Társasházi jog


Szomorú örökös # 2022.10.23. 04:28

Majordomus

Ha viszont van,de nem működik,akkor azt a társasháznak kötelező megjavittatni,mert az közös tulajdon,többek között erre fizeted a közös költséget.....javittasd meg,de csak nálad működjön. A számlát őrizd meg,annak idején majd levered a társasházon.

A javításról is szerintem ugyanúgy a közgyűlés dönthet csak. Feltételezem, hogy egy régi szar kaputelefon lehet, amit már nem is gazdaságos javítani, nagy valószínűséggel újra kéne cserélni és a többi lakónak meg megfelel a jelen állapot is. Az sem biztos, hogy megoldható, amit írtál, mi szerint ő egyedül csináltassa meg a sajátját, mert ha a központi egység rossz, akkor azzal mindenkié megjavulna, márpedig miért is csináltatná meg másoknak is saját költségen csak azért, hogy neki jó legyen? A tisztelt lakó fenyegetéséről meg már ne is beszéljünk, mert az gyakorlatilag minősíthetetlen.

Szakmabeliként írom, hogy sajnos a 21. század elején még pl. mindig létezik olyan ház, ahol csakis a felcsengető táblát cserélik le, kapunyitás a lakásból egyáltalán nincs, mert hiányzik az igény rá. Mi több, kaputelefont is kértek úgy, hogy bár volt elektromos zár kiépítve, nem kérték annak bekötését, mert megegyeztek, hogy mindenkihez lemennek kinyitni az ajtót. Gyanakodó emberek országa lettünk. :-(

Viszont olyan volt már a praxisomban, hogy egy lakót kizártak (kiközösítés) a kaputelefonból egy új építésű házban némi egyet nem értés miatt és a lakó ezért egy teljesen külön kaputelefont szereltetett fel a másik mellé teljesen külön kábelezéssel, a saját áramáról működtetve. Két lakó is cirkuszolt velem a szerelés ideje alatt, hogy fel fognak jelenteni azért, amit csinálok - érdekes, a többieknek semmi baja nem volt vele - de nyuszi volt mindkettő. Kicsit ráéreztem, hogy az a két ember volt csak a balhé oka, mert a lakó teljesen normális volt velem. Azonban elgondolkodtam rajta, hogy legközelebb ilyet nem vállalok el, mert annyira nem éri meg, hogy ezt a balhét végig hallgassam mindig.

Majordomus # 2022.10.22. 19:44

A változat:
javittasd meg,de csak nálad működjön.
A számlát őrizd meg,annak idején majd levered a társasházon.
Ennyi.

anitaas # 2022.10.21. 20:28

Majordomus, javítani sem akarják, az egyik lakótárs közölte majd ö lerúgja ès nem lesz mit javítani.
Közöltem, nyugodtan de vegyük jegyzőkönyvbe ezt a mondatot mert ha bármi baja lesz akkor ő a felelős, hiszen közöstulajdon kvázi az enyém is
Erre jöttek, hogy meg sem születtem mikor telepitettèk ès azóta nem működik.
Szegèny postás naponta felmászik, mert nem tud felcsengetni a lakóknak, máshol felcsengett ès ha nincsenek itthon nem megy fel, erre az volt a válasz az a dolga, hát szerintem marhára nem. Ha neki az akkor a lakóknak a szabad bejutást kell számára biztosítani ès a kommunikációt. A többi szolgáltatót nem is beszélve

Majordomus # 2022.10.21. 20:04

Ha viszont van,de nem működik,akkor azt a társasháznak kötelező megjavittatni,mert az közös tulajdon,többek között erre fizeted a közös költséget.

