Kft. ügyvezető felelőssége


hborbely # 2011.07.04. 14:30

Tisztelt Szakértők!

Pár nappal ezelőtt már feltettem egy kérdést és kaptam is rá választ, amit köszönök.
Javaslatukra lekértem a cégbíróságról a taggyűlési jegyzőkönyveket a beszámálókat éa mérlegeket.
Az derült ki, hogy pl. a mostani 2011. 05.24.-én megtartott taggyűlésen készült jegyzőkönyv, amiből kaptam egy példányt, nem egyezik meg a leadott jegyzőkönyvvel. A leadottban nem szerepel más, csak az, hogy a mérleg és a beszámoló el lett fogadva, és -4 m a hiány, pedig én szó szerint kértem a jegyzőkönyvbe venni amit mondtam és kérdeztem.
Ezt a részét nem a jegyzőkönyvnek nem kell leadni?
Ezen kívül kiderült, hogy tavaly az ügyv. ig. eladott egy kb 10-15 M érő ingatlant ami a cég tulajdonában volt, 1.5 M forintért. A társasági szerződés szerint egy szmélyben dönthet, de mondjuk egy ingatlan eladásáról nem kellene a többi tulajt értesíteni???

Egy ingatalan áron aluli eladása nem egyezik meg a hűtlen kezelés fogalmával?

A válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.07.04. 14:45

Csak részvénytársaságnál kell a teljes jegyzőkönyvet beadni, kft-nél csak a cégjegyzékadatot érintőt, meg be szokták még adni a mérleget elfogadót.

Ha áron alul adta el az ügyvezető az ingatlant, akkor valóban akár büntetőjogi felelősséggel is felelhet, de a kárért a cég felé mindenképp felel. Ha a gazdasági társaság legfőbb szerve elvetette azt az indítványt, hogy a társaságnak a tagok, a vezető tisztségviselők vagy a felügyelőbizottsági tagok, illetve a társaság választott könyvvizsgálója ellen támasztható követelése érvényesítésre kerüljön, továbbá, ha a társaság legfőbb szerve a szabályszerűen bejelentett ilyen indítvány tárgyában a határozathozatalt mellőzte, a követelést a társaságnak a szavazatok legalább öt százalékával rendelkező tagjai a legfőbb szerv ülésének napjától számított harminc napon belül - jogvesztés terhe mellett a gazdasági társaság nevében keresettel maguk érvényesíthetik.

hborbely # 2011.07.05. 12:29

Köszönöm szépen a választ.

A Kft. az éves jegyzőkönyveket leadhatja úgy,hogy a tagok vagy egy tag aláírása nem szerepel rajta?
Ezen kívül milyen felelőssége van az ügy. ig. -nak, ha valamelyik tagot nem hívja meg az éves taggyűlésekre?

Köszönöm

ObudaFan # 2011.07.05. 12:42

Leadhatja úgy.
Akkor van tényleges jogi felelőssége, ha ezzel kárt okoz.

gatta # 2011.07.07. 11:51

Tisztelt Fórumozók!

Egy új kft alapításában vagyok épp benne és megakadtam egy kérdésnél...
Az új kft-nek két tagja lesz, egy magánszemély és egy másik kft. A kérdésem az, hogy ez utóbbi, leendő tag kft jelenlegi ügyvezetője (aki csak ügyvezető és nem tagja a társaságnak) elláthatja- e az újonnan létrejövő kft ügyvezetői tisztségét is?
Kicsit nyakatekert,tudom...

A válaszokat előre is köszönöm!

hborbely # 2011.07.07. 13:57

Még egyszer köszönöm a választ.

Azért bosszantó tudni, hogy a Kft. másik 3 tagja jól megél a Kft-ből, én viszont a 10 %-omért semmit sem kapok.
Bosszantó tudni, hogy az ügyv. ig. az összes pénzt kiveszi, a céget évről évre minuszosra hozza ki és egyszerűen nem találni rajta fogást, hogy felelősségre lehessen vonni. :-((
Feladom. Hát ez van.
Azért még egyszer köszönöm mindenkinek!

