Nincs mit.
alapítvány létrehozása
Tisztelt Óbudafan!
Alapítvány létrehozását tervezzük közhasznú célra, művészeti tanulmányok, valamint művészeti alkotások létrejöttének, közzétételének támogatására.
Jogi jártasságom híján kérdéseim a következők:
- Ki nem lehet kedvezményezett, azaz van-e kizáró feltétel az alapító, a kuratóriumi tagok, vagy a kurátor támogatására?
- Egy ilyen célú alapítvány létrehozásához megfelelőnek látja-e a 100.000 Ft-os kezdőtőkét?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
Frányó Zsófia
Ó jaj, s még egy! :)
3. A székhely igazolására kizárólag a tulajdoni lap felel meg, vagy az ingatlan adásvételi szerződése is esetleg? (Bár ez nem logikus számomra.)
Köszönöm!
1. Egy megkötés van:
1997. évi CLVI. törvény
a közhasznú szervezetekről
8. § (1) A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján
- kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
- bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.
(2) Nem lehet a felügyelő szerv elnöke vagy tagja, illetve könyvvizsgálója az a személy, aki
- a vezető szerv elnöke vagy tagja,
- a közhasznú szervezettel a megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik,
- a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásából részesül - kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és a társadalmi szervezet által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatást -, illetve
- az a)-c) pontban meghatározott személyek hozzátartozója.
2. Szerintem igen.
3. Bírója válogatja.
Tisztelt Óbudafan!
Nagyon köszönöm a válaszát!
Az első kérdésemmel kapcsolatban szeretnék pontosítani, mert számomra nem egyértelmű az (1)b. Eszerint a kuratóriumi tagok és hozzátartozóik pénzbeli (alapítvány céljának megfelelő) támogatásban nem részesülhetnek, vagy, amennyiben ez az alapítvány céljának megfelel, akkor mégis?
Hálás vagyok a segítségért!
Üdvözlettel:
Zsófi
Részesülhet, csak nem szavazhat róla.
Köszönöm szépen!!! Így már értem, és ez meg is nyugtatott. :)
Üdvözlettel:
Zsófi
Nincs mit.
Tisztelt ObudaFan!
Mi egy alapítványt szeretnénk létrehozni, amellyel működő kft-nk mellett színházitársulatunk munkáját szeretnénk segíteni.(Kicsit hasonló módon mint a Krétakör Színház alapítványa).
Szeretnénk közhasznúak lenni.
Kérdéseink a következők lennének:
- Mennyire lehet beleírni az alapító okiratba a társulat támogatását. (működés, helyfenntartás)- ill. mennyire lehet az alapítvány célja, hogy egy színvonalas és kreatív színházi társulatot támogasson, ami produkciókat hoz létre - mely a mindenkori közönség számára érték?
- Az alapítvány elsősorban nem pályázatokat írna ki, hanem támogatásokat adna. Olvastunk egy passzust, hogy a nem lehet egyetlen és előre meghatározott nyertese egy ilyen támogatásnak, - de mi van, akkor / illetve, lehet-e, hogy az alapítvány egyik célja ez. Ekkor is problematikus, hogy a kuratóriumi tagok függőségi viszonyban vannak a társulat tagjaival?
2/b. emellett az alapítvány támogatna kreatív produkciókat, akár rászoruló csoportokat foglalkozásokkal, hely biztosításával - itt természetesen sosincs egyértelmű nyertes - szeretnénk tisztán csinálni, viszont cél lenne a társulat támogatása - ez összeegyeztethető? És a közhasznúsággal?
3. szeretnénk a társulat jegybevételét is bevinni az alapítványba - ez lehetséges? És ezesetben az alapítvány fizethet gázsit a társulat tagjainak (piaci alapon szigorúan)?
4. a közhasznúság alapításkor eldől, vagy utólag lehet kérelmezni?
A válaszokat előre is nagyon köszönöm!!!
- Nem világos, hogy mi köze a társulatnak a kft-hez, de egy kft. támogatására nem lehet alapítványt létrehozni.
- Nem kell feltétlenül pályáztatni.
- Véleményem szerint lehet.
- Lehet utólag is.
Tisztelt fórumozók!
Kötelező-e határozott időre kinevezni a kuratóriumot vagy lehet határozatlan időre is?
A válaszokat előre is köszönöm!
Lehet.
Üdv mindenkinek.
Egy régebben feltett kérdésem utóéletével kapcsolatban várok segítséget.
Egy alapítvány alapítója ragaszkodik ahhoz, hogy az induló vagyon ügyvédnéllegyen letétbe helyezve a bejegyzésig, és ne egy pénzintézetnél. Próbáltam erről lebeszélni, de ő így akarta.
Megjött a bíróságról a végzés. Elutasították a bejegyzést, mondván hogy pénzintézetnél kell letéti számlán elhelyezni a pénzt.
Utánanéztem, nem találtam sehol, hogy kizárólag banki letét fogadható el.
