Birtokba vétel


gerbera317 # 2022.12.05. 19:52

Ha az ingatlan tehermentesen került kiírásra, akkor a hasznélvezeteti jogokat is töröltetni kell. Ha viszont nem töröltethető, akkor szabálytalanul volt meghirdetve az ingatlan. Eső után köpönyeg annak, aki fórumozással tökölte el a drága időt jogorvoslat keresése helyett...

Tamás111 # 2022.12.05. 20:20

drbjozsef,
„jellege nem lakóingatlan”
Ez a tulajdoni lap szerint is így van?
Műszerész műhely és raktár

Majordomus # 2022.12.05. 20:44

Akkir hajrá! Vedd birtokba!

drbjozsef # 2022.12.06. 06:13

Tamas111,

Vht.147.§(4) Lakóingatlannak kell tekinteni

  1. a lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlant (tulajdoni illetőséget) a hozzá tartozó földrészlettel, ha arra használatbavételi engedélyt adtak ki,
  2. az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett lakó-, illetőleg gazdasági épületet, épületcsoportot és az azonos helyrajzi szám alatt hozzá tartozó föld együttesét.

Ha nem ilyen, akkor sima 154.§ szerinti átadást kell kérned.

Tamás111 # 2022.12.06. 19:53

Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Beszéltem már a bentlakóval (haszonélvező), a tulajdonossal is és a bentlakó azt mondja kiköltözik 30 napon belül és el is visz egy csomó lomot. Sajnos a 30 nap (a jegyzőköny aláírásától számítva) december 24-n telik le, így ha mégsem elég nehéz lesz majd akkor intézkedni.

Majordomus # 2022.12.06. 21:04

Akkor inkább a Jézuskát várd ne a birtokba adást!

drbjozsef # 2022.12.07. 06:40

Tamás111,

Ha a haszonélvező együttműködő, akkor kérd meg, hogy írjatok egy átadás-átvételi jegyzőkönyvet. Amelyben mint jogszerű birtokos átadja neked az ingatlant, legyenek benne óraállások ha van ilyen, esetleg ottmaradó ingóság leírása (nehogy az a tulajdonosé legyen mondjuk), átadta a kulcsokat, a birtokot átruházta rád.

Ha ezzel bemész a végrehajtóhoz, akkor percek alatt meglesz a 154.§ szerinti átadás, amivel már mehetsz a közművekhez is.

Krisztina23 # 2022.12.25. 21:56

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy van e lehetőségem 1 ingatlan birtokba vételére.
20 évvel ezelőtt az ingatlant a külföldi állampolgárságú élettársam vette, aki 1 évvel később szó nélkül távozott. Én azóta is az ingatlanban lakom, rendben tartom, gondozom a kertet, fizetem a számlákat. (A számlák az én nevemre jönnek. A lakcím kártyámon az ingatlan állandó lakóhelyként szerepel.)
A tulajdonos azóta nem volt Magyarországon és nem fizet semmit. Évente 12 telefonál (Karácsony, Újév)
Van e lehetőségem arra, hogy az ingatlan a tulajdonomba kerüljön?
Előre is köszönöm a válaszokat vagy a tanácsokat.

gerbera317 # 2022.12.26. 00:16

Kb. 20 éve vagy birtokon belül. Biztos, hogy ezt akartad kérdezni?

drbjozsef # 2022.12.26. 09:16

Krisztina23,

Van e lehetőségem arra, hogy az ingatlan a tulajdonomba kerüljön?

Természetesen. Ha legközelebb telefonál, jelezd neki, hogy megvásárolnád az ingatlant, mikor és hogyan tudnátok lebonyolítani az adásvételt.

Ezen kívül szóba jöhet az elbirtoklás. Ez esetedben határeset, de nem tűnik lehetetlennek. Sajátodként kezelted, mindent fizettél utána, a birtoklás nem szakadt meg, a tulajdonos sosem akarta érvényesíteni a tulajdonosi jogait. Ha ezek stimmelnek, nem lehetetlen, mert bár jogcímed volt a birtoklásra (az élettárs jogán, majd szívességi lakáshasználó), az önmagában nem kizáró ok.

