elektronikus cégeljárás


ObudaFan # 2008.11.18. 13:38

Ha nem csinálsz aláírás-mintát, mehet a közjegyzőhöz, mielőtt bankszámlát nyit.

Mázlika # 2008.11.18. 13:58

Köszi, ez rendben van, de a cb-hoz nem kell becsatolni alapításkor, ugye? Ez lett volna a kérdésem lényege, csak rosszul fejeztem ki magam.M.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 14:11

Ha nem csinálsz aláírás-mintát, mehet a közjegyzőhöz, mielőtt bankszámlát nyit.

Oda szvsz amúgy is mennie kell. Vagy újabban elfogadják a bankok az ügyvéd által ellenjegyzett aláírásmintát a címpéldány helyett?

ObudaFan # 2008.11.18. 14:22

Nekem elfogadta eddig minden bank. Írunk rá egy záradékot, hogy ezt kifejezetten az alapítással egyidőben készítettük, és így elfogadják.

Mázlika! Az hagyján, hogy a cb-hez nem kell csatolni, mert oda szerződésmintásnál már alig kell valamit, de én még a jogi képviselő által megvizsgálandó listában sem látom.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 14:33

Hmmm.
Akkor ezt hogy kell érteni:
Ct. 9. § [...]
(3) Az ügyvéd az aláírás-mintát kizárólag cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárás során jegyezheti ellen abban az esetben, amennyiben a cég létesítő okiratát vagy a létesítő okirata módosítását is ő készíti (szerkeszti) és jegyzi ellen, és az aláírás-minta a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem mellékletét képezi.

Én ugyanis úgy értem, hogy az aláírás-minta csak a cégeljárásban pótolhatja a címpéldányt.

ObudaFan # 2008.11.18. 14:53

Ezzel a véleményeddel egyedül vagy. A BÜK pl. a következő záradékot javasolja, és a bankok elfogadják:

"Alulírott okiratszerkesztő ügyvéd nyilatkozom, hogy az aláírás-minta hitelesítést a cégbejegyzési eljárás során láttam el
ellenjegyzéssel. Ezen általam ellenjegyzett aláírás-minta a cégbejegyzési kérelem mellékletét
képezi. A cégbejegyzési kérelem alapját képező létesítő okiratot én készítettem és láttam el
ellenjegyzéssel. Így a jelen aláírás-minta megfelel a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról
és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 9. §-ában írt feltételeknek."

(Mondjuk egyszerűsített eljárásban csak annyira melléklet, hogy miért ne írhatná oda az ember a nem benyújtott, csak ellenőrzött rovatba az aláírás-mintát is.)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 15:11

Meg kellene kérdezni a kodifikátort.

Egyébként pedig ez így ellentmondásos. Vagy nem fogadható az aláírásminta a címpéldány helyett a cégeljáráson kívül - vagy elfogadható; de akkor elfogadható ezen záradék nélkül is. Az ugyanis semmiféle új minőséget nem hoz létre.

ObudaFan # 2008.11.18. 17:59

A záradék igazolja, hogy nem utólag lett pótolva, hanem az eredeti stócban lett elkészítve. A jelenlegi közmegegyezés szerint ugyanis így kell értelmezni azt a jogszabályszöveget.

judy1981 # 2008.11.18. 18:14

Arra gondoltam, mi lenne, ha megvenném az egyik e-cégeljárásról szóló könyvet. Van valakinek tapasztalata, mennyire vannak ezek kidolgozva? Nem kell nekem, hogy szájbarágó módon írja le, de - ha nem kérek sokat - minden lehetséges műveletre kitérjen. Mert a főnök nem igazán ajánlotta fel, hogy vesz nekem könyvet, de lehet nem ártana. Így a complex 12e forintos dvd-je nem igazán jöhet szóba. Magával a programmal még csak elboldogulok, de sokat segítene, ha átlátnám a rendszerét.

ObudaFan # 2008.11.18. 18:25

Te tudod, de a könyv a megjelenésének időpontjánál fogva semmilyen bírói gyakorlatot nem tartalmazhat még. Az összes többi információ pedig az internetről is beszerezhető.

judy1981 # 2008.11.18. 19:03

Mégsem találtam konkrét leírást arról, hogyan kell visszaigényelni a fel nem használt illetéket.
Mindenesetre nem ugrom fejest a dologba, csak játszom a gondolattal.

Ma felhívott minket egy bíró, hogy a beolvasott iraton nem látszik az aláírásunk. (Halvány volt a tinta.) Ez is egy olyan dolog, amit az egyik elfogad, a másik nem. Lényegében a végén a kék pecséttel minden dokumentumot lepecsételünk nem? Ezt is ki hogy értelmezi? Mikor beállították a programot, akkor egy röpke 20 perces előadás keretében mintha ez is elhangzott volna.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2008.11.18. 20:06

judy1981

nem vagy olyan idős hogy ilyen könyvekre hagyatkozz

amúgy az illeték visszaigénylés valamelyik im rendeletben van szépen leírva....

először a cb-t kell megkeresni aztán az apehot és az utalja vissza

de nézd meg az im rendeletben keresd meg

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 20:09

A záradék igazolja, hogy nem utólag lett pótolva, hanem az eredeti stócban lett elkészítve. A jelenlegi közmegegyezés szerint ugyanis így kell értelmezni azt a jogszabályszöveget.