Majordomus # 2022.10.21. 20:01

Nincs.
Kizárólag a társasház közgyűlése dönthet a telepítésről az éves költségvetésben biztosítva a fedezetet.
Természetesen saját költségeden beszereltethetsz egyet magadnak.,de előtte kérd a közös képviselő hozzájárulását.
Anno én sem tudtam meggyőzni a hülye szomszedaimat. Ezért szereltettem be egyet az irodámba az ügyfélforgalom miatt.
Hat évvel később volt pofájuk megkeresni,hogy ha már úgyis ott van a központ,ők is rácsatlakoznának!

anitaas # 2022.10.21. 19:33

Szèp napot/estét!
Szeretnék érdeklődni, hogy van e ma olyan rendelet/ törvény èletben, hogy kötelező a bèrházi lakásokban a kaputelefon!
Esetemben 3 emeletről van szó emeletenkènk 2 lakással
Règen volt de mióta itt èlek (3 èv) nem működik.
Azt mondták a lakógyűlèsen hogy minek az, èn szeretném ès elfogadhatatlannak tartom

Majordomus # 2022.10.02. 16:26

Ha néhány lakás,irásban is hozzájárulhatnak.

.
Ha társasházként működtök, akkor egyszerübb egy közgyűlési határozattal realizálni.

drbjozsef # 2022.10.02. 12:10

Tarnok Gyongyi,

A közös tulajdonhoz kapcsolódó beruházáshoz a közgyűlés hozzájárulása szükséges. Ha vállalod a költségeit, és nem okoz ez hátrányt a lakók többségének (jelentős érdeksérelmet pedig senkinek), akkor feltehetőleg meg fogja szavazni a közgyűlés. Keresd meg a többi lakót, és beszéld meg velük, hogy van-e kifogásuk, problémájuk a dologgal.

Szomorú örökös # 2022.10.02. 08:20

Tarnok Gyongyi

Társasházban a kapu akadálymentesítése, kerekesszék használata miatt megengedett, vagy ha megcsináljuk belénk köthetnek?

Ahol én dolgozom településen, nagyon sok helyen látok akadálymentes bejárót.
Szerintem teljesen szabályosan kivitelezhető, mi több, a babakocsisok is örülni fognak neki.

Tarnok Gyongyi # 2022.10.02. 07:53

Társasházban a kapu akadálymentesítése, kerekesszék használata miatt megengedett, vagy ha megcsináljuk belénk köthetnek?

Majordomus # 2022.08.09. 15:25

A lakó annyit fizet amennyiért én elvállalom a munkát. Vagy nem. Akkor keres olcsóbbat.
Én most szerény 5.000 ft-ot emeltem házanként,még csak kérdés sem volt ez ügyben.

A fáradt nyugdijas az, aki betünként olvassa végig az elszámolást!

Én csak tudom.

Szomorú örökös # 2022.08.09. 12:46

kimenő

Lehet, hogy jogszerű az eljárás, de tisztességtelen.

Akárcsak az, hogy te úgy gondolod, a képviselőtök dolgozzon csak tovább a tavalyi áron, mert szerinted az a reális. Gyanítom nem véletlen külső cég látja el a feladatot, mert ilyen lakóközösség mellet egy lakó sem akkora mazochista, hogy ennek kitegye magát. Ez lassan már a „nyúl viszi a puskát” tipikus esete. Én vállalkozóként elvégzek egy feladatot, majd a lakó dönti majd el, hogy mennyit fizet érte? Ezt azért te sem gondolhatod komolyan.

drbjozsef # 2022.08.09. 09:28

Amit persze minden fáradt dolgozónak, kisgyermekes szülőnek és nyugdíjasnak (a társasház 80 %-a) végig kellett volna bogarásznia, elemeznie, összehasonlítania.

Egyrészt ezért kapják a részletes kimutatást, ha érdekli őket, bogarásszák végig, ha nem érdekli, akkor meg fizetnek mint a katonatiszt.

