alapítvány létrehozása


PepeJ # 2008.07.01. 08:17

Kedves Szakértők

Van néhány amatőr kérdésm, amire eddig nem leltem választ:

  • kell-e, hogy legyen alapítványnak SZMSZe, ha igen: publikus kell-e, hogy legyen?
  • kell-e, h. legyen adatkezelési szabályzata, ha igen: publikus kell-e, hogy legyen?
  • a szervezeti felépítés, kuratóriumi névsor, stb: ezek nyilvánosak kellenek-e, hogy legyenek?
  • Az alapitvány könyvelésébe ki "nézhet bele". (Kiemelten Közhasznú Szervezet)

Némileg kiszúrt velem egy alapítvány és még azt sem tudom , h. tudok-e felebbezni, ha igen kinél, stb ....
Meg, h. tudok-e egyáltalán tenni valamit azon felül, h. magamat emésztem :

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2008.07.02. 19:56

Kiemelten közhasznú szervezet esetén közhasznúsági jelentést kell készítenetek, ami pedig gyakorlatilag a könyvelési adataitokat tartalmazza. A döntéshozó szervezeteitek névsora szintén nyilvános. De elméletben az alapító okiratotoknak ezt tartalmaznia is kell.

kszzs01 # 2008.07.11. 16:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az lenne a kérdésem, ha létre hozok egy alapítványt,akkor jogai vannak,de milyen kötelezettségei lennének??
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.11. 18:11

:)
Jó kérdés.

kszzs01 # 2008.07.11. 19:01

A kérdés az biztos jó, de mi a válasz?:-)

nandy # 2008.07.11. 22:57

Az alapító okirat tartalmazza az alapítvány kötelezettségeit (cél szerinti tevékenység).

nandy # 2008.07.11. 22:59

Jut eszembe:

egy alapítvány fizethet jutalékot? Konktrétan arról lenne szó, hogy x személy hoz támogatókat, és a támogatók által befizetett támogatási összegből x személy 10-15% jutalékot kapna.

ObudaFan # 2008.07.12. 10:35

Fizethet.

bankszla # 2008.09.04. 08:34

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem az lenne, hogy egy meglévő alapítvány számlavezető bankjának megváltoztatása milyen bejelentési kötelezettséget von maga után azon kívül, hogy az alapító okiratot módosítani kell?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.04. 09:30

Az alapító okiratba nem kellene belefoglalni a bankszámla adatait, és akkor a változás nem igényelne módosítást.

Ezt az adatot a bíróság sem tartja nyilván, tehát nekik sem kell bejelenteni. (Már ha nem módosítod az alapító okiratot.) Az APEH-hez talán. De ezt majd nandy megmondja.

ObudaFan # 2008.09.04. 09:40

Az APEH-hoz meg szerintem a bank jelenti be.

bankszla # 2008.09.04. 10:57

Elolvastam az alapító okiratot, ahol szerepel a bank neve. Most figyelmesen végigolvastam, és ott csak az szerepel, hogy az induló vagyon melyik bankba lett elhelyezve. Így akkor ezen nem kell változtatni (mert ugye azon már nem tudok, hacsak fel nem szerelnek egy időgéppel). Viszont ha az APEH-ba maga a bank jelenti be, akkor tulajdonképpen nekem az ég világon semmi tennivalóm sincs ezzel kapcsolatban?
Ez roppant tetszetős hír.....
Mindenkinek köszönöm szépen válaszá(ai)t!

ObudaFan # 2008.09.04. 14:45

Hogy tényleg az APEH jelenti-e be, arról azért kérdezz meg egy könyvelőt, de én az alapító helyében azért az alapszabályból kivennék minden, egy konkrét bankra történő utalást.

Sasfioka # 2008.09.04. 14:50

A bank jelenti be, havi jelentési kötelezettsége van. A társadalmi szervezetek esetén is. Te megnyitod az egyik számlát, bezárod a másikat, és az APEH-törzsadatodban egy hónapon belül "befrissül". Ott tudod ellenőrizni. [Ügyfélkapun]

JazzMine # 2008.09.23. 18:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék létrehozni egy Alapítványt gyermekeink környezettudatosságra nevelése céljából.
Szeretném megtudni, hogy van e minimum összeg, amivel létrehozható egy Alapítvány, illetve én egyedül hozhatok e létre Alapítványt, szükséges e hozzá más személy, vagy gazdasági társaság...?
Mitől lesz egy civil szervezet kiemelkedően közhasznú szervezet?

Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Erdei Jázmin

ObudaFan # 2008.09.23. 19:44

Kb. 100.000 Ft-ot követel meg a bírói gyakorlat jelenleg egy nyílt alapítvány létrehozásához.
Az alapítóra nézve csak annyi kikötés van, hogy a kuratóriumban az alapító és hozzátartozói nem lehetnek többségben, de ezt leszámítva az alapító lehet természetes, vagy jogi személy is.
Kiemelten közhasznúvá akkor válhat az alapítvány, ha közfeladatot végez, és az alapító okirata megfelel a közhasznúsági törvényben foglaltaknak.

JazzMine # 2008.09.25. 08:01

Kedves Ügyvéd Úr!

Köszönöm szépen gyors válaszát!

Üdvözlettel:
Erdei Jázmin

ObudaFan # 2008.09.25. 08:05

Nincs mit.

murof # 2008.09.28. 21:40

Tisztelt Obudafan!
Ha a kuratórium tagjai jóváhagyják, bérbe veheti-e az Alapítvány a kuratórium elnök hozzátartozójának a tulajdonában lévő nyaralót rászoruló családok üdültetése céljából, vagy idegentől kell bérelnie?
Az Alapítvány pályázatot írna ki a rászoruló családok részére, tehát nem "kamu" bérlésről lenne szó.
Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2008.09.29. 08:02

Bérbe veheti, de az biztos, hogy egy esetleges során akár az APEH, akár az ügyészség fokozottan fogja vizsgálni, hogy piaci értéken, és nem magasabb bérleti díjjal történt-e a bérbeadás.

murof # 2008.10.01. 12:31

Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm válaszát!!!
Nem történne piaci érték felett a bérbeadás, sőt!

Ha lehetne még egy kérdésem Önhöz a kuratóriumi tagok létszámát illetően is:
Elég-e 3 kuratóriumi tag - ha ebből az egyik az alapító; az elnök és a titkár pedig hozzátartozói viszonyban van -, vagy szükséges további, "független" tag(ok) részvétele is?
Üdvözlettel:

murof

ObudaFan # 2008.10.01. 12:43

Kell még legalább 4, akiknek az alapítóhoz semmi köze.

szpiridon # 2008.10.18. 20:10

Tisztelt ObudaFan!
Szíves tanácsait szeretném kérni a következő kérdésekben alapítvány-ügyben:

  1. Alapítvány kuratóriumának elnöke vagy tagja köthet-e (ettől független tevékenységre) munkaszerződést az alapítvánnyal?
  2. Alapítvány kuratóriumának olyan tagja, akinek aláírási vagy bankszámla-hozzáférési joga van, köthet-e (ettől független tevékenységre) munkaszerződést az alapítvánnyal?
  3. Egy korábbi válaszában olvastam, hogy alapítvány alapítója lehet tagja az általa létrehozott alapítvány kuratóriumnak. Vajon (kuratóriumi tagként vagy anélkül) munkaszerződésben is állhat saját alapítványával?
  4. Az alapítónak érdemes utódot megneveznie az alapító okiratban. Vajon a kuratórium elnökére és tagjaira (és az esetleges felügyelő szerv tagjaira) is érvényes ugyanez?
  5. Ha alapításkor még nem lehet előre tudni, hogy közhasznú alapítványnak meghaladja-e majd működése során az éves bevétele az 5 millió forintot, érdemes-e előre felügyelő szervet létrehoznia, s azt rögzítenie az alapító okiratban, vagy elegendő akkor, ha megtörtént az ötmilliós határ átlépése?

Előre is köszönöm.
Tisztelő üdvözlettel, és önzetlen munkájáért őszinte nagyrabecsüléssel:
Szpiridon

ObudaFan # 2008.10.19. 09:00

1-3.: Ez mind lehetséges, de egy ellenőrzésnél fokozott vizsgálatra kell számítani.

4. Ez sem kizárt, de tulajdonképpen feleslegessé teheti, ha van, aki az alapító jogait gyakorolja.

5. Én közhasznú alapítványnál már alapításkor szoktam fb-t létrehozatni az alapítóval.

szpiridon # 2008.10.19. 17:12

Tisztelt ObudaFan!
Hálásan köszönöm azonnali és világos válaszait.
Tisztelő üdvözlettel és őszinte nagyrabecsüléssel:
Szpiridon