alapítvány


ObudaFan # 2018.10.30. 18:34

Nem kizárt, de nagyon kell vigyázni, hogy ne legyen irreális a bérleti díj.

norbertvizi # 2018.10.30. 15:17

Köszönöm a gyors választ! Alapítási fázisban vagyunk és felmerült még valami. Az alapítvány székhelyét a kurátor felesége biztosítaná olyan feltételekkel, hogy csak ha egy bizonyos összeget meghalad az alapítvány vagyona, akkor kér bérleti díjat. Kvázi segítségként. A kurátor és a székhelyet biztosító feleség családi viszonya nem kizáró tényező? Köthet így bérleti szerződést az alapítvány?
Köszönettel,
Vizi Norbert

ObudaFan # 2018.10.30. 10:14

Átadható és szerintem később is el lehet ezt dönteni, de természetesen az alapító okiratban fel kell tüntetni.

norbertvizi # 2018.10.29. 20:11

Tisztelt ObudaFan!
Az alapítói jogok átadhatód az egyszemélyes kurátornak aki egyben a képviselője is az alapítványnak? Ezt bele kell venni már az alapító okiratba annak alapításakor?
Köszönettel,
Vizi Norbert

tejivó # 2018.10.26. 21:40

Köszönöm szépen!

ObudaFan # 2018.10.25. 17:20

A változásbejegyzési kérelmet a létesítő okirat módosítását, illetve az adat változását eredményező, a szervezet arra jogosult szerve határozatának elfogadását követő hatvan napon belül kell a bíróságnak bejelenteni.

tejivó # 2018.10.24. 19:25

Egy alapítvány kuratóriumi tagja lemondott tisztségéről.
A lemondó nyilatkozat keltezése: október 3.

Hány napunk van a keltezéstől számítva, hogy a tagcserét bejelentsük a Törvényszéken?

Köszönöm

ObudaFan # 2018.10.13. 05:37

Létesülhet.
Kaphat.
Kell.
Akkor is.

norbertvizi # 2018.10.12. 20:46

Tisztelt ObudaFan!

Közhasznú/nonprofit alapítvány kurátora aki egyben képviselője is az alapítványnak, részesülhet-e tiszteletdíjban egy-egy sikeres projektet követően ha ez az alapító okiratban lefektetésre kerül?
Ugyanezen személy kaphat-e a projekttel kapcsolatban felmerült költségeire költségtérítést ha ezt szintén tartalmazza az alapító okirat?
Ezen költségeit kell-e számlával igazolnia?
Ha nem kuratórium tagjaként hanem a nonprofit alapítvány egyszemélyes kurátorként és képviselőjeként tevékenykedik akkor mi a helyzet ezzel?

Köszönettel várom válaszát!
Vizi Norbert

norbertvizi # 2018.10.10. 11:44

Kószönöm a segítséget!

ObudaFan # 2018.10.10. 07:35

1. Rendben van.
2, Lehet.
3. Nem lehet.

norbertvizi # 2018.10.09. 21:58

Bocsánat, a harmadik kérdésem lemaradt. Egyszemélyes kuratórium(kurátor) esetében lehet az alapító és a kurátor között közeli hozzátartozói státusz?

Köszönöm,
Vizi Norbert

norbertvizi # 2018.10.09. 21:52

Tisztelt Obudafan!

1.
Közhasznú alapítvány létrehozása esetén az a háromtagú kuratóriumi felállás rendben van-e, hogy az alapító -aki egyben a kuratórium tagja is- a másik két kuratóriumi tagtól teljesen független személy, viszont a másik kettő egy házaspár és mondjuk a férj volna a kuratórium elnöke és egyben az alapítvány képviselője is? Senki nem lehet rokoni vagy bármilyen más érdekkapcsolattal "többségben" vagy csak az alapítóra vonatkozik ez a korlátozás?

2.
Ha egyszemélyes kezelő szervként egy tőle független kurátort jelöl ki az alapító akkor a kurátor lehet az alapítvány képviselője is?

Köszönettel várom válaszát!
Vizi Norbert

norbertvizi # 2018.10.09. 21:47

Tisztelt Obudafan!

