Mivel a közhasznúság eléréséhez a jelenlegi szabályozás szerint két lezárt üzleti év szükséges, ezért alapítással egyidejűleg nem lehet azonnal közhasznúságot kérni.
alapítvány létrehozása
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Két további kérdés merült fel bennem:
- alapítói jogok gyakorlására kijelölt személyt mindenképpen meg kell határoznom a kérelem beadásának pozitív elbírálásához?
- papír alapú beadáshoz elég a régi nyilvántartásba vételi űrlap?
Az újat (http://csc.birosag.hu/…I_pk_102.pdf), csak elektronikus beadás esetén kell kitölteni?
Segítségét nagyon szépen köszönöm!
További szép napot!
Fekete Antal
Továbbá még egy kérdés merült fel bennem:
Székhelynyilatkozathoz kell tulajdoni lapot csatolni? Ha igen, akkor nem hiteles elég lehet?
Én első körben csak nyilatkozatot szoktam csatolni a székhelyhez, aztán ha kéri a bíróság, hiánypótlásbn a tul. lapot, hogy ne legyen felesleges költség. (Ígérték, hogy idéntől ingyenes lesz, de nem lett.)
- Nem kell.
- Papíralapon is az új formátumú űrlapot kell beadni.
És ez esetben mind a 38 oldalt ki kell tölteni?
Az okiratot és a különböző nyilatkozatokat is, vagy azt elég papír alapon mellékelni?
Vagy ezt a 38 oldalt egyben kell leadni?
Azokat az oldlakat kell kitölteni, amiket a változás érint. Az okiratoknak pedig eleve csak egyszerűsített eljárásban van jelentősége.
Kedves Kollégák,
Alapítvány létrehozása esetén (rendezvényszervezésről lenne szó) , ahol az alapítvány kurátora és az alapító nem áll egymással hozzátartozói viszonyban 2 kérdés merült fel:
- A kurátor családtagjainak a tevékenysége (pl. táncoktatása) bekerülhet e a kedvezményezett célok körébe?
- Megoldható e hogy az alapítvány jogutód nélküli megszűnése esetén a kurátor közvetlen hozzátartozója (gyermekei) vagy az alapító tulajdonában álló gazdasági társaság legyen az alapítványi vagyon „örököse”?
Köszönöm a segítséget!
- Szerintem nemmegoldhatatlan, de a kurátor és hozzátartozója nem lehet kedvezményezett.
- Annyi a kikötés, hogy az alapítót, a csatlakozót és az egyéb adományozót, továbbá ezek hozzátartozóit megillető vagyon nem haladhatja meg az alapító, a csatlakozó és az egyéb adományozó által az alapítványnak juttatott vagyont.
Köszönöm szépen!
Tisztelt Obudafan!
Kulturális értékeket közvetítő, rendezvények szervezésével foglalkozó alapítványt szeretnék létrehozni. Kérdésem lenne, hogy ha jómagam lennék a kuratóriumi tag, az alapítvány képviselője, akkor nagykorú testvérem lehet-e az alapítvány alapítója? Ő nem lenne aktív tag, csak a létrehozáshoz lenne szükséges a jelenléte. Az alapítvány székhelye lehet a családunk tulajdonában levő panellakás(jelzáloggal terhelt)? Ha igen, milyen engedélyek, stb kellenek ehhez? Illetve érheti-e valami jogi vagy ilyen kár a lakás tulajdonosát(szülők), ha az alapítvány székhelye lesz a lakás? Milyen jogi következményekkel jár? Illetve az alapítvány megszűnése esetén az addig felhalmozott vagyon (pénzbeli ill. tárgybeli) megilletheti az alapítót vagy az alapítvány képviselőjét?
Köszönöm előre is válaszát!
Lehetsz képviselő, ha a kuratoriumban egyebkent tobbsegben vannak a fuggetlen tagok.
Az ingatlan tulajdonosainak (esetleges haszonelvezoinek) a hozzajarulasa szükséges. Legfeljebb annyi kenyelmetlenseg lehet, hogy a székhelyén kereshetik az alapítványt.
Megszuneskor az alapítót nem illetheti több, mint amit alapításkor o juttatott.
Tisztelt ObudaFan!
Az alapítványok egyszerűsített nyilvántartásba vételi eljárásával kapcsolatban lenne néhány kérdésem.
- Az alapítványt egy magánszemély alapító hozza létre. Ilyen esetben szükséges-e a mintaokirat jegyzőkönyv részét kitölteni? Egyáltalán milyen ülésről lehet jegyzőkönyvet felvenni az alapításkor? Esetleg egy kuratóriumi ülést arról, hogy a kuratóriumi tagok elnököt választanak maguk közül?
