Bt kültag kiválás


RókaJo # 2010.01.03. 19:33

Kedves Szakértők!

A feleségem egy ismerősével korábban (több mint tíz éve) BT-t alapított, amelynek én is az egyik kültagja lettem.

Most már több éve külön élünk, de még nem váltunk el.
Kérdéseim:
Milyen jogaim vannak kültagként?
Kellett volna kapnom beszámolót a cég helyzetéről pl. évente?
Kellett volna kapnom valamilyen jövedelmet, ha nyereséget vettek fel?
Milyen formában, hogy jelenthetem be, hogy nem kívánok tovább kültag lenni?

Köszönettel: RokaJo

ObudaFan # 2010.01.01. 14:56

Nincs mit.

Angers # 2010.01.01. 13:27

Köszönöm válaszod ObudaFan!

Üdv: Angers

ObudaFan # 2009.12.30. 11:38

A cégnek kell befizetnie, és anyósodtól polgári peres úton hajtható be. Ha a társasági szerződés nem zárta ki kifejezetten az új beltag felelőségét a korábbi tartozásokért, akkor ha sem a cég, sem anyósod nem fizet, akkor férjedtől is behajtható, aki ez esetben szintén anyósodtól hajthatja be.

Angers # 2009.12.29. 21:04

Kedves Szakértők!

Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni:

Egy Bt. beltagja Anyósom, kültagja Férjem, 50%-50%-ban. Ez a tulajdonosi viszony éveken keresztül állt fenn.
Anyósom nyugdíjba ment, s hogy ne fizessen maga után, a két fél helyett cserélt, azért férjem lett a beltag, Anyósom a kültag.
Könyvelőt váltott a cég s kiderült, hogy a Bt.-be befolyt pénzt, Anyósom magáncélra használta anélkül, hogy adózott volna utána.
Szóval elég nehéz volt rendbe szedni a dolgokat.
A Férjem és Anyósom között megromlott a viszony. A korábbi évek könyvelését Anyósom nem hajlandó átadni.

Amennyiben ellenőrzést kapunk, s azokban az években találnak hibát, mikor Anyósom volt a beltag, akkor hivatkozhatunk-e arra, hogy az akkori beltagot terheli a büntetés?
Ebben az esetben a büntetést a cégnek kell kifizetni s Anyósomtól polgári peres úton kell behajtani az összeget?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv: Angers

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.12. 07:31

Ha éppen nem volt beltagja a bt-nek

Ezen van a hangsúly.

A kérdező kivételes esetet kérdezett. Ez pont egy kivételes eset, mert ameddig nincs beltagja a Bt-nek, addig a kültag kap felhatalmazást a cégvezetésre.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.12.11. 22:13

Csatlakozom.

bboris # 2009.12.11. 15:32

"Ha éppen nem volt beltagja a bt-nek, és így az üzletvezető a kültag volt, akkor felel beltag módjára."

Ezzel nem értek egyet, a korlátlan felelősség a beltagi státuszhoz, nem az üzletvezetéshez kapcsolódik. Ebben az esetben a kültag kültag marad, tehát felelőssége sem változik.

Üdv.

ObudaFan # 2009.11.17. 14:36

Nincs mit.

fuji # 2009.11.17. 11:44

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2009.11.17. 11:13

Tértivevénnyel kellett volna a felmondást feladni, és akkor most bizonyítható lenne. Ha legalább ajánlott levél volt, akkor a posta még utána tud nézni. Felszámolás alatt álló bt esetén is el kell persze számolni vele, de hát ebben az esetben nagy valószínűséggel pont 0 forintot fog kapni. Kültagként, ha a vagyoni hozzájárulását befizette, akkor nem felel a tartozásokért.

fuji # 2009.11.17. 10:58

Kedves Fórumozók!