Másrészt miért kellene mindenkinek? Elég egy valakinek, esetleg egy három fős bizottságnak, amelyet a Tht. nevesít is, mint számvizsgáló bizottság, amely a társasház gazdálkodását folyamatosan ellenőrizheti. Ha ilyenre senki se hajlando, go to előző bekezdés második fele.

kimmo # 2022.08.09. 08:54

Igen, nem vitatom, hogy a kb. 12 oldalnyi számsor között szerepelt ezt is. Amit persze minden fáradt dolgozónak, kisgyermekes szülőnek és nyugdíjasnak (a társasház 80 %-a) végig kellett volna bogarásznia, elemeznie, összehasonlítania. Érdekes módon más szolgáltatót, pl. takarítókat ki tudta emelni, hogy emelkedik a díja, a magáét nem. Lehet, hogy jogszerű az eljárás, de tisztességtelen.
Azért a kérdésemre választ kaptam, hogy jogszerű az eljárás, köszönöm. A döntést pedig majd meghozzuk a továbbiakról.

Majordomus # 2022.08.08. 17:01

Az értő olvasás hiánya.
Májusban elfogadtátok a tavalyi beszámolót és az idei költségvetést.

Benne szerepelt a közös képviselő emelt dijazása.

A költségvetést elfogadtátok az emelt összeggel. Akkor mi a kérdés?

"az előzetesen mindenkinek eljuttatott pénzügyi beszámolót, éves költségvetést is elfogadtuk"

Megkaptátok 8 nappal korábban. Nem volt idő elolvasni?

Nem szerepeltek a tavalyi adatok a táblázatban.

De külön szerepelt a tavalyi elszámolás hiszen elfogadtátok.

Össze kellett volna vetni a kettőt.

Nem kell külön szavazni a képviselő díjáról,ahogy a villanyszámláról vagy a szemétszállitásról sem szavaztok külön.

A közgyűlésen az éves kötségvetésről szavaztok értelemszerű hogy az január 1 től december 31 ig tart.

kimmo # 2022.08.08. 12:32

Üdvözlök mindenkit!

Társasházunk kapcsán a következő problémába ütköztünk:
A közös képviseletet külső cég látja el. Május végén volt a közgyűlés, ahol az előzetesen mindenkinek eljuttatott pénzügyi beszámolót, éves költségvetést is elfogadtuk.
Most szembesültünk vele, hogy a rengeteg szám között szereplő közös képviseleti díj másfélszeresére emelkedett, erről azonban sem külön szavazás nem volt, és a közös képviselő sem hívta fel rá a figyelmet, hogy a terv elfogadása ilyen költségnövekedéssel is jár. A táblázatban egyébként nem szerepeltek a tavalyi adatok, amik alapján összehasonlítva esetleg ez feltűnhetett volna valakinek. Ráadásul az év elejére visszamenőlegesen kéne most a társasháznak kifizetni a régi és új díj különbözetét is.

Kérdésem, hogy jogszerű-e az ilyen módon történő emelés (sorok közt elrejtve), vagy a díjazás változásáról külön kéne dönteni a közgyűlésnek?

Őszintén szólva nem feltétlenül az emelt összeg, hanem annak megszavazási módja nem tűnik tisztességesnek.

Köszönöm!
Körmendy Réka

Majordomus # 2022.08.03. 09:43

Pontosan! A hülyeség nem fáj szerencséjükre....

drbjozsef # 2022.08.03. 09:33

Röfi,

Miért kellene a közös képviselőnek tennie valamit?
A ház döntést hozó szerve a közgyűlés. Ha a lakók nem akarnak vakolatot, nem akarnak. Majd megbüntetik a társasházat, ha ezt egyébként az építési engedély vagy az építési felügyelet előírta. Mondjuk, ilyen esetben kikényszeríthető is lehet a döntés és a befizetés. Vagy vegyen fel hitelt a társasház, és fizessék a lakók részletekben.

A közös képviselő az ügyintézője a társasháznak, de csak a saját tevékenységéért felel. A tulajdonosok hülyeségét majd fizetik ők.