Ha komolyan gondolod, hogy lenyúlnád a tulajtól, akkor keress egy kifejezetten elbirtoklással foglalkozó ügyvédet, és nézzétek át az iratokat, körülményeket pontosan.

groszfater@gmail.com # 2022.12.26. 12:39

drbjozsf!
Doktor,

"Ha komolyan gondolod, hogy lenyúlnád a tulajtól,"
Az elbirtoklás polgári jog, miért lenne lenyúlás...

drbjozsef # 2022.12.26. 13:33

groszfater@gmail.com,

Teljesen igazad van, ez egy jogi fórum, jogi tanácsokkal.

Csak arra céloztam, hogy érzésem szerint van különbség aközött, hogy valaki 30 centit használ a szomszéd telkéből 50 éve, és egész ez idő alatt fogalma sem volt róla, meg aközött, aki ingyen használ egy lakást, amibe jogcímmel, a tulajdonos engedélyével költözött, pontosan tudja, hogy nem az övé és nem is volt soha, és most "lenyúlná". Mert ez az lenne - igaz, ez nem jogi, inkább etikai észrevétel.

Krisztina23 # 2022.12.26. 13:44

drbjozsef

Nem lenyúlni szeretném, csak azt, ha jogszerűen a tulajdonomba kerülne. A vételárat a külföldi tulajdonos fizette, de a komplett felújítást én finanszíroztam meg, ami a vételár 1,5-szerese volt.

KovacsGergo # 2022.12.26. 14:08

Krisztina

Jogszerűen csak úgy, ha vételi ajánlatot teszel az ingatlanra és megegyeztek.

groszfater@gmail.com # 2022.12.26. 14:14

". Mert ez az lenne - igaz, ez nem jogi, inkább etikai észrevétel."
Olyan szférába emelkedtél erkölcsileg, hogy a lábad-sem éri a földet...

Majordomus # 2022.12.26. 14:51

Ettől függetlenül igaza van....
.
Krisztinának addig kell lépnie amig a kűlföldi élettárs be nem újit egy másik magyar puncit,akivel valahol lakni és dugványozni kell és erre megfelelő a saját tulajdonu ingatlana.
Krisztina álláspontja is érthető,úgy véli hogy 20 évvel ezelőtt ő már természetben megfizette az ingatlan vételárát,és szeretné ezt lepapirozni!

Szomorú örökös # 2022.12.26. 15:44

Krisztina23

A vételárat a külföldi tulajdonos fizette, de a komplett felújítást én finanszíroztam meg, ami a vételár 1,5-szerese volt.

Akkor mondjuk ezt megemlítve jelezd a külföldön élő tulajdonosnak, hogy szeretnéd, ha a tiéd lenne végre.
Sajnos ehhez ő is kell majd személyesen.

Majordomus # 2022.12.26. 16:55

Ha meglátja a felújitott ingatlant szerintem rászán némi aprót Krisztina felújitására és inkább ittmarad.

drbjozsef # 2022.12.26. 19:44

Krisztina23,

Oké, te felújítottad, és ráköltötted a másfélszeresét az ingatlanra, mint a vételár.
Ezt, akár érvényesíthetnéd is (bár itt is lennének viták, ha ezt a tulajdonos nem kérte, de ezen most lépjünk túl), de hagy kérdezzem meg : a rezsi és minden más lakhatási költség kifizetése mellett, minden hónapban félreraktad az aktuális helyben szokásos mértékű lakbért?
Amit, ugye, akkor kellett volna fizetned, ha már rögtön el kellett volna költöznöd 20 évvel ezelőtt...
Szóval a vételár másfélszerese milyen arányban áll 20 év lakbérével? Abból is te jönnél ki sokkal jobban?
(és itt is hozzátéve, hogy ha a tulajdonosnak vita esetén ilyesmi igénye lenne, azt se igen tudná érvényesíteni, ha nem tudja bizonyítani, hogy rendszeresen felszólított annak fizetésére)

SolnesM # 2022.12.27. 07:42

Megtaláltam egy régi, sokszor előforduló jelenségre a kifejezést,a becenevét.

