alapítvány létrehozása


Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.05. 08:34

Bárki beadhatja.

tejivó # 2017.08.05. 15:03

Köszönöm.

Az ügyvezető kurátor elfogadó nyilatkoza sablonon megtalálható a bírósági honlapon. Itt a Ptk. és a Btk. által előírt követelmények szerepelnek. Célszerű-e a nyilatkozatba beemelni a következőket is:

"Kijelentem, hogy az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény szabályai szerint összeférhetetlenség személyem vonatkozásában nem áll fenn." ?

ObudaFan # 2017.08.05. 19:39

Elvileg a Civil törvény szerinti összeférhetetlenség a közhasznú szervezeteket érinti csak szerintem.

PraetorLXXVI # 2017.08.09. 11:16

Az alapítvány kuratóriumának határozatáról készült kivonatot elég a kuratórium elnökének aláírnia vagy szükséges a kivonat hiteléül másnak is (pl. az egyik kuratóriumi tag)? köszi szépen.

ObudaFan # 2017.08.09. 21:36

Az alapító okirat nem mond erről semmit? Szerintem erre törvényi szabályozás nincs, de célszerű még valakinek aláírni.

tejivó # 2017.08.11. 18:57

Köszönöm a választ, Obudafan.

Alapítvány bejegyzés iránti kérelme beadás előtt áll. Az alapító elhelyezte az induló vagyont egy bankban megnyitott pénzforgalmi fizetési számlán. A bank az igazolást ki is állította erről. Ez a számla már az alapítvány nevére lett nyitva.

Az "Alapítvány nyilvántartásba vétele iránti kérelem” ÁNYK űrlapon, (C2), ki kell tölteni az alapítvány bankszámlával kapcsolatos adatait. Ide a fenti számla adatait kell írni? Azért kérdezem, mert az alapítvány a bejegyzéséig ehhez a számlához nem nyúlhat, aktívan nem használhatja.

köszönöm

ObudaFan # 2017.08.12. 10:34

Nem kell szerintem kitölteni.

tejivó # 2017.08.13. 07:01

Köszönöm, ObudaFan.

A döntéshozó valamint ügyvezető szerv határozathozatalával kapcsolatban kérnék tanácsot.

A Ptk. szerint:
3:19. § [Határozathozatal]
(2) A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,

  1. akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;

A bírósági honlapon található alapító okirat formanyomtatványa szerint nem szavazhat az:

  1. akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az alapítvány alapítója;

Melyiket kell beírni az alapító okiratba?

köszönöm.

tejivó # 2017.08.14. 16:14

ObudaFan vagy KBS, kérhetném a válaszotokat? (1-2 napon belül beadnánk a Törvényszékre a kérelmet).

Köszönöm

ObudaFan # 2017.08.15. 20:33

Szerintem egyik sem szavazhat.

tejivó # 2017.08.19. 09:25

Köszönöm ObudaFan a választ.

bogica.h # 2017.10.14. 21:12

Kedves Obudafan, azért választanánk az alapítványi formát, mert szeretnénk teljes munkaidőben a vállalt cél megvalósításán dolgozni. Úgy tudom az alapítvány lehetőséget biztosít ehhez azzal, hogy alkalmazottakat foglalkoztathat. Kérdésem, hogy a kuratórium tagjai, vezetője is lehet e rendszeres fizetéssel alkalmazott.

ObudaFan # 2017.10.15. 15:48

Lehet, de akkor mindenkinek a munkaszerződését valaki más írja alá az alapítvány részéről.

vazoviktor # 2018.03.21. 14:41

Alapítvány kuratóriumával kapcsolatos kérdésünk:

A Ptk. szerint:
3:397. § [A kuratórium]

(1) A kuratórium az alapítvány ügyvezető szerve. A kuratórium tagjai az alapítvány vezető tisztségviselői.

(2) A kuratórium három természetes személyből áll, akik közül legalább kettőnek állandó belföldi lakóhellyel kell rendelkeznie.