- A kuratórium három tagú lenne, melyből 2 tag az alapító hozzátartozója. A Ptk. azt mondja ki, hogy a kuratóriumban az alapító és a közeli hozzátartozói nem lehetnek többségben. A Ptk. értelmező rendelkezései szerint azonban a kuratóriumi tagok közül csak egy minősül közeli hozzátartozónak. Ebben az esetben megfelel-e a kuratórium a törvényi rendelkezéseknek? (az alapító nem a kuratórium tagja).
- Végezetül arra lennék kíváncsi, hogy az alapítvány milyen feltételekkel használhatja a nevében a nemzeti kifejezést? Szükséges-e ezzel kapcsolatban valamilyen engedélyt beszerezni?
Válaszát előre is köszönöm!
- Szerintem legfeljebb a kuratórium üléséről, ha a kuratórium maga választja az elnökét.
- Szerintem nem probléma.
- Azzal lehet gond, hogy megtévesztőnek tarthatja a nevet a bíróság.
Tisztelt Uram!
A kérdésem az, hogy mi a teendő akkor, hogy ha az alapítvány nyilvántartásba vételi kérelme során nem kérvényeztünk adószám megállapítást.
A tegnapi napon megkaptuk a bejegyzésről szóló határozatot, ma pedig az adóhivatalban arról tájékoztattak, hogy adószám megállapítást kell kérnem a Törvényszékről.
Mi ennek a módja és menete? Milyen egyéb megoldás lehet a problémára Ön szerint?
Segítségét köszönöm!
A töréke kell benyújtani változásbjegyzés kérelmet, amiben kérni kell az alaítván képviselője adóazonosító jelnek a bejegyzését és az alapítvány adószámának és a statisztiai számjelének a beszerzését. Az előbbit a áltozásbejegyzési formanyomtatvány "E" lapján,az utóbbit a "C1" lapon lehet megtenni.
Tisztelt Uram!
Alapítványban 3 fős kuratóriumban lehetnek.e élettársak kuratóriumi tagok, illetve kuratóriumi tag főállásban dolgozhat-e az Alapítványban?
Köszönöm válaszát.
Lehetnek. Dolgozhat, csak ne ő írja alá munkáltatóként a saját szerződését és a kuratóriumban ne is szavazzon róla.
Üdvözlöm!
Új alapítvány bejegyeztetésénél két kérdésben kérem segítségét.
- Ürlap 25. pont A kérelem célja (kódtár): ponthoz az Alapítvány célja szerinti besorolására szolgáló kódtár kódjet kell-e beírni (pl. 2. sporttevékenység ) ?
- 26. A begyezni kért adat: ponthoz kell-e valamit írni vagy ez csak a változtatásokra vonatkozik.
Köszönöm segítségét.
Szerintem te nem a friss nyomtatványt használod. Itt található a jelenleg alkalmazandó nyomtatvány: http://birosag.hu/…yomtatvanyok
Köszönöm a választ,
valóban mást néztem, a helyes űrlap megnyitható az abev nyomtatványkitöltővel.
Tisztelt Uram!
Szeretném a segítségét kérni már meglévő alapítvány működéséhez.
Alapítványunk 2016 tavaszán került bejegyzésre, szeptemberben kezdtük el a tényleges munkát.
A kérdéseimet sorszámozva írom le:
1. Adománygyűjtő doboz kihelyezése. Milyen jogi követelményei vannak a dolognak?
Kell-e szerződni az adott üzlettel (ha igen, milyen típusú szerződésre van szükség)
2. Sportolók által dedikált relikvia árverése.
A hazai sportolók, olimpikonokat fogjuk felkérni hogy ajánljanak fel dedikált relikviákat. Kell-e valamilyen együttműködési megállapodást, vagy adományozási dokumentumot készíteni?
3. Ha kiválasztunk egy kedvezményezett beteg gyermeket, aki számára elindítjuk a jótékonysági akciót, akkor milyen dokumentáció szükséges?
Kell-e valamilyen szerződés, megbízási megállapodás?
Gondolok itt arra, hogy a gyermek történetét, képét, nevét közzétehessük az interneten, levelekben stb.
Segítségét nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel
Fekete Antal
Kedves Tanácsadó!
Szeretném megkérdezni, hogy alapító lehet-e olyan személy, aki Bt-ben beltag vagy kültag, vagyis gazdasági társaságban benne van, de nem maga a gazdasági társaság alapító, hanem csak egy személy.
A válaszát előre is köszönöm.
Veronika
Kedves Veronika!
Alapíthat. Nem kizáró ok.
Kedves Tanácsadó!
Az alapítvány alapítója, ha nem kuratóriumi tag, kaphat-e tisztelet díjat vagy bármi más néven nevezett, fizetést, pénzt?
Köszönettel:
Veronika
Nem kaphat.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02