Ezt találtam, C pont!
2. számú melléklet a 12/1990. (VI. 13.) IM rendelethez
A kérelemhez csatolandó okiratok:
- az alapítvány alapító okirata,
- az alapítvány képviselő szerve (szervezete) tagjainak a tagság elfogadására és a jogszabályban meghatározott követelményekre vonatkozó nyilatkozata,
- igazolás az alapítvány céljára rendelt vagyon rendelkezésre bocsátásáról,
- a székhely használat jogcímét igazoló okirat másolata,
- szükség szerint a felügyelő szerv tagjainak a tagság elfogadására és a jogszabályban meghatározott követelményekre vonatkozó nyilatkozata,
- szükség szerint az alapítvány alapító okiratának a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt szövege.
Az alapító hajthatatlan, rigolyája hogy nem bízik a bankokban. Mit tegyek? Ha nem teszek eleget a bíróság előírásának, nem jegyzik be az alapítványt.
Élhetek fellebbezéssel?
köszönöm
Próbáld meg.
Köszönöm a választ, Obudafan.
Látod az esélyét a fellebbezésnek?
Illetve azt kérdezném, hogy a végzés hiánypótlásra szólított fel 4 pontban, amelyek közül az egyik a pénzintézeti igazolás követelménye.
A többi pontot tudom pótolni, korrigálni, de ezt nem.
Mit tegyek?
Adjam be a hiánypótlást, de vele együtt a pontra vonatkozó fellebbezést?
Az alapító hajthatatlan, ragaszkodik az ügyvédnél elhelyezett induló vagyonhoz. Így viszont elúszik a bejegyzés.
köszönöm
A hiánypótló végzés ellen még nem lehet fellebbezni. Majd az elutasító végzés ellen lehet.
Obudafan, tehát ha fellebezni akarok, így kell tennem?
A bíróság 4 pontban szólított fel hiánypótlásra.
3 pontot teljesítek, a negyediket pedig nem.
Ezek után a bíróság elutasítja a bejegyzést.
Ezek után én fellebbezek, mert nem mondja ki jogszabály vagy törvény, hogy banki igazolás kell, csak általánosság olvasható az induló vagyon letétbe helyezéséről.
kérdéseim:
- A most teljesítendő hiánypótlásban írjam-e mellékelt levélben a bíróságnak, hogy az utolsó pontot nem teljesítettem, ezért és ezért.
- vagy ez teljesen felesleges, az elutasítás mindenképpen megtörténik, ha hiányos a hiánypótlás?
- Látod esélyét egy sikeres fellebbezésnek? (A nonprofit információs központban tanácsot kértem, ott azt mondták, hogy a bíróságnak el kellene fogadnia az ügyvédi letétet, mert a banki igazolást sehol nem írják elő).
1-2. Írd le, mert a bíróság elfogadhatja elsőfokon is.
3. Látok.
ObudaFan,
köszönöm a mindig értékelhető, segítő válaszaidat.
Nincs mit.
ObudaFan, kérdésem van.
Az KÖZHASZNÚ alapítványunk bejegyzés iránti kérelmét a bíróság hiánypótlásra utasította.
1.nem biztosítja a kuratóriumi döntések nyilvánosságát a székhelyen való kifüggesztés, ha a székhely magánlakás-írja a bíró. akkor milyen fórumon hozzuk még nyilvánosságra? Az alapítóban az is benne van, hogy a székhelyen való kifüggesztés mellett az alapítvány honlapján is nyilvánosságra hozzuk a döntéseket.
2.-Csatoljon új, megfelelően kitöltött formanyomtatványt (az alapító okirat keltének változására tekintettel)-írja a bíróság.
Itt arra gondol, amit már beadtunk (alapítvány nyilvántartásba vétel iránti kérelem), csak új dátummal?
köszönöm
- Szerintem ha a honlap pontos címét tartalmazza az AO, az megfelel.
- Gondolom, igen.
Obudafan,
köszönöm a választ.
Nincs mit.
Obudafan, még egy kérdés.
Tehát a bírósági titkár hiánypótlásra szólított fel, mert az induló vagyon ügyvédnél lett letétbe helyezve, nem bankban.
Többen - köztük Te is - javasolták, hogy amikor benyújtom a hiánypótlást, írjam le, hogy nincs rögzítve sehol, hogy csak banki letét fogadható el.
Most a Nonprofit Inf-ós Kp. nem jogász végzettségű, de alapítványi ügyekben rendkívül járatos kollégája azt javasolta, hogy az a leghatékonyabb, ha felhívom telefonon a bíróságon a bírósági titkárt, és szóban mondom el kifogásomat.
Nekem ez így nem tűnik túl hivatalosnak. A hölgy-úgy gondolom- akár meg is sértődhet.
Neked mi a véleményed?
Azért izmozok ennyit a témán, mert ha elutasítják a bejegyzést, kezdődik újra a sokhetes procedúra.
köszönöm
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02