Ami nem egyértelmű számunkra, hogy a kuratórium taglétszámára vonatkozó szabályozás azt jelenti, hogy MINIMUM 3 természetes személy és nincs MAXIMUM?

Köszönöm!

V.Máté # 2018.04.11. 15:39

Amannyiban kuratóriumot kíntok létrehozni úgy az 3 személyből áll.

De dönthettek úgy is, hogy a vezető tisztségviselő egy személyben a kurátor lesz.


dr. Végh Ügyvédi Iroda - Budapest
vekony@drveghistvan.hu

ObudaFan # 2018.04.12. 12:28

Véleményem szerint a 3 fős szabálytól el lehet térni bármilyen irányban, az ugyanis diszpozitív szabály.

gealach86 # 2018.06.14. 17:40

Üdvözlöm!
Tervezett alapítványunk egyik tagja fiatalkorú (17 éves).
A Ptk. rendelkezései alapján úgy tudom, kizárólag nagykorú személy lehet kuratóriumi tag. Betölthet más tisztséget szülői hozzájárulással? Amennyiben nem, esetleg alkalmazottként lenne érdemes bejelenteni?
Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2018.06.15. 04:23

Vezető tisztségviselő nem lehet. Milyen tisztségre gondoltok?

Bazsika18 # 2018.10.16. 17:55

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Két kérdésem van alapítvány létrehozásával kapcsolatban!

Az első, hogy a 100 ezer forintos alapítási díj egy része kiváltható-e tárgyi eszközzel?

A második kérdése, hogy ma ennyi időt vesz igényeb amíg egy alapítványt bejegyeznek és hivatalosan működhet?

Köszönöm a válaszát!

ObudaFan # 2018.10.17. 04:58

Az nem alapítási díj, hanem az alapítói vagyon. Ez az a vagyon, ami az alapítvány működéséhez szükséges, és egyre kevésbé elégszik meg a bíróság 100e Ft-tal. Arra is gondolni kell, hogy ha csak tárgyi eszköz van és semmi pénz, akkor a bíróság azt fogja látni, hogy az alapítvány nem fog tudni elkezdeni működni, mert nincs miből fedezni a költségeket.
Néhány hónapba beletelik az alapítás.

Pubi007 # 2018.12.05. 11:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2 személyes alapítvány bejegyzésekor az alapító egyenesági leszármazottja (fia) lehet-e kurátor?

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2018.12.05. 13:46

Szerintem nem.

nemethi81 # 2019.01.22. 11:32

Sziasztok,
Rengeteget bogarásztam a fórumot, és találtam is foszlányokat a PK-102 nyomtatvány N1a,b,c lapok kitöltésére, de végleges megoldást nem találtam a problémámra.

Fő tevékenységi körünk 9499 (ezen belül állatvédelem) lenne .

Az alapítvány bevételeit főként adományok adják, de lehetőséget szeretnénk hagyni egyéb promóciós termékek értékesítésére is, aminek teljes ellenértékét az alapítvány céljára használnánk fel, tehát az alapítvány vagyonát növelné.
A tagok fizetést nem kapnak, csak költség elszámolásra lesz lehetőség.

Biztos van valaki aki tudja hogy ezen a három lapon miket kell jelölnöm ilyen esetben, mert nekem már elfüstölt az agyam az ÁFA tv olvasása alatt.

Filippi # 2019.06.08. 16:16

Kedves Jogászok!
Közalapítványnál az alapító ( önkormányzati képviselőtestület) átadhatja az alapítói jogot egyetlen szeménynek, akit kinevez az alapítói jogok gyakorlójának?
Köszönettel várom a választ.

aprilismajus # 2019.06.09. 05:56

Kedves Filippi, elképzelhető, hogy nem az alapító gyakorolja az alapítói jogokat a közalapítványban, hanem azt átadja másnak - 2013. évi V. törvény a Polgári törvénykönyvről, 3:394. §.