú testvér volt.Két testvér elhalálozott és így férjem és apósom testvére az örökös.A férjem a hagyatéki tárgyaláson lemondott az örökségről és az adósságokról,/szinte csak adósságot halmoztak fel/,de a közjegyző azt mondta ez nem lehetséges,mert van egy ingatlan ami 2millió forintot ér,ebből a férjem kb:4000000-t kapna./de erre az összegre sem tartunk igényt/.A férjem fizette ki a hagyatéki eljárást is,mert a másik félnek nincs egyáltalán semmi jövedelme.A közjegyző közölte a Nav-tól fog kapni egy számlát,mert a 4000000 forint után be kell fizetni.Az én kérdésem az lenne ,ha mindenről lemondott akkor miért is kell a semmi után fizetni?Tisztelettel és köszönettel.
Nem jó a matek. 2 milliónak nem 4 a fele. Talán fordítva van? A ház négy milliót ér és férje 2-üt kapna?
400 ezer
Liszka
Szerintem nem.
Mateka22
Ha valóban visszautasította az öröklést, akkor a hagyatéki eljárás díját sem kellett volna fizetnie és illetéket sem kell. De a leírtak alapján elég kétséges, hogy tényleg ez történt-e.
Üdvözlöm! Szeretnék kérdezni valamit. Férjemnek van egy lakás a nevén ami bedőlt, tehát a banknak a lakáson felül is van követelése felénk,hisz a lakásértéke nem fedezi a kialakult hitelt. Ez jelenleg végrehajtás alatt van.Van egy másik lakás ami a szüleié fele fele arányban. Az édesapja nagyon beteg ezért az lenne a kérdésem,ha ő meghal, az örökölt részre ( ketten vannak testvérek.)ráteszi a bank a kezét? Hogy lehetne megakadályozni hogy az édesanyja lakását leterheljék miattunk? Lemondhatunk róla? Kinek a javára ha igen? Nagyon Köszönöm
„édesapja nagyon beteg ezért az lenne a kérdésem,ha ő meghal, az örökölt részre ( ketten vannak testvérek.)ráteszi a bank a kezét?”
Igen.
„Hogy lehetne megakadályozni hogy az édesanyja lakását leterheljék miattunk? Lemondhatunk róla? Kinek a javára ha igen?”
Nincs olyan, hogy kinek a javára, a sorban következő törvényes örökösé lesz. Ha vannak leszármazók, az övék, ha nincsenek, a testvéré. Vagy még azt lehet, hogy végrendeletet ír férjed édesapja és arra hagyja, akire akarja, akkor már csak a kötelesrészt kell visszautasítani.
Nagyon köszönöm a gyors választ.
"Ha vannak leszármazók, az övék, ha nincsenek, a testvéré."
Ezt úgy kell értenünk hogy a mi gyermekünkre száll automatikusan? Akkor is ha nem a férjem vérszerinti gyermeke? de közös háztartásban élünk természtesen. A lényeg pedig hogy akkor nem kerül bajba férjem édesanyja miattunk ha így megoldjuk ugye? Köszönöm
Azt hiszem félre értettem amit írt. Talán nem is a gyerekünkről szólt,hanem hogy ha a férjem lemond róla akkor a (férjem) testvére kapja. Ha nem lenne gyereke az apósomnak akkor meg az ő testvére.Így gondolta? Köszönöm
Nem. Elsőre értetted jól. De a mostoha gyerek nem leszármazó.
„Ezt úgy kell értenünk hogy a mi gyermekünkre száll automatikusan? Akkor is ha nem a férjem vérszerinti gyermeke? de közös háztartásban élünk természtesen. ”
Az kevés. Ahhoz, hogy ő örököljön a férjed kiesése esetén, örökbefogadott gyereknek kell lennie.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Egy ismerősöm felesége meghalt és mivel se gyerekük,se rokonaik nincsen, igy ő fogja örökölni a lakást.80 éves bácsiról van szó.
Még a közjegyzői eljárás előtt van.
Viszont szeretné egyből a lakást egy fiatal emberre ráhagyni, mert már régóta ő segíti, ápolgatja, még amikor a felesége is élt, szükségük volt segítségére.
Ugy gondolta,hogy akkor eleve ne az ő nevére legyen irva a lakás , hanem egyből erre az ember nevére.
Szerintem mindkettőjük részére jó lenne ez a megoldás.
Az a kérdés,hogy ott majd a közjegyző előtt ezt nyilatkozza és „utasítsa ”vissza a lakás öröklést a férfi javára????
Tisztelt Ügyvéd Ur!
Kérdésem a következő: Szüleim nevén van egy ház amit szeretnénk eladni. Időközben édesapám elhunyt és még nincsen meg a hagyatéki tárgyalás. Van két testvérem, akiknek van banki adósságuk. Ők lemondanának az édesanyánk javára az örökségről. Mikor és hogyan kell ezt megtenniük, hogy a bank ne terhelhesse rá a tartozásukat az ingatlanra.
Üdvözlettel
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02