Dr.Attika # 2011.07.07. 15:16

Tisztelt "hborbely"!
Ne adja fel, mert tehet azért, hogy ne semmizzék ki.
De előre bocsátom, hogy a korlátolt felelősségű társaság nem tőke, hanem személy egyesítő társaság. Ez azt jelenti, hogy azoknak kell alapítani, akik személyesen is közreműködnek az eredmény elérése érdekében. Ettől függetlenül , ha nem vesz részt személyesen a nyereség elérésében, akkor is jogosult annak 10 %-ra, illetve a társaság működésének ellenőrzésére.

Ha jónak látja küldje meg az alábbi honlapon található elektronikus címre a cégnek cégjegyzék számát ( adószámát esetleg a nevét) és feltérképezem, hogy mik a lehetőségei a vagyoni részesedésben.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.07. 15:51

Gatta: nincs jogi akadálya.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.07. 15:52

Dr.Attika, ami a kft. jogi jellegét illeti, abban tévedsz. De a kérdező szempontjából ez a dogmatikai különbség lényegtelen.

Dr.Attika # 2011.07.07. 16:04

Béla! Miben tévedek? Nem személyegyesítő?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.07. 16:38

Nem. Vagyonegyesítő - legalábbis fő jellemzőit tekintve. Hiszen egyáltalán nincs személyes közreműködési kötelezettség, és a fő cél is gazdasági, anyagi jellegű.

A személyegyesítő jogi személy például az egyesület, a párt.

Dr.Attika # 2011.07.07. 18:02

Gondold át mégegyszer Béla. Bizony személyegyesítő. Nem véletlen, hogy tagokról, üzletrész tulajdonosokról esik szó a korlátolt felelősségű társaságok esetében. A tőkegyesítő társaságok esetében részvényesről beszélünk.

Dr.Attika # 2011.07.07. 18:10

Jó. Most látom, hogy a wikipédia megfogalmazását vetted alapul. Maradok a klasszikus megállapításnál, csatlakozva Sárközy professzor 1988-as véleményéhez.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.07. 19:57

Ne sértegess...

Dr.Attika # 2011.07.07. 19:58

Nem sértegettelek. Ellenvéleményt fogalmaztam meg.

gatta # 2011.07.08. 04:34

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a megerősítést!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.08. 05:12

Meg a wikipédiát emlegetted... :)

Bird21 # 2011.08.05. 09:21

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy nonprofit kft esetén az ügyvezetőt milyen felelősség, illetve milyen vagyoni felelősség terheli.

Előre is köszönöm!

pazs # 2011.08.05. 09:28

Ugyanolyan és ugyanakkora, mint a nem nonprofit kft. ügyvezetőjét.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.05. 09:32

Vagyis felel a társaságnak okozott károkért, továbbá mögöttes felelőssége lehet a társaság hitelezőivel szemben.

Van konkrét kérdésed? Jobb lenne azt feltenni.

Bird21 # 2011.08.05. 10:21

Felkértek, hogy egy most induló cégnél legyek ügyvezető és ezért érdekelne, hogy ha valami történik, elviszik-e a lakásomat. Belelátok majd a cégügyekbe nyilván, de még nem értek hozzá annyira, hogy ne aggódjak miatta. Ezért kérdeztem, hogy tudjak dönteni, hogy érdemes-e kockáztatni a biztosat.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.05. 10:23

Ha ennyire értesz hozzá, akkor inkább ne vállald el.

ObudaFan # 2011.08.05. 10:36

Belelátok majd a cégügyekbe nyilván

Nem csak belelátsz, éppen te irányítod.

Bird21 # 2011.08.05. 10:52

És milyen felelőssége van a tulajdonosoknak egy nonprofit kft-nél?

Köszönöm az eddigi válaszokat is!

Az elején még kapnék hozzá segítséget, ezért írtam így. Tudom, az indulás is akkor lenne ajánlatos, ha már mindent én tudok, de valamilyen irányban most kell lépnem, ezért kértem segítséget.

Dr.Attika # 2011.08.05. 10:52

Tisztelt Kollégák!
Több bátorítást kellene adni a leendő ügyvezetőknek. Olvasom egy cégalpításra szakosodott társaság hirdetését.
"Ügyvezetőt biztosítunk."

Szerintem hamarosan OKJ-s szakképzés lesz az" "Ügyvezetés."