szomszédjog


zsuu65 # 2023.08.20. 18:23

Tisztelt Fórum!

Van egy problámám! A szomszédom közvetlen a házunk falához rakta a tüzifáját! Kb 10 méter hosszan, és 2 méter magasan.
Régen mikor gyerek voltam apuék vigyáztak, hogy a szomszéduk fala mellett legalább fél méteres sávban üres legyen a terület, mondván szellőzni kell a falnak. Ez most is így van? Ha igen melyik törvény mondja ezt ki?
Válaszukat köszönöm!

Majordomus # 2023.08.20. 19:24

Szomszédok hülyeségére nincs törvény csak jogorvoslat,ha neked ebből károd keletkezik.

Első körben keresd meg a szomszédot és kérd meg normálisan a helyzet(és a farakás) rendezésére....

Szomorú örökös # 2023.08.21. 04:37

zsuu65

A szomszédom közvetlen a házunk falához rakta a tüzifáját! Kb 10 méter hosszan, és 2 méter magasan

Rosszul tette, mert nem lehetséges oda semmit se pakolni közvetlen a falhoz!
Ahogy Majordomus írta, előbb én is a szomszéddal leülnék és megbeszélném a kérdést.
Ha nem hajlik a megoldásra, akkor a jegyzőnél indíthatsz birtokvédelmi eljárást,
de nyilván - mint minden eljárásnak - költsége van és azt ki kell fizetni előre.

drbjozsef # 2023.08.21. 05:36

mondván szellőzni kell a falnak. Ez most is így van?
Sose volt így. Hogy kell. Van olyan fal, aminek kell szellőznie, van olyan, amelyiknek nem.

Feltételezem, telekhatárra épült házad van, és a szomszéd a saját telkén rakja fel a falra a tüzifát.
Ha ez egy vályogház, akkor egyébként valóban célszerű, ha a fal tud szellőzni, persze ez attól is függ, milyen helyiséged van az adott falszakasz mögött.

Mivel a saját telkén azt csinál, amit akar, csak a Ptk. 5:23.§-t kell betartania, ami kicsit általános, de pont ezért jó. A szomszéd épületének állékonyságát, a lakók egészségét veszélyeztetni kifejezetten szükségtelen zavarás.

Kérheted, hogy hagyjon helyet a fal mellett, mert SZERINTED szellőznie kellene a falnak. Ha ezt nem teszi, és kárt okoz neked ezzel (akár a ház vakolatában, akár tényleg penészedni fog a fal akár a ház belsejében is), akkor azt meg kell térítenie, ha máshogy nem, pert kell indíts ellene. De ha nem okoz kárt, akkor önmagában az, hogy a fal mellett van a fája, nem zavarás.

Zöldövezeti11 # 2023.08.21. 08:46

Ennyit írt a panaszos :

Kb 10 méter hosszan, és 2 méter magasan.
Semmi többet.
Betonfal ?
Téglafal ?
Vályogfal?
nem tudjuk.
Talán Józsi kutakodott tovább.
Meg kellene beszélni !

osztap # 2023.08.21. 08:56

zsuu65,

Szerintem a Te nagyobbik problémád az lesz, hogy tűzifát halmozott fel közvetlen a házad mellett. Ami, mint neve is mutatja, tűzveszélyes anyag, nem is kicsit. Nem is kevés van belőle.

Ezzel szerintem sérti az Országos Tűzvédelmi Szabályzat 17. § (1) b)-t (szabadtéri tárolóterületen van a fa), mert gondolom az (5) bek. szerinti védelmi lehetőségek közül nincs semmi. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A helyedben beszélgetnék erről a szomszéddal, ha nincs megegyezés, akkor bejelenteném a katasztrófavédelemnek. Lehetőleg, mielőtt még leég a házad.