Nem túl széles az a közmegegyezés. Adtunk be aláírásmintát Fejérben és Hajdúban is a cégbíróságnak. Egyiknek sem volt gondja vele, hogy ilyen záradékot nem tettünk rá.

ObudaFan # 2008.11.18. 20:29

Nem a cégbíróságnak, hanem a bankoknak volt baja a záradék nélküli mintákkal.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 20:35

:)
Az más. Viszont a banki ügyintézőkre - de még a jogászaikra sem nagyon - hivatkoznék jogértelmezési vitákban.

ObudaFan # 2008.11.18. 20:47

Én sem, de a kívánságuk parancs. :)

Mázlika # 2008.11.19. 11:56

Sziasztok! Köszi a válaszokat. Nálam a bankok el szokták fogadni az ObudaFan által elírt hasonló szövegű záradékolt aláírás mintát.

Judy! A 25/2006 (V.18.) IM rendeletet nézd meg. Gondolom egyéb beadványként írsz egy kérelmet, csatolod mellé az elektronikus igazolást a fel nem használt befizetésről, és a cb papír alapon küld róla igazolást, hogy visszaigényelhető. Azzal mehetsz az illetékhivatalhoz, vagy a MÁK-hoz. M.

Mázlika # 2008.11.19. 11:57

elírt=leírt

judy1981 # 2008.11.19. 12:17

Így jártam el. És olvastam a rendeletet.

judy1981 # 2008.11.19. 12:58

Informatikai szempontból tényleg nincs szükségem könyvre. Engem inkább a protokol érdekel, maga az eljárás (kevésbé szárazon, mint a jogszabályban). Ha egyszer rászámon magam, majd készítek jegyzetet róla. Tény, hogy a gyakorlat alapján írt könyvnek több hasznát fogom venni, mint a jelenleg kaphatónak.

Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy ugyebár sikerült HB-i aktához csatolni egy fővárosi cb-nek megfizetett illeték igazolását. Ma megkaptuk a változásbejegyzési végzést. Most a CB volt figyelmetlen, vagy lekérte a fővárositól?

ObudaFan # 2009.01.25. 13:48

Ezt meg tudjátok erősíteni, hogy ha van egy fel nem használt befizetett ileltékem, amit változásbejegyzésre fizettem 15e-t vidéki cégbíróságnál, akkor azt a fővárosin egyszerűsített cégbejegyzésre fel tudom használni?

pmd_ # 2009.02.03. 11:16

Ti értitek ezt az új befizetési igénylés-módit?

Miért van az, hogy itt soha nem lesz semmi egyszerűbb, csak bonyolultabb?

ObudaFan # 2009.02.03. 13:50

Azt még csak értem, de hogy a jan. 30. előtti befizetésekről miért nem jönnek az igazolások, azt nem. Várunk vagy ötöt, abból több is holnap lesz egyhetes befizetés. Valakinek van valami információja, hogy be van halva az Államkincstár?

bigdady # 2009.02.03. 15:26

gyed még nem jött. ha ez segít :)

Dr. Szaszi # 2009.02.04. 11:15

@pmd_:

Egy lépéssel lett hosszabb, és annyira nem is bonyolult, de két napunkba telt, mire el tudta mondani egy illetékes...

Szóval:
A www.e-cegjegyzek.hu-ról lekéred az illetéket, és közzétételt, ahogy eddig. Miután beírtad az e-mail címet is, következik egy oldal, ami más, mint az eddigiek. Eddig utalványminta volt, most igazolási kérelem; ezt szoktuk kinyomtatni, és odaadni az ügyfeleknek.

Itt lesz egy e-akta, mai maga a kérelem, automatikus aláírással- ezt egy linkre kattintva tudod letölteni. Mentsd le a gépére, és küldd el a MÁK megadott e-mail címére.

Aztán nyomtasd ki az oldalt, és add oda az ügyfélnek, hogy tudjon utalni. (Így lesz ügyazonosító - én ott akadtam el az elején, hogy jó-jó, hogy van a MÁK oldalán kérelemminta, de honnan lesz ügyazonosító?!) Természetesen előbb kinyomtathatod, és utána is lementheted, fakultatív.

Aztán megjön az igazolás, és megy minden tovább a maga rendjén. Hogy mennyi időn belül jön meg az igazolás, ne kérdezd, mert én is csinálom így először...

Azt azért hadd tegyen hozzá, hogy ez egy fantasztikusan előkészített módosítás volt, és rendkívül körültekintő és kimerítő tájékoztatást kaptunk az illetékesektől.

Nálunk pl. a Cégbíróságon sem tudtak segíteni, ők sem tudták a menetét...