A jelenség. Bérlő, szívességi lakáshasználó,stb.lakik egy ingatlanban.
Majd nyomban,vagy később előjön az alkotási ösztöne. Úgy véli ,hogy sok mindent kell abban az ingatlanban csinálni. Egy ingatlanban valóban sok mindent lehet csinálni, de nem kell.
Lehet feltenni 3 .. 8 db képet, 3 db. fali polcot, ki lehet cserélni a konyhai, sőt a kád csaptelepet is, lehet küszöbsineket felszerelni akár vörösrézből -aranyból is. Sok mindent lehet,de nembiztos, hogy kell.

Akár az egész lakást fel lehet újítani. Aminek az értéke elérheti nem a lakás értékmásfélszeresét,hanem akár a 2x-esét is.
Pl. ha értéktelen helyen van a kérdéses lakás / pl. most a Somogyi u és környéke, az autó üveg betőrős negyed /, az önhatalmú felújító pedig drága cuccokat invesztál bele. Gyémánt kádtöltő csaptelep, meg számtalan dolog.
A lényeg :az első szög beütése utána felújító úgy érzi nőnek a jogai, egészen addig amíg úgy véli a kívánt -nem kívánt tevékenységével nő a joga a lakás tulajdonjogára.

Nos nem. Én mint bérbeadó általában célzok rá,hogy minden önhatalmú barkács tevékenység rongálásnak minősül. Persze meghallgatom néha őket, de ha valaki nem tudja megkülönböztetni a lehet és a kell közötti különbséget... vele kár vitázni. Nem lesz bérlő, nem jut birtokba a lakásban.Jöhet a következő. A tágabb családban is előfordult ez a jelenség. Az egyik fivér 27 évig használt egy családi ingatlant,barkácsolt/átalakított végig és a végén úgy érezte, hogy kisemmizett. Hát a 27 évi lakáshasználat--
  • díjmentesen az mi. ?????

A jelenségneve legyen krisztina 33 szindróma.

Tamás111 # 2022.12.27. 14:06

Tisztelt fórumozók!

Szeretnék visszatérni a 2022.12.07. 06:40-ig kommentre.
Ott tart az ügy, hogy birtokon belül vagyok, van birtokbaadási jegyzőkönyvem óraállásokkal. Ma felhívtam a végrehajtót és mondtam hogy van e félfogadás holnap (van) és hogy bemennék a jegyzőkönyvvel és szeretném kérni az átadást a 154§ szerint, a vételárat kifizettem, az árveréstől számított 30 nap december 24-n letelt. Erre ő arra hivatkozott hogy van aki csak december 19-n vette át az ez ügyben kiküldött levelét így majd csak attól számítva 30 nap múlva tudja átadni az ingatlant.
A kérdésem ez valóban így van?
Tamás

gerbera317 # 2022.12.27. 14:54

A 30 nap nem az árverésről való tudomást szerzéstől datálódik, hanem az árverés napjától. Amiről a végrehajtó beszél, az nem az ingatlan átadhatóságáról szól, hanem az árverés jogerősíthetőségéről. Az viszont érthető valahol, hogy a végrehajtó nem szívesen adja át az ingatlant mindaddig, amíg az árverés nem jogerős.

Majordomus # 2022.12.27. 20:56

Kerüli a problémákat..

Tamás111 # 2023.01.09. 16:27

Tisztelt fórumozók!
Most a 2022.12.27. 14:06 kommentről kérdeznék.
Szeretném megkérdezni mi az az "átadás" a 154§ szerint? A végrehajtó helyettese szerint az az átadás ha ő kimegy kirakatja az adóst, na de az adós már birtokba adta nekem én meg írtam a végrehajtónak korábban hogy a 154§ szerint adja nekem át az ingatlant.
Az 154§ szerint az átadás a hiteles árverési jegyzőkönyv átadása? Az még OK hogy én nem tudom de . . .
Üdv. Tamás

Vadsuhanc # 2023.01.09. 17:42

Tamás111!

A jogszabály nem írja elő, hogy az eljáró végrehajtó köteles a tényleges birtokba adásra, azaz, hogy a birtokba adásra előírt határidőben meg kell jelennie az árverésen értékesített ingatlan helyszínén, ennek megfelelően ténylegesen elegendő, ha „jelképesen” történik meg a birtokba adás.

Nyilatkozol a végrehajtónál, hogy az ingatlant az adós határidőn belül neked átadta a végrehajtó pedig erről egy jegyzőkönyvet készít, hogy a birtokba adás megtörtént.