Röfi # 2022.08.03. 09:24

érdeklödöm 8 lakásos társaház a XII ker- befejeztük a ház hószigetelését de a szinezésre már nincs pénzünk. Célbefizetést a tulajdonosok nem akarnak teljesiteni, . Ilyenkor mit tehet a közös képviselő, a ház már 2 éve nincs beszinezve.
Szertném ha választ kaphatnék mi lenne a megoldás ?

Majordomus # 2022.07.26. 11:25

csumpika
A lényeget körülirták a hozzászólók csak a megoldást nem.

A th.törvény nem rendelkezik a közgyűlés visszamenőleges határozatáról(ebben osztapnak igaza van) de nem is tiltja.

Más. Kbs-nek nyers stilusa van,de amit leirt az a lényeg(1.nem,a többi mindegy)

A jelen helyzetben: 3 ember megválasztott egy új közös képviselőt és vele már működik a társasház.

Két dolgot tehetsz: 1.felméred mekkora támogatottsága van a puccsistáknak és mekkora támogatottsága van a te álláspontodnak.

Ha a te (törvénytisztelő) álláspontod van többségben,akkor kezdeményezd az új közgyűlés összehívását a 10 % tul.hányad aláírásával! Napirendi pontok: előző "közgyűlés " törvénytelensége miatt hatályon kívűl helyezése az ott hozott "határozatoknak".
Uj képviselő választása stb.
2. Azonnal a Jegyzőhöz fordulni,kérve a társash- áz működésének törvényességi felülvizsgálatát.

A hozzászólással ellentétben ez a Jegyző alapvető feladata: mint Ingatlanvállalkozásfelügyeleti Hatóság.
A Jegyző kötelezi a társasházat a törvényes működés helyreállitására indokolt esetben bírósághoz is fordulhat.

Elsőként tehát: kivel van az Erő?

A társasház az "erősebb kutya.... " elven működik.

csumpika # 2022.07.21. 12:25

Köszönöm szépen a segítséget.

osztap # 2022.07.21. 12:21

Az ítélkezési szünetben dönt a bíróság a határozatok felfüggesztéséről?

Szerintem dönthet, mert nem kell tárgyalás, de a Tht. nem rendel ehhez határidőt. (És láttam olyan véleményeket, hogy a Pp. szerinti ideiglenes intézkedés nyolcnapos határideje itt nem alkalmazandó.)

csumpika # 2022.07.21. 10:53

Kedves Kovács Béla Sándor!

Szerintem az értelmi képességeimmel nincs gond, sőt, még gyerekszobám is volt.:) Köszönöm az eddigi válaszait, szerencsére kaptam olyan választ mástól, ami segít a megoldásban, nem csak a helyzet értelmezésében.

csumpika # 2022.07.21. 10:47

Kedves osztap!

Köszönöm szépen!
Az ítélkezési szünetben dönt a bíróság a határozatok felfüggesztéséről?

osztap # 2022.07.21. 10:43

A közgyűlés nem bírálhatja felül akár egy előző közgyűlésen hozott határozatát?

De igen, de csak a jövőre nézve. Ha az előző közgyűlésen hozott határozatokat érvényesnek fogadja el minden tulajdonos, akkor az ott meghozott határozatok alapján kötött szerződések is érvényesek. Például a közös képviselő megbízási szerződése plusz bármi, amit ő ír alá ilyen minőségben. Ha valamelyik tulajdonos (vagy akár a legtöbb tulajdonos) nem fogadja el érvényesnek azokat, akkor mehet a jegyzőhöz/bíróságra. Olyan, hogy a közgyűlés visszamenőlegesen érvénytelenítse a saját határozatát, nincs a Tht-ben...

Sok időd nincs, a határozatokat azok meghozatalától számítva 60 napon belül támadhatod meg mint tulajdonos a bíróság előtt (Tht. 42. § (1)). Érdemes kérni a határozatok végrehajtásának felfüggesztését - ez az igazán sürgős.
Ez a megtámadás független a jegyző eljárásától. Ha a jegyző szintén bíróság elé vinné az ügyet, akkor egyesíteni fogják a kettőt (Tht. 42. § (2))