1.
Közhasznú alapítvány létrehozása esetén az a háromtagú kuratóriumi felállás rendben van-e, hogy az alapító -aki egyben a kuratórium tagja is- a másik két kuratóriumi tagtól teljesen független személy, viszont a másik kettő egy házaspár és mondjuk a férj volna a kuratórium elnöke és egyben az alapítvány képviselője is? Senki nem lehet rokoni vagy bármilyen más érdekkapcsolattal "többségben" vagy csak az alapítóra vonatkozik ez a korlátozás?

2.
Ha egyszemélyes kezelő szervként egy tőle független kurátort jelöl ki az alapító akkor a kurátor lehet az alapítvány képviselője is?

Köszönettel várom válaszát!
Vizi Norbert

ObudaFan # 2018.07.30. 04:30

Egyrészt ez megvalósítható-e (nincs-e összeférhetetlenség az alapító közeli hozzátartozója miatt?)?

Ez így összeférhetetlen.

Illetve kérdés, hogy tiszteletdíjat, illetve költségtérítést megállapíthat-e az alapító okiratban nekem?

Általánosságban a kurátor kaphat tiszteletdíjat, ennek meghatározásának módját az alapító okiratban rögzíteni kell.

MikeGabor # 2018.07.22. 10:23

Kedves fórumozók!

Sokat kutattam, de nem találtam választ a következő kérdésre. A feleségem alapítványt alapítana, ahol én lennék a kuratóriumi elnök. Más tag nem lenne. Egyrészt ez megvalósítható-e (nincs-e összeférhetetlenség az alapító közeli hozzátartozója miatt?)?

Illetve kérdés, hogy tiszteletdíjat, illetve költségtérítést megállapíthat-e az alapító okiratban nekem?

Előre is köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2018.07.09. 09:59

Az én véleményem szerint igen, felelősek.

Kérdő Ivett # 2018.07.06. 07:07

Köszönöm a választ!

Lenne még egy kérdésem. Alapítvány kuratóriuma legalább öt éve nem készít beszámolót és közhasznúsági jelentést. A kuratórium tagjai (vagy képviselői) felelnek-e ezért személy szeriné és elmarasztalhatók-e? Ha büntetést szab ki a bíróság az alapítványra emiatt, akkor az milyen következménnyel van a személy szerint mulasztókra? Ha emiatt új kuratórium alakul, a régi kurátorok személy szerint felelősségre vonhatók valahogy, vagy az alapítvány kénytelen "legyelni" a büntetést?

ObudaFan # 2018.07.04. 13:23

Felmerülhet a hűtlen kezelés.

Kérdő Ivett # 2018.07.04. 08:42

A következőre szeretnék választ kapni: Alapítvány rendelkezik termőföld felett. A termőföld hasznosítását bérbeadással teszi. Az alapítvány kurátorai is a bérbevevők közt vannak. Kiderült, hogy minden bérvevelő megfizeti a bérleti díjat, kivéve az alapítvány kurátorai - már 14 éve, hogy nem fizetnek, de ez most derült csak ki. Az a kérdésem, hogy ez egyszerűen csak "nem szép dolog" vagy van valamilyen jogi kategória (pl. hűtlen kezelés, hatalommal visszaélés, sikkasztás) ami alapján el lehet őket marasztalni a magatartásuk miatt.

tejivó # 2018.05.29. 16:41

Köszönöm a válaszokat Rexor!

Rexor # 2018.05.29. 09:03
  1. Igen járhat (bár először felszólítanak, hogy pótold)
  2. Igen
  3. Igen, büntethet (bár ennek a benyújtásához nem kell könyvelő, csak a nevet, adószámot, címet kell beírni).
tejivó # 2018.05.29. 08:03

Alapítvány a mérleget és a közhasznúsági jelentést a 2017. évről nem tudja benyújtani május 31-ig, csak június 15-ig, a könyvelő betegsége miatt.

  1. Jár-e ez valamiféle retorzióval?
  2. Jól tudom, hogyha nem volt vállalkozási tevékenységből elért bevétel, társasági adót akkor is vallani kell a TAONY nyomtatványon?
  3. Ha be kell adni a TAONY-t, büntet a NAV, ha ez is csak június 15-én történik meg?

Köszönöm

Vizilabda # 2018.01.17. 13:33

Köszönöm!

ObudaFan # 2018.01.15. 16:59

Arra van egyértelmű Ptk. szabály, hogy az elfogadó nyilatkozat megtétele időpontjától látja el a tisztséget a tisztségviselő. És arra is van szabály, hogy a lemondással megszűnik a tisztség. Tehát nem a lemondás bejegyzésével.