A következő problémára keresek választ. Az apám egy bt kültagja, ki akart lépni a bt-ből, mivel a beltag adósságot halmozott fel. A bt-nek címzett felszámolási határozatra válaszlevelet küldött a felszámoló biztosnak, ami tartalmazta a kilépési nyilatkozatot. (A levelet a beltag is megkapta.) Mivel válasz nem jött sehonnan, mivel bizonyítható, hogy az apám már nem tagja a bt-nek? A társaságtól megváló taggal felszámolás ellenére is kötelesek a bt tagjai elszámolni? Kültagként milyen esetben kell fizetnie a tartozásokért és mennyit(a vagyoni betétje 70 e FT)?

Fecó6 # 2009.11.08. 14:14

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban: Ha én egy Bt. kültagja vagyok, de már a bt. nem tart el engem, és ki szeretnék lépni, ezt megtehetem-e úgy hogy utánna alkalmi munkavállalói kiskönyvvel néha dolgoznék ennél a bt.-nél. Tehát, van-e valamilyen jogi, törvényi akadálya hogy egy volt bt. kültag, alkalmi mv. kiskönnyvel dolgozzon a volt bt.-ben?

Segítségeteket előre is Köszönöm: Rferi

ObudaFan # 2009.10.22. 13:17

Nincs mit.

kippkopp # 2009.10.21. 12:09

Köszönöm!
Ez jó hír számomra, ez az eset nem áll fenn.
Zs

ObudaFan # 2009.10.20. 18:33

Ha éppen nem volt beltagja a bt-nek, és így az üzletvezető a kültag volt, akkor felel beltag módjára.

kippkopp # 2009.10.20. 15:03

Sziasztok!
Olvastam az egyik válaszban, hogy a Bt kültagja "általában" a betéti tőkéjével vállal felelősséget. Mit jelent az általában? Mik a kivételek?
Ha a kültag kilép, visszamenőleg terhelheti-e őt valamilyen felelősség? Arra gondolok, hogyha később kiderülne, hogy abban az időszakban, amíg még ő kültag volt, tartozás vagy veszteség halmozódik fel, felelősségre vonhatják-e a volt-kültagot?
Köszönöm előre is a választ!

fandha # 2009.10.20. 14:47

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2009.10.20. 14:14

Semmilyen költséget.
A bt-nek a felmondás hatályosulásakori saját tőkéjének a ráeső részére tarthat igényt, ami lehet, hogy 0.

fandha # 2009.10.20. 13:59

Üdv mindenkinek!

Én azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy az egyik ismerősöm kültag egy Bt.-nél, ki szeretne lépni, mert megromlott a kapcsolat közöttük. A beltag meg fenyegette az ismerősömet, hogy ha kilép, akkor az összes költséget ráveri. Mik lehetnek ezek a költségek és mivel a társaság veszteséges évek óta, akkor mennyit kaphat vissza (300 ezer Forintot vitt be)?

Válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.09.16. 12:48

Kültag lehet.
Egy bt-nek nem tulajdonosai, hanem tagjai vannak. A tag pedig vagy beltag, vagy kültag.

ObudaFan # 2009.09.16. 12:47

Kültag lehet.
Egy bt-nek nem tulajdonosai, hanem tagjai vannak. A tag pedig vagy beltag, vagy kültag.

edinaz # 2009.09.16. 12:42

Igen, a hagyatéki végzés csak akkor válik jogerőssé, ha azt a gyámügy is jóváhagyja.
Ha a gyámhatóság bólint a dologra, akkor lehetséges, hogy kiskorú (17éves)legyen a kültag?

Még egy kérdés: Bt-ben a tulajdonjog együtt jár a tagsági jogviszonnyal? Csak az lehet tulaj, aki kültag v. beltag?

köszönöm,

edina

ObudaFan # 2009.09.16. 12:29

Szerintem is kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.16. 11:44

Jogvita esetén majd ügygondnokot rendelnek ki a számára. Jobban meggondolva, lehet, hogy már ahhoz is gyámhatósági hozzájárulás kell, hogy az elszámolás helyett a tagsági jogviszonyt válassza.